print header

10 דרכים מעשיות להכנסת האושר לחיים

אנחנו יודעים שחשוב להיות מאושר על מנת שנוכל ליהנות מהחיים במלואם, אך לעתים נראה כי האושר הוא חמקמק וקשה להשגה. פתגם סיני עתיק אומר "מי שתלוי בעצמו ישיג אושר רב", והחכמה שמסתתרת בו טומנת בחובה את הרעיון שהאושר שלכם תלוי אך ורק בכם. האושר לא יכול פשוט להגיע לחייכם, עליכם להתכונן אליו ולפנות לו מקום. זה לא משנה אם יהיו לכם עבודה טובה, חברים נאמנים או משפחה אוהבת – אלו הם דברים שעושים אתכם שמחים, אך האושר נמצא בתגובה שלכם לכל הדברים האלה. לפניכם 10 דרכים מעשיות להכנסת האושר לחייכם, שאם תפעלו על פיהם תבינו שהאושר אינו חמקמק, אלא תמיד נמצא, ושעליכם רק לפנות לו מקום בחייכם.

אושר
 

1. דעו מי אתם

 כמה פעמים שמעתם את המשפט "אף אחד לא יאהב אותך עד שתלמד לאהוב את עצמך" או "אף אחד לא מכיר אותך כמוך"? בדיוק כפי שלמדתם להכיר ולאהוב את האדם שאיתו אתם חולקים את חייכם והקמתם איתו משפחה, עליכם להכיר ולאהוב את האדם שאתם חולקים איתו את חייכם עוד מהרגע שנולדתם – את עצמכם. 

עליכם להכיר לא רק את הדברים שאתם אוהבים, שונאים או טובים בהם, אלא לקבל גם את השיגעונות שלכם, החולשות שלכם וכל מה שעושה אתכם מי שאתם, בין אם אתם רואים את התכונה הזו כטובה או כרעה.

החדשות הטובות הן שאם אתם לא אוהבים חלק אחד שקיים בכם כרגע, הכוח לשנותו הוא בידיכם. לכן עליכם להכיר את עצמכם כמו שצריך, על מנת שתדעו אילו חלקים שבכם פוגעים באושר שלכם. האם אתם אנשים לחוצים שהלחץ פוגע באושר שלהם? האם אתם נוהגים לספק יותר תשומת לב לדברים שמשרים עליכם אושר רגעי במקום אושר מתמשך? חפשו טוב טוב בתוך הלב שלכם מה הם הדברים שאינכם רוצים שיהיו חלק מכם.

2. דעו מי אתם רוצים להיות והתחילו לעבוד על זה

כשהיינו ילדים קטנים, את כולנו שאלו "מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?". כעת השאלה שאנו אמורים לשאול את עצמנו היא "מי אתה רוצה להיות עכשיו?". חשבו על האדם האידיאלי שהייתם רוצים להיות, מה הוא היה עושה וכיצד הוא היה פועל? 

זה הזמן להפסיק לדמיין ולהתחיל לפעול על פי הרצונות האלה. בדיוק כפי שאתם שולטים ברגליים שלכם ואומרים להן לאן ללכת, אתם יכולים לשלוט בכל המעשים שלכם ולפעול על מנת שתוכלו להיות מי שאתם רוצים להיות. זה לא יהיה קל בהתחלה, אך הפרס והסיפוק שתקבלו יגרמו לכם לשמור על המנהגים האלה עם הזמן.

3. היו כנים עם עצמכם

חשוב מאוד שתמיד תהיו כנים עם עצמכם. כשאתם מנסים להפוך לאני האידיאלי שלכם, חשוב מאוד גם שלא תשכחו עבור מי אתם עושים את זה. אל תתפשרו על הערכים שלכם וגם לא על האישיות שלכם. האינדיבידואליות שלכם היא חשובה! יש אנשים שחיים את חייהם ומנסים להיות מישהו אחר, אך אתם צריכים לשאוף להיות אתם בגרסה משופרת ולענות על הציפיות שלכם מעצמכם ולא על הציפיות של מישהו אחר.

יתכן שיש דברים מסוימים בכם שאתם רוצים לשנות ולשפר שלא למענכם, אולם אם תשנו דבר שאינכם רוצים לשנות בכם עבור מישהו אחר, אתם עשויים לפתח רגשות איבה כלפי אותו אדם ולהרחיק את האושר מחייכם. לכן השקיעו בשינויים שהייתם רוצים לראות בכם בעצמכם.

