print header

איך להיות חכם יותר? טיפים מפי האנשים המצליחים והמשפיעים בעולם

כל ממציא ואדם שהשפיע על עולמנו לכל אורך ההיסטוריה היה בעל צורת מחשבה טיפה שונה מהמקובלת או הרגילה. לחלקם לא הייתה מנת משכל גבוהה מהממוצע, אולם בעזרת שינוי קטן באופן המחשבה וסיגול מנהגים מועילים, הם הצליחו להפוך את עצמם לחכמים יותר ובכך סייעו לעצמם להשיג את השאיפות שלהם. מומלץ שתלמדו מ-9 האנשים המצליחים והמשפיעים הבאים כיצד תוכלו לחזק את המוח שלכם ולקרב אתכם יותר למטרות שלכם בחיים. אם תאמצו אפילו רק מנהג אחד מאלו שתכירו, זה כבר יעשה שינוי מבורך בחייכם.

1. וולפגנג אמדאוס מוצרט: שמרו על לוח זמנים ברור

אנשים חכמים ומשפיעים
 

מספרים כי המלחין הגאון מהמאה ה-18 סבל מתסמינים שעשויים להעיד על הפרעות קשב וריכוז. כדי להתגבר על הבעיה, מוצרט עשה לעצמו מנהג לשמור על לוח זמנים קבוע וברור. סדר היום שלו חולק לזמנים שבהם היה מלחין, מעביר שיעורים לתלמידיו, מבלה זמן עם חבריו, וכמובן שהוא פינה גם זמן ראוי לשינה טובה.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

שגרה ושמירה על לוח זמנים קבוע וברור יכולים לעזור לכם להיות חכמים יותר על ידי יצירת אורח חיים בריא לגוף ולנפש. לדוגמה, אם אתם קובעים שבכל יום תקראו מאמר אחד שילמד אתכם משהו חדש, במהלך שנה אחת תלמדו 365 דברים חדשים. דמיינו מה זה יעשה לכם אם תשמרו על המנהג הזה במשך כל החיים...

 

2. ניקולה טסלה: המריצו את התאים האפורים

אנשים חכמים ומשפיעים

ניקולה טסלה אמנם לא זכה להכרה בחייו, אך כיום הוא ידוע בתרומתו הרבה לתחום הנדסת החשמל בכלל ולשימוש בזרם החילופין בפרט, שמשמש אותנו בחיווט חיבורי אינטרנט למשל. הגאון הזה, שבבעלותו היו מעל 100 פטנטים שונים, כולל המנוע החשמלי, נהג לכווץ את בהונותיו במשך כמה דקות בכל לילה מתוך אמונה שהפעולה הזו מסייעת לו לקבל צלילות מחשבתית וממריצה את התאים האפורים שבמוח.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

בעוד שכיום אין ראיות מדעיות שמוכיחות כי כיווץ הבהונות אכן ממריצות את תאי המוח, יש די ראיות מקהילת הרפלקסולוגיה שמראות כי הבוהן הגדולה שברגל קשורה בקו עצבי ישיר אל המוח. לפי המידע הזה, רבים מאמינים כי עיסוי או כיווץ הבוהן מסייע בהרגעת המוח ובשיפור הריכוז. יתכן שטסלה ביצע את הפעולה הזו עם נעליים לרגליו, מה שגרם לבוהן שלו להתחכך בתחתית הנעל ולהמריץ את תאי המוח שלו.

 

3. תומס אדיסון: שנו את הגישה שלכם לכישלון

אנשים חכמים ומשפיעים
 

איפה היינו היום ללא תומס אדיסון? הממציא הגאון היה בעל יותר מ-2,000 פטנטים שונים, וסופר עליו כי בדרך אליהם נכשל ביותר מ-10,000 ניסויים. ציטוט ידוע של אדיסון הוא, "לא נכשלתי, אלא רק מצאתי 10,000 דרכים שלא עובדות", ואין ספק שגישה שכזו עזרה לו להמשיך ולנסות עד שהגיע לתוצאות שאותן רצה לראות. בלעדי הנחישות שלו, כנראה שלא הייתם יכולים לקרוא כעת את הכתבה הזו על צג המחשב או הסמארטפון שלכם.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

כולנו נכשלים בחיים מדי פעם, אך זה לא מראה שום דבר על מי שאתם ושום כישלון אינו קבוע. אתם יכולים ללכת בעקבות אדיסון ולא לפחד לנסות דברים חדשים. אנשים רבים לא מנסים כלל משום שהם מפחדים מכישלון, אך הדרך היחידה להיכשל באמת היא לוותר. אם דברים לא הולכים כמתוכנן ונכשלתם, פשוט למדתם דרך שלא עובדת וכך הפכתם לחכמים יותר משהייתם לפני. המשיכו לנסות ולעולם אל תוותרו לעצמכם.

