print header

מהי תסמונת הראש השטוח ואיך ניתן לטפל בה?

צורת גולגולת לא סימטרית אצל ילדים עלולה להפחיד הורים רבים, אך חשוב לדעת שלרוב אין סיבה לדאגה. במקרים רבים תופעה זו מתרחשת כתוצאה מהשטחה של גולגולת התינוק ומוכרת כתסמונת הראש השטוח, או בשמה המוכר פחות - פלגיוספליה תנוחתית. כאמור תופעה זו היא לרוב בעיה שאינה משפיעה על הבריאות, אך במקרים נדירים אי טיפול בה עלול ליצור סיבוכים עתידיים וגם בלי שום קשר אליהם אין שום סיבה שלא לנסות לשנות את המצב מטעמי אסתטיקה. לפיכך אין שום סיבה שלא שתדעו איך לזהות את תסמיניה של הבעיה, תלמדו מדוע היא קיימת ותכירו את דרכי הטיפול שיכולות להרגיע הורים רבים.
 
מהי תסמונת הראש השטוח אצל תינוקות: תינוק ישן במיטה ומכורבל

מהי תסמונת הראש השטוח?

תסמונת הראש השטוח היא תופעה שכיחה למדי הקיימת אצל תינוקות רבים ומתבטאת באזור שטוח בחלקו האחורי של הראש, בעיקר בחודשים הראשונים של חייהם. כמעט כל מי שהרים תינוקות צעירים עד גילאי 7-8 חודשים וליטף את ראשם בחלק האחורי, חש שאזור זה שטוח ועליו יש יחסית מעט שיער. בדרך כלל החלק השטוח מתחיל לקבל צורה כעבור 6 חודשים, וזה קורה משום שהתינוקות כבר מספיק חזקים להרים את הראש ולסובב אותו לצדדים. אך לעומת זאת, אצל תינוקות שאצלם חל עיכוב התפתחותי או שהם מבלים זמן רב בשכיבה על הגב עד גילאים מאוחרים יותר ללא תזוזה ופעילות, עלולות להיווצר בעיות בריאותיות מעבר להיבט האסתטי.

מהם הגורמים לתסמונת הראש השטוח ומהם הסיבוכים שיכולים להיווצר? 

הגולגולת שלנו מגנה על המוח בעזרת מספר שכבות וקרומים, אצל מבוגרים עצמות הגולגולת קשות אך אצל תינוקות העצמות הללו רכות וניתנות לעיצוב בקלות על ידי לחץ חיצוני. שניים מהגורמים העיקריים לתופעת הראש השטוח הם מצב השכיבה של התינוקות במהלך היום וצורת הישיבה של העובר ברחם, במיוחד במקרה של תאומים. במהלך החודשים הראשונים לחייהם, התינוקות נמצאים במצב שכיבה ושינה על הגב במשך רוב שעות היממה, כאשר לפי הוראות משרד הבריאות משנת 1992, יש להשכיב אותם על הגב מחשש למקרה של מוות בעריסה. מנח זה של התינוקות יוצר לחץ על עצמות הראש, אשר עלול לגרום לשינויים פיזיולוגיים בשל הלחץ שנוצר על אזור אחד בעקבות חוסר תנועה. עקב כך חלה תנועתיות של עצמות הראש אשר יכולה לגרום לאזור האחורי בגולגולת להיות שטוח, לאי-סימטריות בתווי הפנים ובמקרים קיצוניים לחוסר איזון בין האוזניים שמוביל לדלקות חוזרות ונשנות עד כדי אובדן שמיעה, וכן פזילה וקושי במיקוד שתי העיניים בו זמנית. הבשורות הטובות הן שעם טיפול נכון קיימת אפשרות לסדר את הפגיעה שנוצרת, זאת בתנאי שקולטים את הבעיה בזמן.
 
מהי תסמונת הראש השטוח אצל תינוקות: אם אוחזת את התינוקת שלה ומצמידה אף אל אף

5 דרכי הטיפול בתסמונת הראש השטוח

כאמור ניתן לטפל במקרים של תסמונת זו ויש מספר דרכים בהן ניתן להטיב ולשפר את המראה השטוח של הגולגולת ולהימנע מהסיבוכים שעלולים להיווצר כתוצאה מתסמונת הראש השטוח. כדי למנוע את הופעתה ולסייע בתהליך ההחלמה, כדאי שתיישמו חלק מדרכי הטיפול הבאים: 

1. זמן בטן יומי

זמן הבטן היומי הוא סוג של שעת כושר לתינוקות. הנחת הקטנטנים על הבטן בשעות הערות שלהם, כמובן שבהשגחה צמודה, מחזקת את שרירי הצוואר והכתפיים שלהם ומאפשרת להם לשלוט על השרירים בפלג גופם העליון. תרגילי הכושר הללו, שמהווים גם סוג של פיזיותרפיה, מסייעים בזירוז תהליך ההתהפכות וההתגלגלות, שהם חלק חשוב בהתפתחות הילד, זאת בנוסף למניעת הלחץ המוגבר על אזור הראש האחורי שיוצר את הראש השטוח.

איך עושים וכמה?

ראשית דאגו שהתינוק יהיה רגוע, לא עייף, רעב או חלילה לא מרגיש טוב.

  • הניחו מזרון מעט קשיח על הרצפה ולא על מיטה או מקום גבוה מחשש לנפילה.
  • מתחו על המזרון שמיכה דקה ופזרו צעצועים אהובים או מובייל, הרחיקו חלקי משחק קטנים מסביבת המזרון או כל דבר מסוכן שניתן לבליעה.
  • הניחו את התינוק על הבטן, היעזרו בצעצועים כדי לגרות אותו להרים את הראש, ועם הזמן גם את חגורת הכתפיים.
את הפעולות הללו יש לחלק לקטעים במהלך היום, ומומלץ לבצע אותן במשך 30-60 דקות, בהתאם למסוגלות התינוק. הזמן הטוב ביותר להתחיל את הפעילות הזו הוא לאחר הביקור הראשון אצל רופא הילדים. אם תקפידו על כך, במהלך גיל 4-6 חודשים הילד כבר יהיה מסוגל להתגלגל לבד ולבצע את זמן הבטן במיטתו בכוחות עצמו.

2. עיסוי עדין

אם אתם מזהים ששרירי הצוואר של תינוקכם מכווצים ולא רפויים או שראשו מונח באופן קבוע בדרך מסוימת, נסו לעשות לו עיסוי עדין בצוואר. תפקיד העיסוי הינו להרגיע את שרירי הצוואר ולקדם תנועתיות בחלק גוף זה. רק שימו לב כי לעיתים העיסוי לא כל כך נוח ונעים לתינוק, ואם הוא מתלונן ונע בחוסר נוחות, הפסיקו ונסו בשלב מאוחר יותר - אל תתייאשו לנסות.

איך עושים וכמה?

ישנם מספר זמנים שמתאימים לביצוע העיסוי, אך המומלצים ביותר הם כחצי שעה לפני ארוחה, או לאחר המקלחת של לפני השינה משום שעיסוי נעים וטוב משפר את איכות השינה ומזרז את תהליך ההירדמות. יש לבצע את העיסוי לפחות פעם ביום.
  • כדי לבצע את הפעולה יש להשכיב את התינוק על הגב, לאחוז את ראשו בין שתי כפות ידיכם ולעסות בעדינות את הקרקפת בעזרת קצות האצבעות, כאילו אתם חופפים את ראשו במקלחת. הימנעו מללחוץ באזור המרפס הקדמי והאחורי ובחלקים רכים אחרים בראשו של התינוק.
  • כעת המשיכו ועסו את האוזניים בשני הצדדים על ידי לחיצות עדינות בין האגודל לאצבע המורה.
  • הניחו את שתי כפות ידיכם בצדי הראש של תינוקכם, ועקבו אחר צורת הפנים שלו מחלקו העליון של הראש ועד הסנטר.
  • כעת העבירו את האגודלים אל בין הגבות ועסו את המקום תוך הרמת והורדת האזור. משם עברו לעפעפיים, לאף וללחיים.
  • בעזרת קצות האצבעות עסו את הלסת במעגלים קטנים והרפו.
מהי תסמונת הראש השטוח אצל תינוקות: תינוק על גחון מרים את הראש ומסתכל אל עבר המצלמה

3. שינוי תנוחת ראש במיטה

כפי שכבר אמרנו, אחד הגורמים לראש השטוח הוא תנועה מועטה של הראש והנחתו באותה הצורה למשך שעות ארוכות. כמו כן, יש פעמים בהם אנו מניחים את התינוק לישון במיטה על צד מועדף או שהוא נרדם בסלקל וראשו נוטה לצד מסוים ובשל כך מופעל לחץ על אזור קבוע בגולגולת, מה שיוצר שינויים פיזיולוגיים. מעבר לאזור השטוח המתהווה, יכולה להיווצר התקצרות של שריר הצוואר בחלק המוטה שעלול לגרום לטורטיקוליס, שזהו מצב בו הילד לא יכול להזיז את ראשו בקלות לצד אחד.

מה עושים ומתי?

אם היד הימנית שלכם היא החזקה, אתם ככל הנראה נוטים לערסל את תינוקכם כשראשו על יד שמאל שלכם, וכך נוצר מצב שבו אתם מניחים את ראשו על צד ימין רוב הזמן - ההיפך אצל שמאליים. לכן עליכם להיות ערים לכך ולדאוג להניח את הילד בתנוחה שונה בכל פעם שהוא הולך לישון כדי שהוא יפעיל את שרירי הצוואר שלו. בנוסף, אם התינוק נרדם בסלקל או בטרמפולינה, עליכם להעביר אותו מהר ככל האפשר למיטה ולהשכיבו על הגב; מעבר לכך שזה לא נוח, זה גם לא בריא לצוואר, לחוליות הצוואר ולעצמות הגולגולת. שנו את תנוחת השינה של תינוקכם לפחות פעם בלילה לפני השינה ונסו להרגיל אותו להירדם בכל צורה שתניחו אותו, משום שזה יקל עליכם וזה מאוד בריא בשבילו. 

4. החזקת התינוק בידיים בשעות הערות

בחודשי חייו הראשונים של התינוק אחד ההורים נמצא בדרך כלל בבית בשעות היום כדי לטפל בו, אך בשל חוסר הזמן האישי הפנוי שנוצר בעקבות פעולות רבות כמו האכלה, כביסה, החתלה ועוד כאלה ואחרות, ישנם הורים המעדיפים להניח את התינוק מול המסך עם סרטוני ילדים וצלילים שונים. אם זה קורה מדי פעם לשם גירוי יכול להיות שזה מביא תועלת, אך אם כך אתם יוצרים את הזמן הפנוי שלכם, דעו כי מעבר להתמכרות שאתם גורמים לילדכם ל-"מסך המרגיע", יש שלב בו הילד נרדם ונוצר לחץ על האזור המועדף עליו לשינה, מה שמוביל לתסמונת הראש השטוח ולטורטיקוליס.

מה עושים וכמה?

ראשית, נסו לוותר על ההרגל הזה שנקרא "מסך מרגיע" גם אם אתם מאוד עייפים. אל תושיבו את תינוקכם יותר מדי זמן בסלקל ואם הוא נרדם בו תוך כדי נהיגה, חיזרו הביתה בהקדם והניחו אותו לישון במיטתו. חשוב שתדעו שעליכם להעביר את זמנכם בהחזקת תינוקכם לעיתים קרובות יותר, משום שזה גם ייצור חיבור מדהים בינכם ובעיקר יפחית את כמות הזמן שהילד שלכם ישכב על הגב או שראשו יהיה מונח ללא תזוזה למשך זמן ארוך על משטחים שטוחים.
 
מהי תסמונת הראש השטוח אצל תינוקות: אם יושבת ומרימה את תינוקה בידיה

5. קסדה מותאמת

קסדת לחץ היא הפתרון האחרון שרופאים ממליצים עליו בדרך כלל, ולרוב משתמשים בה רק כשאין ברירה וחוסר הסימטריה מורגש מאוד. הקסדה נראית כמו של זו של רוכבי אופניים והיא מרופדת בקצף מוקשה, מטרתה למנוע מהגולגולת לגדול לכיוונים מסוימים ובכך היא "מכריחה" את המוח הגדול לדחוף את הגולגולת החוצה באזור השטוח. צריך לדעת שהטיפול בקסדה יעיל כאשר מתחילים אותו בגיל 6 חודשים לכל המוקדם ולפני גיל 12 חודשים לכל המאוחר, מכיוון שאז עצמות הגולגולת מתחילות להתאחות ולהתקשות. השימוש בקסדה זו הוא למספר חודשים ומצריך לחבוש אותה במשך 23 שעות ביממה. השימוש בה אינו מתאים לכולם וצריך לבדוק כל מקרה לגופו, לכן אין להשתמש בשיטה זו באופן עצמאי, אלא רק לאחר התייעצות עם רופא הילדים ובהוראתו הבלעדית.
 
מהי תסמונת הראש השטוח אצל תינוקות: תינוק עם עיניים עצומות וידיים מתקרבות ללטף את פניו

לסיכום

תסמונת הראש השטוח היא תופעה שכיחה בימינו, במיוחד בעקבות הוראת משרד הבריאות שמורה על השכבת תינוקות על גבם בזמן השינה כדי למנוע מקרים של מוות בעריסה. התינוקות הקטנים שמרבית מזמנם שוכבים על הגב בחודשים הראשונים של חייהם, נוטים להשאיר את ראשם בתנוחה קבועה לאורך זמן, ובשל משקלו של הראש, נוצר לחץ על אזור מסוים המוביל לשינוי במבנה הגולגולת הרכה שלהם. אם אתם רוצים להימנע מכך, הקפידו על שינוי תנוחת הראש, זמני משחק על הבטן, עיסוי ופעולות אחרות שיגרו את ילדכם להניע את ראשו לכיוונים שונים על המשטח שעליו ראשו מונח, וכך תוכלו למנוע את היווצרות השינוי הפיזיולוגי של מבנה הגולגולת. זכרו - אין צורך להיבהל יותר מדי, אם תאבחנו את התסמונת בהקדם, טיפול מהיר פותר את הבעיה ברוב המוחלט של המקרים. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.