אושר
 

4. הבינו שאתם יכולים לשלוט אך ורק בעצמכם

יתכן שכשתתחילו ליישם את העצות האלה, תבינו כמה מעט שליטה הייתה לכם בחייכם על אנשים אחרים. אנשים רבים חושבים שיש להם שליטה על אחרים, אך הם נוטים לפגוע באחרים כשהם מנסים לשלוט עליהם, ובכך פוגעים גם בעצמם. מעבר לחייכם, הדבר היחידי שעליו יש לכם שליטה זה הסביבה שלכם, וגם זה עד רמה מסוימת.

החיים הם 10% דברים שקורים לכם ו-90% הדרך שבה אתם מגיבים אליהם. כשאתם עומדים בפקק תנועה אתם יכולים לבחור אם להתעצבן או לנצל את הזמן לשמיעת מוזיקה שתסב לכם הנאה למשל. עם זאת, אין להימנע מרגשות אמתיים שאינכם צריכים להימנע מהם. אבל בשעת אבדן הוא תהליך שחשוב לעבור, והכחשה לא תעזור להשלים עם המצב באמת. הדבר שכן תוכלו לעשות הוא לבחור להמשיך הלאה לאחר תהליך האבל, ולא להיתקע בתוכו למשך תקופה ארוכה מדי. אם תנסו באופן פעיל להמשיך הלאה, הרגשות שלכם ילכו בעקבות הפעולות שלכם.

5. שאפו לאיזון בכל תחום

אמנם לא הכל בחיים הוא שחור ולבן, אך קיים הפך לכל דבר, וזה המפתח להרמוניה שביניהם. לדוגמה, עליכם למצוא את האיזון שבין אנוכיות לבין זולתנות. אם תבחרו בדרך אחת מוקצנת לעולם לא תוכלו באמת להיות מאושרים; אם תמיד תתנו לאחרים לא תוכלו לדאוג לעצמכם, ואם לא תתנו דבר לאף אחד, תהיו בודדים ותחיו חיים שאינם מספקים.

את אותו האיזון צריך להכניס לכל תחום בחיים, כולל הרגשות ביחס להיגיון. האם אתם כנים עם רגשותיכם, מקבלים אותם ופועלים כדי לשלוט עליהם, או נותנים להם לשלוט בכם. ההיגיון והרגשות שלכם עובדים ביחד כדי להדריך אתכם בדרכם, ועליכם למצוא את האיזון שביניהם כדי לחיות חיים בריאים ומאושרים.

6. למדו כיצד לשחרר

למדו לשחרר את כל הדברים שבהם אינכם שולטים או שקרו לכם בעבר ואינם ניתנים לשינוי. במקום להתמקד בהם, התמקדו בעצמכם ובעבודה שעליכם להשקיע על עצמכם על מנת שלא לחזור על הטעויות שכבר עשיתם. כך תהיו הרבה יותר שלווים ותוכלו להתמודד עם העולם בצורה שתסב לכם אושר.

שאלו את עצמכם "האם זה עוזר לי?". וודאו שהדבר שאליו אתם מקדישים את תשומת הלב שלכם לא גורם לכם להיות עצובים או כועסים כל הזמן. שום אובססיה אינה בריאה, במיוחד לגבי תחום שאין לכם שליטה עליו. 

משמעות השחרור היא לפחד פחות ולקבל ולאהוב יותר. זה אומר לדעת שאין לכם שליטה על דברים מסוימים ושלעתים התוצאה לא תלויה בכם. לשחרר זה למצות את עצמכם ולא להאשים אחרים בטעויות שלכם או לנסות לשנות אותם. זה גם אומר לתת לאחרים לעשות את הטעויות שלהם על מנת שיוכלו ללמוד מהם. לשחרר זה לא להתחרט על העבר, אלא לדאוג שהוא לא יחזור על עצמו בעתיד.

אושר

7. תנו לחייכם משמעות וחפשו באופן מודע את ההשראה שלכם

רבים מאתנו מחפשים את המשמעות לחיינו או מחכים שתגיע השראה, כשלמעשה התשובה תמיד נמצאת בתוכנו ותלויה בנו. לעתים רחוקות מאוד ההשראה הזו תיפול עליכם משום מקום. עליכם לעבוד באופן מודע כדי להשיג אותה. אל תחפשו משמעות עבור חייכם, במקום זאת תנו משמעות לחייכם. זה יכול להיות אפילו דבר פשוט כמו להפוך לאחראי עבור חיים של אחר (וזה לא חייב להיות ילד – גם חיית מחמד זו אחריות לא קטנה). יהיה עליכם לפתח מערכת יחסים עם אדם או יצור שחייו תלויים בכם. זה גם יעזור לכם להפוך לאנשים טובים וסבלניים יותר, ילמד אתכם כיצד להיות אסרטיביים כשצריך ויעסיק אתכם בדרכים מועילות.

8. התרכזו בדברים החיוביים

הביטוי "כל דבר קורה מסיבה מסוימת" מעצבן ומכעיס אנשים רבים כי הוא טוען שאין לנו שליטה על חיינו ושהכל תלוי ביד הגורל. מוות של אדם קרוב הוא לעולם אינו מוצדק מבחינתנו, ותחושת החוסר צדק הזו גורמת לנו לחוש מתוסכלים. אך העובדה שאין לנו שליטה על הדברים האלה לא אומרת שיש להם משמעות נסתרת, אלא אם כן ננסה למצוא אותה בתוך עצמנו. במקום לשאול "למה זה קרה לי", עדיף לשאול "מה הדבר החיובי שאני מוצא במצב הזה". כמובן שקשה למצוא צד חיובי בכל דבר, אך זה אכן אפשרי, אם לא מיד אז בשלב מאוחר יותר. 

לעתים זה ידרוש מאמץ אדיר, אך הטוב לא היה מתוק אם לא היינו מכירים את המרירות שברע. אתם זקוקים לכוח הזה ברגעים קשים, ורק כשהחשכה אופפת אתכם מכל כיוון תוכלו לראות את נקודת האור הקלושה ביותר. זה ההבדל שבין להרגיש את הגשם לבין להירטב, ההבדל בין ללמוד מטעות לבין להתחרט שקרתה.

9. הקיפו את עצמכם באנשים שחושבים כמוכם

שינוי הוא אף פעם לא דבר קל, והוא אפילו קשה יותר כשאתם מבלים את זמנכם עם אנשים שלא תומכים בו כמו שצריך. יתכן שחלקכם כבר חוויתם זאת כשניסיתם למשל להפסיק לעשן, אך החברים שלכם עדיין עישנו לידכם ולא ניסו לעזור לכם להפסיק. קל מאוד לחזור להרגל הישן ולדפוס המחשבות שאינו דואג לגבי הבריאות ופשוט רוצה ליהנות עם החברים בדרכם. זה נוח, אך זה לא יספק לכם אושר בטווח הארוך משום שתתמלאו בשליליות ושנאה עצמית כשאינכם יכולים לשנות את מה שברצונכם לשנות.

הקיפו את עצמכם באנשים בעלי אותם הדעות שלכם בנוגע לדרך החיים הנכונה, ועדיף שיהיו אנשים שמחים, מאושרים ואופטימיים. אם אינכם יכולים לחשוב על אדם אחד כזה בחייכם, יתכן שעליכם להכיר אנשים חדשים. וודאו שהחברים הנוכחיים שלכם לא שואבים מכם אנרגיות או מורידים לכם את המוטיבציה לעשות את הדברים שאתם רוצים לעשות. בסופו של דבר, הם שם כדי לעזור לכם ולא כדי להרע לכם.

אושר
 

10. אל תפסיקו

אם אינכם יכולים לרוץ, המשיכו ללכת, ואם אינכם יכולים ללכת, זחלו עד קו הסיום. לפעמים לא תוכלו לעשות זאת בעצמכם ותצטרכו תמיכה מאחרים, אך לא משנה מה, אסור לכם לעצור. אם אתם לא מרוצים ממצבכם הבריאותי, צרו את השינויים שאתם צריכים ליצור בחייכם – לתמיכה התייעצו עם רופא. אם אתם לא מרוצים ממצבכם הרגשי, דברו על כך עם בני זוגכם – לתמיכה התייעצו עם פסיכולוג. בכל מקרה אל תעצרו לעולם. 

לסיום ארצה לשתף אתכם ציטוט מפי אלברט איינשטיין בנוגע לסעיף האחרון: "החיים הם כמו רכיבה על אופניים. כדי לשמור על שיווי משקל עליך להמשיך לנוע". אל תעצרו במקום, אל תשקרו לעצמכם, אל תסתירו מכם דברים ואל תשכחו שהאושר שלכם נמצא בידיכם בלבד, אך עליכם להיות אמיצים מספיק כדי לפנות לו מקום בחייכם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו