print header

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות בתקשורת הזוגית שלהם

 "גברים ממאדים ונשים מנוגה" הייתה כותרתו של רב מכר משנות ה-90 – שם שהפך למטבע לשון שעוזר להראות כמה לעיתים ההבדלים בין המינים כה גדולים, כאילו מדובר בשני יצורים מעולמות שונים. אז איך אנחנו מנהלים חיי משפחה וזוגיות כשהפערים בינינו כה משמעותיים, בעיקר בכל מה שקשור לתחום התקשורת הזוגית? לפעמים זה באמת נראה כמו חידה. אך אם ביחד, גברים ונשים, נהיה מוכנים לעשות מעט מאמץ כדי ללמוד איך לתקשר האחד עם השנייה טוב יותר, נכיר את נקודות החוזק והחולשה, נבין את הכוונות ואת הלך המחשבה זו של זה ולהיפך – נוכל להפיק מכך רק טוב לזוגיות. כדי להתחיל לעשות זאת, אספנו כאן לפניכם 6 עצות לשינוי עבור נשים ועוד 4 עצות לשינוי עבור גברים, שיעזרו לכם להתחיל לתקשר יותר טוב, ובעיקר להבין.

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות: זוג יושב בטבע

דברים שנשים צריכות לשנות

1. אל תנסי לקרוא יותר מדי בין השורות

ניתן לומר כי ישנן הוכחות מחקריות שנשים נוהגות לפרש יותר התנהגות בין אישית בקשרים שלהן, ובמילים אחרות – הן יותר נוהגות "לקרוא בין השורות" ולייחס ערכים של אינטימיות וקרבה למילים של בני זוגם. מנגד – גברים הם בדרך כלל יותר מילוליים ומפורשים בדברים, ומצפים שלב השיחה שלהם עם בנות זוגם יהיה במרכז העניינים, ולא הכוונות הנסתרות שאולי היו או אולי לא היו להם.

ההבנה למה התכוון כל צד במערכת היחסים תוך כדי שיחה, יכולה לעזור לגשר על פערים ומחלוקות. כמו כן, פירוש אובייקטיבי של הדברים שגברים אומרים – לא כזה שמחפש בין השורות, אלא כזה שמתייחס למה שהם מביעים – יאפשר לכל אחד מהצדדים, לכם ולבני זוגכן, לחוש מוערך באהבה.

2. העריכי את העובדה שהגבר שלך רוצה לסייע לך

גברים נוטים לראות את מרבית הבעיות לא כמצבים נתונים, אלא ככאלו שזקוקים לפתרון, וכך גם בזוגיות – גברים יראו לבנות זוגן את הדאגה שלהן בכך שהם ישקיעו אנרגיה כדי לספק מענה. זה אומר שהגבר יהפוך לאנליטי, ינסה לחקור כל מיני שיטות וטקטיקות כדי לפתור את הבעיות וישתדל לתקשר את כל זה אליכן.

אל תדחו אותו בגלל זה ואל תחשבו על הסיוע כניסיון להתחנפות או כדבר מובן מאליו – כאמור טבעם של רבים מהגברים הוא לפתור בעיות, אז הביעו את ההערכה שלכם על הדרך המיוחדת שלו לסייע, היו יחד איתו כשהוא מנסה לשתף אתכן במאמציו ואל תתעלמו ממנו.  

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות: גבר לוקח על כתפיו אישה

3. קבלי את העובדה שגברים נהנים מזמן איכות לבדם

גברים לעיתים מואשמים בכך שהם לא מספיק תקשורתיים ונוהגים לסגת לאחור בקשר, ועל פניו זה יכול להיראות נכון. אך נשים יכולות להתחיל להרוויח הרבה מהבנת הסיבות שעומדות מאחורי התנהגות שכזאת. אם הגבר שלך נראה קצת מבודד ומתרחק – זה בהחלט יכול לנבוע מכך שהוא לוקח הפסקה קטנה לעצמו מכל הבעיות והעניינים שלו.

