print header

כל מה שצריך לדעת על בדיקה מקיפה של מערכת העיכול

 רוב האנשים אינם מודעים למורכבות ולחשיבות הרבה של מערכת עיכול בריאה, ולכן רבים סובלים מבעיות בעיכול אותן קופות החולים לא מסוגלות לאבחן כראוי באמצעות הכלים העומדים לרשותן. לא מדובר רק על כאבי בטן, נפיחות, עצירות ורגישויות למזון, גם בעיות עור, קשיי ריכוז, בעיות חיסון, עייפות כרונית ועוד רבות ואחרות קשורות באופן מובהק למערכת העיכול. רבים מאיתנו סובלים מבעיות אלה באופן כרוני, והטיפול המוצע להם הוא בעיקר להקלה על הסימפטומים והפחתת תדירותם. אך יש אור בקצה המנהרה: בדיקה מהפכנית חדשה שהגיעה לישראל התגלתה כדרך הטובה ביותר לאבחון הגורמים למחלות כרוניות ואוטואימיוניות. אתם מוזמנים להכיר אותה ובנוסף גם כמה עובדות חשובות ומפתיעות על מערכת העיכול שלכם.
בדיקת מערכת עיכול מקיפה: מערכת העיכול

כמה דברים שלא ידעתם על מערכת העיכול שלכם

כדי להבין מדוע חשוב להיות מודעים למצב של מערכת העיכול וכיצד ניתן להשתמש במידע הזה כדי לשפר את הבריאות, כדאי להכיר את המערכת הזו קצת יותר לעומק. רוב האנשים חושבים רק על הקיבה ועל המעי בהקשר הזה, אך מערכת העיכול מתחילה בפה, ממשיכה אל הושט, הקיבה, התריסריון, המעי הדק והגס ולבסוף מסתיימת בפי הטבעת, כשהיא מושפעת גם מהכבד והלבלב. בנוסף, היא משמשת כביתם של מיליארדי חיידקים ממאות סוגים שונים, שמשקלם הכולל הוא כק"ג שלם. החיידקים שבמערכת העיכול מתפקדים כ"בית חרושת" לכימיקלים והם תורמים לעיכול מזון, מווסתים את שחרור ההורמונים ברחבי הגוף, מפנים רעלים ומייצרים חומרים רבים שחיוניים לשמירה על בריאות תקינה. כאשר בית החרושת הזה לא מייצר את מה שהגוף זקוק לו, עלולות להופיע בעיות בריאותיות רבות ומגוונות.
 
עוד פרט מפתיע שרבים לא מכירים קשור לעצבים ששולטים על פעילות מערכת העיכול. כשחושבים על מערכת העצבים האנושית רבים מתמקדים במוח ובעמוד השדרה, שבהם כידוע יש ריכוז גבוה של תאי עצב (נוירונים). גם במעיים יש לא מעט תאי עצב, כ-500 מיליון ליתר דיוק, יותר משיש בחוט השדרה. שמם הכולל הוא מערכת העצבים המעית (Enteric Nervous System) והיא שולטת על כל פעילות מערכת העיכול.

על מה מערכת העיכול משפיעה ואילו בעיות מתעוררות כאשר היא לא מתפקדת כראוי?

כאשר יש בעיות תפקוד במערכת העיכול סביר להניח שיתפתחו תסמינים כגון שלשולים, כאבי בטן, עצירות, ירידה או עלייה חדה במשקל וגם מחלות כמו קרוהן וקוליטיס (דלקת כיבית של המעי הגס). כפי שכבר הבנתם, זה אפשרי לחלוטין שגם הסיבה לכאבי הראש, מחלות העור, תחושות התשישות ובעיות אחרות שמהן אתם אולי סובלים, טמונה במערכת העיכול שלכם. אנשים רבים עוברים אינספור בדיקות רק כדי לאתר את הסיבות לאותם תסמינים שפוגמים באיכות החיים שלהם, אך מעלים בידם חרס, פשוט משום שהם לא מחפשים במקום הנכון.
בדיקת מערכת עיכול מקיפה: ביצוע בדיקות מעבדה
המודעות לגורמים שמאחורי בעיות הבריאות הללו עברה מהפכה משמעותית בשנים האחרונות בזכות מחקרים חדשניים רבים. בנוסף, מתחדדת גם ההבנה לכך שלפני שמאבחנים אלרגיה או רגישות למזון, יש לבדוק את התפקוד של כלל מערכת העיכול. בעזרת בדיקות מתקדמות שמתמקדות במטרה הזאת, ניתן לא רק לקבל תשובות לשאלות שעוסקות ברגישות למזון ובבעיות במערכת העיכול, אלא גם תמונת מצב מקיפה ומעמיקה של תפקוד המערכת, הרכב החיידקים שבה ומידע על הדרך שבה הם משפיעים על הגוף לטובה ולרעה.

כיצד מזהים את הגורם לבעיה?

