print header

כך נראו החברות הגדולות בעולם בימיהן הראשונים

 רובכם כנראה מכירים את החברות האלו, וחלקכם אולי אפילו משתמשים בשירותיהן בחיי היומיום. איקאה, מקדונלדס, גוגל – כל אלה כבר הפכו לשמות שגורים בפינו, ויש אנשים שכנראה תוהים איך חיינו לפני שהכרנו אותם. נראה כאילו הן היו כאן מאז ומתמיד, או לפחות בכמה המאות האחרונות, ועושה רושם כאילו כבר מהקמתן הן היו תאגידי ענק ששולטים בעולם ביד רמה, אך האם זו האמת? אתם מוזמנים לגלות ולראות כיצד 10 מהחברות הגדולות בעולם החלו את דרכן – וייתכן שכמה מהסיפורים שתקראו יפתיעו אתכם למדי...

1. סוני – סיר אורז (1946)

מייסדים: מסארו איבוקה ואקיו מוריטה.
מיקום בעת ההקמה: טוקיו, יפן.
 
חברות בתחילת דרכן: סיר אורז אלקטרוני של סוני, ותמונה של שני המייסדים
לאחר מלחמת העולם השנייה, החשמל היה זמין חלקית במקומות שונים ביפן וכבר היה ניתן להשתמש בו, אך לא לכל המשפחות היו מכשירים שמתאימים לכך. כדי לסייע להן לבשל וליהנות מנפלאות החשמל, המציא מסארו איבוקה סיר אורז אלקטרוני עשוי עץ שלתחתיתו חוברו אלקטרודות אלומיניום, ושהתבסס על סוג אורז וכמות מתאימה. מוצר זה נמכר על ידי חברת סוני עוד בטרם נקראה בשם זה, ולמרות הרצון הטוב, הוא לא זכה להצלחה מסחררת ואפילו לא יצא לחנויות, מכיוון שמנות האורז שהוכנו באמצעותו לא יצאו כראוי. עם זאת, יש לו חשיבות רבה בהיסטוריה של החברה, ותוכלו לראות דגם שלו בארכיון שלה שנמצא בעיר שינאגאווה שביפן.

2. אמזון – חנות ספרים וירטואלית (1994)

מייסד: ג'ף בזוס.
מיקום בעת ההקמה: בלוו, וושינגטון, ארצות הברית.
חברות בתחילת דרכן: תמונה של אתר "אמזון" בתחילת דרכו, ומשרד של החברה
אם אתם בדיוק מחכים בתור כדי לאסוף מוצר שקניתם דרך אמזון, העבירו את הזמן ולמדו כיצד היא החלה את דרכה כחנות ספרים וירטואלית. בימיה הראשונים היא נקראה "קדברה" בהשראת המילה "אברקדברה", כדי להראות כמה קניות וירטואליות יכולות להיות קסומות. בזוס נאלץ לשנות שם זה, ולאחר חיפושים רבים ואפשרויות שונות שהוצעו, הוא החליט לבחור ב"אמזון" מכמה סיבות, כאשר אחת מהן הייתה הרצון להופיע במקומות הראשונים ברשימות שמסודרות לפי אלף-בית. סיבה נוספת הייתה פירוש מילה זו, "אקזוטי ושונה", שמבטא במדויק את האופן שבו ראה את המפעל האינטרנטי שלו. בנוסף, שאף בזוס שחנותו תהיה הגדולה בעולם, ולכן קרא לה בהשראת הנהר הגדול ביותר, האמזונס. 

3. פייסבוק – רשת חברתית של קולג' (2004)

מייסדים: מארק צוקרברג, אנדרו מקקולום, אדוארדו סברין, דסטין מוסקוביץ' וכריס יוז.
מיקום בעת ההקמה: קיימברידג', מסצ'וסטס, ארצות הברית.
 
חברות בתחילת דרכן: עמוד הבית של פייסבוק בתחילת דרכו, ותמונה של מארק צוקרברג מתכנת
הרשת החברתית שהפכה לשם דבר לפני למעלה מעשור, החלה את דרכה אי שם בשנת 2003, כשמארק צוקרברג היה בשנתו השנייה בקולג'. בגילגולה הראשון היא הייתה אתר בשם "פייסמאש" (FaceMash), בו היו צריכים לערוך "דו קרבים" בין תמונות של סטודנטיות מאוניברסיטת הרווארד ולבחור מי מביניהן יותר יפה. אחרי שנה שבה האתר הפך לפופולארי באוניברסיטה שלו, החליט צוקרברג עם שותפים שהצטרפו לפרויקט לפתח את האתר, לקרוא לו "הפייסבוק" (TheFacebook) ולהרחיב את קהל היעד למוסדות אקדמאיים נוספים. ב-2006 נפתח האתר לכל מי שחפץ בכך, תוך הרשמה דרך כתובת מייל ובמגבלת גיל, והשאר היסטוריה...

4. איקאה – דוכן מכירה ומשלוחים (1943)

מייסד: אינגוואר קמפראד.
מיקום בעת ההקמה: אלמהולט, שוודיה.
 
חברות בתחילת דרכן: עלונים של איקאה ודוכן איקאה בשלג
רבים מכם ודאי היו לפחות פעם אחת בסניף של איקאה, אך האם תהיתם איך החברה המוכרת הזו החלה את דרכה? ובכן, שורשיה טמונים אי שם כשמקימה מכר בגיל 5 בלבד גפרורים לשכנו למטרות רווח. לאחר מכן הוא התרחב למוצרים נוספים כמו זרעי פרחים, כרטיסי ברכה וקישוטים לעצי חג המולד. בשנת 1943, עת היה בן 17, הוא ייסד את איקאה והחל להיעזר בשירותי הדואר כדי לשלוח ללקוחותיו מוצרים שקנו. במקביל, הוא המשיך להרחיב את עסקיו והחל למכור במחירים זולים מוצרים כמו עטים, תכשיטים, שעונים ומסגרות לתמונות. שנה לאחר מכן הוא החל לספק גם רהיטים, שמכירותיהם אף גדלו בשנת 1951 בזכות פרסום עלון שנועד להציג אותם, ובמהרה הם הפכו למרכז המוקד של איקאה המוכרת לנו כיום.

5. לגו – צעצועים מעץ (1923)

מייסד: אולה קירק כריסטיאנסן.
מיקום בעת ההקמה: בילנד, דנמרק.
 
חברות בתחילת דרכן: ברווז מעץ, ותמונה של כריסטיאנסן בעבודה
כולכם ודאי מכירים את הלגו כלבנים מפלסטיק שאותן ניתן להרכיב אחת על השנייה, אך האם ידעתם שהן הומצאו על ידי נגר? בעקבות מחסור בעץ בדנמרק בשנות ה-30 של המאה הקודמת, נאלץ כריסטיאנסן להתחיל לייצר מוצרים קטנים יותר כמו צעצועי ילדים שכוללים רכבות, מכוניות, וברווז עשוי עץ שנוסע על גלגלים. כשהחל לנסות את מזלו עם צעצועי פלסטיק בשנת 1947, רוב החנויות בכלל לא היו מעוניינות במוצריו החדשניים, אך עובדה זו לא גרמה לו לוותר והוא הקים חברה שיועדה רק להם. לאחר שהיא הועברה לניהולו של בנו, היא החלה להמריא ולמכור יותר ויותר צעצועי פלסטיק כמו אלו שמלווים אותנו עד היום...

6. גוגל – מנוע חיפוש (1998)

מייסדים: לארי פייג' וסרגיי ברין.
מיקום בעת ההקמה: מנלו פארק, קליפורניה, ארצות הברית.
 
חברות בתחילת דרכן: עמוד הבית של גוגל ותמונה של המייסדים
מסעה של החברה שרובנו משתמשים באופן יומיומי בשירותיה החל בשנת 1996, אז מייסדיה בנו מנוע חיפוש בשם "בק-ראב" (BackRub), כשעוד היו סטודנטים לתואר דוקטור לפילוסופיה באוניברסיטת סטאנפורד. כדי להציג תוצאות חיפוש מתאימות, הם בנו מערכת שבוחנת יחסים וקשרים בין אתרים, ומדרגת תוצאת חיפוש לפי קישורים היוצאים ממנה ושמובילים אליה. כבר באותה שנה החלו "לטייל" ברחבי הרשת זחלנים שנועדו לחקור ולנתח אתרים שונים, ולהציג אותם בעמוד בית של אוניברסיטת סטנפורד בהתאם לבקשות המחפשים. לאחר מכן, שונה שם המנוע ל"גוגל", כעיוות של המספר "גוגול" (אחד ואחריו מאה אפסים), כדי להמחיש את שאיפתם להנגיש כמויות מידע וירטואלי לציבור – בדיוק מה שעושה מנוע חיפוש גדול זה כבר למעלה מעשרים שנה.

7. טויוטה – מכונת אריגה אוטומטית (1926)

מייסד: קישירו טויודה.
מיקום בעת ההקמה: נגויה, יפן.
 
חברות בתחילת דרכן: תמונה של מכונת אריגה ושל עבודה במפעל
האם הייתם מאמינים שחברה זו בכלל החלה את דרכה בייצור נולים? היה זה בשנת 1926, כאשר סאקיצ'י טויודה הקים חברה בשם "טויודה", בה ייצר מכונות אריגה. אחד ממוצריה המרשימים היה נול אוטומטי מסוג G שעבד במהירות ואפשר לשנות כיוון בתפירה מבלי לעצור את המכשיר לצורך כך. מוצר זה נחשב לנול המתקדם ביותר באותה תקופה, והוא הביא לשיפור דרמטי באיכות ובכמות התפוקה בעולם הטקסטיל. בשנת 1933 החליט בנו, קישירו, להקים חטיבה חדשה לייצור רכבים, וכעבור ארבע שנים היא הפכה לחברה נפרדת העונה לשם המוכר לנו כיום.

