print header

7 דברים שאתם צריכים לעשות כדי להפסיק לשנוא את עצמכם

 מערכת היחסים החשובה ביותר בחיים שלנו שלרוב אנו מתעלמים ממנה היא לא עם בני זוג, משפחה או חברים, אלא עם עצמנו. כמו כל קשר אחר היא כנראה אף פעם לא תהיה מושלמת, כי תמיד נרצה לשנות או לשפר צד כזה או אחר באישיות שלנו, אבל כדי שהחיים שלנו יהיו טובים ומאושרים, היא צריכה להתבסס על אהבה עצמית. יש אנשים שעבורם המצב הוא ההפך הגמור, ובין אם הם מודעים לכך או לא, הם שונאים את עצמם, מחבלים באיכות חייהם ועלולים למצוא את עצמכם סובלים מדיכאונות, חרדות ועוד שלל בעיות דומות. אם אתם מרגישים ככה לפעמים או מכירים אנשים שסובלים מיחס שכזה לעצמם, כדאי שתדעו שאין שום סיבה לקבל את המצב הזה. הגיע הזמן לעצור את השנאה העצמית, ו-7 הכלים הבאים הם המפתח לניצחון במלחמה הזאת.
 
איך להילחם בשנאה עצמית: אישה מביטה במראה ובוכה

1. החצינו את מה שמעורר את השנאה העצמית

בדרך כלל אנו מנסים להסתיר מהסביבה שלנו את הדברים שאנחנו לא אוהבים בעצמנו כי אנחנו מתביישים בהם, אבל כדי להפסיק לשנוא את עצמנו צריך לפעמים לעשות דווקא את ההפך. הרי החיים לפעמים יכולים להיות קצת דומים למשחק פוקר שבו כולם בטוחים בכך שיש להם את הקלפים הכי גרועים, וכל אחד מפחד לחשוף את היד שלו ולקדם את המשחק. לכן כדי למנוע את המצב הזה ולא לחיות כל הזמן בתחושה של בושה, שנאה עצמית וחוסר התקדמות, פשוט התחילו לבטא קצת יותר את מי שאתם באמת.
 
אתם עשויים לגלות שלמרבה ההפתעה, דווקא אותם מאפיינים באישיותכם שגורמים לכם לשנוא את עצמכם, כמו חוש הומור ייחודי וחיבה לתחביב יוצא דופן, הם אלו שהסביבה שלכם הכי תשמח לגלות וליהנות מהם. נכון שזה מפחיד להיחשף ככה בפני העולם, אבל לא צריך לעשות את זה באופן קיצוני, ולאט לאט אפשר להתחיל לחיות כמו מי שאתם באמת ולגלות שהתגובות של הסביבה ממש לא גרועות כפי שחשבתם. אם תגלו שאף אחד מסביבכם לא שונא אתכם מפני שאתם מתנהגים כמו מי שאתם באמת, תבינו שגם לכם אין שום סיבה לעשות זאת.

2. נסו להבין מה מפעיל את השנאה העצמית שלכם

לא כל האנשים יודעים מהו הדבר שגורם להם לשנוא את עצמם, וזאת לפעמים יכולה להיות שאלה מורכבת למדי. מפני שפתרון מוצלח של כל בעיה חייב להתחיל בהכרתה, אתם חייבים להבין תחילה מהו הדבר שמוביל אתכם לשנאה עצמית, כדי לשפר את תחושת האושר שלכם בחיים. האם הסיבה היא פנימית או חיצונית? האם יש דפוסי מחשבה שתמיד נגמרים בביקורת עצמית ופגיעה בביטחון העצמי שלכם? אם תקדישו מחשבה לשאלות האלו באופן קבוע, תוכלו להגיע למסקנות יקרות ערך שבעזרתן תסימו סוף לשנאה העצמית שלכם. דרך יעילה יכולה להיות להקליט יומן קולי קצר בסוף כל ערב, ואפשר לעשות זאת כמעט עם כל מכשיר סלולרי, בו תתארו את היום שלכם ואת המחשבות השליליות שיש לכם על עצמכם ושעלו במהלכו. אחרי מספר ימים, האזינו להקלטות שלכם ונסו לזהות את הגורמים העיקריים להתפרצות שנאה עצמית. 
איך להילחם בשנאה עצמית: גבר מתוסכל יושב ליד שולחן

3. תתחילו להגיד יותר "לא"

אדם שסובל משנאה עצמית בדרך כלל ינסה לקבל כמה שיותר אישורים חיוביים מהסביבה, לכן הוא יסכים לעשות הרבה מאוד דברים למען אחרים, וכתוצאה מכך יזניח את עצמו. אם אתם מרגישים שאתם סובלים ממצב דומה, חשוב שתבינו שלא תוכלו להתחיל לאהוב את עצמכם, אם לא תקדישו יותר זמן לעצמכם ולדברים שמשמחים ומפתחים אתכם. אי אפשר לעשות את זה אם אתם אומרים "כן" לכל מי שמבקש מכם עזרה במשהו או אפילו סתם רוצה להיפגש איתכם לכוס קפה. אף אדם ששווה את היחס שלכם לא יכעס או ישנא אתכם אם תסרבו להצעות או לבקשות שלו, כל עוד תנהגו בדרך נעימה ולא תתעלמו ממנו באופן קבוע, לכן אין שום דבר מפחיד בלסרב לעיתים יותר תכופות. לא רק שתחושת ההערכה העצמית שלכם תעלה בעקבות זאת, גם תוכלו להקדיש יותר זמן למי שאתם באמת ולהרגיש סיפוק מלעשות את הדברים שחשובים לכם ושהופכים אתכם למאושרים.

4. תפסיקו לקבל את השקרים שלכם

"אני אפס", "שוב פישלתי" ו-"הכל אבוד" – אנשים ששונאים את עצמם מכירים את הביטויים והרגשות האלה טוב, אבל לא מספיק כדי להבין שרוב הזמן אלו שקרים מוחלטים. דרך ההתמודדות איתם מתחילה בהבנה הבסיסית הזאת על האופי והקשר שלהם למציאות, שלרוב קיימים רק בתוך הראש. לאחר מכן, על אלה שסובלים משנאה עצמית להשתמש בשלוש מילים פשוטות: "זה לא נכון", שהן בעלות כוח עצום נגד המחשבות שגורמות לתחושות האלו, זאת מכיוון שהן עוצרות את כדור השלג של השליליות, אפילו אם לא בהכרח מאמינים בהן. דבר שני, גם אלו שמשוכנעים ב-100% שהמחשבות שלהם נכונות, יתחילו לחשוב שמדובר בשקר, והקול הביקורתי שגורם לשנאה העצמית שלהם יצטרך להצדיק את עצמו. אם תיתקלו במצב שכזה, אתם תראו שרוב הזמן לא תהיה לו שום דרך הגיונית לעשות זאת, ותבינו שאין שום סיבה לשנאה ושליליות מעבר לחיזוק דפוס התנהגות שמזיק לכם.
איך להילחם בשנאה עצמית: מסכה מפחידה

5. בלו יותר זמן עם אנשים שגורמים לכם לשמוח

שנאה עצמית מובילה במקרים רבים לרצון חזק בבידוד חברתי ולהשקעת פחות ופחות זמן ומאמץ בקשרים חברתיים. ההצדקה לכך מגיעה ממניעים טובים לכאורה, כמו "עדיף להם לא לבלות זמן איתי" או "אין לי באמת קשר עם האנשים האלה", אך אלו כמעט תמיד שקרים שאיתם אפשר להתמודד בעזרת השיטה שתוארה בסעיף הקודם. האמת היא שדווקא בילוי זמן רב יותר עם אנשים שמעריכים אותנו ושגורמים לנו להיות שמחים יותר, היא דרך מעולה להילחם בשנאה עצמית ולשפר את איכות החיים ותחושת האושר באופן כללי. 
 
