print header

7 שמנים אתריים מומלצים לטיפול בחרדות

כבר לאורך אלפי שנים – עוד מהעת העתיקה – בני אדם משתמשים בשמנים אתריים לטיפול בשלל בעיות נפשיות ובריאותיות, ועל אף שברפואה המודרנית השימוש הזה די נזנח, במקומות שונים בעולם, כמו בסין, בהודו ובקוריאה, עדיין מודעים לסגולות הבריאותיות הנהדרות שמיוחסות להם. השימוש בשמנים האתריים בתחום הרפואה נקרא "ארומתרפיה", והוא נכנס יותר ויותר לתודעה בתקופת מלחמת העולם השנייה, במהלכה המנתח ז'אן ואלנט השתמש בהם לטיפול בחיילים פצועים, בזמנים שבהם היה מחסור חמור בתרופות מודרניות. הדבר הטוב ביותר בנוגע לשמנים האלה זה שהם טבעיים לחלוטין, והם למעשה תמציות של פרחים, עלים, גזעים ושורשים של צמחים, שניתן להשתמש בהם אף לטיפול בבעיות נפשיות שונות, כמו התקפי חרדה - וזה בדיוק מה שתלמדו כעת, כשתכירו את 7 השמנים האתריים המומלצים ביותר לטיפול בחרדה.

1. שמן לבנדר

זהו אחד מהשמנים האתריים הנפוצים ביותר לשימוש בכל מה שנוגע לרגיעה, מכיוון שמספיק רק להריח את ניחוחו כדי לזכות במהרה בהשפעותיו המועילות. הלבנדר מרפא את מערכת העצבים, עוזר להגיע לשלווה פנימית, מסייע לשפר את איכות השינה ומונע תחושת אי-שקט וכמובן התקפי חרדה. ההשפעה הזו הוכחה בין היתר במחקר שנערך באוניברסיטת מרכז לנקשייר, בו נמצא כי צריכת כמוסות של שמן אתרי לבנדר מסייעת למנוע שינויים בדופק בזמן צפייה בסרטים שמעוררים חרדה. 
 
במחקר אחר שנערך באוניברסיטת המדן למדעי הרפואה, נמצא כי הלבנדר מסוגל להפחית חרדות אצל מטופלים שצריכים לעבור ניתוח מעקפים, וכן אצל מטופלים שביקרו אצל רופא השיניים. אז אם אתם מרגישים לחוצים וחרדים, לא משנה מאיזו סיבה, הוסיפו קצת שמן לבנדר למדיף שמנים או למי האמבט שלכם, או פשוט טפטפו כמה טיפות לבקבוק תרסיס ורססו ממנו בסביבתכם. ניתן גם למרוח אותו על פרק כף היד, הרקות, הגב או הצוואר, ואפשר לשלב אותו עם שמנים נוספים, כמו שמן גרניום, שמן ילנג ילנג או שמן קמומיל. 
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי לבנדר

2. שמן ורדים

אחד היתרונות הגדולים ביותר של שמן הוורדים זה שהוא מסייע להרגיע לב שפועם בחוזקה עקב התקף חרדה, והוא למעשה השמן השני הפופולרי ביותר אחרי הלבנדר לטיפול בדיכאון, התקפי חרדה ואף אבל. 
 
במחקר שנערך באיראן בקרב נשים שחוו היריון בפעם הראשונה, ערכו לקבוצה אחת שלהן אמבט רגליים עם שמן ורדים למשך 10 דקות, בעוד שהקבוצה השנייה קיבלה את אותו הטיפול רק ללא השמן האתרי. כשהשוו בין שתי הקבוצות, נמצא כי אצל אלו שקיבלו את האמבט הארומתרפי עם שמן הוורדים נרשמו רמות חרדה נמוכות יותר. 
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי ורדים

3. שמן וטיבר

צמח הווטיבר מגיע מהודו, מיאנמר וסרי לנקה, שם משתמשים בו רבות להרגעה, כשהוא מסייע למטופלים שסובלים מפוסט-טראומה וכן לאנשים שמעוניינים לזכות במודעות עצמית גבוהה יותר ורגיעה. הוא יעיל במיוחד לאנשים שרגישים יתר על המידה, ומשתמשים בו גם לטיפול מידי בהתקפי חרדה.
 
במחקר שנערך בשיתוף פעולה בין אוניברסיטאות בתאילנד ובבריטניה, נמצא כי התנהגות חרדתית בקרב חולדות הופחתה בעזרת השפעותיו של שמן הווטיבר. אמנם לא נעשו מחקרים שכאלה על בני אדם, אך סגולותיו בתחום הנפש ידועות כבר במשך דורות רבים, ומומלץ לנסות גם אותו לטיפול בחרדות.
שמנים אתריים לחרדה: שמנים אתריים

4. שמן ילנג ילנג

השמן הזה ידוע מאוד ביכולתו לטפל בדיכאון ובחרדה, עקב העובדה שיש לו השפעה מרוממת רוח, והוא מסייע להפוך את המטופל לשמח, אמיץ ואופטימי יותר, בה בעת שהוא מפחית פחדים. הוא מונע עלייה בדופק עקב לחץ, והוא למעשה חומר הרגעה די חזק, שמסייע אף לטפל בנדודי שינה. 
 
במחקר שנערך בקוריאה הדרומית נמצא כי שימוש בשמן ילנג ילנג פעם ביום למשך 4 שבועות, יחד עם שמן ברגמוט ולבנדר, מצמצם את רמות הקרוטיזול (הורמון הלחץ) בגוף, וכן מפחית את לחץ הדם - כשכל אלה משפיעים בתורם גם על הורדת רמות הלחץ והחרדה. עם זאת יש לציין שעליכם להיזהר עם השמן הזה, מאחר שהוא עלול ליצור גירויים בעור והוא גם לא מומלץ לשימוש למי שסובל מלחץ דם נמוך. על כן יש להשתמש בו בעזרת מדיף שמנים ולא על ידי עיסוי, ועל הדרך כדאי לשלב אותו גם עם שמן יסמין.
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי ילנג ילנג

5. שמן ברגמוט

את ריחו של הברגמוט אתם בטח כבר מכירים מתה הארל גריי, שלמעשה מבושם בשמן אתרי זה. יכולותיו המרגיעות משמשות לטיפול בדיכאון והן גם מעניקות אנרגיה לנפש, זאת על אף ובנוסף לכך שביכולתו למנוע נדודי שינה ולהשרות רוגע. 
במחקר שנערך בתאילנד הוכח שביכולתו להפחית את תגובת הורמון הקורטיקוסטרון בגופן של חולדות שסבלו מלחץ, ומחקרים אחרים הראו ששימוש בשמן הברגמוט אכן מסייע להפחית דיכאון וחרדות, במיוחד כשמשלבים אותו עם שמן אתרי לבנדר. נמצא גם כי הוא תורם להורדת לחץ הדם והדופק, והוא בטוח לשימוש לכולם, אך חשוב לדעת שמריחתו על העור עלולה לגרום לפריחה ואף להגביר את הסיכון לצריבה משמש. לכן, אם אתם מורחים אותו על העור כחלק מעיסוי, יש להימנע מחשיפה מרובה לקרני החמה למשך 12 שעות לפחות.
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי ברגמוט

6. שמן קמומיל

אתם בטח כבר יודעים שלקמומיל יש הרבה יתרונות בכל הנוגע לרגיעה, כשהוא מסוגל אף למנוע מחשבות טורדניות ודאגות. במחקר שנערך בבית הספר לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה, נמצא כי יתכן שהשמן יכול אף לשמש כנוגד דיכאון יעיל במיוחד. במחקרים אחרים נמצא כי כמוסות קמומיל יכולות להפחית ביעילות רבה תסמיני חרדה, והוא אחד השמנים הבטוחים ביותר לשימוש, כשיש סיכוי קטן מאוד לחוות ממנו תגובה אלרגית.
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי קמומיל

7. שמן לבונה

יתכן שאתם מכירים את שמה של הלבונה מספר התנ"ך, בו היא מתוארת בין היתר כאחד מסוגי הבשמים ב"שיר השירים". השימוש בה לאורך ההיסטוריה היה בעיקר לפולחן דתי, והיא בעלת סגולות רוחניות רבות, כשהיא משרה סביבה אנרגיה טובה. בארומתרפיה משתמשים בה להרגעת הנפש והשקטת המחשבות, מה שיכול לסייע גם לטפל בבעיות נפוצות כמו לחץ כרוני.
 
ההמלצה היא לשלב את שמן הלבונה עם שמני ברגמוט ולבנדר ביחס של 1:1, ולהשתמש בה לעיסוי. במחקר שנערך בקוריאה הדרומית נמצא כי יש לשמן זה השפעה חיובית על כאב ודיכאון בקרב חולים סופניים שסובלים מסרטן, אך למי שסתם פשוט רוצה לחוות רוגע ושלווה כדאי לנסות להשתמש בו.
שמנים אתריים לחרדה: שמן אתרי לבונה

איך מומלץ לטפל בחרדה עם שמנים אתריים

הדרך המומלצת ביותר להשתמש בשמנים שהכרתם לטיפול בחרדות היא על ידי עיסוי מרגיע בעזרתם – אולם יש לשים לב שחלק מהשמנים שהוצגו כאן עלולים ליצור גירויים בעור. במחקר שנערך בשנת 2014 על ידי הקולג' האמריקאי למדעי הרפואה, ניתנו פעם בשבוע עיסויים בעזרת תערובות שמנים אתריים שכאלה, שמהולים בשמן שקדים מתוק, ל-58 חולים סופניים. החוקרים גילו כי כל אחד מהמטופלים דיווח על רמות פחותות של כאבים, דיכאון וחרדה. 
 
על כן אם יש אדם שיקר ללבכם ושסובל מחרדות, תוכלו לנסות את השיטה הזו כדי לסייע לו להרגיש טוב יותר – כמובן שגם לעיסוי עצמו יש השפעה מרגיעה ומבריאה, עליה תוכלו ללמוד עוד על ידי לחיצה כאן.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.