print header

9 דברים נורמליים בתהליך התפתחות אישית שאסור להרגיש רע איתם

המושג "צמיחה אישית" מתאר תהליך שאנחנו לא תמיד מבינים לחלוטין או מוכנים אליו; כמו צמחים שרוצים לגדול ולהתפתח עלינו להשיל מעצמנו חלקים מסוימים, בין שמדובר באנשים שקרובים אלינו ובין שמדובר במנהגים שאימצנו, מה שעלול לגרום לנו להרגיש כאילו שאנחנו דווקא לוקחים צעדים אחורה. על כן, תקופה של צמיחה אישית אמיתית ומשמעותית עלולה לגרום לנו להרגיש כאילו שאנחנו נובלים, אך ההפך הוא הנכון, ויש הרבה דברים שיקרו ושתחוו שיהיו נורמליים לחלוטין – הם חלק בלתי נפרד מהתהליך. אז איך לדעת מה צריך לחוות, למה לצפות ומה אכן מעיד על התקדמות חיובית? אספנו עבורכם 9 דברים שנורמלי לחוות ולעשות בתקופה של התפתחות אישית שאסור לכם להרגיש רע לגביהם.
 
דברים שנורמלי לחוות בתהליך צמיחה אישית: אישה מחזיקה אדמה ובה נבט

1. זה נורמלי להיפרד מאנשים שמזיקים לכם

אחד הצעדים הראשונים שעליכם לעשות כדי להתפתח זה להבין שאתם נמצאים במקום הראשון, ואם יש אדם שמערכת היחסים איתו לא עושה לכם טוב ואף מזיקה לכם, עליכם לסיים אותה. זה יכול להיות בן או בת זוג שאיתם אתם נמצאים במערכת יחסים רעילה, או חבר וחברה שאתם מכירים כבר במשך שנים רבות והם רק שואבים מכם אנרגיות בלי לספק לכם דבר בתמורה. לכל הפחות למדו כיצד לשים גבולות לאחרים ולהעמיד אותם במקום כשצריך, ואל תתנו לאף אחד להפוך אתכם לסמרטוט או בובה שלו.

2. זה נורמלי לחוות רגשות אשמה חזקים

בהמשך לסעיף הקודם, תהליך הפרידה מהאנשים שהיו חלק מחייכם עלול לגרום לכם להרגיש אשמים, וכך גם אפילו הצבת גבולות. אך זכרו שגם אם אחרים נפגעו מהפרידה או מהגבולות שיצרתם, אתם הם אלה שהייתם פגועים במשך כל הזמן שבו הייתם ביחסים איתם, והייתם נשארים פגועים אם לא הייתם עושים זאת. תחושת האשמה שתחוו היא טבעית ונובעת מכך שאתם אנשים אמפתיים ואכפתיים – קבלו אותה אך אל תפעלו על פיה ואל תחזרו למעגל השלילי שממנו יצאתם.
דברים שנורמלי לחוות בתהליך צמיחה אישית: אישה יושבת על עלי שלכת

3. זה נורמלי להיות "רגיש מדי"

יש אנשים שאומרים דברים כמו "קחו את זה בפרופורציות" או "אתם יותר מדי רגישים", אך מה שמפריע לכם בחיים ושממנו אתם רוצים להיפטר לאו דווקא מפריע להם, והם לא צריכים להשוות את הדברים שאתם חווים לדרך שבה הם רואים את העולם. אם משהו מפריע לכם בחייכם הוא מציק כמו קוץ באצבע, ואפשר לסבול אותו במשך זמן מה אך לא לכל החיים – בסופו של דבר אפשר להשתגע מכך. בנוסף, אם משהו פוגע ברגשות שלכם זה אמיתי בדיוק כמו פגיעה פיזית, ואיש לא יכול להגיד לכם ש"המכה" שקיבלתם לא באמת כואבת. את הדבר הזה אתם רוצים וצריכים לשנות, ואל תתנו לאיש להגיד לכם שעליכם פשוט לספוג ולסבול את זה, כי ככה הם החיים.

4. זה נורמלי לרצות להיות לבד

התהליך הזה שאתם עוברים כנראה יצריך מכם קצת זמן עם עצמכם, הן כדי לנוח ולאגור כוחות והן כדי להקשיב למחשבותיכם בצלילות ולהכיר את עצמכם טוב יותר - זה רצוי ונחוץ. אתם לא צריכים להרגיש רע בשל כך שאתם מסרבים להצטרף לפעילויות שאינכם מעוניינים בהן, ואם יש לכם צורך להיות קצת לבד, לקרוא ספר טוב בבית או פשוט להעביר ערב שקט בלי רעשי רקע של אחרים – זה בסדר. אתם לא מפספסים שום דבר חשוב, ולמעשה הדבר החשוב באמת הוא שתעזרו לעצמכם לעבור לשלב הבא בחייכם כמו שצריך.
דברים שנורמלי לחוות בתהליך צמיחה אישית:

5. זה נורמלי להגיד את מה שאתם חושבים

אם בחרתם להציב לאנשים גבולות, עליכם ליידע אותם כשהם עוברים את הקו האדום, וזה לא משנה מה תהיה התגובה שלהם לכך. אם הם יכבדו את דעתכם ובקשותיכם, מצוין, ואם לא, זה רק סימן לכך שמדובר באדם שאינכם צריכים להיות ביחסים איתו. הדבר החשוב הוא שתעשו זאת ברוגע וללא עצבים, ובנוסף אל תתנצלו על כך שאתם אומרים את דעתכם – יש לכם את הזכות המלאה ליידע אנשים אחרים מה מתאים לכם ומה לא. אם לא עשיתם זאת עד היום, זה אחד החלקים המשמעותיים ביותר של הצמיחה האישית שתחוו.

6. זה נורמלי לפחד

יכול להיות שאתם חוששים לאבד את האנשים שקרובים אליכם אם אכן תגידו להם את כל מה שאתם חושבים ורוצים, וזה טבעי להרגיש ככה. יכול להיות שגדלתם בסביבה שבה גרמו לכם לדכא את הרגשות האמיתיים והרצונות שלכם, ואף שהוריכם גרמו לכם לחוות רגשות אשמה כשלא עשיתם את מה שציפו מכם. עליכם להיות אמיצים ולקבל את הפחד בלי לתת לו לעצור אתכם מלפעול. מי שיחליט לעזוב אתכם לא היה צריך להיות ביחסים איתכם מלכתחילה, וככל הנראה לא יתמוך בכם בתהליך שאתם עוברים, ואתם זקוקים כעת לתמיכה.
דברים שנורמלי לחוות בתהליך צמיחה אישית: אישה עומדת בין הרבה אנשים

7. זה נורמלי לחוות טראומה שהדחקתם

לפעמים המציאות כל כך כואבת, שאנחנו עושים דברים רבים כדי להדחיק אותה. לרוב אנחנו מתמכרים להתנהגויות ודברים שמזיקים לנו או מבלים עם אנשים שלא מתאימים לערכים שלנו. אך ברגע שתפסיקו את זה אתם תתחילו לחשוף את הצלקות ששכחתם מהן או שניסיתם להסתיר – במודע או שלא במודע. אם זה קורה, יכול להיות שתצטרכו לדבר על כך עם מישהו, בין שזה יהיה איש מקצוע כמו פסיכולוג ובין שזה יהיה חבר טוב ונאמן שאתם יכולים לסמוך עליו. זה חלק נורמלי מהמסע שאתם עוברים, ובסופו אתם תתגברו על הטראומה שלכם בדרך הנכונה.

8. זה נורמלי להתעצבן

יכול להיות שבמשך שנים השתקתם את הקול הפנימי שלכם, הסתפקתם בפחות ממה שהגיע לכם ונתתם לעצמכם לסבול עבור האושר של אחרים. כשתפקחו לכך את עיניכם יכול להיות שתתעצבנו מאוד ואף תרתחו מזעם – אתם אולי אפילו ממש תשנאו את האדם שגרם לכם לסבול במשך כל כך הרבה זמן. זהו כעס טהור שנובע מתחושת צדק שמגיעה מהחלק הכי עמוק של הנפש – אתם מבינים שהיחס שקיבלתם לא הגיע לכם. כבדו את הכעס הזה ואת הטינה שמגיעה איתו, אך תנו להם בסופו של דבר לחלוף כפי שבאו. זכרו אותם להבא כדי שתימנעו מלחזור למקום שבו הייתם פעם.
דברים שנורמלי לחוות בתהליך צמיחה אישית: אישה יושבת על אדן חלון

9. זה נורמלי לשנות את השאיפות שלכם

כשתורידו מעצמכם את השכבות שאחרים עטו עליכם במשך שנים, אתם תגלו את עצמכם מחדש, ויכול מאוד להיות שהחלומות והשאיפות שלכם ישתנו. אם פעם חשבתם שאתם רוצים להשיג תהילה, כסף או כל דבר אחר, לפתע תחושת הבטן שלכם תהייה אחרת, ואתם תגלו לאן בדיוק אתם רוצים להגיע בחיים.
 
בתיאוריה זה נשמע נהדר, אך למעשה זה עלול לגרום לכם לחוות משבר זהות, משום שאתם תבינו שהשקעתם חלק ניכר מחייכם בדברים שאתם לא באמת מעוניינים בהם. ברגעים האלה זה בסדר לקחת קצת חופש מכל מה שאתם עושים – בין שזה לימודים או קריירה – ולהבין מה הצעד הבא שלכם יהיה. אתם לא אימפולסיביים ולא "משוגעים", אלא רק מכוונים את עצמכם מחדש על פי הצרכים האמיתיים שלכם, אותם אתם מגלים כעת – אתם פועלים על פי אהבה וכבוד עצמיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.