print header

טיפים לחזרה לשגרה בצל נגיף הקורונה

ימי משבר הקורונה הביאו עלינו מטר של הנחיות שנועדו להגן עלינו מפני הנגיף המסוכן והמדבק. כולנו התחלנו לשמור על מרחק מאחרים, לשטוף ידיים היטב ואמצנו עוד הרגלים רבים, אך כיצד אפשר לשמור עליהם לאחר החזרה לשגרה שכוללת עבודה ובתי הספר? בכתבה הבאה תקבלו שלל טיפים חשובים לתקופה הזאת שיסייעו לכם להגן על עצמכם ועל בני משפחתיכם בצל הקורונה בעבודה, מחוץ לבית ובתוכו, ובהתנהלות מול ילדכם. היעזרו בהן והיזכרו באלו שכבר הספקתם לשכוח כדי לשמור על הבריאות שלכם ושל כל היקרים לכם.
 
טיפים לחזרה לשגרה בצל הקורונה: אנשים הולכים ברחוב עם מסכת מנתחים

טיפים להתנהלות בעבודה

שמרו על מרחק

התרגלנו לשמור על מרחק של 2 מטרים מאחרים, אך כיצד מיישמים זאת במקום עבודה לא מרווח או כזה שמעוצב כ"אופן ספייס" נטול מחיצות? דרך אחת היא להרחיק עמדות אחת מהשנייה, ואם הן ממוקמות במרכז החדר – להצמיד אותן לקיר, כך יהיה ביניהן יותר מרחק. לחלופין, ניתן להפריד בין שולחנות צמודים בעזרת מחיצות שונות כמו לוחות שעם גדולים או וילונות מאולתרים; זוהי ההזדמנות שלכם להפוך את העמדה שלכם לאזור פרטי ופחות חשוף להדבקה שאותו תוכלו לעצב בעצמכם.

נקו את העמדה שלכם

ימי משבר הקורונה גרמו לרבים לנקות את סביבתם יותר מתמיד כדי לוודא שהנגיף לא נדבק למשטחים שונים שבהם אנו יכולים לגעת. מומחים רבים ימליצו לכם להמשיך ליישם את ההנחיה הזו גם בסביבת העבודה שלכם, ולוודא שהיא תמיד מבריקה. תוכלו לנקות אותה עם מגבונים אנטי-בקטריאליים, או בדרכים אחרות, למשל, עם מטלית שספוגה בנוזל שתוכלו להכין בעצמכם, וכולל 5 כפות אקונומיקה עבור כ-4 ליטרים של מים - זכרו להשתמש בכפפות! במדריך הבא תקבלו מידע יותר מקיף לגבי משטחים שעליכם לנקות בימי נגיף הקורונה, וכיצד לעשות זאת.

המעיטו בפגישות עבודה פנים מול פנים

אנשים רבים שעבדו בזמן הסגר התנהלו באופן וירטואלי מול העמיתים שלהם, על ידי שליחת דואר אלקטרוני והודעות בטלפונים הניידים, ושיחות טלפון ווידאו. המשיכו להתנהל כך גם עכשיו ככל האפשר, ובנוסף לכך הימנעו מלחיצת ידיים, והתחילו לברך את העמיתים שלכם לשלום בעזרת מחוות אחרות שמתאימות למצב. בדרך זו, לא רק שתימנעו מהעברת נגיף הקורונה אחד לשני, אלא גם מהדבקה במחלות אחרות. אם יש לכם אפשרות להוציא או להרחיק כסאות מאזורי מנוחה שונים במקום העבודה – עשו זאת, כך תוכלו למנוע התקהלויות בהפסקות.
טיפים לחזרה לשגרה בצל הקורונה: אישה מופיעה על מסך מחשב בשיחת וידאו, ויד רושמת ביומן

טיפים להתנהלות מחוץ לבית

אווררו את החדר שאתם נמצאים בו

אחת מההנחיות של משרדי הבריאות ברחבי העולם לימי סגר הקורונה, הייתה לפתוח את החלונות בבית ולאוורר אותו כמה שיותר. הם ממליצים להמשיך ככה גם בחזרה לשגרה, ולפתוח את החלונות בכל מקום שבו אתם או ילדכם צריכים לשהות, אם זה במשרד, באוטובוס או בכיתה בבית הספר. זכרו כי מצפים לנו ימי אביב נעימים בחודש מאי, ולכן אם תפתחו את החלון – תזכו גם במשב רוח קריר.

עטו מסכה

אחת ההנחיות העיקריות בימי הקורונה הייתה עטיית מסכה על האף והפה, שנועדה למנוע העברת רסיסי רוק שעלולים להיות נגועים בנגיף. משרדי הבריאות ברחבי העולם קוראים לכולנו להמשיך לקיים את ההוראה הזו כעת, ולא רק ברחוב, אלא גם במקום העבודה ובכיתה. כמובן שאתם יכולים להוריד אותה אם אתם יושבים לבד במשרד או בתא משרדי ("קיוביקל"), אך אל תשכחו לעטות אותה שוב כשאתם יוצאים ממנו.

אל תהפכו את הקניות לבילוי

אנו מבינים שההסתגרות בבית מייאשת ולא פשוטה, ולכן רבים הפכו את השהייה בסופרים ובחנויות לבילוי המועדף החדש שלהם. עם זאת, אם אתם רוצים לצמצם את החשיפה הפוטנציאלית לנגיף הקורונה, צאו למקומות האלו בעודכם ממוקדים במה שאתם באמת צריכים לעשות – לקנות את המוצרים שחסרים לכם ולצאת. כדי להפיג את השעמום בבית, תוכלו לערוך פעילויות יצירה שונות עם הילדים כמו אלו שבמדריך הבא, לנקות, להשלים סרטים וסדרות ולחכות בסבלנות עד שמקומות בילוי אמיתיים ייפתחו – יתכן שזה יקרה בקרוב.
טיפים לחזרה לשגרה בצל הקורונה: בחורה מחזיקה לימון בסופר

אל תגעו יותר מדי במוצרים בחנויות

בהמשך לסעיף הקודם, אנשים רבים שמגיעים לסופר או לחנויות נוהגים לגעת במוצרים כדי לבחון אותם ולחפש מידע כמו מרכיבים ותאריך תפוגה. הבעיה היא שהרגל שכזה עלול לסייע בהפצת נגיף הקורונה, שנשאר לזמן ממושך על משטחים שונים כמו אריזות של מוצרים. לשם כך, היכנסו לסופר עם כפפות – כך לא תעבירו חיידקים ווירוסים, תפחיתו מגע עם משטחים נגועים, וגם תהוו השראה לאחרים ותגרמו להם לשקול להתנהג כמוכם. אם אין ברשותכם כפפות ואת עורכים קניות עם ידיים חשופות, השתדלו לבחון את המוצרים עם העיניים בלבד, ולגעת רק באלו שאתם מתכוונים לרכוש. 

הפסיקו לשלם במזומן

אנשים רבים נדבקו בנגיף בעקבות חפצים מסוימים שהועברו אליהם מאחרים, כמו למשל כסף מזומן. למזלנו, פלאי הטכנולוגיה מספקים לנו דרכים שונות לשלם גם בלי להעביר פיזית מזומן או כרטיס אשראי. למשל, ניתן לרכוש מוצרים באופן וירטואלי או להשתמש באפליקציות להעברת כסף. אם אתם מעוניינים להזמין משלוח טלפונית, שקלו לשלם באשראי לנציג שעימו אתם מדברים, ושאלו אותו האם ניתן להוסיף טיפ לתשלום. אם כבר אתם כבר נמצאים בחנות ושלמתם באשראי, הימנעו מחתימה על הקבלה עם עט שהמוכרים מביאים לכם, והשתמשו באחד משלכם.

הפסיקו לגעת עם הידיים במתגים וידיות

נוגעים עם האצבעות בידיות ובמתגים במרחבים ציבוריים? הפסיקו לעשות זאת, ואם אתם כבר מבצעים את ההנחיה הזו – המשיכו עימה גם בימים אלו. כדי להימנע ממגע, ניתן למצוא פתרונות יצירתיים, כמו למשל ללחוץ על מתגים ולסובב ידיות עם המרפק או שרוול של חולצה שאותה תכבסו כשתחזרו הביתה, או לפתוח דלתות עם הזרועות והאגן. בנוסף, כניסות של בניינים רבים בימינו מאובזרות בחיישנים שפותחים את דלת הכניסה באופן אוטומטי, או בכפתורים נגישים עבור אנשים עם מוגבלויות – היעזרו באמצעים הללו.
טיפים לחזרה לשגרה בצל הקורונה: ידית של דלת

שימו לב היכן אתם מניחים את הטלפון הנייד שלכם

רבים מאיתנו רגילים להניח את הטלפון הנייד על עמדה או שולחן שלידם אנו עומדים במקומות ציבוריים, אך מי יודע אילו אנשים נגעו במשטחים הללו קודם והאם הם נושאים את נגיף הקורונה? כדי לשלול את הספק הזה, פשוט הימנעו מהרגל זה והכניסו את הטלפון שלכם לכיס או לתיק שלכם. אם כבר הנחתם את הטלפון על משטחים שכאלו, נגבו אותו בהקדם עם מטלית יבשה, כדי להימנע מהצטברות ומהתרבות הנגיף עליו. כמובן שתוכלו גם לנקות את המכשיר עם מגבונים אנטי-בקטריאליים ותכשירים מתאימים אחרים, העיקר שתעשו זאת.

