print header

7 תגליות מדעיות מפתיעות על הריון

מה באמת קורה לנשים במהלך 9 חודשי ההריון? מה מבשר גודל החזה? מה הקשר בין חלומות למשך הלידה? והאם יש לריח הגוף השפעה על האבא? 
7 תגליות מדעיות שלא ציפיתם להן בזמן שציפיתם...

הריון

1. החזה של האישה גדל יותר כשהיא מצפה לבת

בניגוד לאמונה הרווחת - צורת הבטן (אבטיח או כדורסל) לא מבשרת שום דבר על מין התינוק, לעומת זאת, הצורה שמתהווה מעל קו החגורה דווקא כן. במחקר שנערך בחוג לאפידמיולוגיה ואוכלוסייה במחלקה לרפואה באוניברסיטת קרקוב בפולין, נמצא שלנשים שנושאות ברחמן עוברים ממין נקבה יש חזה גדול יותר במהלך ההריון, בהשוואה לנשים שנושאות עוברים ממין זכר. הסיבה העיקרית נובעת מהעובדה שעוברים ממין זכר מייצרים טסטוסטרון שעשוי לדכא את גדילת החזה.

2. בעיני גברים, נשים בהריון הן סקסיות

נשים הרות חושבות שההריון גורם להן להיראות פחות אטרקטיביות. רוב הגברים לא מסכימים. באחד המחקרים שנעשו לאחרונה נמצא כי 60% מהגברים שומרים על אותה רמה של תשוקה כלפי בנות זוגן ההרות. 27% אף הביעו רצון מוגבר. הסיבה לכך נמצאה במחקר שנערך על ידי צוות של רופאים משוודיה ואיטליה לפיו, ככל שהגבר חשוף יותר לאמו ההרה ו/או המניקה בין הגילאים שנה וחצי לחמש, כך סביר יותר שכאדם בוגר הוא יגלה משיכה מינית לנשים הרות ו/או מניקות. לפרטים נוספים על המחקר - לחצו כאן!

3. לנשים יש תחושת בטן טובה

באופן מפתיע, נשים שחולמות על מין היילוד או מחזיקות תחושה חזקה בבטן לגבי מינו, בדרך כלל לא טועות. במחקר שנערך בבית הספר להיגיינה ובריאות הציבור, במחלקה למדעי האוכלוסיה ובריאות המשפחה בבוליטמור, נמצא כי לנשים שהשלימו 12 שנות לימוד היה סיכוי גבוה יותר לנבא את מין הילוד (71% צדקו) לעומת נשים שאין להן השכלה מלאה (43% צדקו). יחד עם זאת, לא ההשכלה היא שבישרה את הצלחת הניבויים, שכן למרבה ההפתעה, נשים שביססו את התחזיות שלהן על קריטריונים פיסיולוגיים כמו חלומות או תחושות בטן, היו בסבירות גבוהה יותר להיות צודקות.

4. סיוטים מבשרים על לידות קלות יותר

מחקר שנערך במחלקה לגניקולוגיה, מדעי הלידה ומערכת הרבייה בבית הספר לרפואה באוניברסטית מסינה שבאיטליה, מצא כי לנשים שחולמות במהלך ההריון יש לידות קצרות יותר מאשר לנשים שלא חולמות. ההפרש הוא סביב שעה. עוד נמצא כי בקרב החולמות, אלה שסובלות מסיוטים בשליש האחרון, קרוב לוודאי יהנו מלידה מהירה יותר ויש להן סיכוי קטן יותר לדיכאון לאחר הלידה, לעומת אלה שחלמו חלומות טובים בלבד. לדעת החוקרים, מטרת החלום היא לעזור לאישה להסתגל ולעבד מציאות חדשה, מה שמוביל למוכנות נפשית גבוהה יותר לקראת הלידה של התינוק.

5. לנשים רזות יש סיכוי גבוה יותר ללדת בנות

במחקר מקיף שנערך במחלקה לגניקולוגיה ומדעים באיטליה, נמצא כי לבחורות רזות יש נטייה ללדת בנות. מחקרים רבים מצביעים על הבדל קטן אך משמעותי מבחינה סטטיסטית בסיכויים של נשים שנמצאות בתת-משקל לעומת נשים במשקל סביר. ההסבר שניתן למגמה היא שעוברים ממין נקבה קשוחים יותר מעוברים ממין זכר ולכן יש להם סיכוי גבוה יותר לשרוד בסביבה שהיא פחות "מכניסת אורחים". חשוב לציין שנתון זה נובע מנתונים שנאספו לאחר הלידה ולא מהווה שיטה אמינה לבחירת מין היילוד. הרעבה עצמית מסכנת את העובר.

6. ריח הגוף של האישה עשוי להשפיע על המוכנות האבהית של הפרטנר

מחקר שנערך במעבדה לאנתרופולוגיה, החוג לביולוגיה אבולוציונית באוניברסיטת פירנצה באיטליה, מצא כי זיעה של נשים בשליש השלישי של ההריון מכילה תרכובות כימיות חדשות (פרומונים), שלא נפלטו לפני כן. איש אינו יודע בוודאות מדוע כימיקלים אלה מופיעים בשלב זה ונעלמים זמן קצר לאחר הלידה, חלק מההשערות מצביעות על כך שהפרומונים עשויים לעזור ליילוד לזהות את האמא, אבל ההשערה הרווחת היא שריח הזיעה נוצר כדי לגרום לבן הזוג לייצר הורמונים הקשורים בתהליכי הרבייה, כגון פרולקטין שמחזקים מוכנות אבהית. נמצא כי גברים עם רמת פרולקטין גבוהה במיוחד סביב זמן הלידה של התינוק, הם אבות מטפחים ומזינים יותר מאבות עם רמת נמוכה של ההורמון הספציפי.

7. תאים עובריים חיים בגופה של האמא לנצח

במחקר שנערך במעבדה לנוירוכימיה ונוירואימונולוגיה באוניברסטית Nord-de-France Lille בצרפת, נמצא כי במהלך ההריון, תאים עובריים מתגנבים מהשליה אל האמא ונשארים בגופה לכל החיים. לפי המחקר נמצא כי התאים העובריים בדרך כלל מתמקמים בריאות, בחוט השדרה, בעור, בבלוטת התריס, בכבד, במעי, בצוואר הרחם, בכיס המרה, בטחול, בבלוטות הרחם ובכלי הדם. תאים של העובר יכולים גם לחיות חיים שלמים בלב של האמא או במוח שלה.

שיהיה לכם הריון שמח!

 

מקור תמונה: Craftyjoe

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.