print header

8 דרכים להחזיר לעצמכם את האושר שהיה לכם כילדים

יש הרבה דברים שאנחנו יכולים ללמוד מילדים קטנים, ומתינוקות בפרט. הם לעולם לא מוותרים, לא משנה כמה קשה להם להשיג את הדבר שהם רוצים, הם יכולים לחייך ולהתגלגל מצחוק רגע אחרי שבכו בצעקות, הם מוקסמים מכל דבר שקורה סביבם והם אוהבים את הוריהם ללא תנאים מרגע לידתם. כל אלו הם דברים שטבועים בנו כבני אדם, אולם לאורך השנים אנחנו שוכחים אותם ומפנים מקום בחיינו לדברים כמו דאגות מיותרות, שקיעה במחשבות על העבר הכואב או העתיד המלחיץ ותחושות סלידה ואף שנאה שאיננו מוכנים לשחרר. 

אם אנחנו רוצים להיות מאושרים באמת, עלינו להחזיר לעצמנו את כל אותם הדברים שתינוקות נהנים מהם אבל אנחנו איבדנו לאורך החיים, וזה אפשרי בהחלט אם רק נשכיל ללמוד מהם. הכירו את 8 הדרכים להחזיר לעצמכם את האושר שהיה לכם כילדים.

 

1. צחקו

קל מאוד לגרום לתינוקות להיכנס להתקפי צחוק בלתי נשלטים, הרבה יותר משקל לנו להגיע למצבים האלה בעצמנו. אפילו אם רגעי צחוק שכאלה מגיעים אליהם רק פעם בכמה זמן, כשהם מגיעים הם מעניקים להם וגם לנו אושר עצום כשאנחנו צוחקים יחד איתם. זוהי פשוט תזכורת לכוח העוצמתי והמדבק של הצחוק באושר שלנו. 

כמבוגרים, אנחנו נוטים לכלוא את עצמנו מאחורי מספר עצום של בעיות וחששות, כך שהתקפי צחוק הופכים לדבר נדיר למדיי. מצאו את האושר בדברים הקטנים שבחיים ותנו לצחוק להשתלט עליכם כשהוא מגיע. שחררו אותו לעולם עם חיוך גדול שידביק גם אחרים ויזכיר להם, אפילו אם רק לרגע, כמה טוב להיות מאושר ממש כמו ילד קטן.

2. עוררו את תחושת הפליאה שלכם

כשיוצאים מחוץ לבית עם ילדים קטנים, כל דבר פצפון יכול לעורר אצלם את יצר הסקרנות ואת תחושת הפליאה. הם מהופנטים מהדרך שבה אור השמש משתקף על סבך עצים ולא רצים בחזרה הביתה מיד כשמתחיל לרדת גשם. ברגעים שכאלה הם מבצעים מדיטציה מבלי שהם אפילו יודעים זאת. דברים יומיומיים שאנחנו מתעלמים מהם מדהימים אותם, וזו תזכורת קטנה לכמה מרגיע הטבע יכול להיות. זהו משאב כל כך יקר בעולם המודרני והמתועש שלנו שאסור לנו לשכוח מקיומו.

בעוד שרובנו מתמכרים לאפליקציות שמבטיחות לעזור לנו להיות מאושרים ורגועים יותר, הילדים הקטנים שלנו כבר מבינים הרבה יותר טוב מאתנו שאין דבר חשוב יותר לנפש מהרגעים הקטנים שבהם הטבע פשוט עושה את שלו. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להניח את הסמארטפון בצד ולצאת לטיול בחוץ.

3. הקשיבו יותר, דברו פחות

תינוקות בקושי יודעים לדבר, והמילים הראשונות שלהם כמו "אבא" או "אמא" לא ממש עוזרות ליצור מונולוג אינסופי על כמה שלא נוח להם בטיטול. עם זאת, המוח שלהם הוא כמו ספוג, וכשאנחנו מדברים אליהם הם מבינים אותנו, אפילו אם נראה שלא. הם נאחזים בכל מילה שלנו, וכל צליל שיוצא לנו מהפה תופס את מלוא תשומת לבם.

אם נאמץ גישה שכזו, שבה אנחנו מודעים לכך שנוכל ללמוד מאחרים יותר משנוכל ללמד אותם, נגלה שמערכות היחסים שלנו עם חברינו, בני הזוג שלנו ובני המשפחה יכולות להעשיר את חיינו עוד יותר ולשפר אותם. כל מה שצריך לעשות זה להניח את האגו בצד, לדבר פחות ולהקשיב יותר.

 

4. קחו סיכונים וצפו להצלחה

כשילדים קטנים לומדים ללכת, ואפילו כשהם רק לומדים לזחול, הם גם לומדים כיצד ליפול, אולם הנפילה לעולם לא מונעת מהם לקום על הרגליים ולנסות שוב. הם מגלים שכשהם יכולים ללכת ולהניע את עצמם, נפתחות בפניהם דלתות שעד היום היו סגורות. לפתע הם יכולים להגיע בכוחות עצמם לאימא בכל רגע שהם רק רוצים. הם לומדים שכשיש להם מטרה, הם יכולים להשיג אותה אם רק ינסו, לא משנה כמה פעמים ייכשלו.

כמבוגרים אנחנו רואים את הדברים טיפה אחרת ומודעים יותר לסכנות שאנחנו עומדים מולן. עקב כך אנחנו נוטים לחיות את חיינו בגישה זהירה מאוד שלעתים לא לוקחת שום סיכונים, אך נראה לכם שהילד שלכם היה לומד ללכת אם לא היה לוקח את הסיכון שיפול מספר רב של פעמים? כשיש לכם מטרה בראש, קבלו את העובדה שאינכם יודעים מה יקרה בדרך, בין אם מדובר בדבר טוב או רע, ובטחו ביכולותיכם להשיג את מה שאתם רוצים. כן, יתכן שתיפלו מספר פעמים, אך לבסוף זה יהיה שווה את הכל.

5. חיו בהווה

לילדים אין מושג בנוגע לעבר או לעתיד. הם חווים את האושר והכאב שלהם במלואם ברגע שאלה מגיעים, אולם אפילו במקרה של כאב, כשהרגע נגמר, איתו גם נגמרים הרגשות השליליים. ילדים קטנים לא חושבים על הכאב שחוו לפני כמה רגעים, והסחת דעת קטנה אחת יכולה לגרום להם לחזור לחייך. בנוסף, הם לא מאבדים שעות שינה יקרות בדאגה ומחשבות מיותרות כשהם נכנסים למיטה לישון. הם אפילו לא חושבים על מה יאכלו ביום שלמחרת או באיזה משחק ישחקו. הם פשוט חיים ברגע.

בדיוק כמו תינוקות, גם אנחנו יכולים לחיות ברגע, לשחרר את הכאבים שחווינו בעבר ולא לחשוב על העתיד שמלא באי נודע. פשוט שמרו על גישה שאומרת "כשנגיע לגשר, נחצה אותו". כמובן שעד אז עשו כל שביכולתכם על מנת שתוכלו להגיע אליו, אולם אין סיבה לחשוב על הצעדים הראשונים, שלא לדבר על האחרונים, שתעשו עליו. הם כולם יגיעו בזמנם.

6. אהבו ללא תנאי

אין כמו האהבה שאנו נותנים לתינוק שלנו ומקבלים בחזרה. מפעימת הלב הראשונה שלהם ועד לפעם הראשונה שהם אוחזים לנו את האצבע עם כל היד, הילדים שלנו אוהבים אותנו ללא תנאי, פשוט משום שאנחנו שם. אין דבר שמשתווה למשקל הראש הקטן שלהם על הגוף שלנו כשהם נרדמים עלינו, או גישוש הידיים שמחפש אותנו רק כדי לחוש במגע שלנו. ברגעים כאלה אנחנו מבינים עד כמה שהאדם הקטן הזה אוהב אותנו בכל נפשו.

