print header

לא להיבהל, זה יותר פשוט ממה שזה נראה...

בעבר הסברנו לכם כיצד לגרום למחשב לעבוד מהר יותר  (לקישור לחצו כאן ) אך לפעמים גם הפעולות הללו לא עובדות והגיע הזמן לרכוש מחשב חדש.

האוכלוסיה בעולם נחלקת לשתיים: החלק הקטן שממש מבין במחשבים וכל השאר שכבר מעדיפים לקרוא סינית.

אבל האמת היא שכאשר יורדים המחסומים, מבינים שמחשב הוא מכונה עם חלקים וכל מה שצריך זה להבין מה כל חלק עושה ואיך לבדוק אם הוא טוב.

במדריך הבא פישטנו את הדברים, בלי להיכנס לרמה הטכנית. מופיעים בו 9 חלקים מרכזיים של מחשב ביתי ממוצע עם הסבר קצר על מה עושה כל חלק ואיך להעריך את איכותו. המדריך נכתב תוך שימוש בשפה טכנית מינמאלית, על מנת שיתאים גם לאלו שהמרחק בינם לבין הבנה במחשבים, הוא כמו המרחק ביננו לביל גייטס.

מארז
מחשבים
 
מחשבים

המארז הוא בעצם המעטפת החיצונית של המחשב. הדברים שחשובים בו הם מספר הכניסות, סוג הכניסות ומיקומן. מכשירים ופונקציות רבות משתמשות בחיבורי USB. זוהי הטכנולוגיה שקיימת בדיסק און קי למשל. עכברים, זיכרונות מורחבים, הטענת מכשירים סלולארים, כרטיסים של מצלמות, כל אלה ועוד רשימה ארוכה של פריטים משתמשים בחיבור USB. לכן חשוב שתהיה כמות מספיקה של כניסות ושהן יהיו בקדמת ואחורי המחשב, כך שתוכלו לעבוד בנוחות. כניסות חשובות נוספות הן לאזניות ומיקרופון. כמו כן, במארז נמצאים יחידת הקירור (מאווררים) וספק הכוח - המאפשר את מעבר החשמל למחשב. חשוב כי למארז יהיו מאוורים טובים, משום שהמחשב מתחמם בקלות ואם המאווררים לא יעשו את עבודתם, המחשב יעשה איטי ולבסוף יתקלקל מעודף חום.

כשקונים: מחיר המארז נקבע לפי גודלו, מספר הכניסות והיציאות שהוא מאפשר, ומספר ואיכות המאווררים שיש לו. הגודל גם משפיע על החום של המחשב, כך שככל שהמארז גדול יותר, כך יש למעבד יותר מקום להפיץ חום, כך שאם הלכתם על מעבד חזק, מארז גדול יותר הוא הבחירה הנכונה עבורכם. בנוסף חשוב לברר על המאווררים שמציע המארז, העדיפו מארז שיש בו יותר ממאוורר אחד או לפחות אחד גדול מאוד, בכדי לשמור על בריאות המחשב שלכם.

 
לוח אם

מחשבים

 

זהו בעצם הרכיב הבסיסי המקשר בין כל רכיבי המחשב. עליו מוצבים החלקים המרכזיים, או מקושרים אליו דרך חיבור. הוא מווסת ומקשר את הפעילות בין כל החלקים וכן מווסת את רמות המתח וצריכת החשמל בכל רכיב.
על לוח האם נמצאים רכיבים כמו המעבד, כרטיס המסך, הזכרונות כרטיס הרשת ועוד. לוחות האם אינם אחידים ויכולים להכיל או להחסיר רכיבים שונים. ישנן חברות שונות המייצרות לוחות אם והם מתאימים למעבדים שונים. כאשר רוכשים מחשב חדש ולא מרכיבים לבד, לוח האם מותאם למעבד הספציפי של המחשב ולשאר החלקים.

כשקונים: חשוב ביותר לבדוק אם לוח האם תומך במעבד ובכמות ואיכות זיכרון גדולה מזו שאתם קונים, כך שאם אי פעם תרצו לשדרג למעבד חזק יותר או להוסיף כמות זיכרון גדולה יותר או טובה יותר, לא תצטרכו לקנות לוח אם חדש. בנוסף, ודאו שהלוח מגיע עם כרטיס קול וכרטיס מסך טובים, ושהוא מגיע מחברה מוכרת כמו: אינטל, AMD, אסוס או ג'יגהבייט.

 
מעבד
מחשבים

זהו בעצם המוח של המחשב והחלק שמשפיע במיוחד על מהירות המחשב. המעבד הוא הרכיב בו מתבצעים מרבית החישובים הכבדים בכל פעולה של המחשב. המעבד מקבל מידע מהזיכרון ומבצע בו פעולות וחישובים המתורגמים לפעולות תכנה שאנו רואים על המסך.

