print header

פשוט חייך! - על סגולותיו של החיוך...

 

צורת השפתיים שלנו, העולה מעלה משני הצדדים, הינה אחד הכלים החזקים ביותר של האדם - רבים אף לא יודעים זאת...
בכוחו של החיוך ליצור תחושות ואנרגיות עוצמתיות. שימוש תדיר בחיוך יכול לשנות את החיים שלכם ושל הסובבים אתכם, רק למדו איך להשתמש בכלי החשוב הזה...


רוב האנשים מכירים צורות תקשורת רבות, באמצעות המילה הכתובה והמדוברת. ספרים, מגזינים, טלוויזיה, לווינים, מחשבים, רדיו ועוד רבים אחרים, כולם שליחים של תקשורת המתבססת על מילים. עם זאת, חיוך הינו אחד הכלים השימושיים והחזקים ביותר. רובנו משתמשים בו מבלי לשים לב כל חיינו, אחרים כלל לא מודעים להשלכותיו. על ידי הבנת משמעות החיוך ועל ידי תרגול של המחווה הפשוטה הזו, תוכלו לרענן ולשפר את היכולות החברתיות שלכם, להיות פתוחים יותר לסביבה, מוערכים הרבה יותר ובכך להרגיש טוב יותר פיזית ורגשית.

הרצון להרגיש אהובים ומוערכים מושך צעירים רבים לבחור בדרכים שאינן קונבנציונאליות, דרכים שפוגעות בהם. לעומתם, אנשים מבוגרים יותר, שחושקים בתחושת הערכה ואהבה, נוטים לרוב לוותר מבלי לנסות בכלל, שכן זה מה שהכירו בחייהם, וניסיון העבר לא לימד אותם אחרת. ויתור על אושר פנימי או צעידה בדרכים קשות ומסובכות למען האושר, הינה אנרגיה שלילית ומיותרת שמושקעת לחינם, כזו שדנה את האדם לחיים נטולי ריגוש ואושר.

"חיוך" הינו תנועה פיזית המתארת אושר, ידידותיות, חמלה, קרבה ועוד שפע של תנאים חיוביים לחיים מאושרים. כמו כן, חיוך מצביע על פעילות פנימית המתרחשת במוח שיוצרת כוונות אישיות, רגשות, תחושות ועמדות חיוביות. מחקרים אף מצביעים על כך שחיוך הינו דבר "מדבק" - המשמעות העיקרית של זה היא שתנועה פשוטה יכולה לשפר את מצב הרוח שלכם ושל הסובבים אתכם, מבלי להשקיע מאומה. השפעת החיוך על הסביבה נובעת בעיקר מהעבודה כי הוא גורם לאנשים להסתכל עליכם. הוא מושך עיניים וגורם להן להביט בנו, מסב את תשומת הלב אלינו. ברוב המקרים הנורמטיביים, כאשר תחייכו, יסתכלו עליכם ויחייכו אליכם בחזרה.

 

שימו לב לעובדות הבאות...


 72% מבני האדם חושבים שאנשים חייכניים מצליחים יותר
ובעלי בטחון עצמי גבוה יותר.


86% מהאנשים טוענים שהרבה יותר קל להם להיות חלק משיחה
ולדבר בבטחון כאשר הם מחייכים.


בוסים עשויים לקדם אנשים חייכניים ב12% יותר מאשר אנשים שלא נוהגים לחייך.


מחקרים מראים כי 70% מהתקשורת בין בני האדם אינה קשורה במילים.


אפילו חיוך דרך הטלפון יכול להשפיע על הבן אדם מעברו השני של הקו,
שכלל לא רואה אותך.


מחקרים מראים כי תחושה של אושר היא תוצאה של חיוך -
ולא להיפך כפי שמקובל לחשוב!


נבדק ונמצא כי בעת שיחה בין שני בני אדם המחייכים אחד לשני,
האינטראקציה טובה יותר, ללא קשר לתוכנה של השיחה.


 

-ערכו ההורמונאלי של החיוך-

מתי לאחרונה עברתם יום ממש רע, עד שבמפתיע עבר אדם שחייך אליכם? איך זה גרם לכם להרגיש? האם הרגשתם תחושת חמימות בלתי מוסברת? - כן, כנראה שכן. תחושת החמימות הייתה שם, גם אם לא שמתם לב אליה. כאשר מצב הרוח קודר ואפלולי, ולפתע מופיע חיוך, משהו בנו, ברוב המקרים, יניע את שרירי הלחיים שלנו גם כן. ברגע ששרירים אלה נעים, מופרש "הורמון האהבה" או בשמו המדעי "אוקסיטוצין". הורמון זה מופרש גם בעת מגע עם אדם אחר, בעת פעילות מינית ורחמית (= פעילות של הרחם אצל נשים, בזמן ואחרי הריון).

 אוקסיטוצין נחשב כהורמון מקרב, משתף ואוהב. הוא משרה נינוחות של רוגע ואהבה ויוצר התנהלות טובה יותר. בעת שאדם מכווץ את השרירים בלחיים, ובכך מחייך, ההורמון מופרש ומשפיע ישירות על תפקודו של המוח.

בעקבות הנתונים הללו הוקמו מיני סדנאות צחוק ברחבי העולם ובארץ. סדנאות המבוססות על הצחוק, החיוך והשפעותיהם של אלה עלינו. זו התקבצות של עשרות אנשים, במקומות יפים ונעימים, המחייכים זה לזו וצוחקים יחדיו. הסדנה עוזרת להם להתגבר על חרדות, פחדים, לחצים ושאר תחושות שליליות. נרשם שיעור הצלחה גבוה במיוחד לסדנאות הצחוק הללו.

עם הידע שזה עתה ספגתם מקריאת הנתונים הללו, התחילו לפזר חיוכים לכל עבר-  גם אם זה קשה ולא טבעי ובמיוחד אם אתם לא מאמינים לכל מה שכתוב פה. הפכו את זה לפרוייקט: חייכו בכל יום כשאתם מגיעים לעבודה, פזרו חיוכים במשרד, ותוך זמן קצר תחושו בהבדל שנוצר במשרד. האווירה תשתנה והאנשים ירגישו נינוחים וחברותיים יותר. כאשר מבחינה חברתית התחושה תהיה טובה יותר, שגרת היום שלכם תושפע אוטומטית מכך. בדרך זו תוכלו לחוש סיפוק ואושר, הרבה יותר ממה שידעתם. והכל בעקבות פעולה אחת קטנה של כיווץ שרירים - זה הרבה יותר קל מחדר כושר... תאמינו לי...


זה לא עולה כלום, אבל יוצר הרבה.
זה מעשיר את המקבל, מבלי לרושש את הנותן.
זה קורה במהירות הבזק, אך בזכרון נותר לנצח -
זה החיוך! אז פשוט חייך...

 

כתבה וערכה: חן שאול

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.