אם נוכל להעניק את אותה האהבה לאנשים שחשובים לנו בחיים, מערכות היחסים שלנו ישתפרו פלאים. במינימום עלינו לתת את אותה האהבה לבני הזוג שלנו כדי לדאוג שילדינו יגדלו בבית שבו הרגש הזה והדרך שבה מבטאים אותו יישארו כפי שהם אמורים להיות, ממש כמו שאנחנו חווים אותם כילדים קטנים.

7. תבינו שאינכם צריכים "דברים" כדי להיות מאושרים

הצעצועים שאנו קונים לילדינו, בעיקר כשהם בגיל ינקות, לא חשובים להם כמו שהם חשובים לנו. עבור הילד אין שום הבדל בין צעצוע שעולה 200 שקלים לבין בקבוק פלסטיק ריק ופשוט. האריזות הצבעוניות של הצעצועים האלה, נועדו בדרך כלל כדי למשוך את ההורים יותר מאשר את הילדים. תינוקות יכולים לבלות שעות עם דברים פשוטים כמו תווית של חולצה או תיפוף על סיר פשוט, כי הם רואים בהם את הפוטנציאל להנאה עבורם מבלי שיגידו להם "זה יגרום לך ליהנות" באיזו פרסומת.

בעולם שבו אנחנו מראים את האהבה וההערכה שלנו בעזרת מתנות, כרטיסי ברכה וכסף, אנחנו שוכחים שהמתנות המשמעותיות ביותר שנוכל לקבל הן מתנות שקשורות לחוויה ולזמן. אין מאושר כילד שרואה את הוריו אחרי יום שלם שהיה בגן ולא ראה אותם. הרגע הזה הוא אחת המתנות שהילדים אוהבים לקבל יותר מכל. הם יודעים להעריך את חברתנו, וקשר שכזה הוא הדבר היחידי שגם אנחנו צריכים כדי להיות מאושרים.

8. הזיזו את הגוף שלכם

רבים מאתנו עשויים לקנא בילדים הקטנים ובגופם הגמיש ומלא האנרגיה. הם מתגלגלים, קופצים ורצים בצורה שנראית כאילו שהיא ללא מאמץ, אפילו שאנחנו יכולים לראות בבירור כי גם הם מזיעים, נהיים אדומים ומתנשפים. 

עם הזמן הגוף שלנו אכן משתנה, אולם פעמים רבות מדובר אך ורק באשמתנו הבלעדית. אנשים רבים מוצאים תירוצים ואומרים שהם לא גמישים מספיק, שאין להם סיבולת לב ריאה או שהשרירים שלהם כואבים אחרי מאמץ מפרך, אך ברור שאם זה כך, הרי הם אלה שהזניחו את גופם מאז שהפסיקו להיות ילדים. ברגע שתחזרו לעסוק בפעילות גופנית השיפור יגיע עם הזמן, ואם תתמידו בה כמו הילדים, גם אתם תוכלו לרוץ, לקפוץ ואפילו להתגלגל מבלי לסבול בדרך.

כמה מילים לסיום

ספקנים עלולים להגיד "כמובן שתינוקות יכולים לעשות את כל הדברים האלה. הם הרי לא יודעים דבר עדיין ורק לומדים. הם עוד לא נפגעו ונשחקו על ידי החיים". כן, זה נכון, אך מצד שני, גם כמבוגרים אנחנו עדיין לא יודעים דבר ביחס למה שיש לעולם להציע, וגם אנחנו עדיין לומדים ותמיד נלמד. מעבר לזאת, החיים עצמם לא שוחקים אותנו, אלא אנחנו אלה שנותנים לעצמנו להאמין שזה מה שקורה. כולנו מתמודדים עם אובדן, שברון לב וכאב בשלב כזה או אחר, אולם רק חלקנו בוחרים לחיות את חיינו באושר מבלי לתרץ את הקושי שבהם.

ילדים קטנים מספקים לנו, המבוגרים, תזכורת תמידית לכך שעלינו להמשיך ולגלות את עצמנו מחדש ולצמוח. רק אם נחייה את חיינו בתחושה שכל יום מציג בפנינו את העולם מחדש וטומן בחובו הזדמנויות לתגליות חדשות ולפיתוח אישי, נמצא את עצמנו במסלול הנכון לחיים מאושרים באמת.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו