print header

אחת ולתמיד – ממה מורכב מדד 35 ואיך מסתכלים עליו?

 אנו שומעים מדי פעם על מדדים כמו תל אביב 135 מדד ת"א 35 ומדדים נוספים. אך לא לגמרי ברור במה מדובר, ואיך אפשר להסתכל בכלל על המדד הזה? במאמר הבא נסביר מהו מדד תל אביב 35, אילו חברות נכללות בו כיום ומה היתרון הגלום בהשקעה במדדים בכלל.
 
אז תל אביב 35 הוא מדד המבוסס על שלושים וחמש החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה בתל אביב. בין המניות של חברות אלה ניתן למצוא את: מניית טבע, מניות הבנקים כמו דיסקונט, לאומי, פועלים ומזרחי ומניות של חברות טכנולוגיות כמו נייס ואלביט. במדד זה נמצאות גם חברות מובילות בישראל בתחומים שונים, כמו: חברת הדלק פז, חברת פתאל בתחום התיירות, בזק בתחום התקשורת, שופרסל, שטראוס, כיל ואחרות.
 
מה זה מדד 35 - איור של איש על רקע גרף

השינוי שהתרחש בשנת 2017

בפברואר 2017 חל שינוי משמעותי במדדי הבורסה הישראלית. עד מועד זה המדד שלך החברות הבולטות בישראל (בעלות שווי השוק הגבוה ביותר) היה מורכב רק מ-25 החברות המובילות. לאחר שהוחלט לאפשר פיזור רחב יותר ולהקטין את השפעתן של החברות המובילות בראש הרשימה על כיסי המשקיעים, נוספו עשר חברות נוספות. שינוי זה השפיע על מדד נוסף שנועד ליצור פיזור סיכונים רב יותר בהשקעות. אם בעבר היה מוגדר "מדד תל אביב 100" – המדד המורכב ממאה החברות המשפיעות, מדד זה בוטל.  לשלושים וחמש החברות שהיו במדד שלושים וחמש הצטרפו עוד תשעים חברות משפיעות (בעלות שווי השוק הגבוה ביותר אחריהן) ויצרו את מדד 125 המגוון. 

מדוע להשקיע במדדים ולא במנייה בודדת?

השקעה במדדים מאפשרת לפזר את הסיכון שלנו בהשקעה בשוק ההון. כאשר אנו משקיעים במנייה אחת או שתיים – אנו מושפעים מאוד מהעליות והירידות שלהן. כאשר מנייה יורדת או צונחת וחלק ניכר מכספנו מושקע בה אנו חושפים את עצמנו לרמות סיכון גבוהות שיכולות להוביל הפסדים. לעומת זאת, כאשר אנו מחלקים את ההשקעה בין מספר מניות מובילות כאשר חלקן עולות וחלקן יורדות – השוק במרבית המקרים יוביל אותנו לרווח ממוצע סולידי יחסית. 
 
חשוב, כמובן, לא להשקיע סתם בחברות שבחרנו מתוך רשימת המניות הקיימת, אלא להתמקד בכאלה שיש להן נפח פעילות רב. מניות אלה יכולות להיות הבחירה המושכלת של משקיעים מוסדיים רבים, של חברות השקעה גדולות ושל משקיעים מנוסים. לכן, נראה פעמים רבות שחלק מתיק ההשקעות הסולידי הנפוץ יכלול מדדים כמו תל אביב 35 ותל אביב 125, הכוללים את החברות בעלות השווי הגדול ביותר בתקופה הנוכחית.
מלבד זאת נציין כי כאשר רוכשים מניה של חברה ניתן לרכוש מניה זו בלבד. לעומת זאת, כאשר משקיעים בחשיפה ל"מדדים" משתמשים בכלים פיננסיים מורכבים יותר ממניות המקטינים את הסיכון. כלומר, לא משקיעים במניות אלא בתעודות סל, תעודות נאמנות, אופציות וחוזים עתידיים. 

השקעה בבורסה – גם למתחילים

אם אתם מתחילים כיום בהשקעות בבורסה ועדיין לומדים את המושגים הראשונים, קוראים ידיעות על מנית טבע, מגלים שגיל שוויד מצ'ק פוינט מכר את מרבית המניות שלו ועוקבים בעניין רב אחרי ההשפעה של מלחמת הסחר עם סין שהכריז הנשיא טראמפ על וול סטריט, בוודאי גיליתם שכדאי לנסות ולהשקיע בצורה זהירה בבורסה. לכן, השקעה במניות הנמצאות ברשימה של תל אביב 35, אם באופן פרטני בכל מניה ואם בהשקעה במכשירים הפיננסיים הצמודים למדד כולו, יכולה להיות אסטרטגיה נכונה כאשר אתם מתחילים בשוק ההון.

חוששים להתחיל לבד? למדו מהמומחים

תוכלו להתחיל קורס בסיסי של השקעות בשוק ההון וללמוד איך נותנים את ההוראות השונות לבורסה, איך לקרוא את הגרפים המעידים על שינויים במצב השוק ומה הן התיאוריות המאפשרות לנסות ולנבא האם אנו נמצאים בעליה או ירידה. תוכלו ללמוד מושגים מעניינים כמו: "שוק שורי" או "מניות ארביטראז'" ולהכיר את הבורסות השונות, בהן אפשר להשקיע בעולם. למרבה המזל, כיום גם החברות המובילות הישראליות מככבות בוול סטריט ובבורסה בתל אביב ולפעמים אפשר לעשות אפילו רווח קטן מהעובדה כי קיים הבדל בשער של מנית אותה חברה בין הבורסות השונות לזמנים קצרים במהלך המסחר.
 
המאמר הינו אינפורמטיבי בלבד, אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם, לרבות ניירות ערך, יחידות השתתפות בקרנות נאמנות ו/או כל נכס פיננסי אחר. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לצרכי הלקוח. אין באמור לעיל התחייבות של הכותב להשגת תשואה כלשהי.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.