print header

9 שקרים שהדיכאון מנסה לשכנע אתכם להאמין בהם

הדיכאון הוא מניפולטור לא קטן וכאשר הוא מתנחל במחשבות שלנו הוא טווה סיפורי בדיה וגורם לכם להאמין בהם כעובדות מוצקות. עם זאת, מדובר בלא יותר מעיוותי חשיבה – כך קרא להם הפסיכיאטר אהרון בק, כשהוא שם לב שלמטופליו שסובלים מדיכאון יש נטייה לפרשנות שלילית של המציאות, אשר גורמת למחשבות אוטומטיות ומכלילות על העולם ועל עצמם. הדיכאון מאתגר את כל מה שידעתם והאמנתם בנוגע לחיים, אך מדובר בשקרים ותו לא, אלו הם ה-9 שהוא מספר לכם שאתם אולי נוטים להאמין להם אך צריכים לשנות את המצב.
 

1. "שום דבר לא ישתנה"

המחשבה שלכם: "אין דבר שאוכל לעשות כדי לשנות את המצב, אז למה לטרוח – שום דבר לא ישתנה".

המחשבה הזו צצה לעיתים דבר ראשון על הבוקר, והיא הופכת פעולות קטנות, כמו לקום מהמיטה, להיכנס להתקלח או כל דבר אחר שבשגרה, להיתפס כמעשה חסר סיכוי וטעם. בספרו של ד"ר לי ה. קולמן, "דיכאון: המדריך למאובחן הטרי", הוא מספר כי דיכאון זה דבר מכאיב מאוד, מכיוון שהוא גורם לנו לפרש בעיות בדרך עמוקה יותר ולשער שהסבל שלנו ימשך לנצח. החדשות הטובות הן שרוב האנשים מרגישים טוב יותר כעבור מספר חודשים ואפילו מהר יותר בעזרת טיפול מתאים.

האמת: החיים מלאים בעליות ומורדות, ויהיו גם זמנים טובים אחרי האתגר הנוכחי שבו אתם נאבקים.

שקרים שהדיכאון מספר לכם: אישה ששערה מסתיר את פניה

2. "אתה לא מנסה מספיק חזק"

המחשבה שלכם: אני כל כך חלש ועצלן, ואני לא מנסה מספיק חזק – לכן אני כישלון".

הדיכאון יספר לכם שאתם פחות טובים מאחרים ויגרום לכם להאמין שאתם לא סובלים מבעיה נפשית שמצריכה טיפול והתייחסות, אלא שאתם רק צריכים לעבוד קשה יותר כדי להרגיש טוב יותר. הוא יעשה הכל כדי להסתיר את עצמו, ויעדיף שתאשימו את עצמכם מאשר אותו.

האמת: דיכאון זו מחלה אמיתית שמשפיעה על הרגשות שלכם, על חיי החברה שלכם, על התנהגותכם ואף על בריאותכם הפיזית. כמו מחלות רבות אחרות, גם ממנו קשה לצאת תוך זמן קצר בלי עזרה רפואית.

3. "אתה נטל"

המחשבה שלכם: "אני נטל על אחרים. אני משותק מהאגן ומטה (לדוגמה) ואני נאלץ להסתמך על אחרים שיעזרו לי לבצע פעולות פשוטות ויומיות".

כמעט כולם מעדיפים להיות כמה שיותר עצמאיים, אך למעשה, תמיכה מאחרים מוכיחה שיש לכם קשרים משמעותיים עם אנשים שאתם חשובים להם, וזה כלל לא דבר רע. זה למעשה סוג של משאב שיש ברשותכם אשר מאפשר לכם להתמודד עם לחץ שהחיים מפעילים עליכם. תמיכה שכזו יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות:

  • עזרה בביצוע מטלות יומיומיות בשל מגבלה בריאותית
  • תמיכה כספית במקרה שצריך אותה
  • קבלת אמפתיה מאנשים שדואגים לכם

התמיכה הזו יכולה להגיע מאנשים שונים בחייכם, בין אם הם בני הזוג שלכם, בני המשפחה שלכם, החברים הטובים שלכם או אפילו הקהילה שלה אתם משתייכים, והיא מבורכת – לא לכולם יש אותה. למעשה, אנשים שאין להם תמיכה שכזו סובלים לרוב מלחץ כרוני, ומחקרים מראים שכשאנשים חשים בודדים יותר, יש סיכוי גדול יותר שיהיו בגופם רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול. אפילו החזקת יד של אדם אחר יכולה לגרום למוח להגיב אחרת לדבר מה שהוא תופס כאיום, ואם יש אדם מסוים בחייכם שגורם לכם לחוש שאתם בטוחים, זה מסייע לכם להתמודד עם אתגרים שהיה קשה לכם לעמוד מולם לבד – אפילו אם אתם יכולים.

האמת: זה בסדר להיות תלוי באנשים שאוהבים אתכם, כי הם פשוט רוצים לעזור והם לא חושבים שאתם נטל. הם רוצים להקל עליכם כי אתם ומצבכם הנפשי חשובים להם.

שקרים שהדיכאון מספר לכם: אישה משעינה את ראשה על מעקה

4. "אתה לא תעבור את זה בשלום"

המחשבה שלכם: (לדוגמה) הייתי אמור לנסוע ביחד עם אשתי, אך מכיוון שהייתי צריך להקדים את ההגעה שלי, היא נסעה קצת אחרי. התאונה שהיא עברה יכלה להימנע אם רק הייתי פחות לחוץ להגיע מהר והיינו נוסעים יחד – אך עכשיו היא איננה והחיים שלי נגמרו".

הדיכאון פוגע ביכולת שלכם לפתור בעיות ועלול להוביל להחלטות מסוכנות שמסכנות אתכם בנזק רב. נקודת המבט שלכם במצב של דיכאון היא צרה מאוד וגורמת לכם להרגיש כאילו שאין דרך לצאת מהמצב שבו אתם נמצאים לעולם. עם זאת, אט אט אתם תחלימו ותוכלו לראות פתרונות ואפשרויות חיוביים יותר למצבכם.

האמת: אתם הרבה יותר חזקים ממה שאתם חושבים ומגיע לכם לחיות את החיים שלכם במלואם. לעולם אל תאשימו את עצמכם על משהו שקרה בעבר, מכיוון שלא יכולתם לצפות שום תוצאה, וזו לא אשמתכם. 

5. "אתה מקולקל ואי אפשר לתקן אותך"

המחשבה שלכם: "אני אדם מיותר וחסר תועלת. אין לי עבודה, אני לא יפה או רזה כמו אנשים אחרים שאני רואה ברשתות החברתיות ובטלוויזיה, ואף אחד לא יאהב אותי בגלל מי שאני".

הדיכאון גורם לכם להרגיש כאילו שאין שום סיבה שמישהו אי פעם יאהב אתכם, כי אין בכם שום דבר טוב. הוא אומר לכם שאף אחד לא רוצה להקשיב למה שיש לכם לספר, ובטח שלא לצרות שלכם או לעצב שאתם חווים. אתם תאמינו שאינכם ראויים לאהבה ולתשומת הלב של אחרים, וכך יהרסו הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי שלכם.

האמת: מחקרים מראים שחשיבה שלילית היא האחראית העיקרית לתחושת ערך עצמי נמוך. לכן, כדי להיאבק בדיכאון, עליכם ללמוד כיצד לחשוב על עצמכם באופן חיובי. פסיכותרפיה היא פתרון נהדר לכך, כשהטיפולים יכולים להראות לכם את האמת בנוגע למי שאתם, לגלות את הכוחות והכישרונות שיש בבעלותכם, וכן לקבל את החולשות והפגמים שלכם. תוכלו ללמוד כיצד לאהוב את עצמכם וחשוב לא פחות, איך לתת לאחרים לאהוב אתכם.

שקרים שהדיכאון מספר לכם: צללית של אדם ומעליה דפים בצורת כדור

6. "שום דבר לא משנה"

המחשבה שלכם: "אני מותש ועייף מהעולם הזה. לא אכפת לי כבר מכלום. לשום דבר אין משמעות".

הדיכאון יגרום לכם להאמין שלאנשים ולדברים שאהבתם פעם כבר אין כל משמעות עבורכם. פחד ואפתיה יכולים לפתע להחליף את תחושת האושר שהדברים האלה הסבו לכם, ותהפכו להיות פחות ופחות מחוברים למה שמשמעותי לחייכם. הדיכאון הורס את עולמכם ומשאיר אחריו חור עצום של ריקנות, אך זכרו שזה לא יישאר כך לעד ושזה מצב שניתן להילחם בו, ולנצח.

האמת: הדיכאון מונע מכם את היכולת לשלוט על היבטים שונים בחייכם. בלי הדרכה ותחושת מטרה, אתם אט אט מאבדים את הכוח שלכם, וכדי להתמודד עם התחושה הזו עליכם להיעזר במטפל מומחה. זה ייקח זמן ומאמץ, אז היאזרו בסבלנות – בסופו של דבר המחשבות האלה ייפסקו.

7. "עדיף להיות לבד"

המחשבה שלכם: "אני לא רוצה לצאת מהבית, לא בא לי להתקשר לחברים ולבני המשפחה שלי. עדיף לי להישאר במיטה ולהתבוסס במחשבות שלי".

הדיכאון מבודד אתכם מהסביבה ונוטע בכם את האמונה שעדיף, ואולי בטוח יותר, עבורכם להיות לבד. הוא יגרום לכם לחוש בנוח בבדידות שלכם, במקום שתיאבקו בכך ותנסו ליצור קשר עם אנשים אחרים שיכולים לתמוך בכם ולעזור לכם.

האמת: מחקרים מראים שהדיכאון רק מחמיר כשאנחנו מנתקים את עצמנו מהעולם. סביר להניח שתצטרכו לדחוף את עצמכם ממש חזק כדי להיות עם אחרים, אך זהו מאמץ משתלם מאוד. הקשרים האישיים שלכם והחיבה שיגיעו מהם יעלו את רמת האוקסיטוצין שבגופכם, שהוא הורמון שמסב לכם תחושה טובה ואף מפחית כאבים. אתם אולי לא מאמינים בזה כעת, אך האנשים שאוהבים אתכם יכולים לסייע לרפא את תסמיני הדיכאון שלכם.

שקרים שהדיכאון מספר לכם: אישה יושבת על מיטה ומחבקת את רגליה

8. "לעולם לא תצליח בשום דבר"

המחשבה שלכם: "אפילו אם אצליח, אנשים אחרים יראו בי כישלון. לעולם לא באמת אצליח בשום דבר".

הדיכאון משכנע אתכם שאפילו אם תוכלו להיות טובים יותר בכל דבר שאתם רוצים להשיג, לעולם זה לא יהיה בעל ערך אמיתי. הוא למעשה מעוות את החשיבה החיובית שלכם ומוחק את כל החלומות שלכם. הוא גורם לאופטימיות להתנוון, אפילו אם היא קיימת.

האמת: גם אנשים שנאבקים בדיכאון כרוני יכולים לחיות חיים שמלאים בהצלחה. למעשה, אנשים גדולים רבים שאתם מכירים, כמו נשיא ארה"ב לשעבר אברהם לינקולן, הסופרת ג'יי קיי רולינג, האמן מיכלאנג'לו, השחקן הריסון פורד וראש ממשלת בריטניה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל – כולם נאבקו בשלב כזה או אחר בדיכאון, אך הצליחו אף על פיו.

9. "הדרך היחידה שנותרה היא ליטול את חייך"

המחשבה שלכם: "אני לא יכול להתמודד עם מה שקורה לי. אני רוצה להשתחרר מהכאב הזה. אם אמות, הכול פשוט ייפסק".

דיכאון – בצורתו הגרועה ביותר – מונע מכם לחשוב בהיגיון באופן מחריד. הוא גורם לכם להאמין שדברים מסוכנים, כמו להזיק לעצמכם, הם אלו שיכולים להקל על עצמכם מהכאב הנפשי והפיזי שממנו אתם סובלים.

האמת: אם תפנו לקבלת עזרה מקצועית, תפחיתו באופן משמעותי את האחיזה הקטלנית שיש לדיכאון על המחשבות שלכם. פסיכיאטר וטיפול תרופתי יכולים לסייע להפחית את תסמיני הדיכאון שמהם אתם סובלים, וככל שתחלימו, אתם אף תהיו מופתעים מכך שאי פעם חשבתם שהתאבדות היא אפשרות לגיטימית. תהיה לכם שוב תקווה לחיים טובים יותר.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.