print header

דרכים יעילות להגיד "לא" לבוס

כמה פעמים אתם מוצאים את עצמכם מתלוננים שהעבודה קשה ומייסרת, שאתם לא עומדים בלחץ, שהבוס תובעני ואתם פשוט לא מצליחים להגיד לו "לא"?

רוב האנשים שותפים לאותה תחושת אי נעימות להגיד למעסיק שלהם "לא!"
הפחד מלעשות רושם של אדם שלילי, לא מחוייב או חסר מוטיבציה, גורם להם לציית בשתיקה לכל פרויקט ולכל משימה שמוטלת עליהם. צייתנות זו לא רק עשויה לפגוע בתפוקה הכוללת שלהם, אלא דווקא היא זו שתכרסם במוטיבציה להצליח.

 

מה לעשות, להגיד "לא" זה תמיד דבר שלילי, אבל אם אתם מוצפים בעבודה ולא עומדים בעומס, הרי שאין חיובי בהסכמה, שכן במבחן התוצאה, דווקא השלילי ינצח. לפניכם מספר דרכים איך להגיד "לא" לבוס שלך בצורה יעילה ומנומסת...

1. "כן, אבל..."

ברוב הפעמים עדיף להיות מנומס ולשדר רוח חיובית, והניסוח "כן, אבל..." עשוי לשרת אתכם בצורה נפלאה, הרבה יותר מאשר להגיד פשוט "לא". בין אם זו החלטה ארגונית כוללת כלפי כל העובדים או החלטה ספציפית לגבי תחום האחריות שלכם - המינוח "כן" מראה על אכפתיות וציות לסמכות והמילה "אבל..." מייצגת פיתרון חלופי ולא משתמעת כביטול עמדה. כך שבסופו של דבר הגישה שלכם מצטיירת באור חיובי, למרות שהיא בעצם סותרת את ההחלטה של המעסיק.

למשל: "בטח, האסטרטגיה החדשה תעזור לנו לפנות לקהל לקוחות גדול יותר, אבל זה ישאיר אותנו עם פחות זמן לחזק קשרים קיימים, מה שיפגע לנו במוניטין..."

2. הפגינו את שיטת "עוד עבודה = פחות פריון"

חוק התשואה הפוחתת פועל עבור כולם, כולל הבוס שלכם. כל אדם מכיר את קצה גבול היכולת שלו, כך שאם אתם מרגישים שעומס העבודה עבר את גבולות היכולת ופוגע בתפוקה שלכם, זה הזמן להעיר את תשומת ליבו של המעסיק הבוס - נסו את שיטת ה"כן אבל..."

למשל: אם הבוס רוצה לתת לכם פרויקט חדש, כל חשבון הזמן שבו אתם מחויבים למשימות אחרות שבגדר התפקיד שלכם, שתפו אותו בעובדה כי עליו לקחת בחשבון שאם ייתן לכם עוד עבודה, התפוקה תרד בהכרח. 

3. הפכו את הבוס לשותף באחריות

אם אתם חשים שאתם מוצפים בעבודה ורוצים לאותת לבוס שזה מוגזם, אל תתפרצו עליו בזעם, אלא עשו זאת בשיטה חכמה הרבה יותר. שתפו פעולה והפכו אותו לחלק בלתי נפרד מקביעת סדרי העדיפויות. 

למשל: "בטח, אני אקח את הפרויקט הזה על עצמי, אבל אני כבר עובד על 1, 2
ו- 3, אז איזה תרצה שאשים בתחתית סדר העדיפויות כדי לפנות מקום לפרויקט החדש?" כאשר אתם מכריחים את הבוס למצוא פיתרון או לתעדף משימות אתם בהכרח מחייבים אותו לקחת אחריות, כך שאם לא תעמדו בעומס הוא לא יבוא אליכם בטענות...

4. האם אתם בטוחים שהבוס שלכם רוצה יס-מן?

רוב האנשים מאוד רוצים להפגין חיוביות, יעילות ומשמעת גבוהה בעבודה, אך בהסכמה שיטתית לא תמיד יתקבל הרושם הזה. יש הרבה בוסים שמעריכים הרבה יותר אנשים שמביעים את דעתם, מציבים עמדה ביקורתית, מציעים פתרונות חלופיים או לוקחים אחריות על ניהול סדר הזמן שלהם. עם בוסים כאלה "לא" יישמע לעיתים הרבה יותר טוב מ"כן". חשוב שתשמרו על איזון ביצירת הרושם כלפי הבוס - אדם שיודע לקבל מרות אך גם כזה שיודע להציב ביקורת כשצריך.

5. יסדו בהירות ותקשורת טובה בתחילת העבודה שלכם

הרושם שתיצרו בתחילת העבודה ומערכת היחסים שתעצבו עם המעסיק שלכם בתחילת הדרך, היא זו שתקבע את הטון להמשך. ברגע שמערכת היחסים היא בהירה וכנה, הפרספקטיבה שלכם לגבי הציפיות של הבוס שלכם ותנאי ההעסקה שלכם, יהיו ברורים לשני הצדדים. זה יעזור לכם לשפוט את הדרכים הטובות ביותר ואת הזמן הנכון ביותר להסכים או לסרב לבוס.

6. נקיטת עמדה נחרצת

זה מאוד חיוני לנקוט עמדה נחרצת בדברים שהם משמעותיים לתנאי ההעסקה שלכם. אם למשל חזרתן מחופשת הריון או שאתם מתמודדים עם קשיים משפחתיים והבוס מצפה מכן לחודש עבודה מלא ותובעני, זה בסדר אם תאמרו "לא". רק תדאגו להסביר את עמדתכם בצורה ברורה כך שזה לא ישתמע שאתם נטולי מוטיבציה או חצופים, אלא כי הדרישה שלו עשויה לפגוע בתנאי הרווחה שלכם. זכרו, לעיתים הבוס מציב תנאים גבוהים מראש, דווקא בגלל שהוא לוקח בחשבון עמדת מיקוח.

7. אומץ זה שם המשחק

יש הרבה דרכים להגיד "לא", אבל הצעד הראשון מתחיל תמיד עם נשימה עמוקה ואמיצה. זכרו, אף אחד לא מגיע לעמדה בכירה מבלי לשלב לאורך הדרך מפעם לפעם גם קצת "לא".

 

 

בסוף היום, הרעיון מאחורי דרכים אלה הוא לא לעודד השתמטות מאחריות, אלא להפך - להעביר רושם של אדם חיובי, מסור, מעורב, בעל מוטיבציה גבוהה ותחושה גבוהה של אחריות...

להגיד "לא" מפעם לפעם יעזור לכם לשמור על צלילות הדעת ועל התפוקה המירבית - אל תהססו להציב גבולות - לכם ולבוס שלכם!

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.