print header

למה זה קורה לי? 13 עובדות מעניינות על ילדיכם

אין דבר מרתק יותר להורה מאשר צפייה בילדיו הגדלים ומתפתחים, שכן כל שלב בחייהם הוא כמו אבן דרך נוספת במסע החיים המופלא שלהם. למרות שכל ילד מתפתח בקצב שלו, ישנם דברים שמאפיינים את רוב הילדים ובני העשרה ולכן עלינו ההורים לשים לב לפרטים מעט חריגים. ברוב המקרים עלינו להיות רק צופים מן הצד, אך קיימים גם מקרים בודדים בהם עלינו להיות מעורבים. על מנת שנוכל להגיע אל ליבם, עלינו לבנות יסודות שמושתתים על חיבה ואהבה כדי שהם ירגישו יותר פתוחים וירצו לשתף אותנו בחייהם. בכתבה הבאה תגלו איך לתקשר עם ילדיכם בדרך ובשפה הנכונות שיעזרו לכם להבין לחנך אותם היטב, וכן לחזק את הקשר ביניכם.
 
1. הורים רבים נוטים לחשוב שכל עוד הם לא מרימים ידיים על ילדיהם ורק צועקים עליהם כשהם עושים משהו לא טוב, אז לא נגרם להם שום נזק. עם זאת, במחקר שנעשה באוניברסיטת פיטסבורג נמצא כי למילים קשות שנאמרות לילדים ומתבגרים בגילאי העשרה יש יכולת לגרום להשפעה רגשית שלילית ממש כמו עונשים פיזיים, ובנוסף מצאו החוקרים כי צעקות מצד ההורים על התנהגות שובבית מצד הילדים רק מדרבנת אותם להמשיך, ולא רק שהיא אינה מפחיתה התנהגות רעה, אלא שהיא עושה את ההיפך. כדי לפתור את בעיית ההתנהגות יש להיות סמכותי ומעט תקיף, אך לא תוקפני.
 
עובדות מעניינות: איש צועק ומצביע עם האצבע המורה
2. זוכרים את התקופה שהילד החמוד והמתוק שלכם לא התווכח אתכם ועשה את כל מה שביקשתם ממנו? זהו הגיל שרוב ההורים למתבגרים היו מוכנים לחזור אליו בן רגע, אך במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי ילדים שמתווכחים עם הוריהם עשויים להיות מוצלחים ונחרצים יותר מאשר אלה שלא. הסיבה: בני נוער שיודעים לחלוק על דעתם של הוריהם בצורה מילולית ולומר "לא", סביר להניח שיהיה להם יותר אומץ לעמוד מול חבריהם או אנשים אחרים ולסרב להם בצורה נחרצת כשיציעו להם לנסות ולהשתמש בסמים, לקיים יחסי מין בגיל צעיר או כל פעילות אחרת שעלולה להיות מסוכנת, לא חוקית או שאינה מתאימה לגילם. אז נכון שלא צריך לוותר מראש ולא לנסות לחנך, אך צריך לדעת איך לפנות אל הילד ולהפוך את הוויכוח לשיחה לפני שמגיעים לריב קולני, כמו שאמר משלי בפרק כב': "חנוך לנער על פי דרכו...". 
 
3. האם גם לכם קרה שביקשתם מילדיכם דבר מה ולאחר שגיליתם שהם לא ביצעו את המשימה שהטלתם עליהם, התחלתם בשיחה קדחתנית על כך שזה לא בסדר, שכך לא מתנהגים וכדומה? סביר להניח שהנהנתם לחיוב, הרי למי מההורים זה לא קורה? במחקר שנערך בשיתוף של מספר אוניברסיטאות בארצות הברית אף נמצא כי לילדים ובני נוער יש אזורים במוח אשר "נסגרים" בעת השמעת ביקורת מצד הוריהם. בניסוי שנעשה על 32 צעירים שחוברו לסורק מוח ובה בעת השמיעו להם הקלטות של אימם, התגלה כי ברגע שהאם החלה להציק ו"לחפור", כפי שבני הנוער מכנים את הפעולה הזו, המוח הפסיק להגיב ולקלוט. לכן אם יש לכם מה להגיד לילדיכם המתבגרים עשו זאת בהוראות פשוטות ומהירות ובלי פירוט מיותר אם אין צורך בכך.
עובדות מעניינות: אם בוכה יושבת על הקרקע עם בנה הבוכה אף הוא
4. יש הורים שאומרים "אני אתן לילד שלי לעשות את כל מה שלא הרשו לי", אך עד כמה שזה נחמד שכיום יש ביכולתנו לתת לילדינו יותר משהיה לנו, קיימת בגישה זו בעיה שעלולה להשפיע על עתידם. הורות מתירנית נוטה לגרום לילדים להיות פחות מאושרים ובעלי שליטה עצמית נמוכה, ומחקרים מראים כי קרוב לוודאי שיהיו להם גם בעיות בקבלת סמכות והם יחוו קשיים בבית הספר מכיוון שקשה להם יותר לשמור על חוקים.
 
5. בעבר מומחים סברו שפעוטות הצופים בתוכניות טלוויזיה או מאזינים לתקליטורים יהיו חכמים ומפותחים יותר, אך מתברר שטענה זו היא שגויה מיסודה ולמעשה ההיפך הוא הנכון. מחקרים שנעשו במשך השנים הוכיחו שהילדים זקוקים לתגובה מידית והגיונית, ואפילו התקליטור הטוב ביותר או התוכנית הכי חינוכית לא משתווים לשעת משחק אחת שלכם יחד, בה הילדים שלכם אינם פאסיביים, אלא אקטיביים.
6. בנות שנוהגות לאכול ארוחות משפחתיות קבועות באווירה נעימה ורגועה, נמצאות בסיכון נמוך לפתח הפרעות אכילה ובעיות של משקל עודף מאשר כאלה שלא מקפידות על כך. לכן גם אם קצת קשה, עשו מאמץ משפחתי והקפידו על לפחות ארוחה אחת ביום שתכלול את כל בני הבית.
עובדות מעניינות: משפחה יושבת מסביב לשולחן ואוכלת
7. הידעתם כי עד גיל 18 חודשים בערך, אוצר המילים שפעוט יכול להשתמש בו כדי לדבר מתגבר בכל שעה אחת מתוך שעתיים שהוא ער, ושבגיל 6 הוא כבר מבין כ-13,000 מילים? נתון נוסף מגלה כי תינוקות שהוריהם משוחחים איתם באופן קבוע, מכירים לעיתים קרובות יותר מ-300 מילים נוספות עד גיל שנתיים מאשר תינוקות של הורים שלא מדברים איתם בתדירות גבוהה. 
8. לבריונות יכולה להיות השפעה שלילית על ההתפתחות של ילדינו שעלולה להימשך גם עד גיל העמידה. מתברר שאצל ילדים שסובלים מהצקות לעיתים קרובות גובר הסיכון לדיכאון, חרדה ואף להתאבדות בשלב מאוחר יותר בחיים. כמו כן, ילדים שתופעת ההצקות בחייהם מתרחשת בתדירות גבוהה יותר, נמצאים בסכנה למגוון רחב של בעיות שמשפיעות על הבריאות ועלולות גם להשפיע בעתיד על המצב הכלכלי שלהם. לכן חשוב מאוד לשים לב לפרטים משונים בהתנהגותם, כמו חבלות או התבודדות, וכן לדבר איתם לא מתוך שיפוט או לחץ, אלא בעדינות, ובמקרים של חוסר שיתוף פעולה מצדם נסו לפנות לעזרה מגורמים מקצועיים.
9. שמתם לב כמה זמן לוקח לכם לכתוב הודעת טקסט בנייד לעומת בני הנוער? זה לא שאתם איטיים, אלא זה הם שמקלידים מהר יותר. בני הנוער כיום, מחוברים יותר מכם לטלפונים הסלולריים שלהם, ומתברר שכ-42% מהם מסוגלים להקליד בעיניים עצומות. על פי נתונים של חברות תקשורת בעולם, בכל יום נשלחות למעלה ממיליארד הודעות, שמרביתן נשלחות על ידי בני נוער וצעירים, אז מה הפלא שהם פיתחו יכולות כאלה?
עובדות מעניינות: נערה מחזיקה טלפון נייד ומקלידה
10. האם חשבתם פעם למה נערות משקיעות כל כך הרבה זמן בטיפוח? חוקרים בדקו ומצאו כי יותר מ-70% מהנערות בגילאי 15-17 נמנעות מפעילויות יומיומיות רגילות כמו השתתפות באירועים, טקסים ואפילו בפעילויות בית ספריות כאשר הן מרגישות רע בקשר לאיך שהן נראות. ההשקעה במראה מעלה אצלן את רמת הביטחון העצמי ואת הערכה העצמית כלפי אחרים. אז בפעם הבאה כשבתכם עומדת מול המראה ומסדרת את עצמה, הניחו לה להרגיש טוב עם עצמה.
11. כל הורה לילדים בוודאי מכיר או זוכר את שלב ה"למה?", שבו הילד שואל שאלות בלי הפסקה שלא תמיד יש לנו פנאי או כוח לענות עליהן. מתברר שבגיל 4 הילד הממוצע ישאל כ-437 שאלות בכל יום, ומרביתן הן פשוט "למה?" - "אימא למה השמים כחולים?", "אבא, למה זה ככה?" וכדומה. היעזרו בסבלנות וענו להם תשובות ענייניות גם אם הם שואלים את אותה השאלה 100 פעמים. הם סקרנים ולא רוצים לעצבן – הם באמת רק רוצים לדעת למה.
עובדות מעניינות: שני ילדים קטנים משחקים ליד שלולית מים
12. כמו שלכל אדם יש את קצב הקליטה שלו, כך לכל ילד יש את מהירות ההתפתחות שלו. נכון שרופאים טוענים שישנן אבני דרך בשלבי ההתפתחות שמתאימים לכולם, אך כאשר אותם מומחים ברפואת ילדים בודקים את הילד, הם רושמים לעצמם את הצעדים שנעשו על מנת לבדוק אם הילד נמצא על האחוזון התואם לו. עליכם לדעת שיש הרבה משתנים בשלבי הגדילה של הילדים לדוגמה: אם הילד של החברים שלכם, הגדול במעט זמן מילדכם, התחיל לדבר כמה מילים לפני שלב ההליכה ושלכם עושה צעדים לפני שלב הדיבור, זה לא אומר שהילד שלכם איטי או מהיר, אלא זה אומר שהילד שלכם עשה צעד אחד קדימה במחלקת ההליכה ושלהם במחלקת הדיבור - זה הכל. 
 
13. הורים שמגיבים מהר לצורכי ילדיהם, מגדלים ילדים בריאים יותר מבחינה פסיכולוגית. הילדים שגדלים במשפחה שפועלים בה כך קשורים יותר להוריהם, ובטווח הארוך הם נעשים רגישים לזולת, בוגרים יותר, עצמאיים ובעלי הערכה עצמית גבוהה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.