print header

הכירו את 8 הצמחים ההיפו-אלרגניים שישפרו את איכות החיים שלכם

עונת האביב היא ללא ספק תקופה כיפית ומהנה - היא צובעת את הנוף בגוונים ססגוניים ומוציאה אותנו מהבית אל טיולי טבע ובילויים. אך עבור חלקנו, תקופה זו מסמנת את תחילתה של עונת האלרגיות. מי שסובל מהבעיה הזאת יודע שהיא עלולה לצוץ בכל עונה, וצמחים פולטים לאוויר אבקנים שמעוררים אלרגיות שגורמות לו להתרחק מצמחים ופרחים בכל הזדמנות - בטבע ובבית. את המרחב הפתוח אנחנו לא מסוגלים לשנות, אך למרבה המזל, יש לנו גם חדשות משמחות עבורכם - מצאנו דרך להפוך את המרחב הפרטי שלכם לגן עדן היפו-אלרגני. הכירו 8 זני צמחים מומלצים לגידול שירחיקו את האלרגיה שלכם אל מחוץ לכותלי הבית והגינה.

1. ספטיפיליום (Spathiphyllum):

הספטיפיליום הוא צמח בעל עלי כותרת לבנים ומבריקים, שלכאורה נראים עדינים, אך למעשה מדובר בפרח עמיד וחזק להפליא. זהו צמח בעל פריחה רב שנתית והמשמעות היא שניתן לגדל אותו בכל ימות השנה. הספטיפיליום מתאים לגידול הן בבית והן בגינה, והוא נחשב לפרח שקל יחסית לטפח, משום שהוא לא דורש תחזוקה רבה. סביבת הגידול המיטבית עבורו היא סביבה מוארת, אך ללא מגע ישיר של קרני השמש. מבחינת השקיה, יש לדאוג להעניק לו מים בתדירות של פעמיים בשבוע, ולדאוג שהאדמה שלו תהיה לחה, אך לא מוצפת. כדי לשמור על הברק של העלים ועל יופיו, ניתן להעביר עליהם מטלית לחה מדי פעם. הספטיפיליום, מלבד היותו צמח נוי יפה, מחזיק גם בתכונות היפו-אלרגניות, מכיוון שתהליך ההאבקה שלו מתבצע על ידי דבורים. המשמעות היא שהאבקנים שלו לא מרחפים באוויר אלא מועברים באופן מבוקר מפרח לפרח.

פרחים היפו אלרגניים: ספטיפיליום

2. בגוניה (Begonia):

מקורה של הבגוניה הוא באזורים טרופיים שונים ברחבי העולם, בעיקר בדרום אמריקה ודרום אסיה, ועל כן, היא דורשת טמפרטורות חמות וקבועות. את הבגוניה ניתן לגדל בין כותלי הבית, אך יש לדאוג שהסביבה שלה תישאר מוארת מחד, אך לא חשופה לשמש ישירה מאידך - המיקום המיטבי עבורה הוא על אדן חלון מוצל. מבחינת ההשקיה, הצמח יסתפק בכמות מתונה יחסית של מים, תוך דאגה לשמירה על קרקע לחה, אך לא רטובה מדי - בהקשר הזה, חשוב לשים לב שהבגוניה היא צמח רגיש מאוד להשקיית יתר, ומינונים גבוהים של מים עלולים לפגום בצמיחתה, על כן, יש להיצמד להוראות הגינון. כל סוגי הבגוניה הם ידידותיים עבור אנשים הסובלים מאלרגיה, כיוון שהאבקנים שלהם אינם נפלטים לאוויר.
פרחים היפו אלרגניים: עציצי בגוניה

3. לוע הארי (Snapdragon):

סוג זה של צמח משתייך למשפחת הלחכיים, המאופיינת בצמחים עשבוניים המתהדרים בצבעים מגוונים, כגון: לבן, אדום, ורוד, צהוב וכתום. צורת ראשו של הפרח מזכירה פה של חיה, ומכאן נובע שמו. הצמח לא ניתן לגידול בתוך הבית, אך בהחלט מסוגל להעניק ססגוניות מרשימה לגינתכם. מבחינת תנאי גידולו, מדובר בצמח נוח יחסית - הוא גדל בצורה טובה באקלים המזרח תיכוני (מהממוזג ועד המדברי), ופורח לכל אורך השנה, למעט בקיץ. מבחינת התחזוקה, הצמח דורש השקיה וטיפול על בסיס יומי, וחשיפה לשמש שתורמת לחיזוק הגבעולים ומערכת השורשים שלו - לכן, תכנון מוקדם של מיקומו בגינה הביתית הוא הכרחי. לוע הארי הוא צמח ידידותי לסובלים מאלרגיה, מכיוון שהוא מתאפיין בניצנים סגורים, שמונעים פיזור של האבקנים באוויר. הניצנים שלו נפתחים רק על ידי התערבות חיצונית של חרקים, כגון דבורים, שמסייעים לו להתרבות על ידי העברת האבקנים מפרח אחד לאחר.
פרחים היפו אלרגניים: צמח לוע הארי

4. צבעוני (Tulip):

הצבעוני הוא צמח דמוי גביע השייך למשפחת השושניים, ויש בו כ-100 מינים הגדלים באירופה, באסיה ובאמריקה. כאשר תיגשו למשתלה הסמוכה לביתכם כדי לרכוש צבעוני, עומדות בפניכם שתי אפשרויות: לרכוש פקעות לגידול בגינה הביתית, או עציץ בוגר לגידול בתוך הבית. אם תבחרו בפקעות, תגלו שהן נראות ממש כמו בצלים קטנים, שאותם שותלים באדמה ובאמצעות טיפול נכון הכולל השקיה סדירה, תקבלו תוך מספר שבועות תפרחת צבעונית משגעת. אך אם בחרתם לקנות עציץ בוגר לגידול ביתי, ודאי תשמחו לדעת שהוא לא דורש תחזוקה מורכבת, והוא יסתפק בהשקיה של כ-17 מ"מ מים בשבוע ובסביבה מוארת. הצבעוני הוא פרח ידידותי מאוד עבור הסובלים מאלרגיה, בעקבות כמות האבקנים הקטנה שלו. 
פרחים היפו אלרגניים: צמח מסוג צבעוני-טוליפ

5. ורדים (Roses):

הוורד הוא אחד הצמחים הנפוצים ביותר לגידול ביתי והוא מעטר כמעט כל זר פרחים שנמכר במשתלות, או נמצא בדוכנים שמופיעים בצדי הכבישים בימי שישי. כיום ישנם כ-250 מינים שונים של ורדים, המאופיינים במגוון עלי כותרת מרהיבים העומדים בגאווה על גבעולים ארוכים וקוצניים. מה שהופך את הוורד לצמח אידיאלי במיוחד עבור הסובלים מאלרגיה, הוא שכמות האבקנים שהוא מפזר לאוויר כה מעטה, שהיא כמעט שלא מעוררת תגובות אלרגיות. את הוורד לא ניתן לגדל בתוך כותלי הבית, כיוון שמדובר בשיח די גדול, אך בהחלט ניתן לגדלו בחצר, תחת מספר תנאים. ראשית, מדובר בשיח שאוהב שמש ויש לדאוג שהוא יקבל הרבה ממנה, מחסור באור השמש עלול לעכב את זמן פריחתו, ואף להפוך אותו לפגיע יותר. כמו כן, השיח דורש כמות מים יומית גדולה למדי המגיעה לכ-5 ליטר בקיץ וגם בחורף אסור להזניח את השקייתו במידת הצורך על פי תדירות וכמות הגשמים. פריחתו של שיח הוורדים היא בעיקר בימי האביב, ולאורך חודשי החורף הוא שרוי במצב תרדמת.
פרחים היפו אלרגניים:  זר ורדים

