print header

החזרי מס לאחר לידה: כל מה שצריך לדעת

  התקופה לאחר הלידה היא מרגשת במיוחד ומביאה עמה תהפוכות רבות, רגשיות וגם גופניות. נשים רבות בוחרות לצאת לחופשת לידה לפני החזרה לעבודה הסדירה על מנת שיוכלו להתאושש, וגם כדי לבלות זמן עם ילדן הרך. בתקופה הזו נשים שעבדו לפני הלידה מקבלות משכורת שאינה מלאה בגלל חוקי שכר שונים וגם פריסות של משכורות, מה שעלול להקשות על הכלכלה הביתית, בייחוד כשמצטרף אדם נוסף שדורש טיפול. כדי להקל על המצב הזה, חשוב שאימהות ומשפחות צעירות יהיו מודעים לזכויות להן זכאיות האימהות, הכוללות גם החזרי מס עד ל-6 שנים לאחר הלידה עצמה.
 
אישה בהריון עומדת בטבע עם היד על בטנה
 

מדוע נשים לאחר לידה זכאיות להחזרי מס?

מס ההכנסה שכולנו משלמים נקבע בצורה שנתית ובסכום שנפרש על פני 12 חודשים. המערכות הממוחשבות שקובעות את הסכום שכל אדם צריך לשלם מעריכות כי כל האנשים עובדים במשך כל השנה, בלי לקחת בחשבון היעדרויות ממושכות בשל החלפת מקום עבודה, חופשה ארוכה או לידה. כך יוצא שאישה אשר יוצאת לחופשת לידה של מספר חודשים משלמת בכל חודש לפני החופשה מס חודשי על פי הסכום שנקבע למשך שנה. כיוון שהיא אינה עובדת במשך מספר חודשים, יוצא כי המס המשולם גבוה מזה שאמור להיות.
 
 

מלבד זאת, יש סיבות נוספות שהופכות אימהות לזכאיות להחזר מס:

1. הארכת חופשת לידה: חופשת הלידה בישראל הקבועה בחוק היא 14 שבועות, ונשים רבות בוחרות להאריך אותה. זה אומר שלפני החופשה הן שילמו מס גבוה יותר ממה שהיו צריכות, שכן יש חודשים נוספים מעבר לשלושה של חופשת הלידה שלא עובדים בהם, אך עדיין משלמים עליהם מס.
 
2. שכר נמוך בחופשת הלידה: בגלל חישובים ופריסות כאלו ואחרות, השכר שמקבלים ב-14 השבועות של חופשת הלידה נמוך יותר מהשכר שנשים מקבלות לפני שיצאו לחופשה. זה אומר שהן שילמו מס גבוה על חודשים שלא עבדו וששכרן נמוך מזה שהן קיבלו. זה נותן זכאות להחזר מס שמומלץ לבדוק ולא לוותר עליו, במיוחד כשיש תינוק קטן בבית.
מחשבון עם כסף לידו
3. נקודות זיכוי: נשים לאחר לידה זכאיות לנקודות זיכוי והקלה במס כפי שמפורט מטה, אך לעתים נופלות טעויות במערכות החישוב, מה שגורם לרישום לא נכון של נקודות זיכוי. חשוב לעקוב אחר נקודות הזכות הרשומות בביטוח הלאומי ובמס הכנסה כדי לוודא שמקבלים את מלוא הזכויות לפי החוק:
א. בשנת הלידה: חצי נקודת זיכוי.
ב. בשנה שלאחר הלידה ועד למלוא 5 שנים לילד/ה: 2 נקודות זיכוי.
ג. מגיל 6 ועד למלוא 17 שנים לילד/ה: נקודת זיכוי אחת.
ד. בשנה בה ימלאו לילד/ה 18 שנים: חצי נקודת זיכוי.
 

חשוב לדעת:

  • הזכאות להחזר מס לאימהות ניתנת לנשים ששכר הברוטו שלהן היה 6,000 ₪ ומעלה לפני הלידה.
  • אם חזרת לעבודה בשנה הקלנדרית לאחר זו שיצאת בה לחופשת לידה (למשל אם ילדת בשנת 2015 וחזרת לעבוד בשנת 2016), המעסיק לא יכול להעניק לך את נקודות הזיכוי להן את זכאית בצורה אוטומטית, וכדי להשיג אותן יש לפנות למס הכנסה.
  • נכון לשנת 2017, נקודת זיכוי אחת שווה 215 ₪ בחודש ו-2,580 ₪ בשנה.
משפחה יושבת ומחייכת על הדשא
  • בן זוגך זכאי גם הוא לנקודות זיכוי עד שילדכם מגיע לגיל 3, וחשוב לוודא שהוא זוכה להן בהתאם לחוק.
  • ניתן לקבל את החזר המס עד 6 שנים אחורה, כלומר אם ילדך בן 5 ואת רוצה לבדוק את זכאותך להחזר מס על התקופה לאחר היוולדו, תוכלי לעשות זאת בהתאם לחוק. החזר המס יתבצע על ידי מס הכנסה בתוספת ריבית והצמדה.
  • ככל שעבר יותר זמן והסכום של החזר המס גבוה יותר, סכומי הריבית וההצמדה יהיו גדולים יותר בצורה משמעותית.
  • הטופס אותו יש למלא כדי לקבל החזר מס נקרא "דין וחשבון שנתי מקוצר לשנת המס", או טופס 135, ויש למלא אותו עבור שנת המס עליה רוצים לקבל החזר. לחצו כאן כדי להוריד למחשב ולהדפיס את הטופס הנחוץ לכם עבור שנת המס עליה אתם מעוניינים לקבל החזר (עד 6 שנים אחורה).

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו