print header

10 שיעורים שאתם יכולים ללמוד מסטיב ג'ובס

 האייפון, האייפד, מחשב המקניטוש ועוד – לא צריך להיות חובב טכנולוגיה אדוק כדי להכיר את השמות האלו; הם כה נפוצים ואהובים, ולכן הם משמשים מיליונים ברחבי העולם, כך שאין צורך להציג אותם. מאחורי המוצרים האלו עומדת חברת ענק אחת – אפל האמריקאית, שבבסיס שלה עודנו עומד אדם אחד ויחיד, גם אם ברוחו – סטיב ג'ובס. איש העסקים והיזם הזה שהקים את אפל ב-10 אצבעותיו, אמנם נפטר בשנת 2011 כשהוא בן 56 בלבד (נולד ב-24 לפברואר, 1955), אך עד היום דמותו נחשבת כפורצת דרך וכהשראה, גם בזכות הדברים שעשה וגם בשל אמירותיו לאורך השנים, ששיקפו סגנון מחשבה יוצא דופן. כדי שתכירו את הפילוסופיה של ג'ובס קצת יותר ותוכלו לקבל ממנה השראה לחייכם, אספנו לפניכם 10 שיעורים חשובים שתוכלו ללמוד ממנו, יחד עם ציטוטים מעוררי מחשבה שאמר במהלך חייו.

שיעורים מסטיב ג'ובס: סטיב ג'ובס מציג את האייפון

1. היו בעלי ידע מקיף והוליסטי והשתדלו לחפש תמיד חוויות חדשות

על פי ג'ושוע מייקל שטרן, במאי הסרט "ג'ובס" המבוסס על סיפור חייו של מייסד אפל ויצא לאקרנים בשנת 2013, סטיב ג'ובס חש שחוויות חיים שונות הן מרכיב חיוני לכל אדם יצירתי. שטרן כלל בסרטו מספר סצנות מפתח שבהן נראה ג'ובס הצעיר לוקח קורס בקליגרפיה במכללה בה למד, ומבקר בהודו עם חברו הטוב דניאל קוטקה, שהיה גם אחד מן העובדים הראשונים באפל. "ספיגת תרבויות, אמנות והיסטוריה הייתה חשובה במיוחד לג'ובס. הוא האמין בניצול חוויות החיים כדי להשתמש בהן 'בין השורות' של דברים אחרים, כמו למשל להיעזר בהן על מנת לעצב את המוצרים שיצר", אמר שטרן. זהו אחד מן השיעורים הכי עוצמתיים שאנחנו יכולים ללמוד מהיזם פורץ הדרך הזה: שורה מגוונת של חוויות חיים היא הכרחית כדי לאפשר ליצירתיות לפרוח וללבלב.

2. אתגרו את הסובבים אתכם ודרשו מהם מצוינות

במסעכם אל עבר ההצלחה, יכול בהחלט להיות שתגלו שלא כולם חולקים את אותם הדחף והנחישות שמובילים אתכם. עם זאת, אתגור סביבתכם הקרובה ודרישה למצוינות מאלו שעובדים עמכם, יכולים לעזור לכם להילחם כנגד גישת השאננות ושביעות הרצון העצמית, ול"נקש" - מבחינה מטאפורית כמובן - את אלו מסביבכם שלא מצליחים להיקשר לכך. שאיפה למצוינות, לא רק מעצמכם אלא גם מסביבתכם, היא דרך יעילה ביותר שעשויה לעזור לאחרים להתרומם ולהגיע למיצוי מלוא הפוטנציאל שלהם. אם אתם שמים לב שמשהו בסביבת העבודה שלכם לא כשורה, דברו על כך, ידעו את הסובבים אתכם ואתגרו את עצמכם ואותם למצוא פתרון. אם מישהו שעובד איתכם או תחתכם פועל לא נכון או שהוא אינו מבצע את המחויבויות שלו, זוהי הזדמנות בשבילכם להפגין מנהיגות נכונה, על ידי ניסיונות לשנות זאת ולתקן.

שיעורים מסטיב ג'ובס: "היו קנה מידה של איכות. יש אנשים שפשוט לא רגילים לסביבה שבה מצוינות היא ציפייה"

3. היו עקביים

עליכם להבין שהצלחה בחיים איננה שם של יעד, אלא שם של תהליך שעלול להיות מפרך ומתיש, ורצוף במשימות שלעיתים אולי יראו לכם רגילות ומשעממות. יכול להיות שתצטרכו לעשות 200 שיחות טלפון כדי לקדם את הרעיון שלכם ובכל אחת ואחת מהן תדחו, על מנת שבסופו של דבר, דווקא בשיחה ה-201 – יגיע ה"כן" המיוחל או שתמצאו את מה שרציתם. בשל כך, אל תתייאשו ואל תוותרו! בדרך אל ההצלחה תלמדו כמה שיעורים בעלי ערך, ובסופו של דבר – זה יהיה שווה את זה. הידעתם שתומאס אלווה אדיסון, הממציא המהולל, ניסה להגיע להמצאת הנורה החשמלית יותר מ-2,000 פעמים עד שבסופו של דבר הצליח? קחו דוגמה גם ממנו.

4. שאפו תמיד להיות מנהיגים

כבר בשלב מוקדם בהקמתה של אפל, סטיב ג'ובס פעל על פי ההבנה שעל אף שיש לו רעיון נהדר וחזון, הוא לא יכול להשיג שום דבר לבד. הוא בחן את החזון שיש לו וגייס אנשים שהיו מוכנים לסייע לו וגם כאלו שהיו מעולים בביצוע משימה אחת מסוימת. בדרך הזו, התפוקה שאליה הם הגיעו יחדיו הייתה גבוהה יותר מזו שהוא היה משיג בעצמו כמובן, והוא זכה ליותר זמן להתמקד במציאת רעיונות חדשים, ולהמשיך תהליכי יצירה שכבר החל. המעצבים של אפל, מייצרי הלוחות, מנהלי היח"צ והמנכ"לים אמנם היו הטובים ביותר בתפקיד המסוים שלהם, אבל היה זה ג'ובס שעמד בבסיס החזון, הסיבה והמוטיבציה שבגללם הם באו כל בוקר לעבודתם. הלקח הנלמד מכאן ברור – בחיים, כמנהיג, חשוב מאוד לא להיאבד אל תוך הפרטים הקטנים, ויחד עם המומחיות שפיתחתם, להמשיך גם תמיד להסתכל על התמונה הגדולה ולהוביל בעקבותיה.

שיעורים מסטיב ג'ובס: "זה לא עניין של כסף, זה האנשים שאתם עובד איתם, ואיך שהנהגת אותם והובלת אותם לזה"

5. לימדו כיצד לנהל משא ומתן

רבים מאיתנו מנהלים איזשהו משא ומתן מדי יום, בין אם אנחנו שמים לב לכך ובין אם לא. לפיכך, חשוב מאוד לדעת כיצד להתדיין ולנהל משא ומתן, כך שלא תמצאו את עצמכם "מוכרים את עצמכם" בזול ויוצאים בהפסד, או לחלופין מרמים חלילה את הצד השני. היכולת שלכם להוביל משא ומתן כך שבסיומו שני הצדדים יצאו מנצחים ומורווחים, תותיר רושם טוב על הצד שמולו התדיינתם, מה שמעלה את הסיכוי לעשות איתו עסקאות נוספות בעתיד.

6. דעו שזה אף פעם לא מוקדם מדי או מאוחר כדי להתחיל

סטיב ג'ובס היה עדיין נער כאשר החל לעבוד עם ענקיות טכנולוגיה כמוHP  ואטארי; בגיל 20 בלבד הקים היזם הצעיר הזה את אפל יחד עם חבריו. כבר אז ניתן היה להגדיר אותו כאדם אמיץ שפתוח לרעיונות חדשים ומשקיע את כל האנרגיה שלו בחברה. קחו דוגמה מסטיב ג'ובס – בין אם אתם צעירים חדורי מוטיבציה שחוששים שגילם הצעיר אולי יהווה איזשהו מכשול, ובין אם אתם הורים שרוצים לעודד את ילדכם לעסוק ביזמות – כדאי מאוד להתחיל בגיל צעיר, שבו גם אין הרבה לחץ וניתן לעשות את הדברים בקצב שלכם. עם זאת, יש לזכור גם כי ג'ובס החל לשמש כמנכ"ל קבוע של אפל רק בגיל 45, כך שגם בשלב מאוחר אפשר לנסות, להתחיל מחדש ולהמציא את עצמכם שוב.

שיעורים מסטיב ג'ובס: "הייתי שווה בערך מיליון דולר כשהייתי בן 23 ובערך 10 מיליון דולר כשהייתי בן 24, ובערך מאה מיליון דולר כשהייתי בו 25 וזה לא היה כזה חשוב - כי אף פעם לא עשיתי זה בשביל הכסף"

7. תמיד תיקחו סיכונים מחושבים

סטיב ג'ובס לא חשש לקחת סיכונים, דבר שבידל אותו מרבים ממתחריו. אין כמעט שום מנכ"ל בעולם שהיה מסכים שהחברה שלו תפתח מוצר חדש שינגוס קשות, יצמצם ואף כמעט יחסל את המכירות של המוצר הישן והנמכר ביותר של החברה שלו. אך סטיב ג'ובס לקח סיכון שכזה כי הוא ידע שאפל יכולה רק להתפתח ולהרוויח מכך, ולכן אישר להתחיל לפתח ולשווק את האייפון באותו זמן שהאיי-פוד, נגן המוזיקה של החברה, היה המוצר הנמכר ביותר שלה. אמנם הטלפון החכם הזה חתך לחלוטין את מכירותיו של הנגן, אך בתמורה קיבל ג'ובס דריסת רגל חזקה בשוק הטלפונים החכמים, שהפכה את אפל לכוח המניע של הענף הזה. מכאן אנחנו למדים שכדי להתקדם קדימה, אנחנו צריכים לקחת סיכונים בחיים, אך עלינו לוודא שהם מחושבים ויש מאחוריהם הגיון ברור.

