print header

7 סימנים לכך שצריך להיפרד מחבר, וכיצד להתגבר על הקושי לעשות זאת

  כמחצית מהאנשים שאנחנו רואים בהם כחברינו, לא רואים אותנו באותה צורה, כך עולה ממחקר שנערך בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת תל אביב והמכון הטכנולוגי במסצ'וסטסאותם "חברים" ככל הנראה מבלים איתנו זמן משום שיש להם אינטרס כזה או אחר להשיג מאיתנו דבר מה, או שיש להם הרבה "חברים" ומה שחשוב להם זה בעיקר הדרך שבה אחרים רואים אותם. אפילו אם החברויות שלכם התחילו כעניין הדדי, הן יכולות להשתנות לאורך הזמן. כמובן שמריבות וויכוחים יכולים להתרחש בכל חברות, אך אם אתם מרגישים שלא בנוח עם חבר מסוים באופן קבוע, יתכן שהגיע הזמן להיפרד. הפסיכולוגית שרון ליווינגסטון מארה"ב סיכמה בספרה, "לכי לעזאזל חברה: איך נפרדתי מהחברה הטובה ביותר שלי", 7 סימנים ליחסים מזיקים בין חברים, והיא מסבירה גם איך לשנות את המצב ולהיפרד, על אף הקושי שכרוך בדבר.
 

1. החברים שלכם גורמים לכם להתחרות בחבריהם האחרים

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: איור של שתי חברות מטיילות ברחוב והאחת אומרת לשנייה "נעמה ממש עזרה לי אתמול כשהסכימה לעשות לי תסרוקת לאירוע. היא חברה ממש טובה שלי, חבל שאת לא יכולה לעצב שיער כמוהה."
אם החברים שלכם מספרים לכם כל הזמן,  בעזרת רמזים קטנים, על כך שחבריהם האחרים מעניינים יותר מכם, כמו סיפורים על כמה שנהנו איתם כדי לגרום לכם לקנא או להיראות משעממים, זה סימן לכך שכדאי להפסיק לבלות איתם. לפעמים אנחנו חולקים עם חברינו גם חברים משותפים אחרים, ולכן קשה לבצע את הפרידה הזו בלי לפתוח מלחמה רשמית שכולם ידעו עליה. לכן נסו להרחיק את עצמכם אט אט מאותו חבר מזיק, על מנת שלא לגרום לכך ש"יריץ" שמועות עליכם באוזני החברים האחרים שלכם.

2. רוב הזמן החברים מדברים על עצמם, ולא מעוניינים בבעיות שלכם

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: 2 חברות יושבות במסעדה, האחת אומרת "יש לי בעיה ענקית בעבודה..." והשנייה מסתכלת בסמארטפון ואומרת "אוי מצטערת, זו שיחה ממש חשובה. שנייה אני איתך."
אם החברים שלכם מספרים על עצמם בלהט, אך ברגע שבו אתם מתחילים לדבר על עצמכם הם מקבלים "הודעה דחופה" או שפשוט לא מקשיבים לכם, זה סימן לכך שמדובר ב"חברים" במרכאות. אתם בטח חשים רגשות רבים כלפי אותם חברים, כשלעיתים אתם אוהבים אותם ולעיתים הם מעצבנים אתכם, אך עליכם להחליט אילו רגשות עולים על האחרים ולבחור האם אתם רוצים להמשיך במערכת היחסים הזו או לא.

3. החברים שלכם מעבירים עליכם ביקורת ומתנשאים, אך לא מקבלים מכם ביקורת בחזרה

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: חברה אחת אומרת לאחרת "את נראית הרבה יותר טוב עם שיער ארוך. אל תביני אותי לא נכון, אבל אף אחד לא יספר לך את האמת חוץ ממני."
כנות זה דבר חשוב בין חברים, וביקורת בונה יכולה להיות מועילה, אך חבר שהוא אינו חבר אמת לא יהסס לפגוע ברגשותיכם אפילו אם מדובר בנושא שאינו מצריך ביקורת, כמו למשל מתן הערות על התסרוקת שלכם, שגורמת לכם להיראות בדרך כלשהי בעיניו בלבד. המטרה של החברים האלה היא לאו דווקא לספר את האמת, אלא להשפיל אתכם; לפעמים ההערות יכולות להגיע בצורת בדיחות ועם חיוך, אך לא משנה באיזו עטיפה הן באות, אתם לא צריכים לסבול מהן, ולכן יש צורך להפסיק את מערכת היחסים השלילית הזו.

4. אתם יוזמים יותר מחבריכם

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: חברות מדברות בטלפון, ואחת מהן עם חברה אחרת אומרת "אוי מצטערת, שכחתי שאנחנו אמורות להיפגש עכשיו. אני בדיוק עם נעמה, היא מוסרת ד"ש"
אם לא נראה כאילו שהחברים שלכם מעוניינים ליצור איתכם קשר או שהם אינם תורמים ליחסים ביניכם, זה עלול להעיד על כך שלא באמת מדובר בחברים אמיתיים. עם זאת, גם ההפך הוא הנכון, ואם החברים שלכם דורשים יותר מדי קשב מכם ונעלבים כשאינכם יכולים להתפנות עבורם, ככל הנראה מדובר באנשים נרקיסיסטים שרק רוצים לקבל תשומת לב, ולא משנה ממי. יתכן שהחברות שלכם היא ארוכת שנים ושבעבר היה טוב יותר, אך היום יש לכם ספקות בנוגע לטיב החברות ביניכם. זכרו שפרידה מחבר היא לא שונה מפרידה מבן או בת זוג שאנחנו אוהבים, ולמרות שזה יהיה קשה - עליכם להחליט כך ולעמוד בזה.

5. החברים שלכם חושבים שאתם צריכים להשתנות

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: חברה אחת גוערת באחרת ואומרת "תפסיקי להמציא שטויות, זאת את שלא בסדר ואת יודעת את זה! אל תנסי להפיל את זה עלי!"
אם בכל פעם שמתקיים ריב בינכם ובין חבריכם, אתם הם אלו שלטענתם עושים משהו לא נכון, ובה בעת הם לא מזהים אצלם שום התנהגות שאינה נכונה או נאותה, סביר להניח שמדובר בחברים שלא מועילים לכם ושעליכם להפסיק להתראות איתם. סימן מובהק לכך שצריך להיפרד מאותם חברים הוא אם הם לא מסוגלים לקבל מכם ביקורת בחזרה. לפעמים אתם אולי מוצאים לכך תירוצים ומספרים לעצמכם  שהגישה של חבריכם היא מוצדקת, ושיכול להיות שאתם באמת לא כל כך טובים כמו שאתם מאמינים - אך אם עליכם להיות מושלמים עבור חבריכם כדי שיתייחסו אליכם בכבוד, זה סימן לכך שלא כדאי להמשיך עם החברות הזו.

6. לחבריכם יש מצבי רוח ויחס כלפיכם שמשתנים באופן קבוע

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: 2 חברות מדברות בטלפון, האחת נראית מודאגת ואומרת "הכל בסדר? את נשמעת לי קצת עצבנית." השנייה אומרת "לא בא לי לדבר איתך עכשיו, מה לא ברור?!"
אם החברים שלכם משנים את יחסם אליכם חדשות לבקרים, או אם יש להם דפוס התנהגות בלתי צפוי שפוגע בכם - למשל אם יום אחד הם נחמדים אליכם מאוד ויום אחרי זה הם פשוט מתעלמים מכם - סביר להניח שמדובר באנשים שאינם באמת חבריכם הטובים. עליכם לשקול את כל היתרונות והחסרונות של החברות ביניכם ולשאול את עצמכם איזה יחס אתם מקבלים מחבריכם במהלך רוב הזמן. אם החברים שלכם מפרים הבטחות, לא מחזירים לכם דברים שהשאילו, מנצלים אתכם או מספרים את הסודות שלכם לאחרים, ככל הנראה שזה לא שווה את היציאה איתם לקפה או לכל בילוי אחר.

7. אתם תמיד נזהרים שלא להגיד משהו לא נכון לחבריכם

סימנים לכך שצריך להיפרד מחברים: חברה אחת אומרת לשנייה "בואי נלך לראות איזו קומדיה רומנטית בקולנוע", והאחרת אומרת "תגידי מה את סתומה?! נראה לך שאני אלך לראות קומדיה רומנטית? איך את לא זוכרת שאני שונאת סרטים כאלה?!"
אם החברים שלכם נעלבים מכם בקלות ומתעצבנים על כל דבר קטן שאתם אומרים להם - או אפילו מאמירות שאינכם מפנים אליהם אלא אומרים בנוכחותם - יכול להיות שמדובר באנשים שמנסים לשלוט עליכם ולהפוך אתכם לנתינים שלהם. יתכן שקשה לכם להיפרד מאותם חברים משום שאתם חוששים להיות לבד ואף מעדיפים להיות עם אדם שפוגע בכם מאשר להיות בודדים. עם זאת, אתם תוכלו למצוא חברים אחרים בעבודה או בחוג שתירשמו אליו רק אם תפנו את הזמן שלכם ותפסיקו לבלות עם אותם אנשים מזיקים.

מקור: Brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.