print header

8 סיבות שיגרמו לכם להתנהל בחיים כמו במשחק טטריס

כהורים, אנחנו מעוניינים שילדינו ילמדו להיות סבלניים וביקורתיים, שיתמידו בדרך להשגת המטרות שלהם ויידעו להתמודד עם פתרון בעיות מסובכות. לפיכך, לא מפתיע שרבים מאיתנו מעודדים את הילדים לשחק במשחקים שמפתחים את היכולות הללו, וכועסים כאשר הילדים בוחרים לזנוח משחקי לוח שונים לטובת משחקי מחשב המבוססים על מזל או מהירות. הדבר תקף כמובן גם כאשר אנו מחפשים משחק מהנה עבור עצמנו, ומרגישים מעט אשמה כאשר אנו משחקים במשחקים פשוטים כמו טטריס, המבוססים על הנחת צורות במקומן המתאים בשורה, במקום לבחור במשחקים כמו שחמט, במהלכם כל צעד מצריך מחשבה מעמיקה ויכול להפריד בין ניצחון לכישלון.
 
רובנו היינו רוצים להתנהל בחיים באופן המחושב שמאפיין את השחמט, אך אם גם אתם מניחים שזה "המשחק" שהחיים מציבים בפנינו, יכול מאוד להיות שאתם מתנהלים בצורה שגויה. בשעה ש"ראש של שחמט" יכול ללמד לא מעט על תחרות ואסטרטגיה, ייתכן שהוא גם ייפגע ביכולת קבלת ההחלטות שלכם ושל ילדיכם. הסעיפים הבאים יגרמו לכם להפסיק להתייחס אל החיים כמו אל משחק שחמט, ולעבור לתפיסה של משחק טטריס שרבים כבר בחרו לאמץ.
 
 
1. אנחנו היריב היחיד של עצמנו
 
כולנו גדלים בחיפוש אחר יריבים – אנשים שניתן להילחם בהם, להאשים אותם או להוכיח להם שהם טועים. אנחנו מדמיינים אויבים ללא הרף, ומניחים שהכישלונות שלנו הם באשמת מהלכים של אנשים אחרים. זהו הלך הרוח בשחמט, ובחיים האמיתיים, הוא מונע מאיתנו להתקדם. בטטריס לעומת זאת, אנחנו משחקים נגד עצמנו ונגד הזמן. התפיסה שלנו מתמקדת בתהליכים פנימיים: עלינו לאתגר את עצמנו, להקדיש תשומת לב לאתגרים שהמשחק מציג, ואין לנו את מי להאשים או על מי לכעוס אם לא הצלחנו. 
 
גם בחיים, המשחק האמיתי הוא משחק שהוא פנימי לחלוטין. אין לנו יריבים זולת עצמנו, וההישגים שלנו תלויים אך ורק בהחלטות שנבחר לקבל אל מול אתגרים חדשים שמופיעים מולנו ברגעים לא צפויים. כל דבר שנשיג תלוי אך ורק ביכולת שלנו לדחוף את עצמנו ולהתאים את עצמנו למצבים משתנים, והכישלון שלנו הוא תוצר של החלטות אישיות שגויות.
 
2. החיים הם הרבה יותר משחור ולבן
 
במשחק השחמט קל מאוד להבחין בינינו לבין "האחר". האדם שמולנו הוא לא רק יריב אלא גם שונה מאיתנו בצבע של כלי המשחק שלו, ולכן לעולם לא נוכל להתבלבל ולהניח אחרת. החיים לעומת זאת, הם בעלי גוונים שונים, בדיוק כמו אבני המשחק הצבעוניות של הטטריס. לעיתים מצבים מסוימים נראים לנו שחורים וקודרים, אולם למעשה הם עשויים להיות צבועים בצבעים שאנחנו פשוט לא מצליחים לראות בשל הניסיון שלנו לקטלג כל דבר כ"טוב" או "רע". אנשים שמתנהלים בחיים כאילו שהם משחקים בטטריס, זוכרים שלכל רגע שלילי יש לפחות נקודה חיובית אחת, וזה מה שמאפשר להם להמשיך ולשחק ואף לנצח. 
 
3. אין טעם להשוות בינינו לבין אחרים
 
בשעה שבשחמט ההישגים של אחרים נמצאים כל הזמן מול הפנים שלנו ואפשר לגלות אותם בקלות באמצעות ספירה פשוטה של כלי המשחק שלהם, בטטריס ההישג היחיד שאנו רואים הוא ההישג שלנו במשחק הנוכחי. אם תחשבו על זה לעומק, זה כל מה שחשוב. רבים מאיתנו מבזבזים זמן רב על השוואה של מה שיש לנו לעומת מה שיש לאחרים, אבל לו היינו עוצרים את משחק הטטריס כדי לחשוב האם שחקנים אחרים השיגו תוצאה טובה משלנו, היינו מפסידים במשחק תוך שניות. הימנעו מבזבוז החיים שלכם על השוואות מיותרות, והתרכזו אך ורק בעצמכם.
 
4. אין גבול למה שנוכל להשיג
 
במשחק השחמט, ברור לנו מהי המטרה הסופית ולעיתים גם כמה מהלכים נחוצים לנו על מנת להגיע אליה. אנחנו יודעים מתי המשחק יסתיים, מתי ניצחנו, מתי הפסדנו ומה הרווחנו או איבדנו. איך דרך "להגדיל את העוגה" ולכן בשלב מסוים ייתכן שתבחרו להרים ידיים אם תראו שאתם עומדים להפסיד. בטטריס לעומת זאת, כמו גם בחיים, נוכל להמשיך ולהגדיל את ההישגים שלנו, כל עוד נשחק בצורה הנכונה. אנשים שמציבים לעצמם מטרה לא תמיד יצליחו להגיע אליה בניסיון הראשון, השני או העשירי, אבל האימון והניסיונות שיקדישו להשגת אותה מטרה, יצליחו לגרום להם להתקרב אליה יותר ויותר בכל פעם. אם תאמינו שאין גבול למה שתוכלו להשיג, תראו כיצד תמשיכו להשתפר בכל פעם קצת יותר.
 
5. האתגרים בחיים לא נעשים קשים יותר, הם פשוט מגיעים מהר יותר
 
הרבה משחקים מוכרים מבוססים על העלאת דרגת הקושי ככל שאתם משחקים, בשל מצבים מסובכים יותר, התנהגות של היריבים והיכולת לאבד יותר ככל שאתם מתקדמים. הפחד לאבד כלי משחק מניע אותנו, משפיע על ההחלטות שלנו וגורם לנו להתנהג אחרת. בטטריס לעומת זאת, המשחק והכללים שלו נותרים זהים, והדבר היחיד שמשתנה הוא המהירות. בחלק ממשחקי הטטריס יש לנו אפשרות להשפיע על המהירות כדי להימנע מהפסד, אבל האויבים היחידים במקרה כזה יהיו העייפות והשעמום. אף אחד מאיתנו לא רוצה לעבור עשרות שלבים אם הוא משחק על המהירות הנמוכה ביותר, שכן אנחנו מעוניינים בסופו של דבר לאתגר את עצמנו. מה המטרה להמשיך לשחק אם איננו פועלים כך? 
 
מדובר בדיוק באופן בו עליכם להתנהל בחיים: במקום לחשוב שהאתגרים הולכים ונעשים קשים יותר, זכרו שהם פשוט עלולים להפתיע אתכם בזמן ובמקום בו הם יופיעו. עם השנים אתם צוברים "ניקוד" בדמות חוכמה, זיכרון וניסיון, ולכן אין סיבה שלא תוכלו לגבור עליהם.
 
