print header

מה מחקרים עדכניים חושפים על יעילות השימוש בכורכומין?

תבלין הכורכום הכתום והטעים נכנס בסערה אל עולם הבריאות הטבעית לפני מספר שנים ואיתו שלל הבטחות ליתרונות בריאותיים מדהימים ומשני חיים. עם הזמן הבנו שהסוד טמון באחת מהתרכובות שנמצאות בתוך התבלין, החומר הפעיל כורכומין (Curcumin), שהוא זה שלמעשה משפיע על הגוף בצורה חיובית ועוזר להתמודד עם שלל בעיות בריאותיות. הפופולריות הגוברת של הכורכומין והכורכום הובילה לגל של מחקרים שמטרתם הייתה לבדוק האם באמת מדובר בתרופת פלא מן הטבע, ולמרות שהמסקנות היו ברובן מעודדות, חלק מהן נבע מניסויים על חיות ולא על בני אדם, או על קבוצות קטנות של משתתפים אנושיים. היום עולם המדע כבר בחן את נושא הכורכומין ואת השפעותיו באופן הרבה יותר רחב ומעמיק, ואת התובנות שנחשפו לאחרונה חשוב שתכירו אם אתם רוצים להיעזר בתכונותיו כדי לשמור על הבריאות שלכם. במקביל, פיתוחים טכנולוגיים שונים עוזרים לנו כיום להפיק את מרב התועלת הבריאותית של הכורכומין, ובסוף הכתבה תגלו כיצד.
 
מחקרים מדעיים על כורכומין: מיקרוסקופ

מה המחקר המדעי העדכני חשף על יתרונות הכורכומין?

בחודש יוני של שנת 2019 התפרסם במגזין הבין לאומי BioFactors מאמר שהוא תוצר של שיתוף פעולה קנדי-הודי. במסגרת המאמר מדענים בחנו שורה ארוכה של מחקרים עדכניים בנושא השפעת הכורכומין על מחלות עצבים ופגיעות נוירולוגיות שונות כגון אלצהיימר, מחלת פרקינסון, דיכאון, טרשת נפוצה, איכות הזדקנות באופן כללי, שבץ ועוד. יש שני דברים שחשוב לשים לב אליהם בקשר למאמר הזה; האחד שהוא התמקד במחקרים על הרכיב הפעיל ולא על תבלין עצמו, והשני הוא ההתייחסות של החוקרים לכך שכיום ישנן שיטות שונות לנטילת כורכומין שהופכות אותו ליעיל יותר מבעבר, ועליהן נרחיב בהמשך. החוקרים בדקו את מסקנות כל המחקרים שנבחנו, ניתחו את התנאים של הניסויים שבוצעו במסגרתם והצליחו להגיע להכרעות בקשר ליעילות הכורכומין לטיפול בבעיות הבאות:

כורכומין לטיפול באלצהיימר

התסמינים הנפוצים ביותר של המחלה הקשה הזאת הם ירידה בתפקודים המוטוריים, התדרדרות במצב היכולות הקוגניטיביות ודמנציה. לאבחון מוקדם יש חשיבות עליונה לטיפול המוצלח במחלה הזאת, ולפי מסקנות החוקרים מהודו וקנדה, כך גם ליתרונות הרבים שמספקים לגוף חומרים כמו הכורכומין. הסיבות לכך הן בין השאר העובדה שהחומר הזה הוא גם נוגד דלקות וגם נוגד חמצון רב עוצמה, שתי תכונות שמסייעות לעכב ואף לעצור את הפגיעה של מחלת האלצהיימר בתאי המוח. המדענים מוסיפים ומפרטים שלחומר הפעיל הזה יש גם יכולת למנוע את התקבצויות החלבונים שנוצרות בשל המחלה, וכל זאת מוביל אותם למסקנה שהכורכומין הוא בהחלט בעל פוטנציאל יעיל לטיפול באלצהיימר.
מחקרים מדעיים על כורכומין: אבקת כורכום

כורכומין לטיפול בפרקינסון

מחלת הפרקינסון המסוכנת מתפתחת באיטיות ומובילה להפרעות מוטוריות כמו רעד באחת מכפות הידיים שפוחת בשעת פעולה אך מתעצם במנוחה, או נוקשות בשרירים. בנוסף, חולי פרקינסון הם לרוב בעלי רמות גבוהות של ברזל ורמות נמוכות של גלוטטיון (נוגד חמצון חשוב שמורכב משלוש חומצות אמינו). המאמר מציין שמחקרים שנערכו בתנאי מעבדה מוחלטים ובעזרת אורגניזמים חיים כמו למשל חולדות, הוכיחו את יעילות הכורכומין במניעת החמרה של המחלה ואפילו את היווצרותה הראשונית.

כורכומין למניעת בעיות נירולוגיות שקשורות לגיל

לפי מחקרים עדכניים, הכורכום והכורכומין מומלצים לא רק עבור אנשים שנמצאים בסיכון גבוה לפיתוח מחלות שונות שמשפיעות על מערכת העצבים או לכאלו שכבר סובלים מהן, אלא גם עבור כלל האוכלוסייה. לפי עורכי המאמר, שסקר את המחקרים העדכניים בנושא, הכורכומין מספק הגנה למוחם של אנשים גם מפני הנזקים הטבעיים של תהליך ההזדקנות, ואף פועל כנגד הפגיעות של אנשים מבוגרים למחלות כגון סוכרת, מחלות לב, דלקות מפרקים ועוד. יתרון נוסף ומרתק שהם מציינים, שהוא אולי אחת מהסיבות העיקריות ליעילות הכורכומין בעניין זה, הוא שהחומר הזה מעודד נוירוגנזה - תהליך שבו נוצרים תאי עצב חדשים מתוך תאי גזע.

כורכומין לטיפול בשבץ

יעילות הכורומין לטיפול בשבץ היא בעלת חשיבות גבוהה וזאת, כך מסביר המאמר, משום שמדובר בבעיה בריאותית שמובילה לאחוזי תמותה גבוהים מאוד. עורכי המאמר מציינים שבאופן כללי יש הוכחות לכך שחומרים מסוימים, כמו למשל חומצות שומן מסוג אומגה 3, משפרים באופן ניכר את בריאות המוח ומונעים מחלות כמו שבץ, אז האם ניתן לייחס השפעות שכאלה גם לכורכומין? למרבה השמחה התשובה היא כן, והחוקרים אף מספקים דוגמאות למחקרים שהוכיחו את העובדה שהחומר הפעיל הזה מגן על כלי הדם של אנשים שנמצאים בדרגת סיכון גבוהה לשבץ. בנוסף הם טוענים שאפילו יש מספיק ראיות כדי לטעון שבשל תופעות לוואי שונות, השימוש בכורכומין הוא אפשרות שעדיפה על הרבה חלופות אחרות בכל מה שקשור לטיפול בשבץ.
מחקרים מדעיים על כורכומין: גוף האדם עם מוח צבוע באדום

כורכומין לטיפול בטרשת נפוצה

המחלה הזאת, שמוכרת גם בשם MS, פוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית ומתבטאת במגוון תסמינים, כמו למשל ראייה מטושטשת, סחרחורות, בעיות שיווי משקל וניוון שרירים. יחד עם זאת חשוב לציין שישנם סוגים רבים של טרשת נפוצה, והתסמינים שחולים מפגינים לפעמים שונים מאוד ממקרה למקרה. בשל העובדה שהוא נוגד חמצון רב עוצמה, הכוכרומין נחשב בעיני רבים לחומר יעיל בעיכוב התפתחותם של סוגי טרשת שונים, כמו למשל ALS  (טרשת אמיוטרופית צידית), אך האם זה באמת נכון? ובכן לפי הסקירה עוד אין מספיק ראיות מחקריות כדי לטעון שזה אכן המצב בנוגע למחלה הזאת או לסוגי טרשת נוספים, אך יש מספר ניסויים מתקדמים שעדיין לא הסתיימו, ועל פי הנתונים היבשים שידועים לעולם הרפואה, יש סיבה לאופטימיות. אם הניסויים האלו יובילו לתוצאות הרצויות, ניתן יהיה בעתיד להתחיל לבצע בדיקות על חולים אנושיים ולקבל תשובה חד משמעית.

כורכומין לטיפול בחרדה ודיכאון

כאשר בוחנים מחקרים על דיכאון שבוצעו על בעלי חיים, ניתן להגיד שיש לכורכומין השפעה נוגדת דיכאון חזקה מאוד שנובעת מיכולתו להשפיע לטובה על ריכוזי מוליכים עצביים שונים במוח, כמו למשל דופמין. כמו כן, לרכיב הזה גם יש יכולות מוכחות לפעול כנגד הופעתן והתפתחותן של דלקות, ואחת מההשפעות של סגולתו זו היא ירידה בסיכוי לחוות דיכאונות וחרדות. חוקרת המוח הישראלית ד"ר סילביה מנדל, שפרסמה בשנת 2019 כתבה על הקשר בין כורכום למצב רוח וזיכרון, ציינה גם את העובדה שהכורכומין נלחם בלחץ החמצוני שהולך ומתגבר ככל שהגוף שלנו מזדקן, וגם זה גורם שקשור להופעות בעיות כמו דיכאון בגיל מתקדם.

