print header

איך מקבלים דרכון פורטוגלי? מידע חשוב על הזכאות ותהליך האישור

 דרכון אירופאי מעניק לאדם יתרונות חשובים בתחומים שונים של החיים ולאחרונה אתם אולי שמעתם שיש יותר ויותר ישראלים שנהנים ממנו. לא מדובר רק על אנשים שהם או בני משפחותיהם עלו לארץ בדורות האחרונים, אלא גם על מקרים שבהם חוקים חדשים מאפשרים לישראלים עם שורשים משפחתיים מסוימים לקבל אזרחות אירופאית, אפילו אם הזיקה שמאפשרת זאת היא בת מאות שנים. אחת מהמדינות המרכזיות שחשוב להכיר בהקשר לנושא הזה היא פורטוגל, שכבר העניקה אזרחות ודרכון פורטוגלי לישראלים רבים על סמך אילן היוחסין שלהם וביסוס השפעתם מאירועים כמו למשל גירוש יהודי ספרד. אל תחשבו שהזכות הזו לא מגיעה לכם אפילו אם אין לכם שום קשר למדינה הזאת, מפני שכפי שאתם עומדים לגלות, בהחלט יש בסיפור הזה הרבה הפתעות טובות...
 
קבלת דרכון פורטוגלי: דגל פורטוגל

מה הקשר בין גירוש ספרד לקבלת דרכון פורטוגלי?

בשנת 1492 החל גירוש בכפייה של יהודים מספרד אשר סירבו להתנצר וכמה שנים מאוחר יותר הוחל צו דומה גם על קהילת היהודים שחיה בפורטוגל. מאות אלפי יהודים הושפעו מהמהלך הזה - חלקם בחרו לעבור למדינות אחרות והתפזרו לכל קצוות תבל, אחרים העדיפו להעמיד פנים שהתנצרו אך המשיכו לקיים את המסורות שלהם בסתר. הסיבה לגירוש הייתה מדיניות של אנשי השלטון הספרדי שרצו ליצור חברה נוצרית ללא מיעוטים דתיים ובשנת 1507 הורחב צו הגירוש לכל תחום השליטה של מלכי ספרד: דרום איטליה, סיציליה וסרדיניה. קל לדמיין את ההשפעה העצומה שהייתה למהלך הזה על יהודים רבים, שבהחלט היו עשויים להמשיך לבלות את חייהם במדינות האלו כאזרחים שווים. כדי לתקן את נזקי העבר, ממשלת פורטוגל החליטה לפני מספר שנים לאפשר ליהודים בעלי שורשים ספרדיים שהושפעו מהגירוש לקבל בחזרה את האזרחות שנלקחה מאבות אבותיהם. התנאי המרכזי המאפשר את התהליך הזה, וכתוצאה מכך את קבלת הדרכון הפורטוגלי, הוא שבשלב מסוים המשפחה של מבקש האזרחות נפגעה מגירוש יהודי ספרד וכל שאר המדינות שהושפעו ממנו.

היתרונות של דרכון פורטוגלי

עכשיו כשאתם מבינים את הרקע לזכאות לדרכון הפורטוגלי שיש לישראלים רבים אתם אולי שואלים את עצמכם מדוע מדובר במידע חשוב ובזכות שכדאי לנצל. יש הרבה תשובות לשאלה הזאת, חלקן נוגעות לקבלת אזרחות נוספת באופן כללי ואחרות שמתייחסות באופן ממוקד ליתרונות של אזרחות פורטוגלית. 

תהליך קבלה ידידותי יחסית

כדי לקבל אזרחות ממדינות מסוימות לפעמים יש צורך לטוס לשם כדי להסדיר עניינים שונים או לבקר בשגרירות שלהן כאן בארץ, ומדובר בכאב ראש לא קטן. לא רק זאת, יש גם מקרים שבהם על מבקש הדרכון להוכיח שליטה בשפה המקומית. כאשר מדובר בדרכון פורטוגלי אין סיבה לדאגה, את כל התהליך ניתן לבצע מהארץ בעזרת אנשי מקצוע שהופכים אותו לנוח ופשוט, וגם אין שום צורך לעבור מבחני שפה.
קבלת דרכון פורטוגלי: מילוי טפסים

לימודים, עבודה וטיולים בעולם

דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי לכל דבר, ומשמעות הדבר היא שכל מי שיש בבעלותו מסמך שכזה יכול ליהנות מהאפשרות ללמוד, לגור ולטייל במדינות האיחוד. למעשה, אזרחי האיחוד האירופאי לפעמים יכולים להתקבל ללימודי תואר ראשון או תארים מתקדמים בשכר לימוד מועדף לעומת זרים, ולפעמים גם לזכות בהקלות נוספות. הדרכון הפורטוגלי גם מקנה למחזיק בו אפשרות לעבוד במגוון ארצות באירופה ובעולם, או לכל הפחות לקבל הקלות שמסייעות לתהליך קבלת אישור עבודה בחו"ל. בנוסף לכל זאת הדרכון הפורטוגלי הוא כמובן תעודת מעבר לכל דבר, והיא מקנה אפשרות כניסה ל-185 מדינות – לשם ההשוואה, עם דרכון ישראלי ניתן להיכנס רק ל-161 מדינות.

