print header

מה לעשות כשקרן הפנסיה מפסידה?

 תנודתיות בשוק ההון מלחיצה חוסכים רבים וחלקם אף ממהרים למשוך את הכסף שלהם מבלי לדעת שתוך זמן קצר עשוי לבוא תיקון. חשוב לדעת זאת מפני שקרן פנסיה היא חיסכון נפוץ מאוד לטווח ארוך מאוד, שבמהלכו עשויות להיות ירידות נקודתיות בבורסה, אך לאורך שנים רבות, השקעה בשוק ההון היא זו שמאפשרת לנו לחסוך מספיק עד לגיל הפרישה.
 
שנת 2018 נסגרה בירידות בשוק ההון ורבים נכנסו ללחץ מחשש שהחסכונות שלהם יחתכו. בשנים האחרונות, חלק הולך וגדל מהחסכונות שלנו מושקע בשוק ההון בניסיון להשיג תשואה מספקת שתאפשר לנו לשמור על ערך הכסף ואף להגדיל אותו לאורך זמן. המגמה הזו נובעת מתקופה ממושכת בה הריביות בכל העולם נמצאות בשפל וכתוצאה מכך שוק ההון הפך לאחד מאפיקי ההשקעה המניבים והמרכזיים בשווקי העולם. יחד עם זאת, חוסכים רבים לא בדיוק מבינים את המשמעות של קרן פנסיה המושקעת בשוק ההון, וכל תנודה בשוק מעוררת אצלם חששות משמעותיים.
 
מה לעשות כשקרן הפנסיה מפסידה: גבר ואישה יושבים יחדיו ומנסים להבין משהו במחשב

למה הפנסיה שלי מושקעת בשוק ההון ואיך היא מצמצמת את הסיכון שלי להפסדים?

מחקרים מוכיחים שוב ושוב ששוק ההון מניב לאורך זמן תשואה עודפת על פני אפיקי השקעה אחרים, וכי לאורך זמן השוק מתקן הפסדים, שקורים באופן טבעי מעת לעת. גם החסכונות שלנו בקרן הפנסיה, בקופת הגמל או בקרן ההשתלמות מושקעים ברובם בשוק ההון כדי לאפשר לחוסכים לצבור סכום מספיק לאורך השנים ועד הפרישה לפנסיה. מאחר שהחיסכון בקרן הפנסיה הוא חיסכון למשך עשרות שנים, על פני זמן התועלת צפויה להיות גבוהה מהסיכון הטמון בהשקעה בשוק ההון.
אחד הכללים המרכזיים בעולם ההשקעות הוא שעל מנת להפחית את הסיכון להפסדים מומלץ לפזר את תיק ההשקעות שלנו על פני מגוון אפיקי השקעה, המייצגים חלקים שונים בשוק, במדינות שונות ובמטבעות שונים. באמצעות פיזור רחב של תיק ההשקעות שלנו, כאשר ישנן ירידות בערכן של השקעות מתחום, או ממדינה מסוימת, רק חלק קטן מהתיק שלנו עלול להיפגע מהן. זאת בעוד ששאר התיק עשוי אף ליהנות מעליית ערך כתוצאה מכך.
בנוסף להקפדה על פיזור רחב של ההשקעות, קרנות הפנסיה מציעות לחוסכים מסלולי השקעה שונים ברמות סיכון שונות המתאימות להעדפותיהם. פיזור ההשקעות, התאמת רמת הסיכון לחוסך וניהול השקעות מקצועי ואיכותי מסייעים לקרן הפנסיה שלנו להפחית את הסיכונים להפסדים לאורך זמן.
מלבד הצעדים שנוקטות קרנות הפנסיה כדי לצמצם את הסיכון, גם הממשלה מסייעת באמצעות הנפקת אגרות חוב ייעודיות לחוסכים מבוגרים בשנים שלקראת הפרישה, המאפשרות להם ליהנות מתשואה מובטחת על חלק מהחיסכון שלהם בקרן הפנסיה.

לאחר כל ירידה מגיעה עליה - מה קרה לחסכונות שלנו בשנים הקודמות?

