print header

10 תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו

המוח שלנו הוא דבר מופלא, אך הוא גם שקרן לא רע ומתפקד לעתים כמכונת תירוצים משומנת היטב שמנסה לשכנע אותנו להימנע מפעילויות שונות, כמו לשמור על הדיאטה, להתחיל להתאמן, לישון יותר, לעבוד על הפרויקט שהבטחנו לעצמנו לסיים וכדומה. בסופו של יום, המוח שלנו לפעמים פשוט מונע מאתנו לעשות שינויים חיוביים בחיינו. בכתבה הבאה נחשוף את 10 התירוצים והשקרים המזיקים ביותר של המוח הדחיין וההססן שלנו, וכשתצליחו לראותם באופן מודע, תוכלו להימנע מהם בהצלחה ולהשיג את השינוי המיוחל בחייכם שיסייע לכם לזכות בחיים טובים ומאושרים.
 
תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו
 

1. אני לא יכול לעשות את זה

התחלתם לבצע משימה בגישה טובה ובאנרגיות חיוביות, אך פתאום המטלה שנתתם לעצמכם נראית קשה מדי לטעמכם. אז אתם מפסיקים להתמיד בגישה החיובית שסיגלתם לעצמכם ומפסיקים לעבוד לכיוון הדבר שברצונכם להשיג. אינכם מאמינים בעצמכם מספיק כדי לקחת עוד צעד. זהו שקר/תירוץ נפוץ שמנוטרל בקלות אם תחשבו על כך שאנשים הרבה פחות טובים מכם כבר עשו זאת לפניכם. אם יש בני 60 שיכולים לרוץ מרתון, מה התירוץ של בני ה-40?

בכל פעם שאתם שומעים את המילים האלו בתוך הראש שלכם, השתיקו אותן מיד. הבינו שלספקות ולאמונות שלכם יש דבר אחד במשותף – בשניהם אתם מאמינים בדבר שאינכם יכולים עדיין לראות. עליכם לבחור את המציאות שברצונכם לחיות בה. 

2. הם יכולים לעשות זאת, אך לא אני, משום שהם טובים יותר ממני

רק מכיוון שמישהו אחר יכול לעשות דבר מה, אין זה אומר שגם אתם מסוגלים, נכון? אתם מחפשים סיבות לכך שהוא יכול, אך אתם לא מוצאים, אז אתם ממציאים. אולי הוא יזם אפליקציות ומתכנת עצמאי מצליח רק משום שאין לו ילדים. אולי יש לה גוף שמתאים יותר לריצה, ולכן היא יכולה להשתתף במרתון. אולי אין לה את כל המחויבויות למשפחה כמו שיש לי, או שבעלה תומך יותר, או שאין לו מנהל לוחץ כמו שלי.

קל מאוד להמציא ולמצוא תירוצים, אך אתם שוכחים להסתכל על האנשים שכן עומדים מול מכשולים, וכן מצליחים להשלים את מטרותיהם. לעולם לא מאוחר מדי עבור כל דבר שתרצו לבצע. היום אנשים בני 40 מקימים משפחה לראשונה, בני 50 מקבלים תארים ראשונים, בני 60 פותחים עסקים חדשים וכן הלאה. קיימים אפילו אינספור סיפורים על אנשים בעלי נכויות או מחלות שהתגברו על כל המכשולים שעמדו בפניהם והשיגו דברים שלא היו חולמים עליהם. אפשר להתגבר על כל מכשול!

תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו

3. אני נשאר תקוע במקום כי אין לי מספיק זמן לעשות שינויים

פגשתם פעם בן אדם מאושר ומצליח שבאופן קבוע מתחמק מאחריות, מפנה אצבע מאשימה אל אחרים ומתרץ את החלקים הלא מספקים שבחייו? אני לא, וכנראה שגם אתם. האמת היא שאתם כותבים את גורלכם באמצעות הבחירות שלכם בכל יום. אתם הופכים להיות מה שאתם עושים באופן קבוע. יותר חשוב לדעת לאן אתם הולכים ומדוע, מאשר להגיע לשם במהרה. למעשה, הדבר החשוב ביותר בחיים זה לדעת מהם הדברים המשמעותיים ביותר בחייכם ולקבוע סדר עדיפויות בהתאם.

רובנו מבזבזים זמן רב על דברים דחופים, אך לא מספיק זמן על דברים חשובים. עשו לעצמכם טובה ויישמו את 3 הפעולות האלה בכל פעם שאתם בונים לעצמכם רשימת מטלות:

  • חשבו על ההבדל בין מה שדחוף לבין מה שחשוב.
  • עברו על כל המחויבויות שלכם.
  • עשו את מה כל מה שחשוב קודם.

4. יהיה לי קשה מדי, כי אני לא יכול להסתדר בלי ______ (מלאו את החסר)

אני צריך את היין שלי, המתוקים שלי, תוכנית הטלוויזיה שלי, 10 שעות השינה שלי, הבית הגדול והנוח שלי, המלתחה שלי וכדומה. עם השנים, שכנענו את עצמנו כי איננו יכולים לחיות בלי רשימת המותרות הזו כדי להצדיק את העובדה שאיננו עושים שינויים חיוביים בחיינו כמו לאכול בצורה בריאה יותר, להתאמן באופן יומיומי או לחסוך כסף. אלו הם שקרים שאתם מספרים לעצמכם! אינכם זקוקים לדברים האלה בחייכם, והאמונה שאתם אכן צריכים אותם רק גורמת לכם להחמיץ את ההתקדמות בחייכם. אחרי שתבינו את הכוח שיש לבחירה שבידכם, יהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם השינויים וההפתעות של החיים.
תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו
 

5. החיים אמורים להיות קלים, וצריך ליהנות מהם כמה שיותר

אני מסכימה עם כך שצריך ליהנות מהחיים (כפי שרוב האנשים יסכימו), אך הבעיה מתחילה כשאנו חושבים שהחיים תמיד צריכים להיות קלים ומהנים, ומשתמשים בעקרון הזה כדי להצדיק התנהגות עצלה מכל סוג. למה שלא כולנו נשב על הספה כל היום וננשנש חטיפי שוקולד? החיים יהיו מאוד מהנים אז, לא?

אתם יכולים להסתדר בלי מזון מהיר ועדיין ליהנות מהחיים. אתם יכולים להתאמן וליהנות מתחושת הניצחון שמגיעה בסוף האימון ואם תתמידו, תיהנו אפילו גם מהאימון עצמו. אתם יכולים לוותר על הנוחות שלכם בחיים מבלי לאבד דבר. למעשה, הדרך הקלה ביותר בדרך כלל אינה כוללת פרס, בעוד שהדרך הקשה מתגמלת הרבה יותר. אין קיצורי דרך לעתיד טוב ובריא. בכל בוקר אמרו לעצמכם "אני אעבוד קשה, זה לא יהיה קל, אבל זה יהיה שווה את זה".

6. מגיע לי פרס 

לכולנו מגיע חטיף טעים או יום חופש מדי פעם. אני לא מנסה להגיד לכם שאינכם אמורים לתת לעצמכם פרסים או לקחת הפסקות כשמגיע לכם, אך אם תהפכו את המנהג הזה לחוק ששולט בחייכם, אתם תמיד תהיו בהפסקה ותחלקו לעצמכם פרסים אפילו בניגוד לתוכנית המקורית שלכם. הפכו את הדבקות במטרה לפרס וחשבו על השגת המטרות שלכם כתגמול שאתם נותנים לעצמכם. לצאת לריצה זה לא מה שאתם צריכים כדי לתת לעצמכם פרס אחר כך, הריצה היא הפרס, ובכל יום שתרוצו תגדילו את הפרס עוד יותר משום שבטווח הארוך אתם משפרים את בריאותכם ואת הכושר הגופני שלכם. זה תקף לכל דבר אחר בחיים, זכרו שיש סיבה, מעבר לפרס הזמני, לכך שאתם רוצים להשלים את המטרה שלכם.
תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו

7. אני יכול לעשות את זה אחר כך

קל מאוד לדחות דברים ולהשאיר אותם ל"אני העתידי" שיתמודד איתם, אך גם "אני העתידי" כנראה יעשה את אותו הדבר, וישאיר את העבודה להמשך. חשבו על זה: למה שבעתיד תהיו ממושמעים יותר מאשר בהווה? אין סיבה לכך שתשתנו. למעשה, כיוון שאתם מאפשרים לעצמכם להתבטל עכשיו, אתם מפתחים הרגל של דחיינות אשר בפועל יגרום ל"אני העתידי" שלכם להיות פחות ממושמע ממה שאתם היום. 

כבר עכשיו הפסיקו עם התירוצים והתרכזו בסיבות שבגללן עליכם לעשות את מה שאתם צריכים לעשות. הפסיקו לדבר על מה שאתם עושים או תעשו, ותנו לפעולות שלכם לדבר במקומכם. רוב הדברים המשמעותיים בחיים לא קורים סתם כך במקרה, אלא מתוך בחירה. אינכם יודעים מה אפשרי עד שתסתכנו בלנסות. בטווח הארוך יש רק דבר אחד שיכול למנוע מחלומותיכם להתגשם, וזה חוסר הפעולה שלכם היום. השאירו את התירוצים בצד והתחילו להגשים את חלומותיכם.

8. פעם אחת לא תזיק

השקר הזה מפתה, משום שיש בו מעט מן האמת – פעם אחת באמת לא תזיק, כל עוד היא תהיה רק פעם אחת כמובן. כף אחת של גלידה, לפספס אימון כושר אחד, לדחות את העבודה בשעה אחת. כשאתם אומרים לעצמכם "פעם אחת", המוח שלכם יודע שהוא יוכל להתחמק מהאחריות עוד פעם אחת מאוחר יותר, ועוד פעם אחת. בדיוק כמו ילד קטן שמבקש "פעם אחת אחרונה", גם אחריה תגיע בקשה ל"פעם אחת אחרונה חביבה". אם אתם מרשים לעצמכם עוד כף גלידה, החליטו על כך מראש והכניסו את זה לתוכנית שלכם, למשל "אני ארשה לעצמי מנה נוספת של גלידה פעם בשבוע", ודבקו בתוכנית הזו.
תירוצים ושקרים שהמוח שלנו אוהב לספר לנו

9. עדיף לוותר עכשיו ולחסוך בהפסדים

ווינסטון צ'רצ'יל אמר פעם, "הצלחה אינה החלטית, כישלון אינו סופני – האומץ להמשיך הוא זה שקובע". אין דבר שיכול להיות קרוב יותר לאמת מהמשפט הזה. התמדה היא המאמץ החשוב ביותר אם ברצונכם להיות יעילים ופעילים. כישלונות קטנים כגדולים קורים בכל יום לטובים ביותר. האנשים החזקים והיצרניים ביותר הם לא אלה שתמיד מצליחים, אלא דווקא אלה שלא מוותרים כשהם מפסידים.

בלהט הרגע, כשאתם מרגישים שעדיף לכם פשוט לוותר, חשבו על כמה רחוק הגעתם ומדוע בכלל התחלתם את כל המסע הזה. לרוב תמצאו שאתם הרבה יותר קרובים למטרה שלכם משאתם חושבים. חלק מהאנשים מוותרים ממש לפני שהם מגיעים לקו הסיום, בעוד שאחרים כובשים את ההר שעליו הם מטפסים על ידי כך שהם משקיעים מאמץ עד השנייה האחרונה. בשורה התחתונה, כשאתם לומדים כיצד לוותר, אתם הופכים את זה להרגל.

10. כבר מאוחר מדי

שום דבר לא מאוחר מדי עד שהלב העייף שלנו מפסיק לפעום. אם אתם קוראים את השורות האלה ברגע זה, מזל טוב, אתם בחיים, וזה אומר ששום דבר אינו מאוחר מדי עבורכם. דברים יכולים להשתנות בכל גיל ובכל רגע, כל עוד אתם רוצים בכך. כרגע אתם יכולים להחליט לעשות דבר מה בצורה מסוימת, וההשפעה העתידית של ההחלטה הזו תתחיל באופן מידי. אחזו את ההחלטה הזו בשתי הידיים והמשיכו הלאה. כשתגיעו למחסום ותעמדו מול הבחירה בין לשבת ולא לעשות כלום לבין להתקדם עוד יותר בדרככם, בחרו להתקדם. חשבו, עבדו והתקדמו קדימה בחייכם כבר היום!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.