print header

7 דרכים להתמודדות עם מצבים קשים בחיים, שיעזרו לכם להישאר חזקים

מצבים ואנשים שונים שבחיינו עלולים לגרום לנו להישבר, להאמין שכבר אין תקווה ובמקרים מסוימים, אף לוותר על המטרות שהצבנו לעצמנו... אך אם תשמרו על ראש ממוקד, תפתחו את הלב שלכם ותמשיכו להניח רגל אחת אחרי השנייה, תוכלו להחלים ולהתגבר על המשבר במהירות מפתיעה ולחזור לחייכם חזקים ומאושרים יותר משהייתם אי פעם. רק זכרו את 7 הפעולות הבאות שעליכם לבצע בכל פעם שהחיים מפילים אתכם לקרשים.
 
טיפים שיחזקו אתכם
 

1. קבלו את המציאות

לא תמצאו שלווה אם תנסו להתחמק מהחיים. במקום להימנע מהם, קחו את השינוי ואת הניסיון שמתלווה אליו כאתגר מחשל. אתם תקבלו בסופו של דבר את מה שאתם רוצים או שתלמדו מה הצעד הבא שעליכם לקחת, ובכל מקרה חשוב לזכור שעל מנת למצוא אושר ושלווה בחיים, אתם לאו דווקא צריכים להיות במקום שבו אין אתגר או עבודה קשה. עליכם להיות בתוך השינויים, לקחת בהם חלק ולהישאר רגועים. עליכם לנתק את עצמכם מהתמונה שיצרתם בראשכם לגבי הצורה שבה הדברים "צריכים להיות". כמובן שזה לא קל, וזה הולך להיות מאבק מתמשך, אך זה קל הרבה יותר מלהמשיך להילחם על הנוחות שלכם בשביל לשמור על האשליה שיצרתם, והמסע עצמו מתגמל בהתאם.

כשתצליחו לצאת מצורת החשיבה הקודמת שלכם, תוכלו למצוא שלווה ואושר. החיים קצרים מדי כדי לבזבז אותם על מלחמה נגד עצמכם, והאכזבה הגדולה ביותר נובעת בדרך כלל מעודף ציפיות. שחררו את התשוקות הלא הכרחיות שלכם וקבלו את המצב הנוכחי. לאחר שתצליחו לעשות את זה, תוכלו להתמודד עם כל דבר שיגיע.

2. הזכירו לעצמכם שכל דבר בחיים הוא זמני

בכל פעם שיורד גשם, הוא בסופו של דבר מפסיק לרדת, ובכל פעם שכואב לכם, אתם לבסוף מחלימים. אחרי החושך תמיד מגיע האור, וכל זריחה בכל בוקר מזכירה לכם זאת, אך לפעמים אתם עדיין שוכחים את העובדה הזו ובוחרים להאמין שהלילה ימשך לנצח. הוא לא, כי שום דבר לא נמשך לנצח.

אם הכל טוב עכשיו, תיהנו מהרגע, משום שגם הוא לא ימשך לנצח. אם הכל רע עכשיו, אל תדאגו, משום שגם הרגע הזה יעבור. רק משום שהחיים לא תמיד קלים, זה לא אומר שאתם לא יכולים לצחוק ולהיות מאושרים. רק בגלל שמשהו מטריד אתכם, זה לא אומר שאתם לא יכולים לחייך. כל רגע הוא הזדמנות שנייה להתחיל מחדש, אז עליכם לקחת את הרגע הזה ולנצל אותו כמיטב יכולתכם.

3. דחפו את עצמכם לקחת עוד צעד, ועוד צעד, לא משנה מה קורה

החיוך היפה ביותר הוא זה שבוקע מבעד לדמעות, והתמוטטות מובילה פעמים רבות לפריצת דרך. כל טעות, שברון לב ואובדן מכילים בתוכם את הפתרון ואת השיעור הנסתר שעליכם לגלות וללמוד כדי לתפקד בצורה הנכונה בפעם הבאה שתתקלו לאותה הבעיה. אל תתנו לדברים שמחוץ לשליטתכם להתערב באינסוף הדברים שכן בשליטתכם, והשתמשו בדברים האלו כדי לקדם את עצמכם.

