print header

פתרונות לשיפור הראייה שעוזרים גם כשמשקפיים רגילים כבר לא יעילים

כאשר לאנשים יש ירידה בחדות הראייה, הם ניגשים לחנות אופטיקה, מבצעים בדיקה רגילה ורוכשים משקפיים רגילים. אך כאשר מדובר בבעיות מורכבות התוקפות בעיקר את בני גיל הזהב, לרוב, חנות אופטיקה רגילה כבר לא מספיקה. מחלות שונות ונזקים שנוצרים באופן טבעי עם הגיל מובילים לכך שלעיתים אנשים מפתחים כבדות ראייה שלא מאפשרת לקרוא, להתמצא באזורים שונים מחוץ לביתם או לצפות בטלוויזיה, ומשקפיים רגילים כבר לא עוזרים להם. זוהי התמודדות קשה עבור האדם שסובל מהבעיה והיא משפיעה על כל מי שקרוב אליו. החדשות הטובות הן שישנן דרכים שונות לשפר את המצב בעזרת פתרונות ראייה מיוחדים ומתקדמים טכנולוגית, ללא ביצוע ניתוחים פולשניים או שימוש בתרופות יקרות. אם אתם או מישהו שיקר לכם כבר איבד את התקווה לשיפור ראייתו בשל מחלות רשתית, צמצום שדה הראייה או בעיות דומות שיוצגו בהמשך, כדאי מאוד שתכירו את הפתרונות הללו!
 
גורמים ופתרונות לכבדות ראייה: בדיקת ראייה

באילו מצבים משקפיים כבר לא עוזרים?

יש מספר רב של בעיות שגורמות לכבדות ראייה ואי אפשר לטפל בהן באמצעות משקפיים וטיפולים מקובלים. למשל:
 
ניוון רשתית - מחלה המוכרת גם כניוון מקולרי, הגורמת לכך שכמות מסוכנת של שומנים וחלבונים מצטברת מתחת לרשתית עד שנוצר נזק משמעותי ליכולת הראייה. זהו גורם העיוורון המוביל בישראל, בעיקר בקרב בני הגיל השלישי. חלק מהטיפולים במחלת ניוון הרשתית רק מאטים את התפתחותה ואחרים הם ברוב המקרים יקרים או חודרניים - הזרקות לעין.
 
רטינופתיה סוכרתית - כפי ששמה מרמז, הבעיה הזו נפוצה בעיקר בקרב חולי סוכרת. מרבית מחולי הסוכרת מסוג 1 וכ-60% מהחולים בסוכרת מסוג 2 מפתחים אותה בדרגות חומרה שונות - ככל שהאדם חולה יותר שנים, כך עולה השכיחות. הפגיעה בראייה מתרחשת בגלל נוזל וחלבון שדולפים מכלי דם לא תקינים בתוך העין ויוצרים הצטברויות מסוכנות. בשלבים מוקדמים מתחילה ירידה הדרגתית בחדות הראייה ובשלבים מתקדמים עלולים להופיע דימומים ואף להתפתח עיוורון מוחלט.
 
גלאוקומה - זהו למעשה שמה של קבוצת מחלות הגורמות לפגיעה בעצב הראייה בשל עלייה בלחץ שמופעל על העין עצמה. הלחץ הזה נוצר בשל חסימה בדרכי הניקוז של הנוזל התוך עיני הממוקמים בזווית העין. ככל שהמחלות האלו מתפתחות שדה הראייה של האדם החולה הולך וקטן עד שהוא מגיע למצב של עיוורון. לרוב הגלאוקומה היא מחלה כרונית המתקדמת באיטיות, לכן החולה בדרך כלל לא מפגין תסמינים ולא מטופל עד לשלב יחסית מתקדם ומאוחר.
גורמים ופתרונות לכבדות ראייה: עיניים של אישה עם גלאוקומה

אילו פתרונות חלופיים קיימים?

כפי שאתם מבינים, קיימות בעיות ראייה נפוצות אותן משקפיים רגילים לא יכולים לפתור, ולכן יש צורך בטיפולים מיוחדים הכוללים שימוש בפתרונות ראייה מתקדמים. את המוצרים האלה כדאי שכולנו נכיר למען בני המשפחה שלנו וכדי שנדע מהו ארגז הכלים שברשותנו אם חלילה יהיה לנו צורך בהם בעתיד.

