print header

דרכים טבעיות להפחתת הכאב

ב'תרבות הכדורים' של היום, ההליכה לארון התרופות היא כמו רפלקס המתרחש בכל פעם שמשהו מציק או כואב לנו. אבל מתברר שיש דרכים אחרות, טבעיות, בריאות ומפתיעות להפחתת הכאב.

לשתות קפה (או כל משקה אחר המכיל קפאין)
במחקר שנערך, שתי קבוצות של מתנדבים בריאים ביצעו תרגילים הגוררים כאב, תוך כדי שהחוקרים מודדים את רמות הכאב שהם חווים. קבוצה אחת קיבלה גלולות קפאין בכמות השווה לשתי כוסות קפה וחצי, ואילו הקבוצה השנייה קיבלה גלולות פלצבו (גלולות דמה). בסוף סדרת התרגילים, החוקרים מצאו עלייה משמעותית ברמת סבילות הכאב של הנבדקים שקיבלו כדורי קפאין.

במחקר אחר, החוקרים הורו לנבדקים לבצע עבודות מחשב הדומות לעבודה משרדית, משימות שנועדו כדי ליצור כאבים בכתפיים, בצוואר, בזרעות ובפרקי הידיים. לפני תחילת הניסוי, איפשרו החוקרים לנבדקים לשתות קפה - לא כדי לחקור את השפעת הקפה על הכאב, אלא כדי למנוע תופעות של ירידת מרץ, ישנוניות ועייפות בזמן המחקר. הם שמו לב למשהו לא צפוי בתוצאותיהם: האנשים ששתו קפה דיווחו על עוצמת כאבים נמוכה יותר מאלו שלא שתו קפה, בין אם הם דיווחו לפני המחקר על כאב כרוני ובין אם לא.

 

להביט על המקום הכואב
זהו אחד מהרגעים שאנו יכולים לנצל התנהגות מוזרה של המוח שלנו. במחקר שנערך, מדענים יצרו מתקן ממראה, המאפשר להם לשלוט במה שהנבדק רואה. לאחר מכן הם גרמו לנבדקים כאב, בעזרת קרן לייזר בעוצמה חלשה. כאשר הנבדקים הביטו על ההשתקפות של היד השמאלית שלהם (מה שגרם להם לחשוב שהם מביטים על ידם הימנית, שהייתה תחת קרני הלייזר), הם היו מסוגלים לסבול עוצמות כאב גבוהות משמעותית מאשר כשהביטו על כל אובייקט אחר. כשהם ניסו לבדוק את התגובה כשהנבדקים מביטים על יד של נבדק אחר - לא הייתה השפעה כלל.

בניסוי דומה שנערך בקרב נבדקים הסובלים מכאבי גב כרוניים, חקרו המדענים כיצד היכולת להביט בגב שלהם כשהם חווים כאבים תשפיע על תפיסת הכאב שהם חווים. הם גילו שההשפעה עצומה - ברגע שהנבדקים היו מסוגלים לראות את גבם, תפיסת הכאב שלהם השתנתה באופן דרסטי והם דיווחו על רמות כאב פחותות בהרבה. המדענים עדיין מנסים לפנעח מדוע כשאנו מסתכלים על האזור הכואב הכאב פוחת, אך משהו אחד בטוח: זה עובד.

 

לצחוק
כולנו מכירים את הקלישאה "הצחוק הוא התרופה הטובה ביותר", אבל כנראה שיש לה בסיס - הצחוק עוזר לנו לסבול כאב. בסדרה של שישה מבחנים, חוקרים בדקו קבוצה של מתנדבים בסביבה טבעית ובתנאי מעבדה. המבחנים כללו צפייה במגוון סרטונים - מצחיקים ולא מצחיקים. החוקרים מצאו כי הנבדקים שצפו בסרטונים המצחיקים היו עם רף כאב גבוה יותר בהשוואה לאלה שצפו בסרטונים לא מצחיקים. יתרה מזאת, רק 15 דקות של צחוק הגדילו את סבילות הכאב ב-10%. הסיבה לכך היא שהצחוק משחרר אנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף.

 

לשכנע את עצמכם שהכאב עוזר
הגוף מקטלג את הכאב לשני סוגים: כאב מועיל וכאב לא מועיל. לדוגמא, כאבים הנגרמים מדלקת לא זהים לכאבים של התאוששות מניתוח. המוח שלנו מקטלג אותם ככאבים שונים ובהתאם לכך הוא מתייחס אליהם באופן שונה.

כדי להוכיח זאת, חוקרים ערכו סדרת ניסויים בה הם גרמו לשתי קבוצות של נבדקים כאב על ידי כך שהגבילו את זרימת הדם לזרועותיהם. לנבדקים מהקבוצה הראשונה נאמר שלניסוי יכולה להיות השפעה מזיקה על הזרוע שלהם, ואילו לנבדקים מהקבוצה השנייה נאמר שמדובר בתהליך שיועיל לחיזוק שרירי הזרוע שלהם, וככל שהכאב גדל כך גם משתפרת התוצאה הסופית. בסוף הבדיקות, מצאו החוקרים כי סיבולת הכאב של הקבוצה השנייה עלתה בעשרות מונים על סיבולת הכאב של הקבוצה הראשונה. הם ניסו זאת שוב, ושוב ושוב - וגם בסיבוב הרביעי סיבולת הכאב של הקבוצה השנייה עלתה, רק משום שהנבדקים האמינו בכל ליבם שהדבר יועיל לזרוע שלהם.

 

להסתכל על תמונה של משהו לא נעים
מדענים ערכו סדרת ניסויים שבהם מתנדבים הביטו באוסף שקופיות שנעו בין נעימות לניטראליות ללא נעימות, בזמן שידם הונחה במי קרח (בדיקה המשמשת רבות למדידת עוצמות כאב). הם מצאו שהמתנדבים שצפו בתמונות לא נעימות היו מסוגלים לסבול את הכאב זמן רב יותר מהנבדקים שהביטו בתמונות הנעימות או הניטראליות. בעקרון, התמונות הלא נעימות הפחיתו את רמות הכאב של הנבדקים שצפו בהם. הסיבה לכך היא שסיטואציות ומצבים מטרידים ומדאיגים, דורשים את כל תשומת הלב והמיקוד שלנו, כך שבזמן הזה דעתנו מוסחת לחלוטין מהכאב.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.