print header

עוברים בירוק – על מה שצריך לדעת לפני טסט לאופנוע

 החיים קצרים מכדי לעמוד בפקקים, והדרך לעקוף אותם רצופה תמיד במכשולים. הפתרון המתבקש – טסט לרכב דו-גלגלי – הוקשח לאחרונה. אז מה חשוב לדעת היום לפני שניגשים למבחן המעשי?

קשה לקבוע האם הפקקים הם הסיבה העיקרית שרבים מבקשים להוציא רשיון לרכב דו-גלגלי (דו״ג), אבל האפשרות להימנע מהם היא ללא ספק אחד היתרונות היותר שווים. חוץ מהשעות המצטברות שכל עם ישראל ממתין יחדיו בפקקים בכל חלקי הארץ, יש לכך השלכות גם על מצב הרוח שלנו, אפשרויות התעסוקה וכל מה שמשתמע מכך. אך חוץ מהסיבות הפרקטיות, זו גם יכולה להיות פשוט אהבה לאופנועים, כל סוגי האופנועים. בין אתם בעניין של רכיבה על אופנוע-כביש מפנק ומרשים, בשטח כל סוף שבוע על אופנוע תואם, או בקטע צנוע יותר של 125 סמ״ק כדי להגיע לעבודה מהר יותר ולהספיק לישון עוד שעה בממוצע בלילה – עליכם להגיע ערוכים היטב למבחן המעשי לפני קבלת הרישיון. אכן – נראה שלא משנה מה מביא אתכם למגרש המבחנים, חשוב שתגיעו לשם מוכנים בגוף ובנפש, וכדאי שתתעדכנו בנוסח הנהלים החדש לטסטים לדו״ג – קשוח זה שם המשחק. במיוחד בשבילכם הכנו את המדריך השלם.

דברים שכדאי לדעת על טסט לאופנוע: אישה צעירה רוכבת על אופנוע

אם תיסע מהר, תקבל ציון עובר 

מספר סעיפי מבחן חדשים שהתווספו למבחן המעשי לרכב דו״ג הפכו אותו לקשה יותר. הנבחנים נדרשים להדגים ארבעה תרגילי שליטה: רכיבה בשמיניות, סללום, נסיעה איטית לאורך קו ישר ובלימת חירום. בנוסח הנהלים החדש לטסטים לדו״ג, אופנועים וקטנועים כאחד, ידרשו הנבחנים להפגין את השליטה הזו במהירות גבוהה יותר. הרפורמה כוללת גם מבחן ״השכבות״, הטיית האופנוע בזווית חדה, שעד כה לא בוצע במהלך הטסטים.

אתם יודעים מתי אתם מוכנים

אתם מוכנים כש: תרגישו שאתם שולטים בכלי הדו״ג שעליו אתם נבחנים; תדעו על בוריים את חוקי התנועה; וכשיש בכם ביטחון שתוכלו לזהות מכשולים בדרככם ולהימנע מהם – זה הזמן לקבוע את המבחן המעשי. אם המורה שלכם לא מסכים אתכם הוא כנראה צודק ועדיף – כלכלית ובטיחותית – לקחת עוד כמה שיעורים ליתר בטחון.

לכו לישון

בעוד זמן כזה או אחר, תהיו אתם והאופנוע כגוף אחד, ותדעו להתנהל איתו גם כשאתם קצת עייפים או כשכואבת לכם הבטן. ליום המבחן המעשי יש נטייה לעורר לחץ קל גם ב״קולים״ שברוכבים הפוטנציאליים, לכן את הלילה לפני מומלץ לעבור בשינה ארוכה ולהגיע רעננים, שבעים ואף מרוקנים לבחינה עצמה. אל תשכחו לקחת בבוקר רישיון נהיגה או תעודה מזהה אחרת.

רוך וקושי

מהרגע שהגעתם למגרש המבחן, הקדישו את עצמכם ב-100% לעניין. כבו את הסלולרי, העבירו את זמן ההמתנה לשיעור החימום או הטסט עצמו בצעידה, מתיחות, תרגילי נשימה, האזנה למוסיקה – כל מה שמשרה רוגע על הגוף שלכם. כשאתם עולים על האופנוע, שבו בזקיפות, אחזו בכידון ברוך וקושי, וקחו נשימה עמוקה שתניח את הגוף שלכם בדיוק במקום הנכון על הכלי.

הבוחן קובע

יכול להיות שבסיום מבחן השליטה, או לאחר מבחן הכביש, יכריז הבוחן שלא עברתם את הטסט. הבוחנים, שקובעים הכל החל מסדר הנבחנים ועד רשימת העוברים, בודקים את שפת הגוף, מהירות התגובה וכמובן השליטה בכלי עצמו. אז הקשיבו להוראות הבוחן, בצעו כל הוראה במהירות המתאימה וזכרו שכל תנועה צריכה להיעשות בשיקול דעת. בחנו היטב את הדרך שלפניכם כשאתם יוצאים לכביש, שמרו על כללי הזהירות ותנו זכות קדימה, גם אם צופרים מסביבכם בלי הפסקה. יש מקרים שנבחנים יוצאים בתחושת ניצחון ומשוכנעים שעברו את הטסט בהצלחה, אך מגלים לצערם שהם והבוחן לא באותה הדעה. זה מתסכל, אין ספק, אבל קבלו את החלטתו כלשונה - זו העבודה שלו ויש סיכוי יותר מסביר שהוא יודע מה הוא עושה היטב.
 
עשרות רוכבי אופנוע נהרגים מדי שנה בתאונות דרכים, רובם מתחת לגיל 24. שיעור מעורבותם של אופנועים בתאונות דרכים גדול פי 2.3 מחלקם במצבת כלי הרכב. הרכיבה על אופנוע מחייבת אתכם לשליטה מוחלטת בכלי, כזו שתביא אתכם הרבה יותר מהר לכל מקום, אבל גם בחתיכה אחת. השלימו את השיעורים שנדרשים לכם, גשו לטסט ברצינות המתבקשת ושובו הביתה עם רשיון – ובשלום.
 

מקור התמונה: Shutterstock

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.