האמת היא שכולנו נכשלים ומפסידים לפעמים, והאמת הגדולה יותר היא ששום הפסד או כישלון לא יכולים להגדיר אתכם. בסופו של דבר, דברים טובים לא מגיעים למי שמחכה; דברים טובים מגיעים למי שסבלני בזמן שהוא עובד קשה. האמיצים הם לא חסרי פחד, אלא הם אלה שמתגברים עליו.

טיפים שיחזקו אתכם
 

4. היו חיוביים ואל תתנו לשליליות להשתמש בכם

יתכן שיש לכם סיבה טובה להיות חיוביים היום, אך אתם כלל לא זקוקים לסיבה מלכתחילה. חיוביות היא אסטרטגיה ולא תגובה. הזמן הטוב ביותר להיות חיובי הוא בדיוק כשכל הסובב אתכם צועק שליליות. אושר בטווח הארוך לא כולל מחסור בבעיות, אלא את היכולת להתמודד איתם. זכרו שאתם אחראיים על התגובות שלכם כלפי האנשים והאירועים שבחייכם, ושביכולתכם להיכנע לשליליות ולתת לה להשתלט על חייכם או להיות חיוביים ולהתמקד בדברים שחשובים באמת.

במילים אחרות, אל תחכו לסיבה כדי להיות חיוביים. בחרו להיות חיוביים בנוגע למצבכם, לאפשרויות שלכם ובקשר למה שאתם יכולים לעשות כדי להתקדם הלאה. במקום לחפש סיבות לחשוב חיובי, חפשו דרכים לבטא את הראייה החיובית שלכם. עשו כל שביכולתכם כדי להגיע למקום שאתם רואים בתוך רוחכם ותוכלו ליהנות מהגמול שתיצרו לעצמכם.

5. התמקדו בתיקונים קטנים בחייכם

אל תבנו הרים על ראשכם ואל תנסו לכבוש את העולם בבת אחת. כשאתם מחפשים סיפוק מידי, אתם הופכים את החיים לכואבים ומתסכלים שלא לצורך. כשאתם בוחרים להתייחס לכל רגע כהזדמנות ליצור שינוי קטן וחיובי בחייכם, הגמול יגיע לבדו. כשהכל שבור, קל למצוא תיקונים קטנים רבים שניתן לעשות, וכששום דבר לא הולך כמתוכנן, אפילו המאמץ החיובי הקטן ביותר יכול ליצור שינוי גדול. זמנים של מצוקה הם גם זמנים של הזדמנות. כשיש בעיות בכל כיוון, מחכה לכם גם גמול שתוכלו ליצור לעצמכם.

כשהכל הולך כמתוכנן, קל לנו מאוד להיכנס לשגרה של שאננות וקל לנו לשכוח כמה תושייה יש בנו. פתרו את הבעיות הקטנות שבחייכם בכל יום, ואל תתמקדו בבעיה הגדולה. כל צעד שכזה ייקח אתכם בסופו של דבר לאן שאתם רוצים להגיע. צעד אחר צעד, תיקון אחר תיקון, יום אחרי יום, עד שלבסוף תתקנו את כל הבעיות הקטנות, ותגלו שתיקנתם את הבעיה הגדולה והתגברתם על המשבר שבכל מצב אחר היה יכול לשבור אתכם.

6. חפשו דבר קטן שתוכלו להעריך

אולי אין לכם את מה שאתם רוצים, ואולי נפגעתם קשה, אך עדיין יש לכם מספיק דברים שתוכלו להעריך עכשיו. אפיקורוס אמר פעם, "אל תקלקל את מה שיש לך על ידי מרדף אחר מה שאין לך; זכור שמה שיש לך כעת היה בעבר בין הדברים שקיווית להם." זכרו את הציטוט הזה בכל פעם שהחיים נראים לא הוגנים.