מסכים אדומים בבורסה זה לא נעים. הפסדים, קטנים כגדולים, בכל תחום חיים שהוא – הם עסק לא נעים לאגו ועלולים לערער את הביטחון שלנו. עם זאת כשמסתכלים על ממוצע כל הקרנות בשנת 2018 – הירידות הסתכמו בפחות מאחוז אחד בסך הכל, וקצת יותר מכך במסלולי ההשקעות ברמת סיכון גבוהה יותר. על אף הירידות בסוף 2018, חצי שנה לאחר מכן השוק כבר הספיק לתקן את הירידות ולעלות.
כל תקופה של ירידות נדמית לנו החוסכים כתופעה חריגה, אך כפי שיודעים היטב אנשי המקצוע, ישנה מחזוריות שמתחדשת כל כמה שנים בשוק ההון, המאופיינת בירידות שלאחריהן מגיעות עליות. אחד המשברים הפיננסיים הגדולים של השנים האחרונות התרחש בשנת 2008, ואכן גם קרנות הפנסיה הפסידו באותה שנה בממוצע קרוב ל-12%. מי שהמשיך לחסוך גם בשנה שלאחר מכן, נהנה מאחת השנים הטובות ביותר בשוק ההון בעשור האחרון, עם עליה ממוצעת של כ-26% בתיקי החוסכים בקרנות הפנסיה. תופעה דומה התרחשה גם בשנת 2011 שהסתיימה בירידות קלות, כאשר 2012 נסגרה בעליות נאות למדי.

נושמים עמוק וזוכרים שבטווח הארוך השוק מתקן

בכל אחת מהשנים שנסגרו בהפסדים, היו חוסכים שנבהלו ממצב החיסכון הפנסיוני שלהם לנוכח הירידות ומיהרו למשוך את הכסף כדי לא לספוג ירידות נוספות. אותם חוסכים אכן הפסידו – הם הפסידו את ההזדמנות לתקן ולהנות מהעליות שבאו מיד לאחר מכן. יתכן שגם הפסידו את הטבות המס הרבות שלהן זכאים החוסכים בקרן הפנסיה. במקום לעשות טעות דומה, אם הפסדים בבורסה מקשים עליכם לישון בלילה תוכלו לעשות שני דברים כדי לא למצוא את עצמכם בפאניקה ברגעי משבר בשוק ההון:

1. התאימו את מסלול ההשקעות שלכם לרמת הסיכון המתאימה להעדפותיכם

אם קשה לכם לשאת את הסיכון להפסדים תוכלו לשקול לבחור במסלול השקעות ברמת סיכון נמוכה יותר. חשוב לזכור שאם אתם מעבירים את הכסף למסלול סולידי יותר, מיד לאחר שהתרחשו ירידות בשוק, אתם עלולים להפסיד את ההזדמנות ליהנות מהעליות שעשויות להגיע לאחר מכן.
ככלל אצבע – אם אתם צעירים יותר ויש לפניכם עוד שנים ארוכות עד הפרישה לפנסיה, באפשרותכם לבחור במסלול השקעה ברמת סיכון בינונית עד גבוהה כדי לאפשר לחיסכון שלכם לגדול ככל שניתן, מתוך הבנה שלאורך זמן השוק מתקן בדרך כלל את הירידות שעלולות להתרחש מעת לעת. ככל שאתם מתקרבים לגיל הפרישה, יש מקום לשקול למתן את רמת הסיכון בחיסכון הפנסיוני. אם אתם לא בטוחים מהו המסלול המתאים עבורכם, תוכלו תמיד להישאר במסלולים מותאמי גיל, בהם מנהלי הקרן יתאימו עבורכם את מסלול ההשקעות המתאים לגילכם, או להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני.

2. ודאו שהחברה המנהלת את קרן הפנסיה שלכם מאופיינת בניהול השקעות איכותי ומקצועי לאורך זמן

נכון שבשנה בודדת עלולים להיות הפסדים, אך אם לאורך שנים קרן הפנסיה שבה אתם חוסכים מציגה תוצאות נמוכות יחסית לממוצע השוק, יתכן שכדאי לכם לשקול לעבור לחברה אחרת. גם במקרה כזה תוכלו לשקול להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני.
לסיכום, אם מסלול ההשקעות והחברה המנהלת את קרן הפנסיה מתאימות לכם, תוכלו לדעת שיש מי שעובד בשבילכם. בסופו של דבר, נדמה שהאסטרטגיה הטובה ביותר היא פשוט לנשום עמוק ולתת לשוק, ולמנהלי ההשקעות האחראים, לעשות את שלהם.

מקור התמונה: shutterstock

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.