אם אתם רוצים לעשות זאת, אבל מתקשים מסיבות כאלו ואחרות או מרגישים שאין לכם אנשים שכאלה בחייכם, אל תתביישו להשתמש בכלי הטכנולוגיה הרבים שעומדים לרשותנו כיום. קבוצות בפייסבוק, פורומים ואפליקציות שונות יכולים לעזור ליצור קשרים חברתיים חדשים שבמסגרתם תוכלו להיות מי שאתם באמת, בהמשך למה שנאמר בסעיף הראשון של הכתבה הזאת, להכניס שמחה לחיים שלכם ולהוציא מהם את השנאה העצמית. הצחוק, החוויות וההערכה הדדית שפעילויות חברתיות שכאלו יספקו לכם, בהחלט מצדיקים התגברות על הביישנות שאולי עוצרת אתכם, ואם אתם עדיין חשים קשיים, זכרו שניתן לבחור בדרכי תקשורת שונות המאפשרות שמירה על אנונימיות.

6. שלבו מנטרות ומשפטים מעצימים בחיים שלכם

האם אתם מודעים לדבר הראשון שאתם אומרים לעצמכם מדי בוקר? אם התשובה שלילית, זה בסדר, רוב האנשים משיבים כך וזה לא משהו רע. אך אם אתם סובלים משנאה עצמית, סביר להניח שהמחשבות הראשונות שעוברות לכם בראש בכל יום, הן לפעמים אבן הדומינו הראשונה בתגובת השרשרת שתוביל ליום שלם של ביקורת והלקאה עצמית. כדי להימנע מכך, נסו להקפיד לפתוח כל בוקר בכך שתגידו לעצמכם משהו חיובי בקשר לעצמכם או ליום שעומד לפניכם. זה יכול להיות משהו פשוט כמו "השיער שלי נראה טוב היום" או "היום בערב אשב לצפות בסדרה האהובה עלי", וגם משהו בעל משקל גדול יותר, "אני אנהל היום שיחה טובה עם המנהל שלי" או "היום אדבר עם חמישה אנשים שלא פניתי אליהם בעבר". אם אתם מעדיפים פשוט למצוא מנטרה מעצימה שתיתן לכם כוחות ותעצור את השנאה העצמית שלכם, לחצו כאן כדי להכיר 20 ציטוטים מעצימים שיכולים לשמש אתכם.
איך להילחם בשנאה עצמית: אישה שמחה בשדה פרחים

7. היזהרו מעינוגים קטנים של פיצוי

פעולות ומחוות קטנות של עונג כמו אכילת גלידה, שתיית משקה אלכוהולי אהוב או הקדשת זמן למשחק בטלפון או במחשב, הן חלק בלתי נפרד מהחיים, אך אסור לאף אחד לבזבז עליהן יותר מדי זמן ומשאבים. הבעיה הזאת נפוצה במיוחד בקרב אנשים עם נטייה לשנאה עצמית, שלפעמים פשוט סובלים מחיי היומיום שלהם וחייבים למצוא מפלט מהשליליות בדמות העינוגים הקטנים האלה. קשה להילחם ברצון לברוח אל הדברים האלה כי הם בדרך כלל נטולי סיכונים, גורמים להרגשה טובה ואין להם משמעות רבה, אך עם הזמן העינוגים האלה הופכים למלכודת שקשה לברוח ממנה. כדי להימנע מכך, מומלץ לקבוע מסגרת מסודרת לעינוגים קטנים שתמנע מהם להשתלט על החיים ולהוביל לחיזוק השנאה העצמית ולאמירות כמו "כל היום ראיתי טלוויזיה ולא הספקתי שום דבר חשוב, אני פשוט כישלון". אם קשה לעשות זאת לבד, אפשר לבקש מאדם אהוב וקרוב שיעזור ליישם את ההגבלות שנקבעו, על מנת למנוע מהעינוגים הקטנים להפוך לבעיה גדולה.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.