8. אפל – מחשב אפל 1 (1975)

מייסדים: סטיב ג'ובס, סטיב ווזניאק ורונלד ויין.
מיקום בעת ההקמה: קופרטינו, קליפורניה, ארצות הברית.
 
חברות בתחילת דרכן: תמונה של מקלדת של מכונת כתיבה של אפל ושל המייסדים בעבודה
כבר בשנת 1975 המציא סטיב ווזניאק את המחשב הראשון של אפל, זאת לטובת כנס של חובבי מחשבים בעמק הסיליקון. לדבריו, זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה מישהו הקליד תו על מקלדת וראה אותו לאחר רגע על מסך שנמצא מולו. סטיב ג'ובס, שהפך לסוג של סמל של מותג זה, הצליח למכור 50 מחשבים כאלו ויצר קשרים עם לקוחות פוטנציאלים שנועדו לעזור לו ולחבריו להתקדם בעתיד. בינתיים, בזמן שהוא תכנן את צעדיהם הבאים וכיצד יוכלו להמשיך למכור במקומות נוספים, רונלד ויין המשיך להתרכז בתמיכה טכנית ובתכנון המחשב הבא. כך נוצר מעין שילוש קדוש של מוחות-על שהתמחו בתחומם ושיצרו את ענקית האלקטרוניקה שאנו מכירים כיום.

9. מקדונלדס – מסעדת אוכל מהיר (1955)

מייסדים: ריצ'רד ומוריס מקדונלד.
מיקום בעת ההקמה: סן ברנרדינו, קליפורניה, ארצות הברית.
 
חברות בתחילת דרכן: תמונות של סניפי מקדונלדס, ושל תפריט עם 9 מנות
סיפורה הארוך של רשת המזון המהירה החל בשנת 1937, אז פתח פטריק מקדונלד דוכן אוכל בשם "האיירדרום" (The Airdrome) לצד דרך מהירה בקליפורניה. בהתחלה הוא מכר נקניקיות, ובהמשך הוסיף גם המבורגרים בעלות של עשרה סנטים ומיץ תפוזים ללא הגבלה בחמישה סנט. בשנת 1940 החליטו בניו, ריצ'רד ומוריס, לפתוח מסעדה דומה בסן ברנרדינו העונה לשם "מקדונלדס בר-בי-קיו" (McDonald's Bar-B-Que) ושבתפריטה היו 25 מנות. כעבור 8 שנים הם יצרו מערכת שירות מהיר שהיוותה חלוצה בתחום המזון המהיר. את התנופה האמיתית שהפכה את המסעדה לרשת המוכרת לנו היום, קבלו האחים בזכות מוכר מכונות מילקשייק בשם ריי קרוק, שראה את הפוטנציאל שטמון במקום ובדרך שבה היא מתנהלת. התפריט הראשון של מקדונלדס תחת הנהלתו כלל תשע מנות בלבד, שביניהן ניתן היה למצוא המבורגרים, צ'יפס, מילקשייק, מיץ וחלב, וב-1955 הוא החל לפעול להרחבת הרשת.

10. דיסני – קומדיות אליס (1923)

מייסדים: וולט ורוי דיסני.
מיקום בעת ההקמה: לוס אנג'לס, קליפורניה, ארצות הברית.
 
חברות בתחילת דרכן: תמונה של הרפתקאות אליס ושל וולט דיסני מצייר את מיקי מאוס על דף

וולט דיסני הוא תאגיד השידור והכבלים השני בגודלו בעולם מבחינת הכנסות, והוא החל את דרכו בשנת 1923, בעזרת סדרת סרטי אנימציה שאוירו על ידי וולט עצמו בקנזס ונקראה "קומדיות אליס". סרט קצר שנכלל בה ונחשב למוכר הוא "ארץ הפלאות של אליס", שעסק בהרפתקאותיהם של ילדה קטנה בשם אליס וחתול מאויר בשם יוליוס, ודמויותיו גולמו על ידי השחקנית וירג'יניה דייוויס. בעקבות פשיטת רגל וסגירתו של הסטודיו שבו אייר, עבר דיסני ללוס אנג'לס כדי לגור עם אחיו רוי ודודם, שם הוא הצליח להפיץ את סרטיו על אליס. באותה שנה, פתחו האחים דיסני אולפנים בשם "Disney Brothers Cartoon", בהם יצר וולט סרטי אנימציה נוספים. ב-1926 שינו האחים את שם החברה ל"אולפני וולט דיסני", ומאז הכל היסטוריה.

מקור התמונות: boredpanda

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.