print header

10 טיפים שיעזרו לכם לשפר את יכולות השכנוע והתקשורת

  שמתם לב לכך שיש אנשים שאתם תמיד שמחים לעזור להם בכל דבר שיבקשו מכם, ואילו אחרים שאתם פשוט מעדיפים להתרחק מהם בגלל הגישה הרעילה שלהם? לפעמים הכל פשוט תלוי במילים שבהן אותם אנשים משתמשים, ויש הרבה דברים שניתן ללמוד כדי להשתמש במילים באופן שמשפר את יכולת השכנוע והתקשורת שלכם. זה אולי נשמע מורכב ומסובך, אך בתור התחלה כל מה שאתם צריכים לעשות זה להכיר את 10 הטיפים הבאים ולפעול על פיהם בפעם הבאה שתהיו במצבים דומים לאלו שמתוארים.

1. הפסיקו לדבר בכלליות ובהכללה

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שמצטערת על כך שהיא מאחרת לעומת אישה שמודה על הסבלנות של מי שחיכה לה
כשאתם מדברים בכלליות, אתם משאירים הרבה מקום לפרשנות ולא מעבירים את המסר שלכם באופן מדויק כפי שאתם רוצים. בנוסף, כשאתם מדברים בהכללה, אתם בדרך כלל לא משאירים שום מקום לפירוש דבריכם באופן חיובי, במיוחד אם אתם מתנצלים על דבר מה. אם אתם מעוניינים להעביר מסר מסוים, היו מדויקים יותר במילותיכם והפסיקו להשתמש במילים כמו "אף פעם", "תמיד", "כל" וכדומה.

2. דייקו בזמנים ותאריכים

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שמבטיחה להחזיר כסף בהמשך השבוע לעומת אישה שמבטיחה להחזיר כסף עד חמישי בערב
כשאתם מבטיחים הבטחות או אם מישהו אחר מנסה לקבוע איתכם תוכניות, הדבר האחרון שהוא רוצה לשמוע מכם זה "מתישהו" או כל מילה אחרת שמתארת זמן באופן כללי. אם אתם מדברים על משהו שיקרה בזמן מסוים, ציינו את הזמן הזה באופן מדויק, והשתמשו במילים כמו "ביום X" או "בעוד X ימים". במקביל נסו להשתמש בפחות ניסוחים בסגנון "בערך ב..." או "בהמשך השבוע" וכדומה.

3. אמרו "ו..." במקום "אבל..."

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שמקבלת פרחים אבל אומרת שהיא אוהבת ורדים, לעומת אישה שמודה עליהם ואומרת שהיא אוהבת גם ורדים
המילה "אבל" תמיד חורקת באוזן, לא משנה מתי היא נאמרת. אף אחד לא רוצה לשמוע את מה שמגיע אחריה, ולמעשה כל מה שתגידו לפניה יישכח מהר ברגע שהיא תצוץ במשפט שלכם. לכן מומלץ להעביר את המסר שלכם עם מילה אחרת שמקדימה אותו, ובמקום להגיד "אבל" השתמשו ב-ו' החיבור. זה אולי יישמע לכם מוזר, אך תהיו בטוחים שלא לאוזני מי שמולכם.

4. שאלו שאלות פתוחות

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: הודעה בטלפון שבה רשום "נוכל להיפגש" לעומת הודעה שבה רשום "מתי אתה פנוי?"
כשאתם שואלים שאלה המטרה שלכם היא בדרך כלל לקבל מידע מסוים ולא רק תשובה של "כן" או "לא", וסביר להניח שאם תשאלו שאלה כללית, היא תתלווה לאחר מכן בעוד ועוד שאלות שכל מטרתן היא למקד את התשובה שקיבלתם. לכן העדיפו לקצר את התהליך ופשוט לשאול שאלה ממוקדת מההתחלה, בה תבררו את כל המידע שאתם מעוניינים בו, ואת זה תעשו עם שאלות פתוחות. אלו הן שאלות שהתשובה להן היא לא רק "כן" או "לא", אלא כזו שצריך להרחיב עליה. על הדרך זה גם יוציא אתכם באור חיובי יותר, מכיוון שתאפשרו לצד השני לבטא את עצמו יותר.

5. הראו לצד השני שאתם מנסים לפתור יחדיו בעיה

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שמאשימה את בן זוגה בבעיה לעומת אישה שמנסה לפתור איתו את הבעיה
אם אתם ועוד אדם ניצבים מול בעיה מסוימת, הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה זה שתהפכו להיות אויבים אחד של השני. זה קורה לזוגות רבים כשהאחד מאשים את השני בדבר מה, אך גם אם האשמה היא מוצדקת, תמיד כדאי לעבוד יחדיו כדי לפתור את הבעיות שנוצרו. לכן נסו להראות לאדם שאיתכם ששניכם מנסים יחדיו לפתור את הבעיה במקום להטיל את האשמה עליו ולגרום לריב שלא יעזור במאומה.

6. הימנעו מדיבור בשפה שלילית

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שאומרת שהיא לא רוצה לגזול מזמנו של האדם שאיתו היא מדברת לעומת אישה שמודה לו על שהקדיש לה את זמנו
דיבור בשפה שלילית גורם לכם להיראות תוקפניים או חלשים, בהתאם לנושא שעליו אתם מדברים. בניגוד אליו, דיבור בשפה חיובית עוזר לכם להיראות יותר אמפתיים ובעלי ביטחון עצמי. לכן תמיד נסו להפוך משפט בעל אופי שלילי למשפט בעל אופי חיובי, ובטאו את מה שאתם רוצים להעביר בבהירות. בטווח הארוך אתם תבחינו בכך שאתם מצליחים להשיג הרבה יותר בחיים בעזרת גישה שכזו מאשר עם הגישה ההפוכה.

7. התחילו בקשות ב"אני צריך את עזרתך"

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שדורשת עזרה לעומת אישה שמבקשת עזרה
לפעמים אנחנו זקוקים לעזרתו של אדם אחר, אך קשה לנו לבטא את זה כך ובדרך כלל מה שקורה זה שאנחנו נתפסים כמציבי דרישות. איש לא מעוניין שיידרשו ממנו דברים בלי להתחשב בו, אף על פי שכולם היו מעוניינים לעזור לאנשים אחרים שנמצאים בצרה. לכן העדיפו להתחיל כל בקשה במשפט "אני צריך את עזרתך", ורק לאחר מכן ספרו מה הצרה שאליה נקלעתם. אל תציבו דרישות, ומובטח לכם שתקבלו את העזרה שאתם זקוקים לה בתדירות גבוהה יותר.

8. השתמשו בסירוב מוטיבציוני

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: איש שאומר שהאדם שמולו מדבר שטויות לעומת איש שאומר שהוא לא מסכים איתו
כשעליכם ליידע אדם מסוים בנוגע לדבר מה שלא יהיה לו נעים לשמוע או אם ברצונכם לדחות את דעתו והנחותיו, השתמשו בסירוב מוטיבציוני. בשיטה זו אתם בעצם מציבים דעה נגדית, אולם בלי להיות תוקפניים, ובה בעת אתם גורמים לאדם שמולכם להסתקרן בנוגע לדעתכם. כדי לעשות זאת, עליכם פשוט להתחיל את הטיעון שלכם בפתיחה שמטרתה להביע את העובדה שייתכן כי האדם שמולכם טועה, וכעת יגיע ההסבר לכך. למשל "יש דרך אחרת להסתכל על זה..." או "אני לא מסכים איתך במאה אחוז, והנה למה...".

9. הסבירו למה לא ומתי כן

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שאומרת לביתה שאין לה זמן עכשיו לעומת אישה שאומרת לא עכשיו ושתחכה שתסיים לנקות
כשאתם מסרבים לדבר מה או מורים להפסיק דבר מסוים, בין שלאדם אחר ובין שלילדיכם, נסו כמה שיותר להסביר מתי כן תהיו פנויים לדבר שדורשים מכם או מתי כן יהיה אפשר לעסוק במה שאתם אוסרים. זה יעזור לאדם או לילד שמולכם להרגיש פחות רע מקבלת התשובה השלילית או האיסור שלכם, ותוכלו כך למנוע הרבה ריבים ובעיות שנוצרות בעקבות חוסר תקשורת.

10. למדו מתי להגיד "אני" ומתי להגיד "אתה" ו-"אנחנו"

טיפים לשיפור יכולת השכנוע: אישה שהחליטה שהיא ובן זוגה יוצאים לחופשה לעומת אישה שמתייעצת איתו לגבי זה
למילים "אתה" ו-"אנחנו" יש כוח הרבה יותר מחבר בין אנשים מאשר למילה "אני", לכן העדיפו להשתמש בהן כשאתם מנסים לשכנע אדם אחר להשתתף איתכם במחשבה על דבר מה. מנגד, אם אתם מעבירים ביקורת על אדם אחר, אתם לא רוצים שהוא יקים מגננות, ולכן נסו שלא להישמע מאשימים. העדיפו במצב שכזה להגיד "אני מרגיש ש..." במקום "אתה תמיד...". 
 
מקור: brightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.