6. אין לכם אפשרות לתכנן מראש את "לוח" החיים שלכם
 
במשחקי מחשבה רבים, חלק מהשחקנים לומדים לזהות את המהלכים הטובים ביותר מראש, וכך לשלוט במהלכי הפתיחה שלהם ולהימנע מאילוצים אקראיים וממזל. עמדת המוצא תהיה זהה, והכיוון אליו הם מתקדמים יהיה אותו הכיוון. החיים לעומת זאת, ממש כמו הטטריס, מאפשרים לנו לגלות בכל פעם רק קטע אחד נוסף, ובמקום להתלונן על כך שאיננו יודעים מה יהיה הקטע שאחריו, אנחנו פשוט עושים את המרב כדי להתמודד כמיטב יכולתנו עם מה שיש לנו כרגע. הימנעו מלנסות לנחש מה תהיה ה"חתיכה" הבאה שתצטרכו לשבץ בחייכם, ובמקום זאת זכרו שקיימים דברים שהם לא בשליטתכם ואין זה אומר דבר על היכולת שלכם להגיע להישגים משמעותיים לאורך הדרך.
 
7. לפעמים התרחשויות הן פשוט תוצר של מזל
 
בהמשך לחוסר היכולת שלנו לשלוט בחיים ולדעת מה צפוי להתרחש, עלינו לקבל כעובדה גם את זה שלפעמים חלק מההתרחשויות בחיינו, בין שמדובר במקרים חיוביים או שליליים, הן פשוט עניין של מזל. במקום לתת לעובדה הזו לפגוע בנו, להאט אותנו או להחליש אותנו, עלינו לקבל אותן ולהקדיש זמן רק למחשבה כיצד נשבץ אותן בחיינו. בשעה שבשחמט לשחקנים יש זמן לחשוב כיצד לפעול ולכן גם אפשרות לקחת אחריות ולהשפיע על מה שיתרחש על הלוח, בטטריס הזמן הוא שמכתיב את מה שקורה, ולו היינו עוצרים בכל פעם כדי להתלונן על הקוביות שקיבלנו, כנראה שלא היינו עוברים אפילו שלב אחד. 
 
8. אל תתמקדו בניצחון אלא בשיפור היכולות שלכם
 
על פי כללי השחמט בני אלפי השנים, יש רק שתי דרכים להפסיד: מהלך של "מט" מצד היריב, או פרישה. תמיד תדעו מתי הפסדתם ומתי ניצחתם בשחמט, והמשחק מסתיים ברגע שהחוקים קובעים זאת. בטטריס לעומת זאת, אף על פי שניתן להפסיד, הניצחונות שלכם לא מוגדרים ולא מוגבלים. תמיד תוכלו לקבל סיפוק מהידיעה שהניקוד שלכם עלה מעט, והשאלה האם השגתם את מה שרציתם תלויה אך ורק בכם. כיוון שברור לרוב השחקנים שהם ככל הנראה לא יגיעו בקרוב לשלב הסופי, הם מתמקדים בפיתוח המיומנויות שלהם ונהנים מעצם היכולת לשחק. זכרו שתהפכו למאושרים באמת רק אם תתמקדו בשיפור מי שאתם, ולא בניצחון יריבים דמיוניים או בניסיון לנצח ניצחון משמעותי אחד. כל עוד הצלחתם לבצע משימה מסוימת, ללמוד דבר חדש או להרגיש טוב יותר עם בחירה שעשיתם, אתם יכולים לטפוח לעצמכם על השכם.
כמה מילים לסיכום
 
בסופו של דבר, החיים הם אתגר לא פשוט ואיש לא יכול לראות ולהבין את הבעיות מולן אתם מתמודדים מזווית הראייה שלכם. הדבר שחשוב לזכור הוא שהיכולת שלכם לנצח את האתגרים הללו תלויה לא מעט באופן בו אתם בוחרים להסתכל עליהם. גם שחמט וגם טטריס דורשים סבלנות, נחישות, התמדה, סקרנות וראש פתוח. עם זאת, רק אתם יכולים לבחור איזה מהשניים אתם בוחרים לשחק ואיך. שחקו את המשחק הנכון, בחרו להאמין ביכולות שלכם, התמקדו במי שאתם ואל תחששו לנסות פעם נוספת גם אם נכשלתם. הניצחון האמיתי שלכם הוא היכולת לשפר את עצמכם בכל פעם מחדש, ואיש לא יוכל לקחת מכם ניצחון שכזה. 
 
מקור תמונות: DOSBoxMoebius ArtsFred Benensonidealisms

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.