print header

כל מה שרציתם לדעת על לימודים אקדמיים בפורטוגל

 יותר ויותר צעירים ישראלים בוחרים לעשות את כל הדרך עד לפורטוגל, כדי להשתלב באחד ממוסדות הלימוד המובילים שלה. הדבר הפך לפופולארי עוד יותר לאחר שהוחלט על ידי הממשלה המקומית לאפשר ליהודים מגורשי ספרד לקבל אזרחות פורטוגלית. חלק גדול מהצעירים אשר הצליחו להוכיח כי משפחתם אכן גורשה לפורטוגל ממדינות צפון אפריקה, קיבלו אזרחות שכזו והחליטו לנצלה לטובת לימודים אקדמיים. לצד האפשרות ללמוד בפורטוגל וליהנות מתנאים מצוינים כבעלי אזרחות מקומית, יכולים אותם צעירים גם ליהנות מהטבות נוספות, הרלוונטיות לאזרחי האיחוד האירופאי.
 
על מנת להוציא אזרחות פורטוגלית, נתבקשו הצעירים המעוניינים בקבלתה, להוכיח כי ההיסטוריה המשפחתית שלהם אכן מערבת את גירוש ספרד, וזאת בזכות מסמכים שונים המעידים על כך (תעודת לידה של בני המשפחה שגורשו, תעודת נישואין וגם עץ שורשים שהכרחי לבחינת זכאותם). כל זאת, בסיועם של עורכי דין המתמחים בהוצאת אזרחות פורטוגלית, היודעים כיצד לקדם את העניין במהירות וביעילות ולאפשר לאותם ישראלים לקבל אזרחות כזו בהקדם האפשרי, ולנצלה לטובת המעבר למדינה ולימודים באחת מהאוניברסיטאות המצוינות שבה. 
 
לימודים בפורטוגל: אוניברסיטת קוימברה
 

היתרונות שבלימודים בפורטוגל

פורטוגל מושכת אליה המוני צעירים, ישראלים ואחרים, המגיעים אליה מכל העולם על מנת ללמוד באוניברסיטאות הידועות והמוצלחות שלה. האוניברסיטה שבקוימברה מהווה מוקד משיכה לסטודנטים רבים, הבוחרים לחיות את חייהם בעיר עצמה ובמקביל להשקיע את מיטב שנותיהם בלימודים גבוהים. המדינה מציעה לצעירים עלות מחייה זולה מאוד בהשוואה לעלויות המחיה במדינות אירופאיות אחרות, תרבות מקומית עשירה ומיוחדת , שלווה וקצב קצת אחר, כזה שכבר מזמן לא פוגשים בתקופתנו. בפורטוגל יש מזג אוויר נוח ונעים, המזכיר את מזג האוויר הארץ ישראלי, יש לה מסורת קולינרית משובחת ובאופן כללי החיים בה נוחים מאוד. כאשר מדובר בצעירים שזה עתה עזבו את ביתם לטובת מגורים במקום רחוק, הדבר הוא משמעותי מאוד. מעבר לכך, קשה להתעלם ממספרן הרב של האוניברסיטאות ברחבי פורטוגל וההזדמנות לקחת חלק בהן. יש לצעירים הזדמנות לבחור מתוך מגוון רחב של אפשרויות, ולהשתלב במסגרות לימוד שונות בהתאם לבחירתם. הזדמנות זו יכולה לפתוח עבורם בהמשך דלתות רבות ומגוונות, ולעזור להם לקחת חלק במשרות נחשבות, בין אם בארץ ובין אם במקומות אחרים בעולם. 

סקירה על מוסדות הלימוד הנחשבים של פורטוגל

נכון להיום, ניתן למצוא בפורטוגל חמש אוניברסיטאות מצליחות ונחשבות מאוד. האוניברסיטה שבפורטו נוסדה בשנת 1911, ועשרה אחוזים מסך הסטודנטים שבה הם סטודנטים זרים. באוניברסיטה לומדים 30,000 סטודנטים והיא מציעה מגוון של מסלולים, לרבות בתחום המחשוב, הביולוגיה ועוד. האוניברסיטה שבעיר ליסבון, אשר נוסדה גם היא בשנת 1911, היא האוניברסיטה הגדולה ביותר במדינה. לומדים בה כמעט 50,000 סטודנטים והיא מציעה 18 מסלולי לימוד שונים. אוניברסיטה נוספת בפורטוגל היא אוניברסיטת NOVA De Lisboa, שנחשבת יחסית לחדשה. היא הוקמה בשנת 1973 והיא מתמחה בעיקר במקצועות המדע והטכנולוגיה. האוניברסיטה המפורסמת שבעיר קוימברה מעמידה לרשות הסטודנטים 8 פקולטות, וכיום כ-20 אחוז מסך התלמידים בה הם סטודנטים זרים. האוניברסיטה הזו, אשר נחשבת לאתר מורשת עולמית, ידועה בזכות הפקולטה המצוינת שלה לאמנות והפקולטה למדעי הרוח. 

מה כדאי ללמוד בפורטוגל ומדוע?

כאשר בוחנים את האוניברסיטאות של פורטוגל בהשוואה לאחרות, מגלים לא מעט הבדלים. זו גם הסיבה בגינה נוהרים אליהן צעירים רבים, המעוניינים ללמוד את לימודיהם האקדמיים במסגרתן. סטודנטים אשר רואים עצמם עוסקים במחקר, למשל, יגלו שהן מקום נהדר לעשות זאת. מעבר לכך, אלה המחפשים מסלולי לימוד המהווים הכנה טובה ומעשית לעתיד במקצועות השונים ימצאו באוניברסיטאות של פורטוגל את המקום הנכון ללמוד בו. המסלולים השונים מכשירים את הסטודנטים באמצעות כלים מעשיים הרלוונטיים לתחום הלימוד ויכולים לסייע להם בהמשך. מעבר לכך, יכולים הצעירים לבחור מתוך שורה ארוכה של מסלולים ופקולטות שונות ולהמשיך ללימודים גבוהים יותר. כמו בארץ, ניתן ללמוד בפורטוגל לתואר ראשון (למשך תקופה של עד 4 שנים, בהתאם למסלול הנבחר), לתואר שני (למשך שנה-שנתיים) ולדוקטורנט (ל-3 שנים). הלימודים עצמם נערכים בשפה המקומית, כך שעל מי שמעוניין להשתלב בהם להכיר את השפה. יחד עם זאת, הממשיכים למסלולים המתקדמים יותר, יוכלו ליהנות מלימודים בשפה האנגלית - כך שגם אם אינם דוברי פורטוגזית ברמה טובה, הם יצליחו להסתדר כהלכה במסלול המתקדם. כך או כך, מומלץ להצטרף לקורסים בפורטוגזית על מנת לשפר את מיומנויות השפה, אשר יכולה לעזור בתחומים נוספים. 

על החיים הסטודנטיאליים בפורטוגל:

אחת הסיבות בגינה בוחרים צעירים ללמוד דווקא בפורטוגל הן העלויות. לסטודנטים קל מאוד להתמקד בלימודים עצמם, שכן הם אינם צריכים לבלות שעות רבות בעבודה מחוץ לבית ובניסיונות לכלכל את עצמם. התקציב השנתי הנדרש לסטודנט איננו גבוה (בניגוד לישראל), מה שמאפשר להם ללמוד בנינוחות ולהשקיע בלימודיהם. עלות הלימודים בפורטוגל נעה בין 950 אירו ל-1,250 אירו לכל שנת לימודים, ולכך יש להוסיף את ההוצאות היום יומית הלא גבוהות. 
 
מקור התמונה: shutterstock
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו