print header

סיפור מרגש על חברות ארוכת שנים ו-7 טיפים ליצירת קשרים לכל החיים

"חברות טובה מרעננת את הנשמה" טוען משפט ידוע ומעורר השראה – ואין ספק שבמקרה של קת'לין סביל ואוליב וודוורד בנות ה-89 מנוטינגהאם שבבריטניה, מדובר באמת לאמיתה. אחרת, איך אפשר להסביר את העובדה שבמשך כ-80 שנים זוג החברות האלו כמעט ולא נפרדו לעולם? שתי הנשים הכירו כבר בבית הספר היסודי בגיל 11, אי שם בשנת 1941, והתחברו במהרה; הן תמיד חיו בשכנות זו לזו ואף הבעלים שלהן עבדו באותו מקום. ולבסוף אחרי כמעט 80 שנות חברות אמיצה שבהן היו בלתי נפרדות ועברו יחד את כל מכשולי החיים, השמחות והאתגרים, החליטו שתי החברות הקשישות לעבור לחיות יחד באותו בית אבות!

טיפים לחברויות ארוכות טווח: קת'לין סביל ואוליב וודוורד

אוליב וודורד סיפרה על ההחלטה שלה לעבור להתגורר באותו המקום יחד עם חברתה כך: "כשקת'לין עברה לבית האבות התגעגעתי אליה, ונהגתי ללכת לאכול איתה ארוחת צהריים בכל יום ראשון, ואז חשבתי – למה שלא אעבור לבית האבות גם אני? גרנו בשכנות זו לזו כל חיינו, כך שלהתגורר צמוד זו לזו באותו המסדרון נראה לנו הדבר הכי מובן מאליו לעשות. אני מרגישה בת מזל לחיות עם חברתי הטובה. צברנו הרבה זיכרונות ביחד ואנחנו יוצרות עוד מדי יום". קת'לין סיביל הוסיפה: "אנחנו בנות 89 אבל נראות כמו בנות 63... ידעתי שאהיה חברה של אוליב מהרגע שפגשתי אותה, היא חשובה לי מאוד".

גם בבית האבות ממשיכות שתי החברות לעשות חיים יחד. "לפעמים אנחנו דואגות להכניס את הצוות לכושר. רק עכשיו הרצתי פה את אחד המנהלים במורד המסדרון, סתם בשביל הצחוק", מספרת קת'לין, ומוסיפה: "אני כל כך שמחה שאוליב פה עכשיו, אנחנו מצחקקות כמו שתי ילדות בית ספר ועדיין שמות שפתון ומתלבשות ביחד. אנחנו תמיד אומרות האחת לשנייה: 'אם יש לך את זה, תשוויצי בזה!'".

טיפים לחברויות ארוכות טווח: קת'לין סביל ואוליב וודוורד

7 טיפים לשמירה על חברות ארוכת שנים

אם הסיפור של וודורד וסביל ריגש אתכם, וגרם לכם לקוות שגם אתם תוכלו לשמור על קשר ארוך שנים עם חבריכם הטובים ביותר, דעו שיש לא מעט דרכים לעשות זאת. הסוד של שתי החברות בנות ה-89 הוא לא להסתיר סודות אחת מהשנייה, תמיד לדבר על הכל ולעולם לא להתווכח, אך יש עוד כמה שיטות טובות לבסס קשר אמיץ ומתמשך שכזה. ריכזנו כאן לפניכם 7 טיפים נהדרים, המבוססים על דבריהם של אנשים שמחזיקים זמן רב בחברים לחיים, ואנו מקווים שהם יעזרו לכם לשמר את קשרי החברות עם האנשים שהכי קרובים אליכם.

1.  הסתכלו על השוני שלכם מחברכם כדרך לאזן את עצמכם

את חברינו הטובים ביותר אנחנו ודאי נפגוש בשלב כזה או אחר של החיים, לרוב בצעירותנו, במסגרות כמו בית ספר, צבא, לימודים אקדמיים או עבודה ראשונה, אך בהמשך סביר להניח שדרכינו יתפצלו ונפנה למסלולים שונים של קריירה, חיים ומשפחה. אז איך אפשר להחזיק קשר ארוך טווח על אף אורח החיים השונה שכל אחד סיגל לעצמו? מקס זסלבסקי, רופא שיניים המחזיק בחברות עם חברו הטוב ביותר במשך 21 שנים, אומר כך: "על הנייר, לי ולחבר הכי טוב שלי כבר אין שום דבר במשותף, אבל אנחנו מקבלים את השוני שבינינו כדבר שמאזן אותנו".

מקס מציין שמה שעזר להם לשמור על הקשר ביניהם כל השנים, היו שמירה על קשר קרוב ודאגה אחד לשני, יחד עם קרבה שהיא כמעט כמו אחים בדם. "הוא האדם היחיד שיכול לקרוא לאימא שלי 'מאמא' חוץ ממני. כשההורים שלי כמעט מתו בתאונת דרכים בשנת 1998, הוא ואשתו לשעבר מיהרו לבית החולים כדי להיות איתי ועזרו לי לטפל בהוריי. בטקס הסיום של לימודי רפואת השיניים שלי, בשנת 2004, הוא הרים והושיב את אבא שלי - שהיה בן 83 ונלחם במחלת הסרטן - על כיסא הגלגלים שלו כדי שיוכל לראות אותי מקבל את התואר."

טיפים לחברויות ארוכות טווח: זוג חברים מחייכים

2. הפיצו טוב ביחד

אחת הדרכים היפות והמועילות ביותר לשמר חברות לאורך שנים ארוכות היא עיסוק משותף, קבוע ומתמיד בעשייה ובהפצה של טוב לעולם. שיטה זו לא רק מחזקת את הקשר ביניכם, אלא גם מעמידה אותו על יסודות חיוביים שעשויים להחזיק מעמד לאורך זמן רב. כך למשל במקרה של ליסה גוינס, שעל אף שאחת מחברותיה הטובות ביותר נפטרה בגיל צעיר, היא מצאה דרך יפה ביותר לשמור על קשר עם שאר חברי הילדות שלה.

כך היא מספרת: "יש לי קבוצה של 5 חברים טובים מאוד כבר מהתיכון. אחת מהן נפטרה מלוקמיה בשנת הלימודים הראשונה שלה באוניברסיטה. מאז בכל שנה אנחנו החברים תורמים מלגה על שמה. זוהי הדרך עבורנו להנציח אותה ולתקשר לפחות פעם בשנה. אנחנו ללא ספק מסוג החברים שכאשר הם מתראים, הם משלימים את כל הפערים מהפעם האחרונה שבה נפגשו".

3. זכרו תמיד את שורשי הקשר ביניכם, גם אם הם עתיקים במיוחד

אחד הדברים החשובים ביותר שעשויים לעזור לכם להחזיק קשרי חברות לטווח ארוך במיוחד, הוא לזכור תמיד מהו שורש החברות שלכם והיכן הוא טמון. כמו בהרבה דברים אחרים, הזיכרון מעניק כוח ותוקף לחברות שלכם, מאפשר לכם לשמר את העבר ובמקביל להסתכל קדימה ביחד – בידיעה שאתם יודעים מה הביא אתכם להיות חברים כל כך טובים, אפילו אם זו סיבה שלא בשליטתכם. כך למשל, במקרה של הסופרת אבי קוזולצ'יק, שמחזיקה קשר עם חברתה קאטלאן קונלון מאז שהן נולדו, לפני יותר מ-50 שנה.

"איכשהו, בין התוהו ובוהו של צירים ולידה, אימא שלי ואימא שלה התחברו במחלקת היולדות" מספרת קוזולצ'יק, "אז אנחנו – פירות העבודה הקשה שלהן – התחברנו מרגע לידתנו. אני נולדתי באוקטובר 1969, היא בספטמבר באותה השנה. מאז טיילנו דרך החיים ביחד, לפעמים באופן מטאפורי (כל אחת מאיתנו ראתה את השנייה מתחתנת ומתגרשת לדוגמה) ולפעמים מילולית (אנחנו קובעות טיולים תקופתיים משותפים ביחד, בייחוד מפני שאנחנו לא חיות באותה העיר מאז שהיינו ילדות קטנות). שתינו מתבדחות כבר הרבה זמן על כך שנהיה שתי הגברות המרוכזות בעצמן האלו, שרודפות אחרי הסניטרים החמודים בבית האבות – ואני ממש לא אתפלא אם נהיה כאלו".

טיפים לחברויות ארוכות טווח: זוג חברות מבוגרות יחד

4. תהיו מציאותיים ותשמרו על קשר בדרכים שמתאימות למצבכם

כשאנחנו צעירים, אנחנו נוהגים לצאת ולבלות עם חברינו בכל מיני מקומות ו"לא לעשות חשבון" יותר מדי. כשמתבגרים המצב משתנה, ואי אפשר יותר לסמוך על כך שנוכל לפגוש את החברים בכל מקום שעולה על דעתנו, כי לא תמיד זה מסתדר עם המציאות המתהווה. כך למשל מעידה סטייסי פיינטוץ' - חלק מקבוצה של 4 חברי ילדות משותפים - שכל מפגש שלהם במסעדה הפך לאסון מאז באו ילדיהם לעולם.

אז מה עושים כדי שהקשר לא יתמסמס והמפגשים לא יהפכו לבלתי אפשריים? הפתרון הוא למצוא חלופה מציאותית יותר שתתאים למצב ותאפשר לכם להפיק את המרב מהמפגש המשותף. "אנחנו החלטנו לשנות את פני הדברים" מספרת פינטוץ', "כעת כל אחד מארגן ארוחה בביתו פעם בשנה. זאת יכולה להיות בראנץ' או ארוחת פיצה משותפת. המארח עוזר לארגן את שרשרת האימיילים הארוכה כדי לבחור את התאריך למפגש שלנו ונושא בנטל של הכנת האוכל, אבל כל אחד מאיתנו מביא משהו כדי להקל עליו. זה מבטיח שכולנו ניפגש לפחות 4 פעמים בשנה".

5. השתמשו בטכנולוגיה לטובתכם

יש כאלו שטוענים שהטכנולוגיה של ימינו לא ממש תרמה למוסד החברות – כי היא הרי הרגילה אותנו לבלות שעות ארוכות מול המסכים במקום לצאת ולהיפגש האחד עם השני ולייצר קשר בלתי אמצעי. אך זה ממש לא חייב להיות כך, כי הכל תלוי בגישה, וכמו שהטכנולוגיה יכולה להזיק, היא גם יכולה להוות כלי לחיזוק החברות ולהחזקת חברויות מרובות שנים, על אף פערי המיקום והזמן הפנוי הנוצרים.

כך למשל, אפשר לקחת לדוגמה את סיפורה של לורן שוורץ גמסי: "אומרים שהטכנולוגיה הרסה את החברות, אבל אין הרבה דברים נחמדים יותר מלהיות בקשר עם אותן החברות מאז בית הספר היסודי בזכות קבוצת וואטסאפ משותפת. אנחנו 7 אימהות עובדות ועסוקות שחיות ב-3 מדינות שונות, ואנחנו יכולות לחלוק את המחשבות היומיומיות שלנו, את החדשות הגדולות ואת הסיפורים הקטנים והטיפשיים שלנו, כאילו מעולם לא התרחקנו זו מזו". גם בעזרת רשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם, למשל, אפשר לשמור על חברויות קרובות לאורך שנים, גם אם חיים רחוק זה מזה.

טיפים לחברויות ארוכות טווח: אדם מחזיק בסמארטפון עם וואטסאפ עליו

6. אל תחששו לעבוד על החברות

אנחנו אוהבים להסתכל על חברות כדבר שבא מהרגש, בצורה אינטואיטיבית, שנעשה מחיבור טוב בין שני אנשים בלי יותר מדי מחשבה יתרה. אך למען האמת, חברות טובה באמת, כזו שמחזיקה מעמד לאורך שנים ארוכות, דורשת תחזוקה, תכנון ועבודה משותפים, שבלעדיהם היא לא תוכל להישאר יציבה. לכן, אל לכם לחשוש מכך שאתם מתכננים יותר מדי ולא ספונטניים ואינטואיטיביים – כי במקרה כזה אתם רק עלולים לזנוח את החברות ולהפסיד.

סטייסי לטי, שמתחזקת חברות כבר 30 שנים, יודעת זאת טוב: "חברות דורשת עבודה ותכנון, אבל חברות אמיתית גורמת לנו לצעוד באותו קצב, לא משנה כמה הדרך ארוכה. המסורת המועדפת עלינו היא שבכל ערב של שנה חדשה מאז 1998 אנחנו מכנסות את כל המשפחות ביחד. אנחנו מבשלות ארוחה חגיגית גדולה וכולם נשארים ערים עד אמצע הלילה, שרים קריוקי או משחקים במשחקים משעשעים אחרים. כל משפחה ישנה אצל השנייה, ובכל שנה אנחנו עושים את זה בבית אחר".

7. אמצו את הכנות כמדיניות

אין עוררין על כך שחברות היא דבר המבוסס על כנות, וכדי להצליח לתחזק קשר אמיתי ויציב למשך שנים ארוכות וטובות – כדאי לאמץ אותה  כמדיניות. בחלק מקשרי החברות שלנו, אנחנו לעיתים חוששים לומר את האמת לאמיתה בפני חברינו כדי שלא להעליב אותם או כדי לא להיתפס כגסי רוח, אך הפתיחות הגמורה והכנות המוחלטת היא לגמרי שם המשחק בכל מה שקשור לחברות ארוכת טווח.

הת'ר הופקינס, שמחזיקה במספר קשרי חברות שנמשכים כבר מספר עשורים, אומרת כך: "לעולם אל תחששו לספר לחברכם הטוב ביותר איך אתם באמת מרגישים לגבי כל מצב. חבר אמיתי תמיד יעריך את הכנות ויהיה אסיר תודה עליה, אפילו במצבים הקשים ביותר. אם החברים האמיתיים שלכם לא יכולים להיות כנים וישרים איתכם, האם אתם חושבים שהמכרים שלכם והאנשים הזמניים בחייכם יהיו כאלו?".

מקור התמונות: Bored Panda, SharedRodrigo ParedesBasile Morin

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.