print header

מה בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב"

ד"ר עמית מור

הכותב הוא רופא וחוקר בתחום רפואת הספורט והביומכניקה של המפרק.
ממפתחי שיטת האפוסתרפיה.


הליכה היא פעילות אירובית אידיאלית, אך במקרים רבים, לאחר התחלה נלהבת, מופיעים כאבי ברכיים ומקלקלים את התוכניות. הפסקת ההליכה גורמת לעלייה במשקל שמגבירה בתורה את העומס על הברכיים ומקשה על החזרה להליכה. במאמר זה נציג את הסיבות להופעת הכאבים וכיצד ניתן לשבור את ה"מעגל המרושע" ולחזור ללכת ללברכייםא כאב.

הרבה שבחים נכתבו על ההליכה הספורטיבית; היא קלה ונגישה, אינה דורשת מיומנות מיוחדת, אינה מאיימת כמו ריצה וקל יותר להתמיד בה. ההליכה הספורטיבית מפעילה את השרירים, שורפת קלוריות ושומנים וגורמת לשחרור אנדורפינים, הורמונים הגורמים לתחושה טובה. לפיכך, אין פלא שהליכה הינה פעילות אירובית נפוצה מאוד בקרב אנשים המעוניינים להפחית ממשקלם או השומרים עליו. אם זאת, במקרים רבים, העוסקים בפעילות זו נתקלים במכשול שמאלץ אותם להפסיק את הפעילות, שכה היטיבה עמם - כאבי ברכיים!

 

למה כואבות הברכיים?

1. עומס
ישנן מספר סיבות להופעת בעיות וכאבי ברכיים, הבולטת שבהן היא ללא ספק עומס. מחקרים מראים כי הסיכון לפתח בעיות ברכיים אצל נשים בעלות משקל עודף, גבוה פי 4 מאשר אצל נשים ללא משקל עודף. כשמדובר בגברים, הסיכון הוא פי 5.

מיקומה של הברך בגפה התחתונה, גורם לה להיות מפרק נושא משקל. המבנה שלה מעיד על כך וערוך לכך, אך חוקי הפיזיקה וההנדסה של הגוף (הביו-מכניקה) מביאים לכך שבשעת הליכה במישור, העומס על הברך הוא פי 4 ממשקל הגוף. עומס זה אף גדל כדי פי 6-7 ממשקל הגוף כאשר עולים ויורדים מדרגות.

בחשבון פשוט יוצא ש-1 ק"ג נוסף במשקל, משמעו 4 ק"ג על הברך.
10 ק"ג נוספים, משמעם עומס של 40 ק"ג נוספים על כל ברך בכל צעד(!)

אם נביא בחשבון שהליכה של 1 ק"מ היא בסביבות 750 מחזורי צעד, הרי שעליה של 1 ק"ג, מביאה לעומס מצטבר של 3,000 ק"ג על כל ברך, עבור 1 ק"מ של הליכה. 10 ק"ג נוספים במשקל יגרמו לעומס מצטבר של 30,000 ק"ג על כל ברך עבור 1 ק"מ של הליכה!

2. חוסר שליטה בשרירי הגפה התחתונה, האגן והגב
סיבה מרכזית נוספת להתפתחות כאבי ברכיים ולהופעת בעיות ברכיים הינה שליטה מופחתת בשרירי הגפה התחתונה, האגן והגב. גורם זה נפוץ למדיי באוכלוסיה, בדגש על נשים ובעלי גמישות גבוהה. ההסבר לכך נעוץ בעובדה כי גופנו מורכב משרשרת מפרקים המקושרת מכף רגל ועד ראש. על מנת ששרשרת המפרקים לא תקרוס, היא מיוצבת באמצעות שליטה מתואמת של השרירים בכל מפרק ומפרק. כמו כל פקודה הנשלחת לשריר, גם פקודות אלו מגיעות באמצעות העצבים, ועל כן שליטה זו ביציבות המפרק מכונה שליטה עצבית שרירית. שליטה זו מכתיבה את חלוקת העומסים בתוך המפרקים, את היציבות של כל מפרק ומפרק, ובסופו של דבר את יציבות הגוף כולו, החל בקרסול ובברך, דרך הירך ורצפת האגן וכלה בגב ובצוואר.

מחקרים מראים שהשליטה העצבית-שרירית ירודה במקרים רבים ואצל חלק גדול מהאוכלוסיה. גורם מרכזי לירידה בשליטה הוא כאב או פציעה באיזור מסויים. גורם נוסף  שהינו שכיח למדי הינו גמישות יתר.

כשאנו סובלים מכאב או פציעה במפרק מסויים (במקרה זה מפרק הברך), הדבר גורם  לירידה בשליטה של השרירים במפרק. השרירים עוברים בהדרגה משליטה מתואמת (קואורדינטיבית) במפרק, לכיווץ קבוצתי וממושך הנקרא חביקה (Bracing), הגורם לעומס גדול יותר על האיזור הפגוע במפרק, דבר המגביר את הכאב ומחריף את הבעיה.

כאביםכאמור, סיבה נפוצה נוספת לשליטה עצבית-שרירית פחותה במפרק הינה גמישות-יתר (Hyper-laxity). גמישות גבוהה של המפרקים נפוצה בשני המינים, אך נפוצה יותר אצל נשים. הגמישות הגבוהה גורמת להפחתת השליטה במפרק ולכן לנטיה גבוהה יותר לכאבים ובעיות ברכיים. גם במקרה זה, השרירים מפצים על חוסר השליטה שלהם בחביקה של המפרק. חביקה זו גורמת לעומסים גבוהים יותר, בדרך כלל על פיקת הברך, המתבטאים בכאב בקדמת הברך או בחלקה האחורי. כאב זה יבוא לידי ביטוי במהלך פעילות גופנית או אחריה, בישיבה ממושכת על כסא נמוך (בקולנוע למשל), או כאשר עולים ויורדים מדרגות.

 

מנח הברך והמפרקים (זה אף פעם לא רק הברך)

גופנו הינו שרשרת מפרקים. הכוחות המוחזרים מהקרקע לגוף במהלך כל צעד עולים לאורך כל שרשרת המפרקים וכך מנח לא נכון של כף הרגל (כמו במקרה של כף רגל שטוחה או כזה הנגרם על ידי נעילת נעל לא מתאימה) ישפיע על תנועת הכוחות לאורך כל הגפה ויגרום לעומסים בברך העלולים להשפיע על כל הגפה ואף על הגב. לכן פעמים רבות, הסובלים מכאבי ברכיים יסבלו גם מבעיות גב. 

גם בעיה בשליטה על השרירים באזור אחד, יכולה להשפיע על מפרק באיזור אחר;  במקרים רבים תגרום לכאבי ברכיים. הדבר נובע משליטה מופחתת וחולשה בשרירי האגן.

"כאבי ברכיים" – המעגל

אם לסכם את מה שהוסבר עד עתה, בעיית הברך, כמו גם בעיות מפרקיות אחרות, נגרמת ממעגל, בו העומס על הברך גורם לכאבים ולהדרדרות בשליטה העצבית-שרירית במפרק, המביאה את השרירים המייצבים את הברך לעבור ממצב של שליטה מתואמת של הברך למצב בו הם חובקים את הברך, מגבירים את העומס, משנים את מנח הרגל והמפרק, מגבירים את הכאב וחוזר חלילה.

הדרדרות זו גורמת כמובן לכאבים ולשינוי בתבניות ההליכה.  איך מטפלים בברך? כיצד "שוברים" את המעגל, מפחיתים את הכאב ומחזירים את השליטה?

על מנת לפתור את בעיית הברך, יש לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום. דהיינו ,יש "לשבור" את המעגל, להוריד את העומסים מהאיזורים הפגועים בברך ולהביא את השרשרת המפרקית כולה למצב בו העומסים בה מחולקים באופן נכון מכף הרגל והקרסול, דרך הברך והירך ועד לאגן ולגב. לצורך כך יש לתרגל ו"לחנך" את השרירים בצורה שתקנה שליטה מחדש בברך, באגן ובגב. החזרת השליטה תשפר את היציבה כולה, תשפר את תבנית ההליכה ותביא, בסופו של דבר לירידה בכאבים.

אפוסתרפיה

אפוסתרפיה

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול שפותחה בישראל, על-ידי ד"ר אבי אלבז מהמחלקה האורטופדית באסף הרופא ועל ידי ד"ר עמית מור לאחר שנים של מחקר בתחום הביו-מכניקה והיציבות המפרקית. האפוסתרפיה מאפשרת לסובלים מכאבי ברכיים, לקבל טיפול שאינו ניתוחי ואינו תרופתי, בסביבתם הטבעית ואגב פעולותיהם היומיומיות.

הדרך בה מתבצע הטיפול היא על ידי התאמת מערכת הליכה יחודית למטופל, המותאמת על ידי פיזיותרפיסט מומחה בטיפול (אפוסתרפיסט), לאחר אבחון הליכה ממוחשב. התאמת המערכת נעשית כך שתגרום להורדת העומסים מהאיזור הפגוע במפרק הברך ותדאג לחלוקה נכונה שלהם לאורך שרשרת המפרקים.

אפוסתרפיה כשיטת טיפול מתקדמת מאפשרת למטופלים בתחילת התהליך לקבל ייעוץ ואבחון מקצועי הכולל מעבדת הליכה (gait) ומילוי שאלונים הנותן, הן לאפוסתרפיסט והן למטופל, מדדי אבחון מספריים ואיכותיים כדוגמת אורך צעד, נשיאת משקל של כל רגל, מהירות הליכה ודרגת הכאב והקושי התפקודי. לאחר מכן, מותאמת למטופל מערכת הליכה המורכבת מנעליים ייעודיות עליהן יורכבו כיפות קמורות (הנקראות באפוסתרפיה, פרטופודים) בשני אזורי דריכה: בכרית כף הרגל ובעקב. את הכיפות יכוונן אפוסתרפיסט בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל.

בעת הליכה ראשונה עם המערכת ירגיש המטופל שינוי בעומסים שהופעלו עד עתה על המפרק הדואב, כתוצאה מהסטת היחידות הקמורות בתחתית הנעל. בעזרת מערכת זו ילמדו שרירי המפרק להתחזק באופן ממוקד, והגוף ילמד ללכת נכון. כחלק מהטיפול, יחזרו המטופלים לבדיקות מעקב על פי הצורך, ולהתאמה מחודשת בהתאם למצבם.

ההליכה עם המערכת מתרגלת את השרירים ו"מחנכת" אותם לייצב את המפרקים בצורה הנכונה. ככל שהטיפול מתקדם, השרירים חוזרים לשליטה על המפרק. גם כאשר המטופל אינו הולך עם המערכת, תבנית ההליכה משתפרת והכאב פוחת.

הטיפול מוכח מחקרית ומהווה פריצת דרך בארץ ובעולם. עד כה טופלו למעלה מ-30,000 מטופלים במרכזי הטיפול של אפוסתרפיה בישראל, באנגליה ובסינגפור.
 

לקבלת מידע נוסף על שיטת אפוסתרפיה

ובדיקת ייעוץ והתאמה ללא התחייבות לחצו כאן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.