print header

4 דרכים מפורטות למניעת אכילת יתר והשמנה בזמן עבודה מהבית

 שוק העבודה בארץ ובעולם עבר טלטלה ושינוי משמעותי עקב מגפת הקורונה, ורבים ממקומות העבודה עברו בגללה למודל שבו עובדיהם מועסקים מהבית. אז מי מבינכם שעבר לעבוד מהבית, יכול להעיד שיש לעניין הרבה השלכות – החל מאופן העבודה שלכם ועד לתחושות שאתם חווים במהלך יום עבודה – אבל אנחנו רוצים לדבר רגע דווקא על הזווית התזונתית של השינוי הזה. הרי למי שמועסק כעת מהבית ניתנה פתאום גישה פתוחה אל המקרר שלו לאורך כל היום – דבר שלא היה לנו קודם, ויחד עם הלחץ הגובר שהשינוי הזה עלול לייצר, זה יכול להוות מתכון בטוח ו"קטלני" לאכילת יתר והשמנה. אז איך אפשר להימנע מכך? כיצד ניתן, גם כשעובדים מהבית, לשמור על הרגלי אכילה בריאים ולהימנע מעלייה בצריכת הקלוריות והפחמימות? אנחנו בטוחים שאלו שאלות שמעסיקות רבים מכם, ולכן אספנו לכם 4 עצות מפורטות וטובות, הכוללות המלצה לדרכים מעשיות, שיעזרו לכם לטפל בבעיה ולמנוע את אכילת היתר. אם אתם עובדים מהבית, כדאי מאוד שתכירו ותיישמו את הטיפים האלו, ואם יש לכם קרובים או מכרים שעברו לעבוד כך – שתפו אותם במידע הנחוץ הזה.

1. צרו לעצמכם לוח זמנים לאכילה

בכל מה שקשור לתזונה מסודרת, יצירת לוח זמנים עקבי הוא הבסיס לשמירה על איזון כולל. אם מעולם לא הייתם טיפוסים של ארוחת בוקר – דעו לכם שעכשיו זה בדיוק הזמן להתחיל בהרגל הבריא הזה. במחקר שהתפרסם ממש לאחרונה, במהלך שנת 2020, נמצא שהאנרגיה שהגוף שלכם יוצר כתוצאה מתהליכי עיכול וחילוף חומרים (תרמוגנזה), גדולה פי 2 לאחר ארוחת הבוקר מאשר אחרי ארוחת הערב. התוצאות האלו מאששות את האמרה הנושנה, המיוחסת לרמב"ם: "אכול ארוחת בוקר כמו מלך, צהריים כנסיך וערב כאביון". החוקרים מציינים במחקר שלהם שבנוסף לשריפת יותר קלוריות בשעות הבוקר, נרשמו מדדים טובים יותר של סוכר בדם ושליטה על האינסולין בקרב אנשים שהייתה להם ארוחת בוקר גדולה וארוחת ערב דלה יותר. עוד שמו לב החוקרים כי אצל נחקרים שאכלו מעט בבוקר ויותר בערב, הייתה קיימת תחושת רעב מוגברת במהלך היום, והם השתוקקו יותר למתוקים.

אז המסקנה החשובה היא שכדאי שתתחילו לקחת את הזמן בבקרים, כדי לייצר לעצמכם ארוחה בריאה ומזינה לפני שאתם מתחיל את יום העבודה שלכם. 5 שעות לאחר מכן עצרו את העבודה וצאו להפסקה לארוחת צהריים, וכ-3-4 שעות לאחר מכן – כשיום העבודה הסתיים – הכינו לעצמכם ארוחת ערב קלה. הקציבו לפחות 3 שעות בין הארוחה האחרונה שלכם במהלך היום ובין הכניסה למיטה וההירדמות – וכמובן שתצטרכו גם שינה טובה ואיכותית כדי להבטיח תהליך עיכול תקין, לכן כדאי שתכירו את הטיפים הבאים.

מניעת אכילת יתר בעבודה מהבית: אישה אוכלת ארוחת בוקר

2. אל תאכלו בזמן שאתם עובדים

אנחנו יודעים, זה באמת מפתה לנשנש בזמן שמקלידים משהו, עונים למיילים או תוך כדי שיחת ועידה בווידאו, בזמן שלא רואים אתכם וזה לא תורכם לדבר – אבל מומלץ להניח לחלוטין לאוכל בזמן שאתם עסוקים בעבודה, ולא רק מטעמים של יעילות וריכוז. במחקר עדכני נוסף שנערך בשנת 2020 ופורסם בכתב העת האמריקאי לתזונה קלינית, נמצא שאכילה בפיזור דעת במקביל לעבודה או לעיסוק אחר, משפיעה על תהליכי הטעם והעיכול, מה שמגביר את ההסתברות לאכילת יתר.

לכן אנחנו ממליצים לכם לדבוק בלוח זמני האכילה הקבועה שהצגנו בסעיף הקודם, ובזמן שאתם אוכלים – להניח לחלוטין לעבודה, לטלפון, לטלוויזיה או לכל מסיח דעת אחר. זה אולי מרגיש קצת מוזר ובלתי רגיל בהתחלה – מאחר ורבים מאיתנו כבר התרגלו לסעוד בזמן שהם עושים דבר מה אחר – אבל אכילה פשוטה, בלי להתעסק בריבוי משימות, יכולה לעזור לכם לאכול עם יותר תשומת לב, ולהקשיב טוב יותר לסימנים שגופכם מוסר לכם תוך כדי הארוחה. כך תוכלו ליהנות יותר מהאוכל, להפסיק לאכול כשאתם מלאים ולא להעמיס על עצמכם קלוריות מיותרות.

מניעת אכילת יתר בעבודה מהבית: אישה אוכלת סלט ומחייכת

3. העדיפו מזון מלא 

עוד דבר שעלול לסכן אותנו בזמן העבודה הוא מה שמכונה "אוכל מנחם" ושלל מוצרי מזון מעובדים אחרים שנמצאים בהישג יד, ושעלולים למלא בקלות את החסך הקלורי שאנחנו חווים. בנוסף לעובדה שסוגי המאכלים האלה מנושלים לרוב מכל ערך תזונתי או סיבים תזונתיים הכרחיים, הם גם עלולים להזיק לתהליך העיכול וחילוף החומרים, ואכילתם עלולה לנפח במהירות את קו המותניים שלכם. במחקר שהתפרסם בשנת 2019 בכתב העת לחילוף חומרים תאי, נבדקו עשרות מטופלים ששהו באשפוז, שחלקם קיבלו אוכל אולטרה-מעובד וחלקם אוכל בלתי מעובד, באופן אקראי. התוצאות הראו כי הגישה לאוכל בלתי מעובד גרמה לנחקרים שקבלו אותו לצרוך 500 קלוריות יותר בממוצע ליום, והובילה לעלייה משמעותית במשקל לעומת אלו שאכלו אוכל בלתי מעובד.

במילים אחרות, הסיכוי שתפסיקו לאכול אחרי שסעדתם תפוח אחד וחופן שקדים טריים, גבוה יותר מאשר לאחר זלילת חטיף צ'יפס משקית, חתיכה אחר חתיכה מבלי משים. לכן כשאתם הולכים למרכול או לסופר כדי לעשות את קניית המצרכים שלכם, כללו כמה שפחות מאותם מזונות אולטרה מעובדים שאתם חוששים ש"לא תוכלו לחיות בלעדיהם" (נסו ותראו שאתם דווקא כן יכולים) והתמקדו בקניית המזונות הבאים:

  • פירות וירקות טריים וקפואים.
  • מוצרי מזון שמכילים חלבונים רזים כגון שעועית לסוגיה, עדשים ודגים למיניהם.
  • מוצרי מזון שמכילים חומצות שומן חיוניות כשמן זית, אבוקדו ואגוזים.
  • דגנים מלאים.
מניעת אכילת יתר בעבודה מהבית: אישה בוחרת ירקות ממדף

4. מצאו דרכים חלופיות להתמודד עם לחץ ומתח

פנייה אל האוכל כדי לקבל נחמה לנפש זה חלק מהטבע האנושי, אבל דפוס מתמשך של שימוש במזון כדי להתמודד עם רגשות שונים – זה כבר ללא ספק דבר שמוביל לעלייה במשקל, דלדול אנרגיה, הפרעות בשינה ואפילו החלשה של המערכת החיסונית. אם אתם מוצאים את עצמכם פעם אחר פעם משתוקקים לכל מיני מאכלים ראוותנים כדי להרגיע את הנפש, התחילו לבדוק דרכים חלופיות להתמודדות עם המשברים. אנחנו יודעים שזה לא פשוט, אבל מעקב אחר הכללים שכבר הצבנו לכם כאן, כמו דבקות בלוח זמני האכילה הקבוע שלכם, אכילה ללא הסחות דעת והעדפת מזונות מלאים ומזינים – כל אלו יכולים לעזור לכם למנוע את אותה "טביעה" במטבח שלא מתוך רעב אמיתי, אלא מתוך תחושות שעלולות לנבוע מן המעבר לעבודה מהבית או מסיבות אחרות הקשורות למצבכם האישי.

מניעת אכילת יתר בעבודה מהבית:  אדם בשמיכה יושב ליד המקרר הפתוח שלו

מעבר לשעות העבודה, ההישארות בבית – שלכל הפחות חוסכת זמן רב בהתניידות בין המשרד למגורים, כמו בימי שגרה – יכולה לפתוח לכם פתח לחופשיות וגמישות שיאפשרו לכם לבחון כישורים חדשים ולאמץ הרגלים בריאים יותר. אז שוחחו עם חברים, השתתפו בשיעורי כושר, יוגה או מדיטציה דרך הזום, האזינו למוזיקה, קראו, ציירו, רקדו או צפו בסרטונים מצחיקים – כל אלו יכולים להרגיע את הנפש שלכם מבלי שתזדקקו לאכילת יתר מזיקה, לא בזמן העבודה ולא אחריה.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.