"המיני-חופשה" הזו יכול לבוא בצורת מרתון משחקי וידאו שהוא נקלע אליו, צפייה בטלוויזיה או הישאבות לקריאה. כך או כך, לא משנה במה בן הזוג שלך שקוע כדי לקבל הפסקה קצרה מהחיים, זה פשוט לא צריך להטריד או להדאיג אותך יותר מדי. תני לו את המרחב, אפשרי לו להרגיש שהכול הולך להיות בסדר ותראי שהוא יחזור לעצמו בקרוב.

4. הביני שגבר צריך לעשות משהו בזמן שהוא משוחח

גברים נוטים בדרך כלל לתקשר בזמן שהם עושים משהו אחר, והפעילות הנוספת הזו חשובה כי היא מאפשרת להם להיפתח רגשית. נשים לעומת זאת, נוטות להרגיש קרוב יותר כאשר הן מדברות, והן יכולות לשוחח מבלי להידרש לפעילות נוספת תוך כדי.

ההבנה הזו אולי תעזור לך בפעם הבאה שתדברי עם בן זוגך והוא יחפש לעשות משהו אחר באותו הזמן, אפילו אם זה באמצע ויכוח. דעי שהוא פשוט מנסה למצוא אחיזה טובה יותר בסביבה, דבר מה שהוא יוכל להתעסק איתו תוך כדי שהוא מדבר על מנת שיוכל להיפתח יותר טוב מבחינה רגשית. פרשי זאת באופן שכזה, ולא כהתעלמות או כניסיון למצוא הסחת דעת.

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות: גבר ואישה עובדים במטבח

5. אל תעלבי מ"ההקשבה הבררנית" של בן זוגך

בנוסף לכל מה שכבר אמרנו על יכולת הקשב הכללית של גברים, וגם לגבי כישרון פתירת הבעיות שלהם, כדאי להבין שבאופן עקרוני הם גם "מאזינים בררנים" – כלומר לרוב הם יקשיבו עד לנקודה שבה הם ירגישו שהם יודעים מספיק על מנת לנסות ולמצוא פתרונות. מנגד, לנשים יש הערכה גדולה יותר לרמיזות מילוליות ולא-מילוליות שונות שנאמרות תוף כדי שיחה, ולכן הן עלולות להיפגע עם הרמיזות הללו לא מגיעות לשיחה.

לכן, כפי שכבר המלצנו בסעיף הקודם הנוגע לרצון של גברים לסייע בצורה מעשית, גם כאן כדאי לך לאמץ אורח רוח ואת היכולת להבין כי ברירת הקשב של בן זוגך נפסקת לא מכוונה רעה או מחוסר רצון לשמוע – אלא כי הוא כבר מנסה לנסח פתרונות ולמצוא תשובות מעשיות לבעיות, שאולי יוכלו לקדם אתכם ולעזור לכם.

6. אל תתני לכעס שלך להצטבר

בכל מה שנוגע לריבים, ויכוחים ומחלוקות בזוגיות – גברים הם בדרך ככל "ממדרים", כלומר רואים כל שיחה או ויכוח שכזה כשלעצמו, בעוד שנשים תופסות את חוסר ההסכמה כחלק ממשהו כוללני יותר. במילים אחרות: גברים יהיו לרוב בסדר גמור עם להתווכח בנוגע לנושא מסוים, לתת לזה לעבור, ולעבור לנושא אחר מבלי לחשוב יותר מדי על העניין הקודם – כשנשים, לעומת זאת, יישאו את הכעס עימם הלאה בשיחה.

לכן יעזור לך מאוד להבין שאין טעם "לצבור" את הכעס או להטיח בבן זוגך האשמות שונות שהתגלעו בוויכוח אחד בזמן שאתם משוחחים על דבר אחר. גם אם ישנן דברים שעדיין אינם פתורים ביניכם מבחינתך, השתדלי ליזום שיחה בעניינם, ולא להציף אותם בהקשרים אחרים.

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות: אישה נותנת אגרוף בפנים לגבר

דברים שגברים צריכים לשנות

1. אל תייעץ, רק תקשיב

נשים נוטות לראות תקשורת בזוגיות כדרך לחקור את הרגשות ולהרגיש בנוח עם בני זוגן, כלומר – הן לא תמיד מחפשות פתרונות, אלא יותר נמצאות "במסע" רגשי כשהן מדברות, והשיחה חשובה להן מכל. לגברים, לעומת זאת, יש יותר נטייה לחפש אחר פתרונות ברורים ועצות מעשיות שיכולים לעזור לבנות זוגם.

לכן, כדאי שתדע שהזוגיות שלכם יכולה רק להרוויח אם תבין יותר טוב מה הרצון של בת זוגך בשיחה – בהחלט יכול להיות שהיא מחפשת אוזן קשובה, הבנה והזדהות, ולא מעוניינת בשלב הזה בייעוץ והכוונה. תן לה את המרחב שלה בזה, ואפשר לה להביע בפניך את הכל מבלי שתזדרז לרדוף אחרי פתרונות.

2. אל תהסס לבקש עזרה

גברים נוטים לתפוס הזדקקות לעזרה כשיקוף לחוסר יכולת לעשות דבר מה, כשמנגד אצל נשים הצעת עזרה נתפסת כסימן לדאגה ולרצון כן לסייע. לא מעט פעמים שתי התפיסות המנוגדות הללו מתנגשות להן, וגברים ממעטים לבקש עזרה, בעוד שאם בת זוגם מציעה להם את עזרתה – הם תופסים זאת כפגיעה בגבריותם.

כדי לגשר על הפער הזה ולפתור את הבעיה, מומלץ לך להבין שאין שום בושה בלבקש עזרה מבת זוגך, וגם אל לך לחשוש לגבריותך אם היא מציע לך סיוע בדבר מה שהיא רואה שאתה מתקשה בו. מבחינתה מדובר בחלק חיוני בזוגיות, ואין בכך שום פחיתות כבוד או פגיעה במעמדך בבית.

דברים שנשים וגברים צריכים לשנות: אישה עובדת על צנרת בניין

3. ודא שהיא יודעת שאתה מקשיב בכך שתגיב לה תוך כדי שיחה

בני זוג שונים בדרך כלל בכל מיני מאפיינים בסגנונות התקשורת שלהם – בין אם זה בתגובות המילוליות שלהם, בקרבה הגופנית שהם מביעים ובקשר העין שהם יוצרים. באופן כללי אפשר לומר שגברים לא תמיד משקיעים מחשבה בלהראות לבני שיחם שהם מקשיבים להם באמצעות יצירת קשר עין או רמיזות מילוליות דקות כמו "כן", "נכון", "צודק" תוך כדי שיחה – גברים לרוב מניחים שמי שמדבר אליהם סבור שהם מקשיבים לו. נשים לעומת זאת, כן שמות דגש על הצורך במשוב מתמיד מבני שיחן, ורוצות לדעת שגם הצד השני מעורב בשיחה – או לפחות מאזין.

נכון שאמרנו קודם כי בזמן שיחה לא מומלץ למהר ולרוץ לשלב הפתרונות, אך כן מומלץ שתדאג להזכיר לבת זוגך שאתה איתה, מקשיב ומאזין לה – צור איתה קשר עין תוך כדי הדברים, התקרב אליה, הגב לדבריה ותהיה איתה. זכור כי אם אתה אכן מקשיב לה – גם שפת הגוף שלך צריכה לשדר זאת.

4. תוסיף קצת רומנטיקה למשימות היומיומיות

כשישנה איזושהי משימה או מטלה חדשה שצריך לבצע ביחד – נשים נוטות בדרך כלל לרצות לדבר עליה, לבנות אמון והבנה שיודעים מה צריך לעשות לפני שמתחילים לבצע. גברים מנגד נוטים לדלג על כל עניין הדיבור וההבנה ההדדית, ורוצים ללכת לחלק המעשי כמה שיותר מהר, כדי לבצע ולהיפטר מהעניין.

אך גם אתה וגם בת זוגך תוכלו להרוויח הרבה יותר ולסיים את המטלה שעומדת בפניכם באופן הכי טוב, אם תתחילו ללכת זה כלפי זו. אם בת זוגך רוצה לדבר ולהבין מה אתם צריכים לעשות לפני שמתחילים, הקדש לזה קצת זמן ותן לה את התחושה שיש לה במי לבטוח – אפילו אם המטלה נראית לך כמו דבר פשוט שאין צורך להשקיע בו זמן שיחה.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.