print header

כך תצליחו להתמיד במדיטציה לאורך זמן וליהנות מחיים שלווים

 ההחלטה לבצע מדיטציה באופן קבוע שינתה את חייהם של רבים באופן חיובי לטווח הארוך, ויותר ויותר אנשים מתחילים לאמץ את השיטה הזו כדרך טבעית לרגיעה והתחברות עם הנפש. זוהי פעילות המאפשרת את חיבורו של האדם אל החלקים הלא מודעים במוחו, ויתרונותיה רבים ומגוונים: היא מפחיתה מתח, מאפשרת לכם להתחבר לאני האמתי שלכם ומחדשת את מצבורי האנרגיה הנפשיים. יתרה מזאת, חוקרים מאוניברסיטת הרווארד אף טוענים שהיא משנה את המבנה המוחי ובכך מונעת מחלות קוגניטיביות. למרות כל היתרונות הללו, לרוב האנשים קשה להתמיד בתרגול לאורך זמן, וכתוצאה מכך הם לא מצליחים למצות את הסגולות שנובעות משבועות של עיסוק במדיטציה. חוסר ההתמדה הוא תופעה ידועה והוא נובע מכמה סיבות עיקריות שלכולן יש פתרונות. לפניכם 6 סיבות לכך שאנשים מוותרים על תרגול מדיטציה אחרי שכבר התחילו, יחד עם עצות שיעזרו לכם להתמיד בה לאורך זמן וליהנות מחיים שלווים יותר, בין שכבר התחלתם לעסוק בה ובין שברצונכם להתחיל ולתרגל אותה מהיום.
 
נער מבצע מדיטציה על החוף
 

1. אתם לא מבינים באמת את מטרת המדיטציה, ואז תוהים למה אתם עושים את אותה בכלל

חלק מהאנשים שמתרגלים מדיטציה במשך שנים בטח לא זוכרים למה הם התחילו לעשות זאת, אך הם בוודאות יודעים מהי מטרת התרגול, וחשוב שגם אתם תזכרו את זה. מטרת המדיטציה היא "להפריע" לשטף המחשבות החוזרות שקושרות אתכם לעליות ולמורדות בחיים, בשביל שתוכלו להבין שההתרכזות ב-"אני האמתי" שלנו מספיקה, גם בלי המחשבות השיפוטיות. היא מאפשרת לכם להתבונן במחשבות שלכם כדי שתבינו שהן בלבד גורמות לכם לצער וגם לשמחה. הגעתכם לשלב ראשוני זה דורשת תרגול של לפחות פעם בשבוע. עליכם לבטוח בתהליך גם אם אינכם רואים תוצאות מידיות, ובה בעת לתת את כל כולכם באותם תרגולים כדי שזה יקרה.

2. אתם מאמינים שאם לא הצלחתם לרוקן את המוח ממחשבות, אז נכשלתם

אחת הבעיות העיקריות בתרגול מדיטציה היא הכישלון בניסיון לרוקן את המוח ממחשבות, וזה נהיה קשה יותר כשאתם מנסים לא לעשות כלום. דווקא אז המוח מגביר את פעילותו ומתחיל להעלות דאגות מהעבר ותכנונים עתידיים. חשוב לדעת שמדובר בתופעה נורמלית הנובעת מאורח החיים העמוס שלנו והדרמות הרבות שקיימות בחיינו. את פעילות המוח לא ניתן להפסיק, ומטרת המדיטציה היא לא להביא לכך, אלא למצב בו אתם מודעים לקיומכם וחיים את הרגע הזה - חלק חשוב מהמודעות לקיומכם הוא ההכרה במחשבות המתרוצצות בראשכם. מומחים בתחום אומרים שככל שתקפידו על ישיבה שקטה וללא תזוזה לאורך זמן, כך תחל האטה בעיסוק המוח שלכם במחשבות האלה. הם מציעים שבכל פעם שהמחשבות שלכם נודדות, אל תיכנעו להן ואל תילחמו בהן, אלא פשוט שלבו אותן בתהליך; בחנו אותן מבלי לשפוט אותן ומבלי לצפות מהן לכלום. לאחר מכן תנו להן לעבור והמשיכו בתרגול.
 
איש מבוגר מחיזק את ראשו בתסכול
 
 

3. עדיין לא מצאתם את סוג המדיטציה המתאים לכם

קיימים סוגים רבים של תרגולי מדיטציה, כגון מבוססת נשימה, ויפאסנה, מנטרות או דמיון מודרך, וכל אחד מהם יכול להיעשות בטכניקות מגוונות, לכן בדקו אילו מהתרגולים והטכניקות הכי מתאימים לכם. אחד השיקולים שאתם צריכים לקחת בחשבון הוא הסביבה בה תבצעו את התרגול, למשל ייתכן שמדיטציה הכוללת השמעת מוזיקה לא תתאים לכם במקרה שאתם חולקים את ביתכם עם אדם נוסף. כמו כן, גם ההעדפה אם לעשות זאת לבד או בקבוצה יכולה להשפיע על הסוג הנבחר. זכרו, גם המתמידים בודקים מדי פעם מה עוד מוצע ב"תפריט" התרגולים, ולמרות שיש להם העדפות, הם לא יאמרו שהשאר לא טובים, אז צאו ותתנסו.
 
חבורה אנשים מבצעת יוגה בפארק
 

4. הצבתם לעצמכם רף גבוה מדי כבר בהתחלה

רוצים להתחיל לתרגל מדיטציה? נפלא. בחרו את הסוג שברצונכם לבצע והתחייבו לחמש דקות יומיות, גם אם התרגול המלא בו בחרתם נמשך 40 דקות. אם אתם מתקשים לעמוד בזמן זה, התחילו בפחות - שלוש דקות ביום. כשתרגישו שאתם יכולים יותר, העלו באופן הדרגתי את הרף בשתיים-שלוש דקות עד שתגיעו לזמן המקסימלי שהצבתם לעצמכם. המדיטציה במהותה עוסקת בהרפיה ובשחרור, וגם מחשבות העוסקות בקושי שבביצועה יכולות להפריע, לכן השלימו עם העובדה שלא בכל פעם תעברו חוויה עילאית (גם נזירים בודהיסטיים התחילו בקטן) ושזה יהיה לעתים תלוי בחוויות היומיום האחרות. עם הזמן תלמדו ששחרור כל המחשבות על הקושי שבתרגול זה חלק בלתי נפרד מתחילת דרככם. זה יהפוך להיות קל יותר ויותר עד שהמחשבות האלה ייעלמו כליל.
 
נזיר טיבטי על רקע נוף ירוק
 

5. לא נוח לכם עם הרגשות והתחושות שהמדיטציה מעלה בכם 

לעתים בעקבות הרוגע שהמדיטציה משרה בכם וההתרכזות בהווייתכם בלי הסחות דעת, יצופו בכם תחושות ורגשות שיגרמו לכם להרגיש לא בנוח. הרגשות האלה יכולות להיות לעתים קשות ומציקות, כאלה שאתם דואגים להדחיק ולהתעלם מהם במהלך היום העמוס שלכם, ומצב זה יכול להביא לרצון עז להפסיק את התרגול כדי להימנע מעימות עם תחושות אלו. הפתרון הוא להפסיק להתנגד לתחושות האלה ולתת להן להתקיים במלואן, אך בו בזמן לא לתת להן לגרור אתכם לזיכרונות וסיפורים לא נעימים. תחושות שכאלה באות והולכות במהלך היום גם בלי המדיטציה, אך איתה, ובשילוב עם מאמציכם לא לקשור אותן עם מחשבות מעיקות, ניתנת לכם האפשרות להתייחד עם התחושות האלו ולהרגיש את עוצמתן עד שהן מתפוגגות, כטבען של תחושות. כשתחושות קשות במיוחד עולות, כמו זיכרונות טראומתיים, זה יכול להצביע על שינויים שאתם צריכים לעשות בחייכם, שאולי כוללים קבלת עזרה מגורמים שונים.

6. לא שילבתם את המדיטציה בלוח הזמנים שלכם

אם לא הכנסתם את תרגול המדיטציה ללוח הזמנים היומי שלכם, היא פשוט לא תתבצע. אם אתם רוצים להתחיל לתרגל מדיטציה ברצינות, קבעו זמן בכל יום בו תעשו זאת. רבים מהעוסקים במדיטציה ימליצו לעסוק בה בשעת בוקר לפני היציאה לעבודה, כדי שתוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים של התרגול במהלך היום, אך אם מתאים לכם יותר לעשות זאת בשעת ערב בה הילדים ישנים, זה גם מעולה. פשוט בחרו את הזמן האידיאלי מבחינתכם ואל תוותרו עליו לטובת דברים פחות חשובים. למרות הכל - החיים מפתיעים - אז אם צץ מקרה דחוף שימנע מכם לתרגל, לא קרה כלום - דחו את התרגול לשעה אחרת או בטלו אותו באופן חד פעמי. אם אתם רואים שזה מקרה שחוזר על עצמו, בחרו זמן אחר לתרגול קבוע. 
 
יומן פגישות ועט
 
אגלה לכם סוד לסיום - לא באמת ניתן להיכשל במדיטציה כי לא קיימת טכניקה אחת ייחודית לביצועה. מספר הדרכים לתרגל אותה הוא גדול כמספר המתרגלים, לכן כל שעליכם לעשות הוא למצוא את הסוג המתאים לכם, להחליט על אופן ביצועה ולקבוע זמן קבוע שיוקדש רק לה. אסור לשכוח כי המדיטציה משרתת אותנו ונועדה לעזור לנו להביט על חיינו בצורה אחרת ולהפיק מהם את המרב, אז גם אם זה לא הולך חלק בהתחלה, אל תהיו קשים עם עצמכם והתמקדו בדברים החיוביים שהיא נותנת ועוד תיתן לכם. בהצלחה!      
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו