print header

כיצד לבנות ביטחון עצמי בעבודה

מעטים האנשים שהצליחו בעסקים ללא מידה של ביטחון עצמי. אך כולם, מאנשים צעירים המתחילים בעבודה הראשונה שלהם ועד למנהיגים ברמות הארגוניות הגבוהות ביותר, חווים רגעים - או ימים, חודשים ואף שנים, כאשר הם אינם בטוחים ביכולתם להתגבר על אתגרים. אין אדם המחוסן מהתפרצויות של חוסר ביטחון בעבודה, אבל אין זה אומר שהן חייבות להגביל אותנו.

 

מה אומרים המומחים
'ביטחון עצמי מוביל לביטחון כללי המוביל לרגשות חיוביים המובילים לביצועים טובים יותר,' אומר טוני שוורץ, נשיאו של פרויקט האנרגיה ומחברו של הספר: 'הצטיינו בהכל: ארבעת המפתחות לשינוי הדרך בה אנו עובדים וחיים.' ובכל זאת הוא מודה ומתוודה כי 'חוסר ביטחון מכה בכל בן אדם שאי פעם פגשתי, בין אם הוא מודע לכך או לא.' התגברות על הספקות העצמיים האלה מתחילה בהערכה כנה של היכולות והחסרונות שלכם, ולהיות מספיק בנוח איתם כדי שתוכלו להשתמש בהם לטובתכם ולתקן את הדורש תיקון, מוסיפה דברה גרונפלד, פרופסור למנהיגות והתנהגות ארגונית בפקולטה לעסקים של סטאנפורד.

הכנה
המורה שלכם לפסנתר צדקה באומרה שאם תרצו להיות טובים במשהו - יש להתאמן. 'הדרך הטובה ביותר לבנות ביטחון עצמי בתחום מסוים היא להשקיע בו אנרגיה ועבודה קשה,' אומר שוורץ. אנשים רבים מוותרים כאשר הם חושבים שאינם טובים מספיק בעבודה או במטלה מסוימת, ומניחים כי המאמץ הוא לשווא. אך שוורץ טוען כי אימון מכוון כמעט תמיד ינצח יכולת טבעית. אם אתם לא בטוחים בנוגע ליכולתכם לעשות משהו; לדבר לפני קהל גדול, להיכנס למשא ומתן מול לקוח קשוח - התחילו בכך שתנסו את כישוריכם בסביבה בטוחה. 'אימון יכול להיות מאוד יעיל, וכדאי תמיד לעשות כמה חזרות גנרליות לפני המטלה עצמה,' מוסיפה גרונפלד.


 

הפסיקו להפריע לעצמכם
אנשים הבטוחים בעצמם לא רק מוכנים להתאמן, הם גם מוכנים להודות בכך שהם לא יודעים הכל וגם לא יכולים לדעת הכל. 'עדיף לדעת מתי אתם זקוקים לעזרה מאשר לא לקבל אותה,' אומרת גרונפלד. 'מידה מסוימת של ביטחון נחצוה כדי להודות בכך שאתם זקוקים להדרכה או תמיכה.' מצד שני, אל תתנו לצניעות לעצור בעדכם, אומרת קייטי אורנשטיין, מייסדת ונשיאה של ארגון צדקה המעודד נשים להתערב בפוליטיקה. 'כאשר אתם מממשים את הערך שלכם לאחרים, ביטחון היא כבר לא עניין של קידום עצמי,' היא מסבירה. 'למעשה, ביטחון היא כבר לא המילה הנכונה. המילה היא מטרה.'

קבלו משוב כשאתם זקוקים לו
למרות שאינכם רוצים להסתמך לחלוטין על דעתם של אחרים כדי לתגבר את האגו שלכם, התמיכה יכולה להיות מאוד יעילה בבניית ביטחון עצמי. גרונפלד מציעה כי תבקשו ממישהו שאכפת לו מההתפתחות שלכם, כמו גם מאיכות הביצועים שלכם, לומר לכם מה הם חושבים. ביחרו באנשים שאתם מאמינים כי יתנו לכם משוב כנה ככל האפשר. גרונפלד מוסיפה כי לעולם לא נרגיש בטוחים כאשר נמשיך לקבל משובים חיוביים בלבד, משום שנפסיק להאמין בהם. בנוסף, זכרו כי אנשים מסוימים צריכים יותר תמיכה מאחרים.

קחו סיכונים
לשחק על היתרונות שלכם היא טקטיקה חכמה אך לא אם הדבר אומר כי אתם מהססים בבואכם להתמודד עם אתגרים חדשים. אנשים רבים לא יודעים למה הם מסוגלים עד שבאמת ניסו. 'נסו דברים שאתם לא חושבים שאתם יכולים לעשות. כישלון יכול להיות מאוד מועיל בבניית ביטחון עצמי.' אומרת גרונפלד. כמובן, יותר קל לומר מאשר ליישם. 'מרגיש רע לא להיות טוב במשהו. צריך אמונה בכדי להיעשות יותר טובים במשהו,' אומר שוורץ. אבל אל תניחו כי אתם צריכים להרגיש טוב כל הזמן. למעשה, הפעלת לחץ על עצמכם היא הדרך היחידה לגדול. קבלת עזרה מאחרים יכולה להקל על התהליך. גרונפלד ממליצה כי תבקשו מהמנהלים שלכם לתת לכם להתנסות עם יוזמות וכישורים חדשים כאשר הסיכונים הם יחסית נמוכים, ואז לתמוך בכם כשתתמודדו עם אתגרים אלה.

 

עקרונות שחשוב לזכור:

מה לעשות:

* היו כנים עם עצמכם בנוגע לרמת הידע שלכם ומה אתם עוד צריכים ללמוד.

* התאמנו בעשיית הדברים בהם אתם לא מרגישים בטוחים.

* אמצו הזדמנויות חדשות להוכיח כי אתם מסוגלים לעשות דברים קשים.

מה לא לעשות:

* אל תתמקדו יותר מדי בשאלה אם יש או אין לכם את היכולת - חשבו במקום זאת על הערך שאתם מספקים.

* אל תהססו לבקש משוב חיצוני אם אתם זקוקים לו.

* אל תתדאגו בנוגע למה שאחרים חושבים - התמקדו בעצמכם, לא בקהל תיאורטי ושיפוטי.

דוגמא - השיגו את הידע והפסיקו להכשיל עצמכם:

ב 2010, מארק אנג'לו התבקש על ידי מנהל בית החולים לניתוחים מיוחדים בניו יורק, ליצור וליישם תוכנית לשיפור האיכות ויעילות בית החולים. מארק היה יחסית חדש בארגון. הוא עבד כאיש עסקים בשנה הקודמת אך רק לאחרונה קודם לתפקיד מנהל אופרציות וקווי שירות. למרות שהיה לו רקע באסטרטגיית אופרציות מימיו כיועץ ניהול, הוא לא הכיר את העקרונות בהם היה צריך לעשות שימוש בשביל הפרויקט, ולא הרגיש שהוא מצויד בכישורים ובידע המתאימים כדי לבנות את התוכנית מאפס. מארק במיוחד היה מודאג שלא יצליח לקבל את התמיכה ההכרחית מצוות בית החולים. מה הם יחשבו על מנהל צעיר ללא ניסיון בבתי חולים, אשר אומר להם כיצד לשפר איכות ולהגביר יעילות?

במשך חמישה חודשים נאבק מארק להעלות את הפרויקט על המסלול הנכון, ובטחונו העצמי סבל רבות בזמן זה. הוא קרא ספרים ומאמרים על הנושא, דיבר עם חברות ייעוץ שהתמחו בתחום, כמו גם עם בתי חולים אשר הצליחו בפיתוח ויישום תוכניות דומות. כל זה עזר, אך הוא הבין כי עדיין לא ידע אם הוא מסוגל לקבל את תמיכתם של האנשים החשובים לפרויקט.
הוא דיבר עם הנשיא שתמך בו מן ההתחלה. הוא גם פנה למשפחתו בכדי לקבל תמיכה רגשית. דרך השיחות הללו הוא הבין כי החרדה שלו נבעה מתשוקה להיות אהוב על ידי עמיתיו לעבודה ובכך להמנע מעימותים. 'למדתי כי עדיף שיכבדו ויעריכו אותך מאשר שיאהבו אותך.' הוסיף מארק.

זו היתה נקודת מפנה עבור מארק, ובמקום לדאוג כל הזמן בנוגע למה אחרים יחשבו עליו, הוא התמקד בלעשות את מה שהיה הטוב ביותר עבור החולה ובית החולים. לאחר מכן, הוא הציג את חזונו עבור התוכנית בפני הצוות הרפואי כולו. למרות שהיה חרד במקצת בנוגע לדרך בה תתקבל, הוא ידע כי זהו רגע קריטי בו עליו להוכיח את עצמו. 'מצאתי עצמי מסוגל לעלול מול אחד הקהלים הקשים ביותר ולהציג את החזון של מה שפיתחתי בחודשים האחרונים.' הוא אמר. המצגת שלו זכתה לתשואות.

 


'בסופו של דבר, הביטחון שלי גדל בהרבה ויכולנו לעצב תוכנית שמאז המריאה וזכתה להצלחה גדולה בבית החולים. התגברתי על החסמים המנטליים שלי ועל הידע החסר ולבנות תוכנית שבאמת תשנה את הדרך בה אנו ניגשים לייעול ביצועים ועזרה לחולה,' אמר בגאווה.

 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: הצלחה, עסקים, ביטחון עצמי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.