print header

מדריך העצות השלם לטיפול בחתולים

 גידול חתול זו עבודה מורכבת ובהחלט לא פשוטה, אולם גם אחת המהנות והמתגמלות ביותר שיש, שכן אין דבר שאנו אוהבים יותר מאשר לראות את החתול שלנו בריא ושמח. המדריך המפורט הבא יעזור לכם להתמודד עם בעיות ושאלות שאתם ודאי מכירים, באמצעות שלל טיפים ועצות בנושא בריאות החתול, סיוע לניקיון ושמירה על הבית, וכמובן שגם בתקשורת האישית שלכם איתו. תוכלו לקרוא את המדריך בשלמותו, או לעבור ישירות לחלק שמעניין אתכם באמצעות לחיצה על הקישורים הבאים.
 
לחצו כאן למעבר ישיר לחלק המבוקש:
 
חתול
 
 
 
 
 
 

בריאות החתול

 

פרעושים

אחת מהבעיות הנפוצות מהן סובלים חתולים רבים, בין שהם מבלים את רוב זמנם ברחוב ובין שהם רובצים כל היום בבית, היא פרעושים. עקיצות הפרעושים מגרדות ומציקות לחתולים מאוד, ואצל החתולים הרגישים הן עלולות גם להוביל לבעיות כמו דלקות בעור, צלקות כתוצאה מהתגרדות בלתי פוסקת ועוד. עם זאת, קיימות סיבות רבות להתגרדות חתולים ולא כולן קשורות לפרעושים. אם אינכם מצליחים לאתר פרעושים על פרוות החתול שלכם, נסו להניח אותו על משטח בהיר ולהעביר על הפרווה מגבת לחה, בצורה הדומה לניגוב. אם זיהיתם נקודות שחורות שנדבקו למגבת או שנשרו על המשטח עצמו, כנראה שמדובר בפרעושים.
 
חתול ישנוני
 
כיצד מטפלים?
 • אם החתול אינו נוהג לצאת החוצה, כנראה שקיימים מרבצי פרעושים ברחבי הבית. נקו את הרצפות במים ובסבון ושאבו מספר פעמים את כל שטח הבית בעזרת שואב אבק, החליפו את החול בארגז של החתול וכבסו את כל הכריות או הכיסויים עליהם נוהג החתול לנמנם. בנוסף, הקפידו לנקות את סוליות הנעליים בעת הכניסה לבית ולא להסתובב עם הנעליים ברחבי הבית. פרעושים עלולים להידבק אל הסוליות שלנו ולקחת איתנו "טרמפ" נוח לחתול.
 • עבור חתולים שמסתובבים בחוץ, הקפידו להשתמש באמפולות מתאימות נגד פרעושים באופן קבוע. בחודשי החורף ניתן להשתמש בהן אחת לחודש, ואילו בחודשים החמים יותר אחת לשלושה שבועות. 
 • במקרים בהם לא מדובר בכמות פרעושים גדולה ניתן גם להשתמש בטיפול טבעי, אולם יש לבצע אותו לעיתים קרובות יותר ולוודא שהגירוד לא ממשיך. לצורך ביצוע הטיפול: הרתיחו ליטר מים והוסיפו כמה טיפות חומץ או שמן לימון. ערבבו את הנוזל, וטבלו בתוכו מגבת קטנה. העבירו את המגבת החמימה על גופו של החתול בתנועות עיסוי. ניתן גם להשאיר אותה על גופו למשך מספר שניות אם הוא לא מראה התנגדות. אין צורך לקלח את החתול בסיומו של התהליך.
 • הרגילו את החתול לסירוק באופן יומיומי באמצעות מסרק צפוף. הסירוק ימנע מהפרעושים להידבק אל הפרווה ויפריד אותם מגופו. 
סירוק חתול
Fluter

השמנה

חתולים אמנם נוטים להיות מודעים לכמות המזון שעליהם לצרוך, אולם חתולים ביתיים שנותרים לבדם בחלק מהיום סובלים ממחסור בפעילות מתמשכת ונהנים מגישה אל קערת מזון מלאה ללא צורך בציד, כך שחלקם עלולים לסבול בכל זאת מעודף משקל. כיוון שמשקל עודף אצל חתולים עלול לגרום לבעיות בריאותיות רבות בהמשך החיים, הקפידו לשקול את החתול בכל ביקור אצל הווטרינר והיוועצו עמו לגבי סוג המזון והכמות שאתם נותנים לו. כמו כן, הימנעו מהאכלת החתול בשאריות מזון שלכם או מהשארת צלחות מלאות במזון על השיש, בתוך הכיור או במקומות אחרים בהם יש לו גישה לנשנושים.
 
 

התמודדות עם ציפורניים

חתולים מבלים חלק ניכר מהיום ב"היערכות לציד", כך שרובם אוהבים להשחיז את ציפורניהם על כל משטח שנקרה בדרכם, בין שמדובר בספה חדשה ובין שמדובר בידיים וברגליים שלנו. ראשית, חשוב להימנע מלהפוך את הידיים שלנו לכלי משחק במהלך התקשורת עם החתול, ולהקפיד על כך כבר מגיל צעיר. רכשו חכות משחק או השתמשו בחוטים וחבלים אם אתם רוצים לשחק עם החתול שלכם, אבל אל תגרמו לו לחשוב שאפשר לשרוט ולנשוך את הידיים כחלק ממשחק, שכן ההתנהגות הזו תלווה אותו גם בהמשך החיים. במקביל, רכשו עבורו גם מתקן גירוד. רוב החתולים ייהנו ממתקן שכזה, אם כי הם עשויים להמשיך ו"לחטוא" בשריטת ספות מפעם לפעם. 
 
ציפורני חתול
Howcheng
אחד הפתרונות היעילים לבעיה הוא קיצוץ ציפורני החתול פעם בשבועיים. בפעם הראשונה כדאי מאוד לבקש מווטרינר שידגים עבורכם את התהליך, ובהמשך תוכלו לנסות אותו בבית. 
 
כללים חשובים לקיצוץ  ציפורניים ביתי:
 • את הציפורניים אסור לקצוץ מבסיסן, שכן חלק זה כולל כלי דם ועצבים. ברוב המקרים אזור החיתוך הרצוי הוא כ-2 מ"מ מתחת לקצה האזור הוורדרד של הציפורן.
 • ציפורני החתול בדרך כלל משוכות לאחור ונחבאות בתוך אצבעות כף הרגל. כדי לשלוף אותן החוצה יש ללחוץ בעדינות על קצה האצבע, ולא לשכוח גם את הציפורן הצדדית שברגליים הקדמיות.
 • באמצעות רוב המכשירים הדרך הנכונה לקיצוץ הציפורן היא מלמטה למעלה. חיתוך הציפורן מהצד באמצעות מכשיר שלא מיועד לכך עלול לשבור את הציפורן ולגרום לכאב.
כפות רגליים של חתול
 
 
 
 
 

ניקיון ושמירה על הבית

 

הסרת שיערות מהספה

אם אתם סובלים משערות חתול הנושרות על ספות, כורסאות וכסאות בכל רחבי הבית, במקום להשתמש במברשות מיוחדות ויקרות קחו כפפת גומי פשוטה והעבירו את ידכם על המשטח הבעייתי. השערות ירדו בקלות מהריפוד וייצמדו לכפפה.

טיפול בלעיסת חוטי חשמל או כבלים

בנוסף להשחזת הציפורניים, חתולים אוהבים גם להשחיז את שיניהם באמצעות לעיסת חוטי חשמל או כבלים שהם מאתרים במקומות שונים. מדובר בהרגל לא נעים וגם מסוכן, לכם ולהם. על מנת למנוע מהחתול לעשות זאת, השפריצו על הכבלים חומץ תפוחים או חומר טבעי דומה אחת לכמה ימים. החומץ לא מסוכן לחתולים, וטעמו ירחיק אותם מהמקום. המשיכו לעשות זאת עד שתראו שהחתול נמנע לחלוטין מלגשת לאזור.
 
חתול וחוטי חשמל
Chris Hamby

טיפוס על וילונות

גם ההרגל הבא מאפיין חתולים רבים, ומעבר להרס הווילון הוא עלול לגרום להם לפציעות עקב נפילה מגובה רב. כדי להילחם בהתנהגות הזו שפכו מעט מים לתוך בקבוק תרסיס, וכאשר אתם רואים שהחתול מביע כוונה לקפוץ על הווילונות השפריצו לעברו מעט מים בצירוף לאמירת המילה "לא" בקול רם. חזרו על הפעולה בכל פעם שאתם רואים שההתנהגות חוזרת על עצמה.

שמירה על ריהוט מפני שריטות

כפי שכבר הוזכר, חתולים נהנים משריטת חפצים ברחבי הבית. לעיתים הם אף עשויים לעשות זאת מולכם, דבר שנתפס אצל רבים כפעולה מתריסה, למרות שבפועל החתולים בסך הכל מרגישים ביטחון על ידכם ומעוניינים לתת יד בסימון הטריטוריה. עם זאת, קיימים מספר דברים שבאפשרותכם לעשות:
 • הסתירו את האזורים שהחתול כבר שרט, על מנת למנוע ממנו לראות אותם. במהלך הסיבוב היומי בבית, השריטות של החתול מזכירות לו שמדובר במקום שכדאי לבקר בו שנית. מסיבה זו הוא ישוב לגרד את מתקן הגירוד שלו, אולם כך גם את הספה שלכם. תוכלו לעשות זאת ביעילות באמצעות שכבת נייר אלומיניום, שמרבית החתולים הבוגרים סולדים ואף נרתעים ממנו.
 • הניחו במשך תקופה מסוימת חומרים שהחתול לא אוהב על הריהוט שהוא נוהג לשרוט או בסביבתו. אלה יכולים להיות פירות בעלי ריח חזק כמו תפוזים למשל.
חתול ועמוד גירוד
 

ניקיון ארגז צרכים

ניקיון ארגז הצרכים של החתול זה אחת הפעולות הפחות נעימות עבור רבים מאיתנו, אולם קיימים מספר דברים שתוכלו לעשות שיקלו על החתול וגם ימנעו הפצת ריחות לא נעימים ברחבי הבית:
 • הקפידו לנקות את הארגז באופן יומיומי. אין צורך כמובן להחליף את כל החול, אלא רק להוציא את הגושים ולהוסיף שכבה של חול נקי.
 • רוקנו את הארגז מכל החול אחת לשבועיים-שלושה ונקו את תכולתו בעזרת נוזל לניקוי כלים המיועד לעור רגיש. לאחר הניקיון ייבשו את הארגז באמצעות סמרטוט או מגבת נייר על מנת למנוע הידבקות חול, ורק אז מלאו אותו בחול חדש.
חתול בתוך ארגז
Tom Thai

סיבות לכך שהחתול עושה צרכים מחוץ לארגז

אם אתם מקפידים על ניקיון הארגז באופן קבוע, אך החתול מתחיל לעשות צרכים בשלל מקומות ברחבי הבית, אלו השאלות שעליכם לשאול את עצמכם:
 
 • האם החלפתם את סוג החול? חלק מהחתולים יעשו את צרכיהם בכל סוג חול, ואילו אחרים יכנסו אל הארגז בחשד אם תחליפו את סוג החול, גם אם בחנות נאמר לכם שהחול החדש טוב יותר. זכרו שהחתול אינו מבקר עמכם בחנות, ואם הוא מסרב לבצע את צרכיו בחול החדש החליפו את החול חזרה לסוג שהוא מכיר.
 • האם ניקיתם את הארגז בחומר ריחני? אם אתם מצליחים להריח את ניחוח הסבון גם כאשר אתם ליד הארגז, ייתכן שמדובר בריח חזק מדי שהחתול נרתע ממנו. רוקנו את החול לשקית, נקו את הארגז במים בלבד, ייבשו אותו ומלאו שוב בחול.
 • האם החתול חולק את הארגז עם חתול נוסף? אם אתם מגדלים יותר מחתול אחד, ייתכן שאחד החתולים לא מעוניין לחלוק את בית השימוש יקר הערך שלו עם אחרים. דאגו לארגז נפרד לכל חתול, ואם אתם רואים שאחד החתולים פנה אל הארגז השני, הוציאו באמצעות כף את הצרכים החדשים שלו והעבירו אותם לארגז שלו. הריח יעזור לו להתרגל עם הזמן להגיע למקום הנכון.
 • האם יש לחתול פרטיות? הימנעו מלהציב את הארגז על יד מכשירי חשמל רועשים כמו מכונת כביסה, מדיח כלים וכדומה. הרעש עלול להבהיל את החתול ולהרחיק אותו.
 • האם החתול ביקר לאחרונה אצל וטרינר? אם שללתם את כל הגורמים הסביבתיים והחתול ממשיך בעשיית צרכים מחוץ לארגז, קחו אותו לבדיקה אצל וטרינר על מנת לשלול בעיות רפואיות.
חתול בארגז צרכים עם חול
abbamouse
 
 
 

תקשורת עם החתול

יחסים בין-אישיים

חתול זו חיה עצמאית שיכולה לבלות זמן רב לבדה, אולם במקביל היא גם זקוקה ללא מעט תשומת לב ואהבה. כפי שנוכחים לגלות כל מגדלי החתולים, חלק מהחתולים נענים לקריאה בשמם ואילו אחרים אינם מתרשמים מכל פנייה אליהם. על מנת לחזק את הקשר שלכם עם החתול ולסייע לו לזהות את שמו, בחרו בשמות שמסתיימים באות יו"ד (חומי, יוני, פיצי וכדומה) והיצמדו לשם אחד בלבד על מנת לא לבלבל אותו. במקביל, הכירו כמה שיותר תנועות ומחוות של החתול, על מנת לדעת מתי הוא מעוניין לשחק ולתקשר אתכם ומתי הוא מעדיף להיות קצת לבד. לחצו כאן למעבר למדריך המלא לשפת הגוף של החתולים.
 
חתול נוגע בכף יד אנושית
 

השגחה בעת נסיעה או חופשה 

רבים נתקלים בשאלה מה לעשות כאשר הם עומדים להיעדר מהבית עקב נסיעה או חופשה. הפיתרון הטוב ביותר עבור מרבית החתולים הוא להשאיר אותם במקום בו הם רגילים לו, ולבקש מבן משפחה, חבר או שכן שיגיע להאכיל אותם, לנקות את הארגז שלהם ולשחק איתם מעט. העברת החתול לאזור חדש שהוא אינו מכיר, בייחוד כאשר אינכם בסביבה על מנת להרגיע אותו, עלולה להיות טראומטית עבורו, כך שכדאי להימנע מכך עד כמה שניתן. בשובכם, חלק מהחתולים עשויים להיצמד אליכם ולעקוב אחריכם ברחבי הבית כמחווה של אכפתיות וגעגוע. הקדישו להם זמן רב יותר בימים הראשונים לאחר חזרתכם והראו להם שגם אתם התגעגעתם אליהם!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.