print header

10 יתרונות בריאותיים של צמח האזוב המצוי (זעתר)

תערובת התבלינים זעתר אינה חדשה לנו כלל וכלל – היא הרי נמצאת במטבחי המזרח התיכון, ובין היתר גם במטבח הארצישראלי מזה דורי דורות, ומשמשת לתיבול מאכלים שונים כדוגמת סלטים, מאפים תבשילים ועוד. אך האם ידעתם שכשמדברים על צמח הזעתר מתכוונים למעשה לאזוב המצוי? זהו צמח נפוץ מאוד ברחבי המזרח התיכון, שגדל באופן טבעי בחורש ובמחשופי סלע, כמו גם כגידול חקלאי שאת עליו ניתן לאסוף במשך כל השנה. האזוב משמש מרכיב עיקרי בתערובת הזעתר (יחד עם רכיבים משניים כדוגמת קורנית מקורקפת, בת קורנית פשוטה, סומאק, ושומשום, שנמצאים בה בריכוזים נמוכים), וכן ניתן להפיק ממנו שמן למאכל ושמן אתרי לטיפול – כשבאופן כללי, מתברר שיש לו לא מעט יתרונות בריאותיים. אז רוצים לדעת למה כדאי לכם לצרוך יותר זעתר וגם להתחיל להשתמש בשמן הזעתר המופק מן האזוב? הכירו את 9 יתרונותיו הבריאותיים המרכזיים והבינו זאת.

יתרונות אזוב מצוי (זעתר): זעתר

1. מסייע בטיפול באסתמה ובעיות נשימתיות

לאזוב יש יכולות הנוגדות עוויתות, כלומר שבאפשרותו לשחרר עוויתות והתכווצויות במערכת הנשימה ולשכך שיעולים. בנוסף יכול לשמש התבלין כמכייח, מאחר והוא מסייע לגוף להיפטר מן הליחה שמצטברת בדרכי הנשימה בעת שחולים. התכונה הזו עוזרת לאזוב להיות יעיל מאוד בריפוי דלקות שונות הנובעות מהצטננות, כמו גם בעיות בריאותיות חמורות יותר במערכת הנשימה, למשל דלקת סימפונות (ברונכיטיס).

בנוסף, יכול האזוב לשמש כתרופה טבעית לכאבי גרון, מה שעשוי לעזור מאוד לאלו מכם שעובדים עם קולם במשך כל היום, כמו מורים, מרצים וזמרים. הדרך הכי טובה להרגיע את הגרון ולשחרר את הנשימה בעזרת האזוב, היא להוסיף כמה טיפות של שמן זעתר לתה שלכם.

2. נלחם בדלקות ותורם לטיפול בפצעים וחתכים

ביכולתו של האזוב למנוע את התפתחותן של דלקות מפצעים וחתכים שונים בעור; מכיוון שהוא בעל תכונות אנטיספטיות מחטאות, כאשר האזוב נמרח בצורה כזאת או אחרת על העור הפתוח, הוא נאבק בדלקות המאיימות להתפתח עליו והורג את החיידקים. האזוב יכול לתרום גם להחלמת חתכים עמוקים, צלקות, עקיצות יתושים, ואף פטריות – כפי שנמצא במחקר שפורסם בשנת 2011. במחקר אחר שנערך במכון להיגיינה של אוניברסיטת היידלברג בגרמניה, נמצא כי שמן האזוב יכול להיות יעיל גם עבור ריפוי ושיכוך הרפס גניטלי, הידוע כבעיה טורדנית שיכולה לעבור ביחסי מין.

יתרונות אזוב מצוי (זעתר): פלסתר על רגל של אדם

3. מגביר את זרימת הדם בגוף

הגברת זרימת הדם בגוף יכולה להועיל מאוד ללב כמו גם לשרירים ולעורקים בכל רחבי גופנו. מכיוון שיש לו תכונות נוגדות שגרון, מגביר האזוב את זרימת הדם לכל חלקי הגוף השונים, ובכך הוא עשוי לשמש כתרופה טבעית טובה ויעילה למניעת דלקות מפרקים כאלו ואחרות כגון שגדון ושגרון וכנגד נפיחויות שונות. בנוסף, כאשר הדם זורם בגוף בצורה תקינה, שרירי הלב שלכם יכולים לנוח ולהירגע, קצב הלב שלכם ישוב לסדרו והדם יזרום באופן שווה לכל חלקי הגוף ויגיע אל כל האיברים.

עוד מצב שהיכולת של האזוב להסדיר את זרימת הדם בגוף יכולה למנוע הוא דלקת מפרקים ניוונים, ממנה סובלים רבים. הדלקת הזו נגרמת כתוצאה משחיקת הסחוס שבין מפרקי הגוף, אך צריכת שמן אזוב או תה אזוב, המסדירה את זרימת הדם בגוף, יכולה לבלום את הנפיחויות והדלקות המובילות לשחיקה זו, ולשכך את הלחץ שנבנה בגוף עקב עורקים סתומים.

4. מסייע בשחרור כאבי שרירים והתכווצויות

כמעט כל אחד מאיתנו חווה פעם בחייו אי נעימות כזו או אחרת בשרירים, מכאבים קלים שעברו אחר זמן מה ועד התכווצויות ומתיחות למיניהן שגורמות לעיתים לסבל בל יתואר. מכיוון שכמעט בכל חלק של הגוף ישנה רקמת שריר, כאבים מן הסוג הזה עלולים להיות מורגשים למעשה בכל מקום על פניו. אך מתברר שיכולה להיות לכאבים המטרידים האלו תרופה טבעית ויעילה מאוד – מתוצאות מחקר שנערך בספיאנצה – אוניברסיטת רומא שבאיטליה על חזירי ים וארנבים, עולה כי לשמן האזוב יש תכונות העוזרות בשיכוך כאבי שרירים והרגעתם, כמו גם במניעת התכווצויות, ועל כן הוא יכול לשמש כתרופה טבעית בעת שאתם חשים ששריריכם דואבים ותפוסים.  

יתרונות אזוב מצוי (זעתר): אדם עייף תוך כדי אימון

5. עוזר למערכת העיכול

שמן הזעתר המופק מהאזוב יכול לשמש כממריץ עבור הגוף, שמעודד ומגביר את ייצור ההפרשות הטבעיות השונות כדוגמת מיצי מרה, אנזימי עיכול וחומצות שונות. כל נוזלי העיכול והאנזימים האלו הם הכרחיים במטרה לזרז את התהליכים הכימיים המתרחשים בגוף ולפרק את המזון שאנו אוכלים לרכיבים שונים בזמן שהוא עושה את דרכו לעבר הבטן שלנו. שמן הזעתר מסייע בפירוקם של חלבונים מורכבים, פחמימות ושאר רכיבי מזון חיוניים, ומכיוון שמערכת העיכול שלנו מתקשרת עם כל שאר חלקי הגוף – בין השאר עם מערכת העצבים והחיסון – התפקיד שמשחק כאן האזוב יכול להיות מועיל ומשמעותי מאוד.

6. תומך בתפקוד מערכת החיסון

כפי שיכולתם להתרשם עד עכשיו – לאזוב ולזעתר ושמן הזעתר שמפיקים ממנו, יכול להיות תפקיד חשוב בשיפור תהליך העיכול וזרימת הדם בגוף, כמו גם במלחמה כנגד טפילים, חיידקים ושאר מזיקים. כל אלו מועילים כמובן מאוד למערכת החיסונית של הגוף ועוזרים לה לתפקד כראוי; על ידי כך שהוא מצמצם את רמת הדלקות בגוף ומסייע לדם לזרום אל כל האיברים החיוניים, שמן הזעתר תורם לתפקוד תקין של הגוף שלנו ומחזק מאוד את מנגנון החיסון הטבעי של הגוף.

במחקר שנערך בבית החולים האוניברסיטאי נורת' שור שבניו יורק, ארה"ב נמצא כי תמצית האזוב כוללת מספר רכיבים טבעיים - טנין וחומצה קפאית למשל – שמציגים פעילות נוגדת חזקה לנגיף ה-HIV, מה שמצביע על כך שהתמצית עשויה להיות מועילה לטיפול באנשים שלקו באיידס.

יתרונות אזוב מצוי (זעתר): פאזל עם ציור של רצף גנטי

7.  מחזק את בריאות העור ותורם למראהו

בזכות יכולותיו האנטיספטיות יכול שמן הזעתר לשמש לריפוי העור ולשיכוך נזקי אקנה. יכולותיו של השמן להיפטר מהבקטריה הנמצאת על העור ולהילחם בדלקות, תוכל לסייע לכם להעלים את האקנה ולקדם את בריאות עורכם, כמו גם לשפר את מראהו. במחקר שנערך באוניברסיטת אודינה שבאיטליה, נמצא כי שמן אתרי זעתר לא רק נלחם בבקטריות, אלא גם בולם מראש את התפתחותן, מה שאומר שבזכות שימוש בו תוכלו לא רק לפתור את בעיות העור הנוכחיות שלכם, אלא גם תימנעו את הישנותן.

8. נלחם בטפילים

לאזוב יש את היכולת להילחם בטפילים, שהם אורגניזמים זעירים המתיישבים בגוף שלנו וניזונים מרכיבים שונים, כמו למשל פרעושים, קרציות ועלוקות, היכולים לעבור מעורם של בעלי חיים לעורנו ולגרום לגרד, נפיחות וכדומה. טפילים רבים אחרים, כמו למשל תולעים, יכולים להגיע למעיים שלנו, להתיישב בהן ולהפריע לתהליך עיכול המזון וספיגתו, מה שמוביל להפרעה כללית במערכת העיכול ובמערכת החיסונית וגורם לחולשה ומחלות. האזוב, ובמיוחד שמן הזעתר המופק ממנו, יכולים לשמש כאן כקוטלי טפילים במעיים שיעזרו לכם להיפטר מהאורגניזמים המסוכנים הללו ולנקות אותם לחלוטין מהגוף שלכם.

יתרונות אזוב מצוי (זעתר): צמח האזוב

9. מסייע בוויסות הסוכרים בדם

במחקר שפורסם בשנת 2004 בכתב העת המדעי "פיטוכימסטרי" (Phytochemistry) נמצא כי עלי האזוב מכילים תרכובות נוגדת חמצון שבולמת את פעילותו של האנזים אלפא גלוקזידאז, שמפרק בגוף עמילן לכדי סוכר. מתוצאות מחקר אחר, שפורסמו בשנת 2003 במגזין למדעי התזונה והוויטמינים", עולה כי תמצית האזוב פועלת בגוף לפני פירוק של ארוחה עתירת פחמימות ובולמת זינוק בסוכרים בדם, בכך שהיא מונעת עיכול פחמימות. מכאן הסיקו החוקרים והמומחים שהאזוב יכול להיות מועיל, ממש כמו תוספי תזונה שונים, בוויסות הסוכרים בדם ובמניעה ושיכוך של סוכרת.

10. תורם לירידה במשקל

מכיוון שכפי שכבר הזכרנו קודם לכן, לאזוב יש יכולת לצמצם את ספיגת הפחמימות בגוף, הוא יכול לסייע לכם עד מאוד להוריד במשקל ולרזות. ידוע כי צריכה גבוהה של אנרגיה לאורך זמן עלולה להוביל להשמנת יתר, אצל ילדים כמו גם אצל מבוגרים, ופחמימות משמעותן כמובן אנרגיה – ולכן, צריכת הזעתר, שיכולה להוביל לירידה במספר הפחמימות שהגוף קולט מן המזון, עשויה גם לעזור סוף סוף לרזות ולהוריד במשקל כמו שרציתם.

רוצים לגלות איך תוכלו להכין לעצמכם תה זעתר סופר בריא בכמה צעדים פשוטים? היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.