print header

כמה קרינה סלולרית הטלפון שלכם פולט?

כבר שנים רבות שכל אחד מאתנו מסתובב עם סימן שאלה בכיס או בתיק, ולעיתים קרובות מצמיד אותו לראשו מבלי לדעת מה יהיו השלכות המעשה. מדובר כמובן על הטלפון הסלולרי שלנו, מכשיר שמשתמש בקרינה אלקטרומגנטית בתחום תדרי המיקרוגל כדי לאפשר לנו לתקשר אחד עם השני ללא צורך בחוטים. נכון להיום מדענים עדיין לא הצליחו להגיע למסקנה חד משמעית לגבי הנזקים האפשריים של החשיפה לקרינה הסלולרית, והקשר שבינה ובין מחלת הסרטן. משרד הבריאות בישראל, ועוד גופים רבים ברחבי העולם, ממליצים לנהוג על פי עיקרון הזהירות המונעת, שימוש מועט ככל האפשר בטלפונים הסלולריים שלנו.
 
אך כיצד נדע האם המכשיר שבידינו נחשב לבטוח או מסוכן? כיצד נמדדת הקרינה הסלולרית ומה משמעות התקנים השונים? המשיכו לקרוא וגלו כמה קרינה הטלפון הסלולרי שלכם פולט.
 
קרינה סלולרית
Adrian Clark
 

מדוע חשוב להכיר את דירוג ה-SAR?

כפי שכבר צויין, כל אחד מאתנו מבלה פרק זמן נכבד מחייו עם הטלפון הסלולרי צמוד לגופו, ומקרב אותו אל הראש בשעת שיחה. היות ועדיין אין אנו יודעים מה הן ההשלכות של הקרינה הסלולרית על הגוף והמוח, כדאי לבחור להשתמש במכשירים שפולטים קרינה מעטה ככל הניתן. במידה ואתם מרגישים את האוזן מתחממת גם לאחר שיחות קצרות, או שאתם עומדים לרכוש טלפון סלולרי חדש, חשוב שתכירו את המכשירים המסוכנים ביותר ודעו להיזהר מהם.

 

SAR - מדד ספיגת הקרינה

מדד שיעור הספיגה הסגולית (SAR) מתייחס לכמות הקרינה הנספגת בגוף האנושי ונמדד ביחס של ואט קרינה לקילוגרם (W/kg). מדד SAR מושפע מסוג המכשיר הסלולרי, עצמת השידור ביחס למרחק מהגוף המשדר (אנטנה סלולרית), מרחק המכשיר הסלולרי מהראש וגורמים סביבתיים שונים. רמת ה-SAR המרבית לטלפונים סלולריים המותרים למכירה ולשימוש נקבעת על ידי גורמי הבריאות והממשל בכל מדינה ביחס לשני מדדים עיקריים, האמריקאי והאירופאי.
 
 

כיצד נמדד SAR?

 
מכוני התקנים האחראיים על ביצוע בדיקות הקרינה בודקים באופן מקצועי את הקרינה הנפלטת מכל דגם סלולרי שיוצא מקו הייצור של יצרניות הטלפונים האלחוטיים בעולם. במסגרת הבדיקה המכשיר הסלולרי מופעל בהספק מרבי, כך שהוא פולט את עצמת הקרינה הגבוהה ביותר אותה הוא מסוגל להפיק, בסמוך למתקן אשר מדמה ראש אנושי ועליו מורכבים מדי קרינה זעירים. שתי דרכי המדידה הנפוצות והחשובות ביותר הן על פי התקן האמריקאי (תקן FCC) בו מידת הקרינה המרבית המותרת לשימוש היא 1.6W/kg והתקן האירופאי (תקן IRPA/ICNIRP) בו מידת הקרינה המרבית המותרת לשימוש היא2W/kg . הסיבה להבדלים בין שני התקנים נובעת מסיבות טכניות של אילוצי מדידה שונים.
 
כל דגמי המכשירים הסלולריים אשר נמכרים בארץ חייבים לעמוד מתחת לרף ה-1.6W/kg על פי התקן האמריקאי וגם מתחת לרף ה-2W/kg על פי התקן האירופאי. כמו כן, כל מכשיר סלולרי הנמכר בארץ ובעולם אינו עובר את רמת הפליטה המרבית לאנרגיית גלי רדיו (RF), אשר נחשבת גם היא לסוג קרינה שעלול להוביל לבעיות בריאותיות שונות.
 
קרינה סלולרית
Stéfan

אתם עשויים לחשוב שמרבית המכשירים הסלולריים נמצאים הרחק מתחת לרף ה-SAR האסור, אך האמת היא שהדבר רחוק מהמציאות. טלפונים סלולריים רבים שנמכרים היום בשוק ממוקמים בקרבה מסוכנת מאוד לקו האסור של מדד שיעור הספיגה. הסיבה לכך היא שיותר ויותר יצרנים מעוניינים שהמכשירים שהם מיצרים יהיו חזקים יותר, בעלי קליטה יציבה יותר ויוכלו לתמוך בצורה טובה בכמות הנתונים האדירה שהטלפונים שלנו מקבלים ושולחים, הודות לקישורם לרשת האינטרנט. בטבלה הבאה תוכלו לראות כמה מהדוגמאות הראויות לציון, לטובה ולרעה, ובסופה קישור למאגר המידע המקיף של כל המכשירים הסלולריים בישראל. זיכרו - ככל שהמכשיר הסלולרי שלכם פולט יותר קרינה כך אתם עלולים להימצא בסכנה גדולה יותר לחלות במחלת הסרטן!

שם היצרן והמכשיר מדד SAR על פי התקן האירופאי (עד 2W/kg)   מדד SAR על פי התקן האמריקאי (עד 1.6W/kg)

Samsung - Galaxy S4 I9500

0.578 1.533

Sony Ericsson - Xperia arc S

0.79 1.3

Apple - iPhone 6 A1586

1.30 1.584

HTC - 8X

0.374 0.698

LG - Optimus L3

1.210 0.9.6

Apple - iPhone 4S

0.989 1.18

Huawei - G620S - L02

1.284 1.299


 

רוצים לדעת כמה קרינה הטלפון שלכם פולט או לברר עד כמה המכשיר החדש שאתם מתכננים לקנות מסוכן? לחצו כאן כדי לבדוק את נתוני הSAR עבור כל המכשירים הסלולריים הנמכרים בישראל.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו