print header

7 טיפים למנהיגות על פי ליונל מסי

 במשך יותר מ-15 השנים האחרונות יש שם אחד שנמצא בפיו של כל חובב כדורגל, ובעצם בפיו של כמעט כל אדם בעולם, כששואלים: "מיהו הכדורגלן הטוב ביותר כיום?" התשובה כמעט תמיד תכלול את שמו של ליונל מסי. הארגנטינאי הקטן הזה, החלוץ של קבוצת הפאר הספרדית ברצלונה ושל נבחרת ארגנטינה נחשב לא רק למספר 1 בכדורגל העולמי כיום, רבים גם רואים בו גם את הגדול בכל הזמנים. הוא אמנם מתחרה על התואר עם כדורגלן לא פחות טוב ממנו, כריסטיאנו רונלאדו, אך נראה שהתחרות הזו רק הוציאה אותו יותר מוחזק. בימים אלו (24 ביוני, 2020) חוגג "הפרעוש", כפי שמכנים אותו בחיבה בספרדית, את יום הולדתו ה-33 – וזאת הזדמנות מעולה לנסות להבין מה הופך את מסי לא רק לשחקן כל כך גדול, אלא גם למנהיג עם תכונות אופי שיכולות לעזור לכולנו להתקדם בחיים. אז הנה לפניכם 7 שיעורים חשובים על מנהיגות שליונל מסי והישגיו הרבים יכולים ללמד אותנו.

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי במדי נבחרת ארגנטינה

1. דעו "לבשל" לאחרים

אולי השיעור הגדול ביותר שאנחנו יכולים ללמוד ממסי הוא היכולת "למסור את הכדור" בכל מה שקשור למנהיגות ולהובלת אנשים. על המגרש למסי יש יכולות בישול שערים לא פחות גדולה מהיכולת שלו להבקיע שערים. דוגמה בולטת לכך התרחשה במשחק בין ברצלונה לסלטה ויגו בליגה הספרדית בשנת 2016. במהלך המשחק, מסי עמד לבצע בעיטת עונשין שאם היה מבקיע אותה היה מגיע לציון דרך של 300 שערים בקריירה. אך במקום לנעוץ את הכדור בשער, הוא גלגל את הכדור לחברו לקבוצה לואיס סוארז, שכבש בזכותו את שערו ה-3 במשחק ("שלושער"). 4 ימים לאחר מכן, במשחק הבא של ברצלונה, מסי הבקיע 2 שערים ועבר את ציון הדרך ההיסטורי – כשהמבשל של אחד מן השערים היה לא אחר מחברו לקבוצה, לואיס סוארז.

במנהיגות, יותר מדי פעמים מנהיגים ומובילים חושבים שהכל צריך להתנהל סביבם – אך מנהיגות אמיתית פירושה הקרבה; לא לשרת את עצמך בלבד אלא לספק שירות לקבוצה ולאנשים שסביבך. מספר הבישולים של מסי מרשים כאמור כמו מספר השערים שלו, ולכן אם יש שיעור גדול שאפשר ללמוד ממנו הוא שההשפעה האמיתית של מנהיג מתבטאת במספר האנשים שהוא מסייע להם לעבור תהליך בחייהם.

טיפים למנהיגות על פי מסי:  מסי עם ניימאר ולואיס סוארז

2. מנהיגות היא גם לדעת "לכדרר" בעצמך

נכון שכפי שאמרנו מנהיגות מתבטאת ביכולת לסייע לאחרים, אך לעיתים גם לקיחת אחריות אישית והיכולת לייצר שינוי הם תכונות מנהיגותיות שצריכות לבוא לידי ביטוי. אוהדי הכדורגל והעולם בכלל, נדהמו פעמים רבות מהיכולת של מסי לקחת את הכדור לרגליים ולעבור 3-4 שחקני יריב בדרכו להבקיע שער בדיוק ברגע הנכון. באותו האופן, כל אדם שרואה את עצמו כמנהיג צריך לזהות מתי הרגע הזה שבו הוא נדרש לעשות את השינוי בעבודה, בחיים, במשפחה ואפילו במדינה. מן היכולת לצעוד קדימה ולייצר את השינוי נובעת ההסמכה והקבלה של המנהיג. אנשים רבים טוענים שהם נולדו כדי להוביל, אבל כשמגיע הרגע ל"כדרר" בעצמם אל מעבר למכשולים ולאתגרים הם פתאום זזים הצידה ומחכים למושיע אחר. מנהיג אמיתי צריך אומץ במטרה לצלוח את מכשולי הדרך.

 מסי מוגדר כגורם משנה משחק – וזה בדיוק מה שעושים מנהיגים; כל עוד אתם לא מסגולים לעשות זאת, ההשפעה שלכם על מצבים מצטמצמת לכדי משאלה בלבד. זה דבר אחד לדבר יפה ולהוביל במילים, ודבר אחר לחלוטין להיות בתוך המשחק עצמו ולקחת את הצעד בעצמכם.

צפו בניתוח של שער מבריק שהבקיע מסי מול אתלטיק בילבאו בגמר גביע המלך בשנת 2015, אחרי כדרור ומעבר של 3 מגנים: 

 

3. קבעו את המצוינות כתו התקן שלכם

מנהיג טוב נחשב לכזה כאשר המצוינת היא השאיפה התמידית שלו והתוצאה של הצלחת מנהיגותו. כאדם המחזיק בכמה שיאי כדורגל מרשימים במיוחד, קל להבחין בכך שמסי דורש מעצמו מצוינת, וכך הוא מתייחס גם לקבוצה. ברצלונה השיגה כל כך הרבה בשנים שמסי חלק ממנה, וזאת לא מעט בגלל שיש להם שחקן שכזה, שהוא סמל של מצוינות המוציא משאר חבריו את הטוב ביותר שלהם. כמנהיגים, גם אתם צריכים לאמץ תקן של מצוינת שתחיו על פיו, כדי שאנשים אחרים יוכלו לראות אותו וללכת בדרככם. מסי זכה 6 פעמים בפרס "כדור הזהב" שמוענק לכדורגלן השנה באירופה, לפחות נכון להיום, מה שללא ספק מצביע על השאיפה הבלתי נגמרת שלו למצוינת.

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי מציג את התארים שלו

4. אחרי כל נפילה – קומו והמשיכו לשחק במשחק

אין ספק בכלל שבמהלך השנים מסי, כמנהיג וכשחקן מוביל, הפך למטרה עבור שחקני הקבוצה היריבה, שניסו לעשות הכל על מנת לבלום אותו, כולל תיקולים קשים. אך יאמר לזכותו של הארגנטינאי הקטן שלרוב הוא קם מהתיקולים האלו והמשיך לשחק, לרוב מבלי להתלונן יותר מדי. לעיתים קרובות מנהיגים נדרשים להפגין את הנחישות שלהם בכך שהם קמים וממשיכים להתמודד עם אתגר גם כשהמצב מפיל אותם לקרשים. תמיד יהיו יריבים שינסו "לתקל" אתכם, אבל כמנהיגים עליכם לקום, לא להיכנע ולהמשיך "לשחק". כמו שעל מגרש הכדורגל יש שחקנים שיתפתלו מכאבים רק כדי להשיג שריקה מהשופט, כך גם בחיים יהיו את אלו שכשהם נופלים הם מחכים לחסדי אחרים, אבל מנהיגים אמיתיים קמים על הרגליים, מנקים את האבק והלכלוך, וממשיכים הלאה.

כבוד אף פעם לא מושג מלשכב על הרצפה ולילל אלא מלעמוד ולשחק – לכן מסי לא נוטה להתווכח ולהיגרר לעימותים על המגרש. אפשר ללמוד מכך שכבוד מרוויחים בזמן שמשתתפים בדבר, לוקחים חלק במאמץ ולומדים שיעורים חשובים על מהות תחום העיסוק שקשר לעשייה שלכם. הצורה שבה אתם מתנהלים על המגרש, כלומר בשטח, תקבע כמה אנשים יבואו אחריכם וילכו בדרככם.

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי על המגרש תוך כדי תיקול

5. בחרו את הרגע שלכם להתעלות

למרות שמסי ממשיך להצטיין על המגרש ולהתל במגנים, אפשר לומר שצורת המשחק שלו התפתחה משמעותית מאז שהוא סבל מסדרה של פציעות בשרירים בשנת 2013. כתוצאה מכך, הוא אימץ גישה שונה, וכיום הוא לא רץ מקצה לקצה של המגרש בכל רגע נתון, אלא בוחר את הרגע המושלם עבורו מתי "לפתוח מבערים" ולצאת לריצות אדירות שבסופן הוא מבקיע שערים.

הגישה הנוכחית והשיטתית הזו שלו אמנם גרמה לאחדים לעלות כלפיו ביקורת ולתהות האם הוא משקיע או מתאמץ מספיק. אבל למעשה הרגעים האלו שבהם הוא לא רץ אלא מטעין את הכוחות, שומרים עליו ערני ועם ראש מורם, וגורמים לשחקני ברצלונה האחרים להפנים שהתנועה שלהם על המגרש נחוצה לא פחות, כדי שמסי יוכל לתפוס את היריבים לא מוכנים ברגע הנכון כשהוא מזהה חולשה בקו האחורי שלהם.

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי בריצה

 6. שמרו תמיד על גישה של מקצועניים

המראה הקטן והצנום של "הפרעוש" יכול אולי להטעות במבט ראשון, אבל כשרואים אותו במגרש אין שום ספק – מסי הוא שחקן חזק, שלוקח ברצינות את ההכנה הפיזית ואת משטר התזונה הנדרש לשחקן כדורגל ברמתו, בייחוד בשנים האחרונות. מסי שובר שיאים כי הוא תמיד מוכן לקבל על עצמו את ההזדמנות להציב לעצמו ולכל העוסקים בתחום רף חדש, הוא נוקט בגישה מקצוענית ונותר דרוך, מוכן ובכושר.

זאת עדות ברורה לכך שמנהיגות דורשת כישורים שונים ותכונות כגון אומץ, נחישות וכוח – אבל מעל הכל, צריך להישאר מוכן, מזומן ובכושר המתאים כדי לעשות את מה שדרוש. לכן מנהיג אמיתי צריך תמיד להתאמן ולשמור על מקצועיות, כי מנהיגות דורשת מאמץ ואי אפשר להקל בכך ראש. 

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי באימון

7. בחרו בקבוצה הנכונה והישארו נאמנים

מסי הוא חלק מברצלונה כבר 20 שנים. הוא החל לשחק בקבוצת הנערים של המועדון בשנת 2000, טיפס במעלה קבוצות המשנה ושיחק לראשונה בסגל הקבוצה הבוגרת 4 שנים אחר כך. מאז ועד היום, למרות סכומי הכסף האדירים שעל פי הפרסומים הוצעו לו מקבוצת אחרות, הוא לא עזב את ברצלונה – ונראה שגם לא יעזוב אותה. אך מסי מרוויח מהזיהוי עם ברצלונה, לא פחות ממה שהקבוצה מרוויחה מהזיהוי איתו. ההישגים האישיים הרבים אליהם הוא הגיע לא היו אפשריים בלי חבריו לקבוצה.

טיפים למנהיגות על פי מסי: מסי בועט קרן

מכאן אנחנו יכולים ללמוד ששמירה על נאמנות לקבוצה יכולה להועיל מאוד למנהיג – וממש כפי שהקבוצה מרוויחה מהובלתו של המנהיג, כך גם הוא עצמו יכול לבנות את מעמדו ולהרוויח מהיותו חלק קבוע מסביבה שנותנת לו את האפשרות לצמוח.

מקור התמונות: Fanny Schertzer, Laia, Christopher Johnson, AddesolenКирилл Венедиктов

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.