6. סייפן/שושן החרב (Gladiolus):

הפרח הנפלא הזה, שרוב זניו גדלים בדרום אפריקה, הוא בעל מראה חגיגי וצבעוני שמגיע לגובה של כ-60 ס"מ. הצמח מתאים לגידול בגינה הביתית ומגיע מהמשתלות לרוב כפקעות, שהטיפול בהן דורש הצמדות להוראות הגינון. הצמח דורש השקיה של כ-2.5 ס"מ של מים בכל שבוע, כאשר נדרשת הגברה של הכמות בעונת הקיץ. מה שהופך את הסייפן לידידותי במיוחד עבור אנשים הסובלים מאלרגיה, הוא שתהליך האבקתו מתבצע על ידי דבורים, דבר שכאמור מונע מהאבקנים להתפזר לאוויר.
פרחים היפו אלרגניים: סייפן בטבע

7. קקטוס (Cactus):

הקקטוס הוא בוודאי צמח שמסמל עבורכם את המדבר החם, אך גם את פרי הצבר - או "סברס" כפי שהוא מכונה בישראל - המתוק והעסיסי. הקקטוס הוא צמח קוצני שמקורו במדבריות אמריקה והוא משתייך למשפחת הסוקולנטים. גידולו מתאפשר הן בגינה והן בין כותלי הבית, והוא אינו דורש הרבה מבעליו, הודות לכושר ההישרדות הנהדר שלו. בקיץ, ההשקיה שלו היא מעטה וקבועה, ובחורף ניתן להשקותו בתדירות של אחת לשלושה שבועות עד חודש. לקקטוס יש יופי ייחודי, חלק ממיניו מתהדרים בקוצים צבעוניים שמקשטים כל חלון ביתי וכל שולחן במשרד. הוא נחשב לצמח ידידותי עבור הסובלים מאלרגיה, עקב כמות אבקנים קטנה מאוד. 
פרחים היפו אלרגניים: עציץ קקטוס

8. אמנון ותמר (Pansy):

אמנון ותמר הוא צמח מיוחד במינו בעל שלושה צבעים, המשתייך למשפחת הסיגליים. הצמח הייחודי הזה, שמקורו ביבשת אירופה, אוהב מזג אוויר קריר ושיא פריחתו הוא במהלך הסתיו והחורף. עלי הכותרת המרהיבים שלו מהווים מופע צבעוני נאה למראה, מה שהופך אותו לצמח אידיאלי לקישוט של שטחים עירוניים רבים. כמו כן, אפשר לגדל אותו במרחב הביתי והוא נמכר לרוב בעציץ קטן שניתן להניחו על אדן החלון. אמנון ותמר דורש חשיפה מלאה עד חלקית לשמש, והשקיה עקבית של כ-2.5 ס"מ מים בשבוע. אם תעקבו אחר הוראות הגידול כהלכה, הצמח ישרוד כמעט בכל התנאים, למעט תנאי שרב קיצוניים. אמנון ותמר הוא צמח ידידותי מאוד עבור אנשים הסובלים מאלרגיה, כיוון שהאבקנים שהוא מייצר הם בעלי מעטה דביק, דבר שמקשה על הרוח לפזר אותם באוויר.
פרחים היפו אלרגניים: שני עציצי אמנון ותמר

אם הצלחתם לפתור את בעיית האלרגיה במרחב הביתי שלכם בזכות ההמלצות שלנו, כדאי שתשתפו את המידע עם חברים אחרים הסובלים מאותה התופעה. אך כמובן, הטיפים האלה לא יסייעו לכם בעת שהותכם במרחב הציבורי, ועל כן, אתם יותר ממוזמנים לקרוא על דרכים נוספות לטיפול באלרגיות בכל מקום באמצעות 12 מזונות שיסייעו לכם להקל על התסמינים שלכם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.