בשלב הזה אתם וודאי שואלים את עצמכם מה ניתן לעשות עם כל המידע הזה, וכיצד מאבחנים את מצב מערכת העיכול בדרך שתוביל למסקנות ברורות בקשר לבעיות רפואיות מהן אנשים סובלים או אפילו עלולים לסבול בעתיד. עד היום חיפשנו את התשובות בבדיקות הצואה הרגילות, שלא בהכרח סיפקו תמונת מצב מדויקת בקשר למערכת העיכול; מרבית הבדיקות הללו בוחנות את הרכב החיידקים שנלקחו מדגימת הצואה של המטופל והתפתחו בתנאי תרבית, ולא את הדגימה כפי שהיא. בשיטה זו ניתן לקבל תוצאות חלקיות בלבד, משום שלא כל האורגניזמים השונים שחיים במערכת העיכול יכולים לגדול בתנאים ששונים מהסביבה הטבעית שלהם, ובדיקות מיושנות שכאלו לא יכולות לזהות את כל החיידקים שבדגימה. לאנשי המקצוע שעסקו בתחום היה ברור שיש צורך בבדיקה מתקדמת יותר שתיתן להם יותר מידע על המטופלים שלהם, בעזרתה יוכלו לקבל תשובות ברורות בקשר למקור הבעיות מהן הם סובלים וכך להתאים להם באופן אישי טיפול יעיל שאינו מבוסס על פרוטוקול טיפולי קבוע.
 
כיום הבדיקה החדשנית ביותר שמאפשרת לאבחן את מצב מערכת העיכול ביעילות רבה יותר מתמיד, נקראת בדיקת GI-MAP. למעשה, גם GI-MAP היא בדיקת צואה, אך בדיקה זו עושה שימוש בטכנולוגיית Q-PCR מתקדמת, אשר בזכותה אפשר לזהות בצואה שאריות DNA של מגוון חיידקים ידידותיים או מזיקים, כמו גם של תולעים, פטריות, ווירוסים וכן לנתח את חומציות מערכת העיכול ולבחון עוד מדדים רבים אחרים. בנוסף, הבדיקה מאפשרת לרופאים ולמטפלים לבצע ניתוח ביוכימי של תוצרי העיכול ושל אנזימי העיכול וכך לקבל מידע נוסף בעל השלכות משמעותיות מאוד לבריאותו של הנבדק. הטכנולוגיה המתקדמת והניתוח המדויק שהיא מאפשרת, יכולים אף לחשוף בעיות בריאותיות שטרם יצרו תסמינים ולהעלות חשד להתפתחות בעיות עתידיות, כך ניתן יהיה לפעול על מנת למנוע אותן לפני שהן נוצרות.
 
בדיקת מערכת עיכול מקיפה: זוג מבוגרים מתייעץ עם רופא
דוגמה לחשיבות הרבה של האבחון המדויק המתאפשר באמצעות בדיקה מקיפה של מערכת העיכול בטכנולוגיית Q-PCR ניתן למצוא בסיפורה של איילת בת ה-45. לפני מספר שנים היא אובחנה כחולת פיברומיאלגיה (בעברית – דאבת השרירים) וכסובלת מתסמונת התשישות הכרונית. למרות אבחון מקצועי וטיפול תרופתי היא המשיכה לסבול מעייפות, כאבים, בחילות ועוד הרבה בעיות עיכול אחרות. לפני כשנתיים היא ביצעה בדיקה מקיפה למערכת העיכול, שחשפה שורה של ממצאים מדאיגים כמו למשל מחסור תזונתי חמור, דלקתיות במערכת העיכול, מעי דליף, קנדידה ופעילות מוגברת של בלוטת האדרנל. המידע הזה הוביל לכך שאיילת התחילה תהליך שינוי תזונתי בהתאם לממצאי הבדיקות. תהליך זה הוביל לשיקום מערכת העיכול, כך שבבדיקה חוזרת שהיא ביצעה לאחר מספר חודשים, היא ראתה הבדל של שמיים וארץ במצב מערכת העיכול שלה.

למי בדיקת GI-MAP מיועדת והיכן ניתן לבצע אותה?

בדיקת מערכת עיכול מקיפה מיועדת לאנשים אשר סובלים מבעיות מתמשכות ואקוטיות כמו כאבי בטן, שלשולים ועצירויות, קרוהן וקוליטיס, תסמונת המעי הרגיז ועוד בעיות רבות אחרות. בנוסף, בשל טווח ההשפעה הרחב של בעיות במערכת העיכול, גם לסובלים ממחלות עצביות ו/או ניווניות, מחלות עור, הפרעות נוירולוגיות, מחלות אוטאימיוניות ואף הפרעות פסיכיאטריות.
בדיקת מערכת עיכול מקיפה: גבר אוחז את בטנו בכאב
כיום ניתן סוף סוף לבצע בדיקה מקיפה למערכת העיכול גם בישראל, בעזרת שירותיה של חברת Lab-It מבית אקוסאפ ומבלי לצאת מהבית. ערכת הבדיקה מגיעה עם שליח עד לבית הנבדק ולאחר שהדגימה מוכנה, שליח נוסף יאסוף אותה על מנת להוביל אותה בבטחה ובתנאים קפדניים לשתי המעבדות המובילות בתחום זה, בארה"ב ובגרמניה, העושות שימוש בציוד החדיש ביותר בעולם. לאחר כשישה שבועות ניתן לקבל את התוצאות יחד עם המלצות טיפול מפורטות, בהתאם לממצאי הבדיקה. לאורך כל שלבי הבדיקה, קבלת התוצאות והטיפול, אנשי הצוות המקצועי של Lab-It מלווים את הנבדקים ועונים על כל שאלה שעולה.
 
אז אם אתם סובלים מבעיה שקשורה למערכת העיכול, מתפקוד לקוי של מערכות הגוף וממחלות כרוניות ואוטואימיוניות ואתם רוצים לקבל טיפול המותאם לכם באופן אישי, בדיקת GI-MAP היא הכלי שיאפשר לכם לשפר את בריאותכם.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.