משקפיים טלסקופיים או מקרוסקופיים 

הפתרונות האלו מיועדים לכבדי ראייה ולסובלים מליקוי ראייה חמור, כזה שעלול להיגרם בעקבות אחת מהמחלות שהוזכרו לעיל ושתוקפות במיוחד את בני גיל הזהב. משקפיים שכאלה מאפשרים להגדיל את העצם עליו מביטים ממרחק גדול (טלסקופיים) או קטן (מקרוסקופיים), ובנוסף קיימים סוגים מתקדמים של משקפיים שעונים על שני הצרכים האלו יחד. תהליך התאמת משקפיים האלה דורש טיפול אצל אופטומטריסט מורשה המומחה בראייה ירודה ושעוסק במיוחד בתחום הזה. ההגדלה שהמשקפיים יוצרים אמנם "באה על חשבון" שדה הראייה, וכך למשל בזמן השימוש בהם אי אפשר לראות דף שלם של ספר אלא רק מספר מוגבל של מילים מוגדלות, אך זה מצב העולה בעשרות מונים על חוסר יכולת קריאה מוחלט.

תוכנות קריאת מסך והגדלה 

בדומה למכשירי הגדלה אלקטרוניים, תוכנות הגדלה והקראה מספקות לסובלים מכבדות ראייה פתרון הגדלה יעיל ואפשרות לראות במחשב פרטים שקודם התקשו לראות אפילו בעזרת שינוי מספר במשקפיים. תוכנות כאלה מותקנות על המחשב של המשתמש ומאפשרות לו להגדיל חלקים מסוימים במסך כדי לראות אותם בקלות רבה יותר ולבצע התאמת צבעים כדי למנוע סנוור ומאמץ של העיניים. בנוסף, ישנן תוכנות היכולות להקריא בקול מידע מסביבות עבודה ויזואליות, כמו זו של מערכת ההפעלה חלונות והמלל שמופיע בה. 
 
גורמים ופתרונות לכבדות ראייה: הגדלה של מסך מחשב

מכשירי הגדלה אלקטרוניים לקריאה 

המכשירים האלו הם למעשה מסכים בגדלים שונים המאפשרים לסובלים מכבדות ראייה לצפות בגרסה מוגדלת של מלל מודפס בהתאם לאזור הנסרק וגודל המסך עד לפי 70 מגודלו המקורי של הכתב! ישנם מכשירי הגדלה ניידים אותם יכול כל אדם הסובל מכבדות ראייה לקחת בתיק לכל מקום. 

עדשות פילטר

בעקבות חלק מהמחלות שהוזכרו בחלקה הראשון של הכתבה, וגם תופעות כגון קטרקט, רטיניטיס פיגמנטוזה ואחרות, אנשים עלולים לסבול מתחושת סינוור או ערפול קשה. כדי להילחם בתופעה הזאת, אופטומטריסטים המומחים בטיפול בכבדות ראייה יכולים להתאים עבורם עדשות משקפיים מיוחדות עם פילטרים מדויקים עבור הפחתת החדירה של גלי אור מסוימים לעין. לכל מטופל מבוצעת התאמה אישית הכוללת התחשבות בשלל מצבים שונים, למשל שהייה בתוך הבית ומחוצה לו, וכך ניתן בחלק גדול מהמקרים להפחית את תחושת הערפול והסנוור שמאמצת את העיניים ומקשה מאוד על התנהלות תקינה.
גורמים ופתרונות לכבדות ראייה: אישה מבוגרת מאושרת עם משקפיים
 

לסיכום, אל תאבדו תקווה!

כפי שלמדתם, כבדות ראייה ובעיות שונות שמשקפיים רגילים לא מסוגלים לתת עבורן מענה הן לא גזירה משמיים. קיימים פתרונות אופטיים שונים אותם יכולים להציע לכם מומחים שיש להם ניסיון מוכח בסיוע לאנשים שהיו בטוחים שהראייה שלהם אבדה להם לחלוטין. כאשר פתרון אחד לא עוזר, תמיד אפשר להמשיך ולנסות פתרונות נוספים, כי אין שום סיבה לסבול מהירידה הקשה באיכות החיים הנגרמת מבעיות אלו. עליכם לדעת ולזכור שבעזרת טיפול נכון,  אפשר להמשיך לתפקד באופן עצמאי ומבלי לאבד את הקשר עם העולם.
 
 

מעוניינים בפרטים נוספים על פתרונות הראייה המתקדמים? מלאו פרטיכם:

 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לחברת אופטיקה געש
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.