print header

כיצד חשיבה חיובית יכולה לחדד את היכולות והבריאות?

כולנו יודעים שחשיבה חיובית יכולה רק להועיל לחיינו, אולם לא תמיד קל לנו לאמץ גישה שכזו בכל מצב שבו אנו נתונים. חשיבה חיובית אינה דורשת מכם להיות שמחים ומאושרים, אלא היא קשורה יותר למתן ערך לחייכם ולעזרה בבניית יכולות שבטווח הארוך יגרמו לכם לאושר ולסיפוק רב יותר מהחיים. במאמר שפרסמה הפסיכולוגית ברברה פרדריקסון מאוניברסיטת מישיגן, היא מספקת תובנות מפתיעות בנוגע לחשיבה חיובית ולהשפעתה על היכולות שלנו. עבודתה היא מבין הידועות והמוערכות ביותר בתחום הפסיכולוגיה החיובית, ויכולה להיות לה השפעה גדולה על חיי היומיום שלכם. אלו הם חלק מהממצאים שגילתה פרדריקסון במחקרה, ומומלץ שתכירו אותם ואת הדרך היעילה ביותר להשגת השאיפות שלכם בחייכם.

חשיבה חיובית להצלחה בחיים: אישה יושבת ושותה כוס קפה מול הים

מה מחשבות שליליות עושות למוח שלכם

דמיינו שאתם מטיילים ביער ולפתע נמר מופיע בדרככם. ברגע שזה קורה, המוח שלכם מייצר רגשות שליליים – במקרה הזה, פחד. חוקרים כבר מזמן הבינו שהרגשות השליליים האלה מתוכנתים במוח שלנו כדי לשרת מטרה מסוימת. כשהנמר מופיע בדרככם לדוגמה, אתם צריכים לברוח. שום דבר אחר כבר לא משנה ואתם מרוכזים כל כולכם בנמר, בפחד שהוא יוצר בכם ובדרך שבה תוכלו להימלט ממנו.

במילים אחרות, רגשות שליליים מצמצמים את המחשבות שלכם. באותו הרגע תוכלו לטפס על עץ, להרים מקל או לזרוק אבן, אך המוח שלכם מתעלם מכל האפשרויות האלה משום שהן אינן נראות רלוונטיות כשחיה טורפת עומדת מולכם. זהו אינסטינקט יעיל במיוחד שעשוי לעזור לכם להציל את חייכם, אולם בחברה המודרנית איננו צריכים לדאוג מפני נמרים שיצוצו בפנינו. הבעיה היא שהמוח שלנו עדיין מתוכנת להגיב לרגשות שליליים באותה הדרך – על ידי התעלמות מהעולם החיצוני וצמצום האפשרויות שאתם רואים סביבכם.

אם למשל אתם רבים עם חבר טוב, הכעס והרגשות שלכם עלולים להשתלט עליכם עד לנקודה שבה לא תוכלו לחשוב על שום דבר אחר פרט עליהם. אם למשל אתם לחוצים לגבי הדברים הרבים שעליכם לעשות היום, יתכן שתתקשו להתחיל לעסוק בהם משום שאתם משותקים מהפחד שלא תצליחו לבצע את כולם בהצלחה. אם לדוגמה אתם חשים רע בקשר לכך שאינכם עושים כושר או אוכלים בריא, כל מה שתצליחו לחשוב עליו זה כמה שאתם עצלנים ושאין לכם כוח רצון ומוטיבציה.

בכל אחד מהמקרים האלה, המוח שלכם מכבה את העולם שסובב אתכם ומתרכז אך ורק ברגשות השליליים (פחד, כעס, לחץ וכדומה...), בדיוק כפי שהוא עושה במקרה עם הנמר. רגשות שליליים מונעים מהמוח שלכם את היכולת לראות את האפשרויות הרבות שנמצאות סביבכם.

חשיבה חיובית להצלחה בחיים: נמר

מה מחשבות חיוביות עושות למוח שלכם

פרדריקסון בדקה את השפעתם של רגשות חיוביים על המוח באמצעות ניסוי שבמהלכו היא חילקה את הנחקרים שלה ל-5 קבוצות, ולכל קבוצה הראתה קטע וידאו שונה; 2 הקבוצות הראשונות ראו וידאו שיצר אצלם רגשות חיוביים (אושר וסיפוק), קבוצה מספר 3 הייתה קבוצת ביקורת שראתה וידאו ניטרלי שלא יצר רגשות משמעותיים, ו-2 הקבוצות האחרונות ראו וידאו שיצר רגשות שליליים (פחד וכעס).

לאחר מכן, כל משתתף התבקש לדמיין את עצמו במצב שבו היה חווה רגשות דומים לאלו שראה בסרטון, ולכתוב מה היה עושה. כל נבדק קיבל דף שבו היה רשום "הייתי רוצה...". לבסוף, אלו שראו את הווידאו השלילי כתבו פחות דברים מאשר אלו שראו את הווידאו החיובי, מכאן אפשר להשליך על חייכם כי כשאתם חווים רגשות חיוביים כמו אושר, סיפוק או אהבה, אתם רואים יותר הזדמנויות בחיים. הממצאים האלה היו מהראשונים שהוכיחו כי רגשות חיוביים פותחים את המוח לאפשרויות חדשות, אך זו הייתה רק ההתחלה. ההשפעה המפתיעה והמעניינת באמת של הרגשות החיוביים התגלתה רק במחקרים מאוחרים יותר...

חשיבה חיובית להצלחה בחיים: אישה מניפה ידיה בשמחה

כיצד חשיבה חיובית עוזרת לבנות מיומנויות חדשות

היתרונות של הרגשות החיוביים לא פוסקים לאחר כמה דקות. למעשה, היתרון המשמעותי ביותר של תחושות אלו הוא שיפור היכולת ללמוד ולפתח מיומנויות שבהן תוכלו להשתמש בשלב מאוחר יותר בחייכם.

הדוגמה הטובה ביותר לכך היא ילדים; חשבו על ילד שרץ בגינה, מתנדנד בנדנדות ומשחק עם חבריו. הוא משפר את יכולותיו האתלטיות (מיומנות פיזית), את היכולת לשחק ולתקשר עם אחרים (מיומנות חברתית) ובנוסף את היכולת לחקור את העולם שסביבו (מיומנות יצירתית). בעזרת משחק והנאה, דברים שילדים עושים הרבה יותר מאתנו המבוגרים, הם זוכים ברגשות חיוביים רבים שעוזרים להם לבנות מיומנויות בצורה יעילה ובעלת ערך רב לחיי היומיום שלהם.

המיומנויות האלה נשארות איתם לזמן רב הרבה יותר מאשר הרגשות שעזרו לפתח אותן. שנים לאחר מכן, היסודות של התנועה האתלטית עשויות לסייע לילד להפוך לספורטאי, יכולת התקשורת שלו יכולה לעזור לו למצוא עבודה בקלות רבה יותר ואף להצליח בה, ויכולת הסקרנות שפיתח תאפשר לו ללמוד בכוחות עצמו יכולות חדשות שיעזרו לו להתפתח עוד יותר. פרדריקסון קוראת לתהליך הזה "תאוריית ההרחבה והבנייה" (Broaden and Build), משום שרגשות חיוביים עוזרים להרחיב את האפשרויות הקיימות שבראשנו, אשר בתורן מסייעות לנו לבנות מיומנויות חדשות ומספקות לנו משאבים לקבלת כלים רבים יותר בהמשך החיים.

כפי שכבר אמרנו קודם, רגשות שליליים עושים את ההפך. למה? משום שבניית מיומנויות לשימוש עתידי היא לא תהליך שרלוונטי לאיום מידי (כמו נמר שעומד שבדרככם). המחקר של פרדריקסון מעלה אם כך שאלה חשובה מאוד עבור כולנו: אם חשיבה חיובית מסייעת להרחבת האפשרויות שלנו ולבניית מיומנויות, כיצד אנו יכולים לגרום לעצמנו לאמץ גישה חיובית?

חשיבה חיובית להצלחה בחיים: ילד ג'ינג'י מקפץ על כר דשא

כיצד לשפר את החשיבה החיובית בחייכם

אם ברצונכם לנצל את היכולת החשובה הזו בחייכם, עליכם להכניס לחייכם אושר, סיפוק ואהבה. יתכן שללמוד כיצד לנגן על כלי נגינה כלשהו יכול לעזור, או לחלופין לצאת לבילוי עם אדם מיוחד עבורכם, או פשוט לעשות כל דבר שגורם לכם להנאה. הנה 3 רעיונות שכדאי לכם לנסות כדי להכניס רגשות חיוביים וחשיבה חיובית לחייכם:

1. מדיטציה: מחקרים עדכניים יותר של פרדריקסון ועמיתיה חושפים כי אנשים שמבצעים מדיטציה מדי יום חווים הרבה יותר רגשות חיוביים מאלה שלא מבצעים אותה. כפי שניתן לצפות, ממצאי המחקר מוכיחים גם שאנשים שעושים מדיטציה בונים מיומנויות יעילות לטווח הארוך. לדוגמה, 3 חודשים לאחר שהמחקר המדובר הסתיים, האנשים שעשו מדיטציה מדי יום הציגו מודעות רבה יותר, חוו תחושת מטרה משמעותית בחיים, שיפרו את היכולות החברתיות שלהם ואף שככו תסמינים של מחלות שמהן סבלו. לחצו כאן כדי ללמוד איך לבצע מדיטציית בוקר.

2. כתיבה: במחקר שפורסם במגזין חקר האישיות, נבחנה קבוצה של 90 סטודנטים שפוצלה ל-2 קבוצות. הקבוצה הראשונה נתבקשה לכתוב על חוויה חיובית משמעותית בכל יום למשך 3 ימים רצופים, והקבוצה השנייה נתבקשה לכתוב על נושא שנבחר עבורם. 3 חודשים לאחר מכן, אצל הסטודנטים שכתבו על החוויות החיוביות נרשמה עלייה במצב הרוח הטוב והם סבלו מפחות בעיות רפואיות. אכן, מספיקים 3 ימים של כתיבה על חוויות חיוביות כדי לשפר אפילו את הבריאות שלכם בטווח הארוך.

3. משחק: פנו לעצמכם זמן למשחקים במהלך השבוע העמוס שלכם. תנו לעצמכם הזדמנות ליהנות, לחייך ולחוות רגשות חיוביים בדיוק כמו ילדים קטנים. אם יש לכם ילדים, תוכלו לעשות זאת יחד איתם. אם אין לכם ילדים, אל תפחדו להיות ילדים בעצמכם. הציעו לחברים מהעבודה לשחק כדורגל, טניס או כל ספורט אחר בסוף השבוע, מה שיגרום לכם לחייך ולשפר את בריאותכם הנפשית והגופנית.

חשיבה חיובית להצלחה בחיים: אבא משחק עם ילדתו

אז מה בא קודם: אושר או הצלחה?

אין ספק שאושר נוצר כתוצאה מהצלחה והשגת המטרות והשאיפות שלנו; ניצחון בתחרות, קבלה לעבודה נחשקת, מציאת אהבה – כל אלה הם דברים שמספקים לנו אושר וסיפוק בחיים. אך לעתים קרובות, אנחנו טועים וחושבים שאושר הוא תמיד תוצר של הצלחה.

כמה פעמים חשבתם לעצמכם, "אם היה לי _____, הייתי מרוצה" או, "ברגע שאשיג _____, אהיה מסופק"? כמובן שלפעמים עלינו לדחות את האושר שלנו על מנת לספק את המטרות שיצרנו לעצמנו, אך תיאוריית ההרחבה והבנייה של פרדריקסון מוכיחה כי אושר הוא הכרחי לבניית מיומנויות שעוזרות לנו להשיג את השאיפות שלנו. במילים אחרות, אושר יוצר הצלחה, והוא גם התוצאה שלה.

חשיבה חיובית היא לא רק הרגשה חמימה ונעימה. כמובן שנחמד להיות מאושר, אך לאושר יש תפקיד חשוב אף יותר בחייכם, ובעזרתו אתם יכולים לשפר את בריאותכם ולחדד את היכולות והמיומנויות שלכם. מצאו דרכים להיות מאושרים יותר בחייכם כעת, באמצעות מדיטציה, כתיבה, משחק, נגינה או כל דבר אחר שמעלה לכם חיוך על הפנים.

תקופות קצרות של רגשות חיוביים יעזרו לכם לראות את האפשרויות הרבות שיש לכם בחיים ולפתח מיומנויות שיהפכו לכישרונות בטווח הארוך. הכניסו אושר לחייכם, והמוח שלכם כבר יעשה עבורכם את השאר.

מקור התמונות: mbeoEsther Gibbons

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.