8. מכשולים יכולים להוות הזדמנויות להצלחה

כשהם רק פיתחו את המחשב הראשון של אפל, גילו ג'ובס ושותפו סטיב ווזניאק שהכסף עומד לאזול להם לחלוטין. בנקודה הזו הם היו יכולים לוותר על חלומם לפתח סוג חדש של מחשב, אבל במקום זאת – הם החליטו ללכת אחר הרעב שלהם, מכרו מספר חפצי ערך שהיו ברשותם (כולל מכונית הוואן של ג'ובס) וגייסו את הכסף לצורך המשך פיתוח המוצר שלהם. לאחר מכן, כאשר אפל כבר עמדה על הרגליים והצליחה מאוד – ג'ובס, המייסד, נדחק ממנה החוצה על ידי מנכ"ל שהוא עצמו גייס, ולבסוף גם פוטר מהחברה שהקים. במקום לבכות על מר גורלו, הוא ייסד חברת טכנולוגיה חדשה בשם "נקסט", שעשתה חיל בתחום הפיתוח, ובסופו של דבר נמכרה לאפל - וכך מצא ג'ובס את דרכו חזרה לחברת האם והפך למנכ"ל הכל יכול שלה.

הלקח ברור: לימדו לראות את המכשולים שעומדים בפניכם, וראו בהם כהזדמנות להצלחה. אם אתם באמת רוצים לעשות משהו, תמיד תמצאו דרך להשלים אותו. ברגע שתאמצו את קו המחשבה הזה – שום דבר לא יוכל לעצור אתכם מלהתגבר על המכשולים שעומדים בדרככם.

שיעורים מסטיב ג'ובס: "לפעמים החיים מכים בראשכם עם לבנה. אל תאבדו תקווה"

9. התרכזו בדברים הטובים והשתחררו מהתחושה השלילית

כפי שאתם מבינים, סטיב ג'ובס חווה ירידות ועליות רבות בחייו, ואפשר לומר שזה כך כבר מילדותו – אז ויתרו עליו אימו ואביו הביולוגיים והוא נמסר לאימוץ. אירוע מטלטל שכזה, בגיל כה צעיר, יכול היה לדחוף אותו בקלות לאימוץ גישה שלילית בחיים, אך בדבריו כמו גם במעשיו היה בהחלט אפשר לראות שהוא התמקד בחיוביות. הוא אהב את הוריו המאמצים ומצא לעצמו את הדברים שהשאירו אותו שמח וחיוני. כמוהו, כדאי גם לכם לנצל את כוחה של החשיבה החיובית; לא משנה מה קורה לכם ואילו חוויות אתם עוברים בחיים, לעולם אל תהפכו להיות אלו שתמיד מסתכלים רק על חצי הכוס הריק, אלא התמקדו בדברים החיוביים ובתועלות שאתם יכולים להפיק מכל מצב.

10. זכרו תמיד שאתם אינכם בני אלמוות

בנאומו בפני סטודנטים באוניברסיטת סטנפורד, משנת 2005 – כשנתיים לאחר שאובחן כחולה בסרטן הלבלב, ג'ובס אמר: "הידיעה שבקרוב אמות, היא הכלי החשוב ביותר שאי פעם היה ברשותי כדי לעזור לי לעשות החלטות גדולות בחיים. כי כמעט כל הדברים – כל הציפיות החיצוניות, כל הגאווה, כל הפחד מבושה או כישלון – כולם נסוגים לאחור מפני המוות, מותירים אותך רק עם מה שבאמת חשוב". השיעור פה הוא בהחלט עקרוני ומשמעותי: לא משנה עד כמה אתם חשים מדוכאים, מבולבלים, מבוישים או סתם מרגישים רע עם עצמכם, זכרו שאתם לא בני אלמוות, ומתישהו כולנו נחלוף מן העולם – ולכן כדאי לנצל כל רגע בחיים ולהשקיע בדבר טוב.

על אף שסטיב ג'ובס הלך לעולמו מוקדם מהצפוי, מורשתו – הטכנולוגית כמו גם היזמית והמנהיגותית – תישאר לעוד זמן רב, וכפי שהוא עוד משמש השראה לרבים כיום, כך ניתן להניח שגם בדורות הבאים. הדרך שבה הוא חי את חייו, אישית ומקצועית, בהחלט ראויה לציון ואם למדתם דבר או שניים מניסיונו, כפי שחלקנו אותו עמכם, זה לבטח יוכל לסייע לכם להצליח.

מקור התמונות: Kim StøvringNewartworksMatthew Yohe

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.