print header

5 דברים שלמדתי על החיים לאחר מותו של בעלי בגיל 35

אחד הדברים הקשים ביותר בחיים הוא אובדן של אדם אהוב. אמנם האנושות, ולמעשה כל יצור חי, מתמודדים עם המוות מאז ומתמיד, אך אין דבר שיכול להכין אותנו לרגע משנה חיים שבו אדם אחר שהיה קרוב אלינו מאוד עוזב אותנו לעד. אנחנו נשארים עם תחושה שנקראת "אבל", ואמנם לכל אחד יש את דרכו להתמודד איתה, אך היא תמיד תהיה קשה וייקח זמן להתגבר עליה. אפילו אחרי שמתגברים על האבל, תחושת האובדן לא נעלמת, היא תמיד שם, ואם אתם מרגישים שקשה לכם להתמודד עם המצב הזה, או אפילו אם אתם רוצים לדעת כיצד לעשות זאת ביום שתצטרכו, לכריסטינה ראסמוסן יש כמה עצות ומילות תמיכה עבורכם. כריסטינה חיברה שני ספרים על התמודדות עם אבל ועזרה לאינספור אנשים לצאת מ"חדר ההמתנה" המנטלי שבו הם מחכים לסיומו, ובמקום זאת להתחיל לבנות את חייהם ולגלות את עצמם מחדש. את סיפורה ואת 5 השיעורים החכמים שלה תוכלו להכיר בכתבה הבאה.
 
דברים שלמדתי על החיים אחרי מותו של בעלי: אישה עומדת בין הרבה אנשים

הסיפור שלי והתמודדותי עם האבל

אחרי שבעלי בן ה-35 נפטר, התנדנדתי בין אבל משתק ובין חיפוש אחר המהות שלו שנשארה לי; רגע אחד הייתי כואבת ורגע אחר צדתי את הרוח, הנפש, הגוף והנשמה שלו – כל דבר שהיה יכול להיות הוא. מסע האבל הזה נמשך לאורך מספר שנים שבהם לא הייתה לי שום תשוקה לחיים. שנאתי את חיי ובכל רגע בהם קינאתי בנשים שהבעלים שלהן עדיין היו בחיים, הייתי אלמנה מרירה ועצבנית. חיכיתי לרגע שבו האבל יסתיים בידיעה שהוא לעולם לא יעבור, וזה הרתיח אותי עד מאוד.
 
בזמן שחיפשתי דרך להתמודד עם המצב, למדתי על המוח וכיצד הוא נכנס ללולאה של אבל שקשה לו לצאת ממנה. למדתי גם על מה שיש למדע להגיד על השאלה שלא הצלחתי לשחרר – "לאן הלכת?" – וגיליתי שיש לא מעט תשובות אפשריות. תהליך הלמידה הזה עזר לי להתגבר על תחושת האבל ולעשות משהו במקום לחכות שתעבור. השנאה שלי לאבל היא שהובילה אותי שנים לאחר מכן לעזור לאחרים להתגבר עליו, וכעת אני רוצה לשתף איתכם 5 שיעורים חשובים שלמדתי במהלך העשור האחרון דרך חקר המדע לאחר שאיבדתי את בעלי.
 

1. הנפש שלכם בנויה לשרוד את הימים הקשים ביותר בחייכם

אפילו אם אתם לא מרגישים זאת, נולדתם עם היכולת לשנות את חייכם, לא משנה מה איבדתם או כמה עצב וקשיים אתם חווים. זה קיים בכם באופן טבעי – האפשרות להמציא את עצמכם מחדש ולהתגבר על כל קושי. אתם אפילו לא צריכים ללמוד איך לעשות את זה, משום שאתם כבר יודעים. עליכם רק לרכז את האנרגיות שלכם בהתאם ובהדרגה.
 
זה המסע האישי שלכם ואתם צריכים למפות את דרככם. אל תתנו לאף אדם אחר להגיד שאתם לא יכולים ושעליכם פשוט לשבת ולחכות עוד קצת – לא, עליכם לעשות זאת כבר עכשיו! החיים שלכם הם היצירה הגדולה ביותר שלכם, וכשתבינו את זה תוכלו לקבל שליטה עליהם ולקבוע מה יהיה בהם בכל רגע.
דברים שלמדתי על החיים אחרי מותו של בעלי: אישה בשדה פרחוני מבעד לחלון

2. אתם הם אלו שיוצרים את החוויות שלכם

החיים שלכם תופסים צורה על פי הדרך שבה אתם חיים מדי יום והאנשים שבהם אתם מקיפים את עצמכם, וחשוב מאוד שתבינו זאת – אתם הם אלו ששולטים בגורלכם, ומה שאתם בוחרים לחוות ולשתף עם אחרים ישפיע בסופו של דבר על החיים שתיצרו לעצמכם. במילים אחרות, אתם הם אלו שכותבים את הסיפור של חייכם, ואותו אתם מספרים לעצמכם ולאחרים בכל רגע.
 
את הסיפור הזה אתם יוצרים על ידי התגובות שלכם לנסיבות כואבות, הדרך שבה אם רואים את העולם והאנשים שאתם בוחרים לשמור לצדכם בחייכם. אתם אמנם לא אחראיים לכל דבר שקורה לכם, אך אתם בהחלט שולטים בצורת המחשבה ובמעשים שלכם. הדבר שבו תרכזו את המאמצים שלכם יגדל ויתחזק, ואם אתם רוצים להימנע מכך, שנו את דרך התגובה שלכם.

3. מוות זה לא הסוף

כשאדם שאתם אוהבים הולך לעולמו, הוא עדיין קיים, פשוט בדרך שונה – בממד אחר, שלא ניתן למצוא אם מחפשים אותו בצורה פיזית. יש לכם גישה לממד הזה ואתם לא צריכים לחכות שאותו אדם ייצור איתכם קשר בדרכים כאלה ואחרות. זו הייתה אחת התגליות החשובות ביותר שהיו לי – אלו שהלכו רוצים להגיד לכם שלום בעזרת הזיכרונות שיצרו אצלכם, ומוות זו רק מילה שהאדם המציא כדי לתאר את הסוף של החיים הפיזיים.
דברים שלמדתי על החיים אחרי מותו של בעלי: איש עם גוף שקוף למחצה מול נוף רחב

4. החלל הריק מלא ואמיתי בדיוק כמוכם

במהלך מחקריי על תחומי המדע השונים והתשובות שהם מספקים למוות, התחברתי מאוד לפיזיקת הקוואנטים. בעזרתה למדתי שהגוף האנושי, המחשב, הסמארטפון, העצים, וכל דבר אחר שיש לו ממד פיזי – הם לא באמת דברים מוצקים, אלא רק נראים כאלה. האמת היא שבין כל החלקיקים הקטנים של הדברים האלה קיים חלל ריק, והוא אותו חלל, לא משנה באיזה חפץ מדובר. כלום ולא כלום הם אותו הדבר – החלל הריק שנותר לצדכם נוצר בדיוק באותה הדרך שבה אתם נוצרתם.
 
חשוב להבין את העובדה הזו משום שהריקנות שאתם מרגישים בתוככם היא לא ריקנות, אלא ההפך – היא מכילה את האדם שאיבדתם, והוא שם. אתם אמנם לא יכולים לראות את הממד הפיזי של האדם שאיבדתם, אך אתם יכולים להרגיש אותו – הוא קיים בממד אחר. חשבו על זה כך – העיניים שלכם לא יכולות לראות את כל גלי האור האפשריים, והאוזניים שלכם לא יכולות לשמוע את כל התדרים האפשריים, אך זה לא אומר שהם לא קיימים. האנשים שאנחנו חושבים שאיבדנו עדיין נמצאים בתוכנו וסביבנו, ואנחנו אף פעם לא לבד.

5. כלום זה דבר שאינו אפשרי

יש מציאות נסתרת שאיננו יכולים לראות, להרגיש ולחוות, ומשם מגיעים ניסים וריפוי הנפש. המציאות הנסתרת הזו היא במובנים רבים אמיתית יותר מאשר המציאות שבה אנו חיים, שמוגבלת לחמשת החושים שלנו. תוכלו להביא מהמציאות הזו כל דבר שתרצו למציאות שבה אתם חיים – זה אמנם נראה בלתי אפשרי כרגע, אך שום דבר אינו בלתי אפשרי.
 
אם אינכם מאמינים בכך או יודעים את האמת הזו, זה כמו שתנסו לנסוע במכונית בלילה בלי אורות; יש מכשולים אפשריים בדרך לפניכם וסביבכם, והעובדה שאתם לא יכולים לראות אותם לא אומרת שהם לא שם או שהם לא יכולים להשפיע עליכם. אל תשכחו זאת – כל אחד מכם הוא הנהג של חייו, וכל מה שאתם צריכים לעשות זה להפעיל את האורות ולהיות מודעים לדברים הנסתרים שסביבכם.
דברים שלמדתי על החיים אחרי מותו של בעלי: מכונית ביער מאירה גוף של אישה

כמה מילים לסיום

בסופו של דבר, אחד הדברים שאני יודעת בוודאות אחרי שחוויתי אובדן ואבל זה שהשלב הזה של החיים יכול להיות משמעותי ועוצמתי במיוחד. אלו מאיתנו שאיבדו אדם אהוב רוצים למצוא תשובות לשאלות גדולות שלא חשבנו אפילו לשאול לפני האובדן. שגרת חיינו כבר לא אותו דבר, ושום דבר כבר לא מספיק עבורנו. התשובות הפשוטות למשמעות החיים כבר לא נראות לנו מתאימות, ואנחנו רוצים יותר.
 
עם זאת, האובדן והאבל מובילים אותנו למקום קרוב יותר להארה רוחנית ונפשית, והעובדה שחווינו מוות ממקום כל כך קרוב נותנת לנו יתרון אבולוציוני על פני אחרים. דעו זאת ותנו למחשבות האלה לשקוע בכם. החיים משתנים מקצה לקצה אחרי טרגדיה שכזו, אך זה הזמן שלכם למצות את עצמכם ככל הניתן. העולם מחכה לאנשים כמוכם שיראו לו את הדרך.
 
אתם שרדתם עד עכשיו, ואל תתייחסו לכך בזלזול – החיים אינם קלים. עברתם דברים שקשה להעלות על הדעת ולכן אני מאמינה שאתם יכולים לעשות כל דבר שאתם חושבים שהוא בלתי אפשרי. ואני... ביום שבו בעלי הצעיר מת הבטחתי לו שאחיה את חיי כמו עבור שניים – בשבילי ובשבילו, ואחרי שהצלחתי להשתחרר מהאבל, זה מה שאני עושה בכל יום.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.