print header

7 סוגי הפרעות קשב וריכוז על פי ד"ר דניאל אמן

 ד"ר דניאל ג' אמן (Daniel G. Amen) הוא רופא אמריקאי מפורסם אשר חיבר מספר רבי מכר שעסקו בין השאר בתחום שכולנו נחשפנו אליו בשנים האחרונות - הפרעות קשב וריכוז. בנוסף הוא גם עומד בראש רשת מרפאות ברחבי ארה"ב שעוסקת בין השאר באבחון הפרעות קשב וריכוז בעזרת סריקות מוח המבוססות על טומוגרפיית פליטת פוטון בודד (SPECT). ד"ר אמן ואנשי המרפאות שלו ביצעו עשרות אלפי בדיקות שכאלה, אשר איפשרו להם לגבש 7 סוגים מובחנים של הפרעות קשב וריכוז המתבטאות בדרכים שונות שאנשים לפעמים לא מודעים אליהן. אם אתם הורים שרוצים לספק לילדיכם את העתיד הטוב ביותר או שתמיד הרגשתם שיש להם קושי מסוים שלא הצלחתם להגדיר במדויק, יכול להיות שהכרת המאפיינים והטיפולים של ד"ר אמן יכולה לסייע לכם...

ADD מול ADHD

מקובל להתייחס להפרעות קשב באופן כללי כ-ADHD, הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, אך לא כל מי שחווה אותן בהכרח מפגין גם היפראקטיביות. הגישה המקובלת כיום היא ש-ADD, הפרעות קשב ללא היפראקטיביות, זהו סוג של ADHD בעל רמת קשב נמוכה. את ההפרעות האלו לעיתים קשה יותר לאבחן ולד"ר אמן יש דרכים שונות לתאר אותן כדי לעזור בזיהוי שלהן גם ללא ביצוע דימות מוחי. האבחון הקלאסי והמקובל של ADHD מתמקד בהפגנת בעיות קשב, הפגנות התנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית ושילוב של השניים. ד"ר אמן מעדיף להשתמש בכינוי ADD משום שהוא מרגיש שהוא משקף טוב יותר את המצב שמשפיע על רבים.
 
סוגי הפרעות קשה וריכוז: דגם של ראש שכתוב בתוכו ADHD וקווים ופרחים מסביבו

סוגי הפרעות קשב וריכוז על פי ד"ר דניאל אמן

לבדיקות SPECT יש תועלת רבה עבור חוקרים בתחומים שונים ונעשה בהן שימוש כדי להבין את הפעילות העצבית במוח לאור בעיות פסיכיאטריות שונות. לשימוש שד"ר אמן עושה בהן עוד אין ביסוס רחב ויש גם ביקורת על העובדה שהוא פועל כך, אך הן שימשו אותו ככלי לאבחון מדויק שבזכותו ניתן היה להציע טיפול ממוקד ויעיל למטופלים רבים. גישת הטיפול שלו כוללת בין השאר שינויים לאורך החיים, תוספי תזונה, נוירותרפיה ותרופות שונות. חלק מההמלצות האלו יופיעו בהמשך לצד סוגי ההפרעות המרכזיים על פי הרופא הזה, אך כפי שכבר נאמר - התועלת האמיתית שלהם היא לפתוח עבורכם את הדלת בצורה טובה יותר לעולם המורכב של ADD ו-ADHD.

1. ADD קלאסי

לפי ד"ר אמן במצב, הזה יש זרימת דם חלשה יחסית לאזור קליפת המוח הקדם-מצחית, המוח הקטן וגרעיני הבסיס שמפרישים את המוליך העצבי דופמין. התסמינים שלה הם חוסר קשב, חוסר יכולת להתמודד עם הסחות דעת, חוסר סדר, קושי לשבת בחוסר מעש ולפעמים גם דחיינות. כדי לעזור למי שסובל מההפרעה הזו, ד"ר אמן ממליץ על שורה של צעדים שבין השאר יכולים לעזור להגביר את רמות הדופמין במוח:
 • צריכת אומגה 3 - באמצעות מזון, כמוסות דגים וכדומה
 • שמירה על תפריט עשיר בחלבונים ומופחת פחמימות
 • משטר פעילות גופנית מותאם
 • תוספי תזונה של צמח רודיולה רוזאה, תה ירוק, ג'ינסנג וחומצת האמינו ל-טירוזין.

2. ADD מוזנח

חולמים בהקיץ ו"בטטות כורסא" הם טיפוסים שלעיתים קרובות מתגלים כבעלי ההפרעה הזאת, כך על פי ד"ר אמן, והתסמינים שלה כוללים חוסר קשב, כניעה מהירה להסחות דעת, רמות מוטיבציה נמוכות ומהירות חשיבה איטית - ללא היפראקטיביות. הסוג הזה נפוץ יותר בקרב נשים מאשר גברים ולרוב הוא מתגלה רק בגיל מאוחר, משום שהן לא מפגינות שום בעיה התנהגותית חריגה. סוג ה-ADD הזה מאופיין ברמת פעילות נמוכה בקליפת המוח הקדם-מצחית ורמות נמוכות של דופמין. בקווים כלליים, הטיפול המומלץ זהה לסוג הראשון ברשימה.

3. ADD מיקוד יתר

המאובחנים עם סוג הפרעת הקשב הזה חווים את התסמינים של ה-ADD הקלאסי לצד חוסר יכולת לשנות צורת חשיבה או נקודה של התמקדות מחשבתית. הם לעיתים קרובות "נתקעים" בלולאה של מחשבות שליליות או התנהגות מזיקה, אובססיביות ודאגנות יתר. במוחם של האנשים האלו יש מחסור במוליכים העצביים סרוטונין ודופמין - מה שהטיפול שמומלץ על ידי המרפאות של ד"ר אמן שואף לתקן. במרבית המקרים הטיפול לא נשען על תרופות שעלולות לגרום חרדה לבעלי הפרעות הקשב האלו, אלא על העקרונות הבאים:
 • תוספי תזונה כגון ל-טריפטופן, רכיב בשם 5-הידרוקסי-טריפטופן (5-HTP) ואינוזיטול
 • נוגדי דיכאון
 • טיפולי נוירופידבק (טיפול מוחי לא פולשני) 
סוגי הפרעות קשה וריכוז: ילדה יושבת מול מחברת פתוחה בכיתה ותופסת את הראש

4. ADD של האונה הרקתית

הפרעת הקשב והריכוז הזה באה לידי ביטוי באופן דומה לסוג הקלאסי, כאשר לצד התסמינים שלה מופיעים גם מזג חם, אגרסיביות, פתיל קצר, מחשבות אפלות ומצבי רוח לא יציבים. לעיתים יהיו גם קשיי למידה ובעיות זיכרון. כפי ששמו מרמז, הסוג הזה נוצר בשל חוסר סדירות בפעילות האונה הרקתית, ומטרת הטיפול המותאם בו היא "להרגיע" את רמת הפעילות העצבית ובכך להפוך את האדם המטופל לרגוע ויציב יותר באמצעות הכלים הבאים:
 • תרופות אנטי-אפילפטיות -  השימוש בהן הולך ומתרחב בשנים האחרונות, משום שרבות מהן פועלות כמייצבות מצבי רוח
 • אימון משטר תזונה של דיאטה קטוגנית - לחצו כאן כדי ללמוד עליה בהרחבה
 • תוספי תזונה כגון מגנזיום, גינקו בילובה ו-GABA - נגזרת של חומצת האמינו גלוטמט, שהיא המוליך העצבי המעכב השכיח ביותר במערכת העצבים המרכזית ובמוח

5. ADD לימבי

המערכת הלימבית היא חלק ממערכת העצבים אשר מעורבת ברגשות, מוטיבציה, זיכרון, למידה, חוש הריח והקשרים ביניהם. כאשר היא חלק מהסיבה להופעת הפרעות קשב וריכוז, הן יגרמו ברוב המקרים לתסמינים של הסוג הקלאסי הראשון ברשימה - לצד בעיה שרבים נוטים להתעלם ממנה. הכוונה לעצבות כרונית ברמה שאינה קיצונית כמו דיכאון, אך כזו הגורמת לעיתים קרובות לתחושות של חוסר ערך וחוסר תקווה, שמובילות לביטחון עצמי נמוך ועוד שלל בעיות בהמשך. אבחנת ADD לימבי מתאפשרת בעזרת זיהוי פעילות חריגה במערכת הלימבית לצד רמת פעילות נמוכה בקליפת המוח הקדם-מצחית בשעת רגיעה וגם מיקוד. הטיפול המומלץ כולל:
 • נוגדי דיכאון
 • פעילות גופנית
 • תוספי תזונה כגון שמן דגים, ל-פנילאלנין ול-טירוזין

6. ADD טבעת האש

מאחורי השם הזה עומדת גרסה סוערת ולוהטת של ה-ADD הקלאסי, המלווה בפיזור דעת קיצוני, נטייה לכעס ורגישויות שונות לאור ולתחושות מגע מסוימות - למשל לבד של חולצה מסוימת. אנשים שד"ר אמן מגדיר כבעלי הפרעה שכזו הם בעלי מוח פעיל במיוחד שמתקשה להתמודד עם העומס שמופעל עליו, לכן הם במקרים רבים טיפוסים שמאוד קשה להסתדר איתם. הטיפול בהם עשוי לכלול:
 • דיאטת אלימינציה - במטרה לבחון האם המצב נגרם בשל אלרגיה או רגישות כלשהי 
 • תוספי תזונה כגון GABA ,HTP-5 ול-טירוזין
 • תרופות לטיפול בהיפראקטיביות
סוגי הפרעות קשה וריכוז: ילד יושב על הקרקע ומחזיק את פניו בין זרועותיו

7. ADD חרדתי

בתסמיני הסוג האחרון ברשימה הזו כלולים התסמינים של ה-ADD הקלאסי לצד תחושת מתח וחרדה אשר במקרים רבים גורמת להופעת סימני לחץ גופניים כמו כאבי ראש, כאבי בטן וכדומה. כאשר אנשים שכאלה נקלעים למצב מלחיץ מאוד, הם לעיתים קרובות קופאים ולא מסוגלים לעשות דבר כי המוח שלהם מוצף בתחזיות לתרחיש הגרוע מכל. ADD חרדתי מאובחן על ידי פעילות מוגברת וחריגה של גרעיני הבסיס, שגורמת לרמות גבוהות מדי של דופמין - בניגוד לרוב סוגי ה-ADD.  מטרת הטיפול בהם תהיה בעיקר לעזור להם להירגע ולווסת את הפעילות המוחית שלהם באמצעות:
 • טיפולי נוירופידבק
 • תרופות נגד חרדה 
 • תוספי תזונה עם השפעה מרגיעה כגון מגנזיום, ריחן קדוש, ל-תיאנין ועוד

לסיכום:

עכשיו כשאתם מכירים את הסוגים השונים האלו ואת האופן שבו הם נבדלים זה מזה, אתם מבינים שעולם הפרעות הקשב הוא מורכב וכולל הרבה מעבר לאבחנות שמתמקדות רק בהתנהגות היפראקטיבית או רגילה. בנוסף, חלק מההמלצות השונות שסיפקנו כאן בפניכם מקבלות חיזוק מקצועי ואין שום סיבה שלא לנסות אותן - למשל פעילות גופנית, תזונה בריאה יותר ונטילת תוספי תזונה מסוימים. אך שימו לב, למרות שהוא מומחה ידוע בתחום הפרעות הקשב והריכוז, העקרונות של ד"ר דניאל אמן עדיין לא מהווים ראיות חד משמעיות. בחלק מהמקרים אנשים עשויים להציג תסמינים של 2 סוגים או אפילו יותר, לכן אין למהר לאמץ טיפולים כאלה ואחרים אלא רק להבין שאולי יש לפנות לאבחון מקצועי.
 
לפני שאתם מקבלים החלטה כזו או אחרת בעקבות דרכי הזיהוי או הטיפול שהוא מציע, חשוב שתתייעצו עם הרופאים שלכם או של ילדיכם - במיוחד לפני שימוש בתרופות או תוספי תזונה. אם אין שום סכנה בריאותית הכרוכה בשימוש בהם, יכול להיות שזאת תהיה תחילת הדרך שלכם או של ילדיכם להתגבר על הפרעת הקשב והריכוז.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.