זכרו שלהיות חיוביים במצבים שליליים, אין זה אומר להיות תמים; זה סימן למנהיגות ולכוח. אם יש לכם הרבה סיבות לבכות ולהתלונן אך אתם מעדיפים לחייך ולהעריך את החיים במקום, אתם בדרך הנכונה. אל תצפו לניסים ואל תשכחו להודות על הדברים ה"רגילים" שבחייכם. הם אמנם פשוטים, אך הם מתנות לא קטנות בכלל. יתכן שזה יראה לכם מוזר להודות על הדברים הרגילים שבחיים, אך רק אם תעריכו אותם באמת, תוכלו להפוך אותם לגדולים מהחיים.

חשבו על זה: מה אם הייתם מתעוררים מחר בבוקר אך ורק עם הדברים שעליהם אתם אומרים תודה היום? עם מה הייתם נשארים? חשבו על כל היופי שסובב אתכם, הבחינו בו וחייכו. בסופו של דבר, לא האושר גורם לנו להכיר תודה, אלא הכרת התודה הופכת אותנו למאושרים. 

טיפים שיחזקו אתכם

7. תנו לעצמכם את תשומת הלב שמגיע לכם, ושלה אתם זקוקים

התנגדות והתעלמות מרגשותיכם לא משרתות אתכם. התנהגות שכזאת מובילה אך ורק לדיכאונות, לחצים, בלבול, מערכות יחסים בעייתיות ואפילו למחלות. כל מי שחווה את אחד מהדברים האלה יודע שמדובר במצבים נוראיים לבריאות הנפש והגוף, וכשאתם הופכים את ההזנחה העצמית למנהג, כמעט ואי אפשר לברוח מהרגשות השליליים.

רובנו מבלים את רוב חיינו בהקטנת עצמנו. אנו מנסים להיות שקטים יותר, רגישים פחות, לא בעלי דעה נחרצת, פחות דרשנים, פחות אנחנו, משום שאיננו רוצים להרחיק מחיינו אנשים אחרים. אנחנו רוצים להשתלב, אנחנו רוצים שיאהבו אותנו, אנחנו רוצים ליצור רושם חיובי, אנחנו רוצים שירצו אותנו. לכן במשך שנים הקרבתם את עצמכם למען אושרם של אחרים, ובמשך שנים סבלתם. אך נמאס לכם מלסבול, ונמאס לכם מלהקטין את עצמכם, נכון? מעולה!

זו לא עבודתכם לשנות את מי שאתם כדי להפוך לרעיון של מישהו אחר לגבי "איך בן אדם אמור להיות". אתם שווים יותר מזה, לא משום שאנשים אחרים חושבים שאתם שווים יותר, אלא פשוט משום שאתם נושמים - אתם חיים. המחשבות שלכם חשובות לכם, הרגשות שלכם חשובים לכם, הקול שלכם חשוב לכם. עם או בלי אישור או תמיכה של אחרים, עליכם להיות מי שאתם ולחיות את האמת שלכם. אפילו אם זה גורם לאנשים להפנות אליכם את גבם, אפילו אם זה גורם להם להרגיש לא בנוח ואפילו אם הם בוחרים לעזוב.

אל תקטינו את עצמכם. בחרו למלא את חייכם בעצמכם. בחרו לתת לעצמכם רשות לקבל את מה שאתם רוצים. בחרו לכבד את רגשותיכם. בחרו לטפל בעצמכם בעדיפות ראשונה. בחרו בעצמכם.

כמה מילים לסיום

אני יכול להגיד לכם מנסיוני האישי שהחיים הם מסע ברכבת הרים. מצאתי אושר, איבדתי אותו, מצאתי אותו שוב, איבדתי אותו ומצאתי אותו שוב, ובכל פעם שמצאתי את האושר, הוא היה נהדר יותר מאשר בפעם הקודמת.

זכרו שכולם סובלים בשלב כזה או אחר בחייהם. כולם מרגישים אבודים לפעמים. המפתח הוא הניסיון שלכם והיכולת שלכם לגדול, צעד אחר צעד. יישמו את כל מה שלמדתם מכל חוויה בפעולותיכם ובבחירותיכם, ולכו תמיד קדימה ולא אחורה. בכל יום שעובר אתם חזקים ונבונים יותר. זה לא קל, אך בסוף זה שווה את זה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.