כורכומין לחיזוק מערכת החיסון

בימים אלו שבהם כולנו מוטרדים מהתפשטות מחלת הקורונה, חשוב יותר מתמיד שנדע האם מאכלים מסוימים שהתפרסמו בשל תרומתם לשמירה על מערכת חיסון חזקה אכן ראויים לכך. במסגרת סקירת המחקרים שהתפרסמה במגזין BioFactors עיקר תשומת הלב הופנתה לבחינת הנושאים שתוארו עד כה, אך בעולם הרפואה יש הרבה אנשי מקצוע שהקדישו זמן ומאמץ לבחינת תחומים נוספים. למשל, מאמר מדעי שהתפרסם גם הוא ביוני 2019הצביע על כך שלכורכומין יש תכונות שהופכות אותו לבסיס טיפול אפשרי עבור מחלה קשה נוספת שקשורה למערכת הנשימה, שחפת. מחקרים רבים מבוצעים כיום באופן ממוקד על מחלות אחרות, ובעבר כבר הוכח שמדובר בחומר נוגד דלקות שעוזר להילחם במחלות שונות במגוון דרכים, וכמעט אין היום חילוקי דעות על כך שהכורכומין עוזר להגנה על הגוף.

כיצד ניתן לספוג את הכורכומין בדרך היעילה ביותר?

כפי שכבר אמרנו, כיום זה ידוע שצריכת כורכום טבעי או מוצרים על בסיס התבלין רק מגרדת את פני השטח בכל מה שנוגע לניצול ההשפעות החיוביות של החומר הפעיל שבו עבור הבריאות שלנו. החוקרים מקנדה והודו מאשרים את העובדה הזאת, ומסבירים שהסיבה לכך היא הזמינות הביולוגית (Bioavailability) הנמוכה של הכורכומין. המושג הזה מתאר את היחס באחוזים בין כמות התרופה שניטלת לבין הכמות שמגיעה למחזור הדם. הם אף מציינים שמחקרים רבים הוקדשו לבחינת מנגנוני הספיגה וההפצה של כורכומין ביונקים שונים, וכולם שאפו להבין את הבעיה לעומק כדי לשנות אותה. המשמעות של פתרונה עשוי להיות בעל השלכות מרחיקות לכת, משום שהזמינות הביולוגית הנמוכה היא אחת מהסיבות לכך שאנחנו לא רואים שימוש נפוץ יותר בכורכומין, וניתן להסיק שגם תוצאות טובות יותר במחקרים אנושיים.

כורכומין סופט ג'ל – פטנט חדשני לספיגה מהירה ושהייה ממושכת בגוף

אחד מהפיתוחים המתקדמים ביותר לשיפור היכולת של הגוף שלנו לנצל את יתרונות הכורכומין בדרך הטובה ביותר הוא פטנט בשם BCM-95. כמוסות כורכומין שמיוצרות בעזרת הפטנט הזה הן בעלות מאפיינים שהופכים אותן לרכות וקלות לבליעה, ויעילות יותר לשימוש. למשל, כמוסות כורכומין סופט ג'ל מכילות שמן טבעי המופק משורש הכורכום עצמו, שמשפר את ספיגת מיצוי החומר הפעיל של הצמח ומאריך את זמן השהות שלו בגוף. לפי הנתונים שתוכלו לראות בעצמכם בגרף הבא, פערי איכות הספיגה של כמוסות שיוצרו בעזרת BCM-95 לעומת כורכומין 95% בריכוז רגיל הם משמעותיים:
מחקרים מדעיים על כורכומין: גרף ספיגת כורכומין
הפיתוח הזה משפר באופן ניכר את בעיית הזמינות הביולוגית שעליה דובר במאמר שהוצג לאורך הכתבה, ובשל כך הוא בהחלט יכול להעצים את ההשפעה החיובית של הכורכומין על הבריאות של הגוף. היעילות המוגברת של הפטנט הזה הוכחה במסגרת מחקרים והוא עבר את כל המבחנים הנדרשים כדי לקבל את אישור מנהל התרופות האמריקאי (FDA) ומשרד הבריאות הישראלי. אז כמו שאתם ודאי מבינים, ניתן למצוא כמוסות כורכומין סופט ג'ל BCM-95 כאן בארץ, וכל מי שרוצה לשפר את בריאותו יכול להשתמש בהן כדי ליהנות ממירב ההשפעות של החומר עתיר הסגולות הרפואיות הזה.
 
 
הטבה לגולשי האתר: 20 ש"ח הנחה בשימוש קוד הקופון: BABA בעמוד התשלום.
 
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.