המעבדים נמדדים בג'יגה הרץ. גי'גה הרץ, מבלי להיכנס לפרטים טכניים, הוא מידת המהירות של המחשב. ככל שהג'יגה הרץ יותר גבוה, המחשב יהיה יותר מהיר. סימון באנגלית - GHz. הגודל המקסימלי של ג'יגה הרץ די מוגבל ולכן יצרני המחשבים מפצים על כך בליבות מרובות. מכניסים 2 מעבדים ויותר, לאותה היחידה והמעבדים עובדים בסינכרון מושלם. כך מוגדלת היכולת של המחשב לעבד ולבצע פעולות כבדות במקביל.

כשקונים: ישנן יחידות עם יותר מ-2 תת מעבדים, אך לשימוש ביתי 2 זה בהחלט מספיק. הסימון יהיה במספר הליבות ליד סימון כפל: למשל 4 ליבות יהיה מסומן 4X. אין צורך ביותר מ 2 ליבות, אלא אם יש לכם ילד שאוהב לשחק במשחקים המתקדמים ביותר, ובמקרה זה קרוב לוודאי שידע בדיוק מה הוא צריך.

 
זיכרון
מחשבים

זהו הרכיב שמאפשר את הפעלת התוכנות בפועל. הוא נותן גישה לתוכן שמאוחסן ביחידת זיכרון שנקראת דיסק קשיח. אך לעומת הדיסק הקשיח שמשמש כמחסן, הזיכרון הוא דינמי ומאפשר את השימוש בתוכנות השונות.
הזיכרון מורכב משני פרמטרים: גודל, הנמדד בג'יגה בייט, ומהירות, הנמדדת במגה הרץ. בגדול, ככל ששני הפרמטרים יותר גדולים, למחשב יהיה קל יותר להפעיל תוכנות כבדות או הרבה תוכנות במקביל. יחד עם המעבד, אלה הם הרכיבים הקובעים את מהירותו של המחשב שלכם.

 

כשקונים: אין צורך ביותר מהסטנדרטי היום, שהוא 4 ג'יגה. אל תתפשרו על פחות, ותמיד תבדקו מהו הגודל הסטנדרטי היום, שעוד שנה יהיה כבר 8.

בנוסף, ודאו כי הזיכרון הוא מדור שני או שלישי (לשימוש ביתי מספיק דור שני), ולא דור ראשון, שהוא איטי מאוד.
 

 
כרטיס מסך
מחשבים

תפקידו של רכיב זה הוא לתרגם את כל הפעולות שמבצע המחשב לגרפיקה ויזואלית שאנו רואים על גבי המסך. זאת אומרת שאם כרגע מופעלת תוכנה ומתבצעים חישובים בזיכרון ובמעבד, הנתונים של פעולות אלה עוברים לכרטיס המסך והוא הופך אותם מאותות אלקטרוניים לחומר ויזואלי.
כרטיסי המסך היום מתוכננים לתמוך בטכנולוגיות שידור מתקדמות ולכן הם מכילים יחידת עיבוד קטנה משלהם. הפעולה של יחידת העיבוד נמדדת במגה בייט.
כרטיסים נמדדים בכמות הזיכרון שלהם (במגה או ג'יגה בייט).

כשקונים: כרטיסי מסך צריכים להתאים לצורך של המשתמש. למשל אנשים שמרבים לשחק במשחקים עתירי גרפיקה, או ילדיהם, יצטרכו כרטיס מסך מתקדם מאוד. לעומת זאת לשימוש ביתי, ניתן לבחור בין שתי אופציות: אופציה ראשונה - להישאר עם כרטיס המסך המובנה שמגיע יחד עם לוח האם (קיים בכל לוח אם שנמכר עם מחשב בסיסי). הבעיה באופציה הזו היא שכרטיס המסך עושה שימוש בזיכרון הכללי של המחשב ובכך גוזל משאבים מיותרים. האופציה השניה - רכישה של כרטיס מסך חיצוני זול ופשוט, אשר מגיע עם כרטיס זיכרון מובנה ואיננו גוזל משאבים מהמחשב. עדיף לקנות מהחברות הגדולות - ATI, Nvidia וכדומה, להם הכרטיסים הטובים ביותר.

 
דיסק קשיח
מחשבים

אם דיברנו על הזיכרון שאמור להיות מהיר, אז הדיסק הקשיח הוא גדול בהרבה, אך איטי בהרבה. חישבו עליו כמחסן המרכזי של המחשב בו נשמרות התוכנות, המסמכים, התמונות, הסרטונים וכל חומר אחר שיש לכם על המחשב. כיוון שהזיכרון הזה איטי וסטאטי באופן יחסי, יש צורך בזיכרון הדינמי עליו דובר קודם.
הדיסק הקשיח נמדד בג'יגה בייט וכמובן שככל שיש יותר ממנו, המחשב יוכל להכיל יותר חומר. נתון חשוב נוסף שיש לבחון הוא ה- rpm, מספר הסיבובים שעושות הפלטות בדיסק בדקה. הוא משמש כמדד טוב לביצועים הכלליים של הדיסק משום שהוא משפיע על כולם – ככל שהדיסק מסתובב מהר יותר, כך ניתן לאתר בו קבצים בקלות רבה יותר ולקרוא אותם במהירות.

כשקונים: בררו מה הגודל הסטנדרטי. כרגע אנחנו נמצאים ב400 ג'יגה - גודל סטנדרטי למחשב חדש. בקרוב זה יהיה כבר יותר. לגבי ה rpm שאפו ל- 7200.

 
כונן צריבת דיסקים
מחשבים

הצורב הוא כונן הקורא ומכין דיסקים. הדיסקים יכולים להיות דיסקים ישנים - מה שקראנו לו פעם סי.די רום, אך היום משתמשים כמעט אך ורק בדיסקי די.וי.די, המכילים הרבה יותר. הצורב יאפשר לכם להכין דיסקים חדשים ולנגן סרטי די.וי.די במחשב שלכם. 
 

כשקונים: רוב המחשבים יבואו עם כונן, והוא יהיה במהירות סבירה. רק ודאו שיש לכם כונן כזה, במקרה שתזדקקו לו.

 
כרטיס קול
מחשבים

אותו עיקרון הפעולה של כרטיס המסך. זהו כרטיס שאחראי לקבל נתונים מהמעבד ולתרגם אותם לסאונד. ישנם כרטיסי קול שמכילים מעבד פנימי קטן כדי לשפר ביצועים.

ישנם כרטיסי קול המגיעים מובנים על לוח האם, ישנם כרטיסים שניתן לחבר לתושבת ייעודית בלוח האם וישנם חיצוניים, המיועדים בדרך כלל לאנשי מקצוע. לשימוש ביתי שני הסוגים הראשונים בהחלט מספיקים.
איכות הצליל בכרטיס קול נמדדת בביטים וגם כאן עובד הכלל, ככל שיש יותר, יותר טוב. כמו כן ישנם כרטיסי קול באיכות גבוהה HD.

 

כשקונים: היום רוב כרטיסי הקול הם באיכות מספקת. אם אתם מקליטים או עובדים הרבה עם מוסיקה, נסו למצוא כרטיס קול באיכות גבוהה וחשוב יותר - מערכת רמקולים משובחת.

 
כרטיס רשת
מחשבים

זהו רכיב שכשמו, מאפשר למחשב להתחבר לרשת מחשבים מקומית וכן לאינטרנט. כמו רכיבים קודמים, ישנו כרטיס פנימי, חיצוני ומובנה על לוח האם. האחרון הוא הנפוץ ביותר לשימוש הביתי. האיכות נמדדת במגה ביט לשנייה. חשוב לבדוק האם אתם מתחברים למחשב בצורה ישירה באמצעות כבל ואז כרטיס הרשת המובנה יספיק בהחלט, או שאתם מתחברים בצורה אלחוטית ואז יש לרכוש כרטיס רשת אלחוטי בנפרד.

כשקונים: לגבי כרטיס הרשת החוטי - מגיע סטנדרטי עם כל מחשב. לגבי כרטיס רשת אלחוטי - גם כאן יש תקנים שונים שמשפיעים על טווחי הקליטה. אם מדובר על טווח גדול בין המקום בו נמצא הנתב, לבין המחשב, מומלץ להתייעץ עם המוכר לגבי הכרטיס המתאים ביותר.

לסיכום
מחשב בנוי מרכיבים רבים שלכל אחד תפקיד מוגדר. בדרך כלל רוב הרכיבים יושבים על פלטפורמה שמכונה לוח אם, בצורה מובנית. בלוח אם ישנן כניסות יעודיות אליהן ניתן לחבר כרטיסים נוספים. בנוסף ישנה אפשרות לרכיבים חיצוניים המתחברים עם כבלים או בצורה אלחוטית. לרוב, בשימוש הביתי אין צורך בכרטיסים חיצוניים והם מיועדים למטרות ספיצפיות כמו עריכה מקצועית של מוזיקה או וידאו. כמובן שתמיד חשוב לבחון את הצרכים שלכם ולאור זה לקנות מחשב.

עוד דבר שיחסוך לכם תסכול רב וגם קצת כסף, הוא לדעת שהטכנולוגיה, בעיקר של מחשבים, מתפתחת בקצב אסטרונומי. זאת אומרת שגם אם תקנו את המחשב הכי מתקדם, לא יעבור הרבה זמן עד שיופיע דגם חדיש ומתקדם יותר, לכן חשוב להגדיר את הצרכים לשימוש במחשב. כך תוכלו לחיות בשקט עם העובדה שיצא מחשב הרבה יותר טוב, יומיים אחרי שקניתם את שלכם. אז קנו משהו באמצע, לא הכי זול, בכדי שלא ישאר מאחור אל מול התוכנות החדשות, וגם לא הכי יקר, מכיוון שזמנו על כס המלוכה הינו קצר ביותר..

דעו גם זאת, אנשי השיווק של חברות המחשבים שולטים בקצב ובתזמנון של שחרור הטכנולוגיה החדשה לשוק. הם עושים זאת בצורה כזו שפרק הזמן שעובר בין חידוש לחידוש יגביר את הרכישות. חשוב להיות מודע לכך ולא ליפול להחלפות ושדרוגים מיותרים.

בתקווה שעשינו קצת סדר בבלגאן...

ליקט כתב וערך: בועז מזרחי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.