שם המשפחה הוא לא הכל

יש הרבה דרישות שונות לקבלת אזרחות ממדינות כאלו ואחרות, ורובן כמובן קשורות לשורשי המשפחה של מבקש הדרכון. גם במקרה של דרכון פורטוגלי יש רשימה מסודרת של שמות משפחה יהודיים-ספרדיים שנקבעו על ידי גורמי המדינה, אך גם מי ששם משפחתו לא מופיע בה עדיין יכול לקבל זכאות. אלו חדשות מעולות עבור אנשים ששם המשפחה שלהם שונה בדורות האחרונים מסיבות כאלו ואחרות.

פתיחת אפשרויות לעתיד

אתם אף פעם לא יכולים לדעת מה מחכה לכם בעתיד, לכן תמיד מומלץ להיות עם ראש פתוח ולהכין מראש את כל מה שדרוש כדי לנצל הזדמנויות במהירות. דרכון אירופאי בכלל ואזרחות פורטוגלית בפרט מאפשרים לכם לעשות זאת משום שבנוסף לאפשרויות הלימודים והעבודה שתוארו, הם גם יאפשרו לכם לעבור לגור במדינה אחרת בקלות רבה יותר, להשקיע בנדל"ן במדינות אירופה עם תנאים מקלים ועוד. זכרו שילדים שנולדים לאדם אחרי שהוא מקבל אזרחות פורטוגלית, מקבלים אותה באופן אוטומטי גם הם תמורת אגרה סמלית בלבד.

תהליך הקבלה של דרכון פורטוגלי

אז כפי שהבנתם, אם יש לכם שורשים משפחתיים במדינות שהושפעו מגירוש יהודי ספרד, ייתכן שמגיע לכם לקבל אזרחות פורטוגלית ואת כל היתרונות שהיא מספקת. התהליך הזה מורכב מכמה וכמה שלבים, שאחד מהראשונים והמרכזיים שבהם הוא בדיקת העבר המשפחתי של מגיש הבקשה והוכחת זיקה שתעניק לו זכאות. הבדיקה הזאת מתבצעת מול הקהילות היהודיות בפורטוגל. הגופים האלו בודקים את המידע המשפחתי של מבקש האזרחות ומחליטים האם להכירו כצאצא למגורשי ספרד ופורטוגל. תנאים נוספים לקבלת הדרכון שחשוב להכיר הם העדר עבר פלילי, השתייכות לדת היהודית וגיל 18 ומעלה.
קבלת דרכון פורטוגלי: ארכיון
הקושי העיקרי בתהליך הוא הכנת אילן יוחסין מפורט ומציאת כמה שיותר מסמכים אשר תומכים בו. זו משימה קשה שרבים לא מסוגלים לעבור לבד, אבל באופן עקרוני הדבר אפשרי ולמרבה המזל יש גם גופים שונים כאן בארץ שיכולים לסייע במידה רבה. תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי דרך הגופים האלו מורכב מכמה שלבים עיקריים:
 
  • פגישת ייעוץ ראשונית ובדיקת זכאותו של מגיש הבקשה בהסתמך על מקורות גינאולוגיים.

  • איסוף המסמכים הדרושים ושליחתם לקהילות היהודיות בפורטוגל לשם הכרה במבקש כצאצא למגורשי ספרד ופורטוגל.

  • לאחר שבועות ספורים מתקבלת תשובת הקהילה היהודית. אם היא חיובית ניתן להמשיך בתהליך ולצרף אותה לכל שאר המסמכים הנחוצים לשם הגשת בקשה ופתיחת תיק במשרד המשפטים הפורטוגלי.

  • בשלב הזה תהליך הבקשה לאזרחות נמצא בידיים של גורמי ממשל פורטוגליים, ואם אין חריגות כאלו ואחרות בבקשה לאחר פרק זמן משוער של כ-18-24 חודשים ניתן לקבל תעודת זהות ודרכון פורטוגלי מהשגרירות הפורטוגלית בארץ.

קבלת דרכון פורטוגלי: איור של קבלת דרכון

לסיכום

אזרחות פורטוגלית היא זכות שיש לישראלים רבים אשר מעניקה הרבה יתרונות שבהחלט הופכים את תהליך קבלת הדרכון למשתלם. נכון, מדובר במשימה לא פשוטה ומלאת קשיים, אך כפי שנאמר אתם ממש לא חייבים להתמודד איתה לבד. רק זכרו שגם אם היום אתם לא רואים צורך בקבלת אזרחות נוספת, אין לדעת מה יקרה בעתיד, לכן לכל מי שחושב שיש לו זכאות לדבר, מומלץ לבדוק זאת בהקדם וליהנות משקט נפשי ואפשרויות פעולה רבות יותר בעתיד של חייו.
 
לבדיקת זכאות בחינם - מלאו פרטיכם כאן:
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו