print header

15 ציטוטים מעוררי השראה על זיקנה של אנשים מפורסמים

אם אתם רוצים לדעת כיצד אפשר להזדקן בחן, הכי טוב יהיה אם תשאלו מבוגרים שכבר מכירים את סוד ההצלחה. לפניכם 15 ציטוטים של אנשים שחיו היטב את שנותיהם המאוחרות וסיפקו מגוון של עצות שנונות, חכמות ואפילו ברות הגשמה. לא משנה בני כמה אתם - קבלו עצה טובה מהדור הישן...

 

הזדקנותהייתי צריכה להמתין 110 שנים כדי להיות מפורסמת. רציתי להנות מזה כל זמן שאפשר.
ז'אן לואיס קלמן, 1875-1997

האישה הצרפתיה שהאריכה ימים עד גיל 122 ו-164 ימים מחזיקה שיא היסטורי מתועד. בגיל 110, כשהתבטאה כך, הייתה צלולה לחלוטין והקסימה את העולם עם מבט אופטימי על שארית החיים.

 

הזדקנותעד גיל 80 כבר למדת הכול.
אתה רק צריך לזכור את זה...

ג'ורג' ברנס, 1896-1996

הקומיקאי היהודי-אמריקאי מבטא השקפת עולם פשוטה שקושרת בין הזדקנות לזיכרון. מחקרים מראים כי אחד האתגרים הקשים שעומדים פני מבוגרים הוא אחזור זיכרון. המשפט של ברנס מבטא את תופעת השיכחה ומציע לאמץ אסטרטגיות זיכרון שיאפשרו למקסם את יכולות האחסון והאחזור של זכרונות שאנחנו רוצים לשמור.
 

 

הזדקנותיותר מדיי אנשים, כשהם מזדקנים, חושבים שהם צריכים לחיות לפי לוח השנה.
ג'ון גלן
-1921

טייס קרב, אסטרונאוט ופוליטיקאי אמריקאי. השלישי שהגיע לחלל, והראשון שהשלים הקפה של כדור הארץ. בגיל 77, חזר לחלל על סיפון מעבורת החלל דיסקברי, ובכך היה לאסטרונאוט המבוגר ביותר בהיסטוריה. ג'ון גלן סבר כי אסור לאדם לתת לגיל להגדיר אותו. לוח השנה הוא אמצעי שימושי, הוא טען, אך אם נגדיר עצמנו על פיו, אנו עשויים למנוע מעצמנו הזדמנויות בעלות ערך.

 

הזדקנותבגיל 20 אנו דואגים ממה שאחרים חושבים עלינו. בגיל 40 לא איכפת לנו מה הם חושבים, בגיל 60 אנחנו מגלים שהם לא חשבו עלינו בכלל...
אן לנדרס, 1918-2002

הסופרת האמריקאית מזכירה לנו כי ככל שאנשים מזדקנים, הם מתרחקים מהחששות האגוצנטריים שהיו להם כצעירים ומפתחים תפיסה ריאליסטית. פתאום הם מבינים שהם לא מרכז היקום, וכתוצאה מכך, הם חופשיים לעשות מה שהם רוצים, בלי לקחת בחשבון מה עשויים להגיד או לחשוב עליהם. פתאום הם מבינים שאם כולם עסוקים בעצמם, אף אחד לא עסוק בלהגיד ולחשוב עליהם שום דבר. 

 

זיקנהמי שיש לו אופי רגוע ומאושר, יהיה לו קשה להרגיש את הלחץ של הגיל, אבל מי שיש לו נטייה הפוכה, עבורו נעורים וזקנה הם מעמסה שוות ערך...
אפלטון, 427-346 לפנה"ס

זה ביטוי חכם של הפילוסוף היוונ הקדום שמסביר כי אנשים צעירים ממורמרים, יסבלו ככל הנראה ממשבר אמצע החיים, בשנות ה-40 לחייהם. למרות ששינוי אישיות יכול להתרחש בכל עת בחיים, הרי שאנשים נוירוטים, עשויים להתקשות עם אתגרי אמצע החיים ומעבר להם.

 

הזדקנותמי שחושב שאין לו זמן לפעילות גופנית, במוקדם או במאוחר יצטרך למצוא זמן לחולי.
אדוארד הנרי סטנלי, 1826-1893

אם אתם מרגישים שאין לכם זמן להתאמן או לשלב פעילות גופנית בתוך לוח זמנים עמוס ושגרה צפופה, מוטב שתזכרו את המשפט הזה. הוא אומנם הקדים את זמנו במאה ה-19, אבל המדינאי הבריטי, אדוארד הנרי סטלני הבהיר בצורה הפשוטה ביותר את החשיבות של פעילות גופנית סדירה, שרלוונטית מאוד גם לימינו.
 

 

הזדקנותבגלל שלא יכולתי לעצור את המוות, הוא באדיבותו עצר אותי.
אמילי דיקנסון, 1830-1886

זהו אחד הציטוטים המפורסמים בפסיכולוגיה והוא משקף פרספקטיבה פחות פופולארית כלפי המוות. להסתכל על המוות באדיבות, בפייסנות ובהסכמה, לשלול את הנסיון לאלף אותו או להתכחש לו, זו אחת העצות היפות שהגישה הסופרת האמריקאית האהובה. דיקנסון טענה כי המוות לא הורס את החיים אלא מביא אותם, בחסדו, לסוף.

 

הזדקנותאל תנסה לחיות לנצח, פשוט לא תצליח...
ג'ורג' ברנרד שאו, 1856-1950

אם תחשבו על זה לרגע, תבינו שמדובר במסר מעודד. המחזאי והסופר הבריטי הנודע ואחד מאנשי התרבות הבולטים של המאה ה-20 טוען שאם אדם מקבל את העובדה שיש מגבלה על אריכות ימים, כלומר, שהחיים שלו הם סופיים. הוא יוכל להועיל לעצמו ולחוות את החיים במלואם, עד הסוף.
 

 

הזדקנותאיך תדע בן כמה אתה אם לא ידעת בן כמה היית? סיישל פייג', 1906-1982

בדומה לג'ון גלן, גם סיישל פייג' האמין שבני האדם מגלים אובבסיביות יתר כלפי הגיל שלהם. פייג, אגדת בייסבול שעזר בזמנו לשבור מחיצות גזעניות בספורט המקצועי והיה הראשון מליגות השחורים להיכנס להיכל התהילה,  המשיך את הקריירה המוצלחת שלו עד העשור ה-6 לחייו. הוא טען שעלינו לשבור את הגבולות שגורמים לנו לחשוב על הגיל שלנו קודם ורק אז על הזהות שלנו.

 

הזדקנותבוא הזדקן יחד איתי! הטוב ביותר עוד לפנינו...
רוברט בראונינג, 1889-1812

המשורר והמחזאי הבריטי מבטא בקצרה ובחן את אחד מהמשפטים היפים ומעורר ההשראה על זיקנה. לטענתו, אפשר להנות מהשנים המאוחרות באופן שיעלה על כל הציפיות.
 

 

הזדקנותאתה יכול לחיות עד גיל 100 רק אם תוותר על כל הדברים שגורמים לך לרצות לחיות עד גיל 100!
וודי אלן, -1935 

בהתבטאות זו, הקולנוען היהודי-אמריקאי מבטא אסכולה פילוסופית שמאמינה כי דווקא הגישה המתחכמת לחיים היא הדרך היחידה לצלוח אותם.

 

הזדקנותהגעתי לגיל שבו אם מישהו אומר לי לגרוב גרביים, אני לא חייב...
אלברט איינשטיין, 1879-1955

איינשטיין מבטא את הרגש שמאפיין את רוב המבוגרים כלל שהם מתבגרים - משמעת עצמית נמוכה. מחקרים תומכים בזה שאנשים מבוגרים נוטים לשחרר רסן ולבטא את עצמם מבלי להיות מוגבלים על ידי איסורים של החברה. הפיזיקאי היהודי הנודע מבטא בצורה הפשוטה ביותר את היופי שבלא לדפוק חשבון.

 

וויליאם וורדהשכל הישר מבכה פחות על מה שהגיל לוקח מאשר על מה שהוא משאיר אחריו
וויליאם וורדסוורת', 1770-1850

ישנן מספר שכבות של חוכמה בציטוט הזה. האחת היא שככל שאנשים מזדקנים, חוכמתם באה לידי ביטוי בהתמקדות במה שחשוב. השניה, מבוגרים שמתמקדים בחצי הכוס הריקה, לעולם לא יצליחו למקסם את כוחות הנפש שלהם לכדי הנאה ומיצוי החיים. שלישית, ניצול נכון של כוחות הנפש יבוא לידי ביטוי בהתמקדות בנקודות החוזק. יותר מבחולשות, תהיה זו מנטליות חיובית שתאפשר לנצל את כוחות הנפש, אפילו אם הם השתנו.

 

הזדקנותהזדקנות היא לא אבדה של הנעורים אלא שלב חדש של הזדמנות וכוח
בטי פרידן, 1921-2006

הסופרת היהודיה שהקימה בשנות ה-60 תנועה פמיניסטית בעד זכויות האישה בארה"ב, מציעה נקודת מבט אופטימית על הזיקנה.
 

 

הזדקנותהטבע מעניק לך את הפנים שיש לך בגיל 20, אך זה תלוי בך כיצד יראו הפנים שלך בגיל 50
קוקו שאנל, 1883-1971

לפני עידן הבוטוקס, נשים "נאלצו" להתמודד עם מה שיש. מעצבת האופנה הצרפתיה, חלוצה מודרנית ולוחמת התנועה הפמיניסטית האמינה כי השנים חורטות עצמן על הפנים שלנו. בגיל 20 אין לנו קמטי הבעה אבל בגיל 50, כל החיים מוטבעים סביב העיניים, המצח והפה. זה אומנם בלתי נמנע אבל לטענתה, אם נקפיד לחייך בשנים הצעירות שלנו, הקמטים בפנים יתהוו בצורה ידידותית יותר.

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.