השתדלו להביא אוכל מהבית ולשמור על ריחוק בהפסקות

אתם וילדכם צריכים לאכול בעבודה ובבית הספר? אתם נוהגים לשתות קפה במשרד? הביאו את מה שאתם צריכים מהבית, כי אתם לא יכולים לדעת מי נגע לפניכם באוכל, בסכו"ם ובצנצנת הקפה שנמצאים במטבחון. בנוסף, אל תחלקו את המנות והחפצים שלכם עם אחרים, ובקשו מילדכם לפעול כמוכם, גם אם מציעים לו לאכול חטיף שהוא ממש אוהב. אנו בדרך כלל מעודדים לנדיבות, אך זהו לא הזמן לאמץ את הערך הזה – בשלו לעצמכם, הביאו מהבית שתייה ואביזרים נלווים לאוכל, ושמרו אותם לעצמכם עד חלוף זעם.

טיפים להתנהלות בבית

השאירו את התיקים והנעליים בכניסה, והחליפו בגדים

כל היום הסתובבתם בחוץ, הנחתם את התיק שלכם על משטחים שאינכם יודעים את טיב ניקיונם, וייתכן שנדבק אל בגדיכם ונעליכם נגיף קורונה. כדי להימנע מסיכונים שכאלו ולמזער את הסיכוי להידבק במחלה, השאירו את החפצים שתוכלו בכניסה לבית. כשאתם וילדיכם שבים מבחוץ, הניחו את התיקים וחלצו נעליים ליד הדלת, ושימו את הבגדים המלוכלכים בסל הכביסה. כך, אתם מורידים את הסיכוי של הנגיף להתפשט ברחבי ביתכם.
טיפים לחזרה לשגרה בצל הקורונה: מכונת כביסה פתוחה שבתוכה מגבת

טיפים להתנהלות עם ילדים

התנהלו נכון אם ילדכם לא מרגיש טוב באמצע יום לימודים

קודם כל, הדגישו בפני ילדכם שחשוב שהוא יעדכן אתכם אם הוא לא מרגיש טוב במהלך יום לימודים, כי אם הוא יישאר בבית הספר בעודו חולה – הוא עלול להדביק את חבריו לכיתה. בנוסף, אם אתם מתבקשים לבוא לאסוף אותו הביתה, בין אם על ידיו או על ידי צוות ההוראה, צאו מיד מהעבודה ועשו זאת. בקשו מילדכם לחכות לכם לבד, ללא חברים שיעזרו לו להעביר את הזמן ובמקום לא הומה במיוחד, אך כזה שנמצא בהשגחת שומר בית הספר. כמו כן, הישארו עימו בבית עד שהוא מחלים ושאתם בטוחים שלא נדבקתם ממנו, זאת על מנת למנוע הפצת מחלות במקום עבודתכם.

הכינו רשימת הנחיות עם הילדים

הנחיתם את ילדכם לשטוף ידיים למשך דקה, להשתמש במסכה, לשמור מרחק ולבצע עוד הוראות שרבים מאיתנו כבר התרגלנו אליהם, אך איך תדעו שהוא אכן זוכר לעשות זאת בבית הספר? בדיוק לשם כך, כדאי לכם לערוך יחדיו רשימה על דף, שכוללת את כל ההנחיות שעליו להקפיד לבצע. הפכו את הכנתה למעין שעת יצירה, שבמהלכה ילדכם יוכל לקשט את הרשימה כאוות נפשו, ובסופה הוא ירצה להסתובב עימה בכל מקום, גם בבית הספר. תוכלו אפילו להכין טבלה ששורותיה יכילו הנחיות, ועמודותיה יוקדשו לתאריכים של ימים. בכל שורה, יצטרך הילד לסמן ב-V הוראות שהוא ביצע ביום מסוים, למשל, לאשר שהוא שטף ידיים לפחות 10 פעמים בתאריך מסוים. אם אתם וילדכם תיישמו את כל הטיפים שבכתבה, או לפחות את רובם, תוכלו להבטיח חזרה חלקה ובטוחה לשגרה עבור כולנו.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.