 

4. שיגרו מיאמוטו: נתחו את העולם

אנשים חכמים ומשפיעים

יוצר המשחקים הגדול של חברת נינטנדו מוערך עבור משחקים קלאסיים שזכורים לרבים עד היום, כמו למשל סופר מריו. מספרים כי מיאמוטו נהג לקחת איתו לכל מקום סרט מדידה, וכי הוא נהנה למדוד דברים שונים בכל הזדמנות. בשל תחביב זה הוא נהנה לנחש את גובהם של אנשים שפגש, בדרך כלל בדיוק רב ובהצלחה.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

המנהג של מיאמוטו מראה דחף ללמידה ולהבנת הסביבה שמקיפה אותו. אם תיישמו כלים דומים בחייכם תוכלו להבין יותר את הסביבה שבה אתם חיים ונמצאים. לא רק שזה יהפוך אתכם לחכמים יותר ובעלי ידע רב, זה גם יעזור לכם להסתגל בקלות רבה יותר לכל סביבה חדשה שתהיו בה בכל מקום בעולם.

 

5. אייזק ניוטון: בחנו נקודת מבט שונה

אנשים חכמים ומשפיעים

ידוע שהגאון הנ"ל גילה את כוח המשיכה ואת חוקי התנועה, אך לא רבים מכירים את המנהג שעזר לו להגיע לתגליות האלה. ניוטון האמין שצריך להסתכל על כל בעיה מכמה זוויות ונקודות מבט, לכן בכל פעם שנתקל באחת כזו, הוא נהג לבנות את הבעיה מחדש. זה עזר לו לראות כיצד נוצרת אותה הבעיה ולהסתכל עליה מנקודות מבט שמחשבה על הפתרון לה לא הייתה מספקת, מה שהוביל אותו לא פעם לתשובה המיוחלת.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

אם נתקלתם בבעיה, אל תילחצו ותחפשו את הפתרון לה באופן מיידי. קחו את הזמן ונסו למצוא דרכים חדשות להסתכל עליה כדי לפתור אותה. לפעמים הפתרון הברור ביותר הוא לא התשובה הטובה ביותר. על ידי בניית הבעיה מחדש תוכלו לחזק את יכולת פתירת הבעיות שלכם, כל זאת בזמן שאתם מאמנים את המוח שלכם להיות חכם יותר על ידי מחשבה מחוץ לקופסה.

 

6. מארק צוקרברג: הגבילו את הבחירות היומיות שלכם

אנשים חכמים ומשפיעים

אין ספק שפייסבוק הוא אחד המותגים המזוהים ביותר בעולם של היום, כשיותר ממיליארד משתמשים רשומים לאתר ומשתמשים בו באופן יומיומי. מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, יצר דרך שבה אנשים יכולים לתקשר ולבנות מערכות יחסים מכל מקום בעולם. הוא לוקח את האחריות הזו ברצינות רבה כל כך, עד שסיגל לעצמו מנהג שיעזור לו לשרת את אותה המטרה. אם תנסו לחפש את מארק בגוגל, תמצאו תמונות רבות שלו עם אותה חולצה אפורה. הוא נוהג ללבוש את אותה החולצה מדי יום בכדי לצמצם את הבחירות שעליו לבצע בכל יום, ובכך לפנות את ראשו למחשבות על הקהילה שיצר. מארק מציין כי הוא מרגיש שהוא לא מועיל לעצמו עם כל בחירה קטנה ולא משמעותית בחיים, כמו בחירת בגדים.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

בכל יום דעתנו מוסחת על ידי דברים רבים, ולמרבה האירוניה, פייסבוק הוא אחד המסיחים הגדולים ביותר שמונעים מהמוח שלנו לשמור על דבקות בעבודה ובמטרות שיצרנו לעצמנו. תוכלו לפשט את החיים שלכם על ידי צמצום הסחות הדעת שמפריעות ליעילות שלכם מדי יום. כשמדובר בהגבלת הבחירות, בחרו כבר עכשיו להקדיש זמן מוגבל לרשתות חברתיות או לכל דבר אחר שמסיח את דעתכם במהלך היום, וכך לא תצטרכו להרגיש רע עם עצמכם אחרי יום שביליתם בעשיית דברים שלא סייעו לכם להשיג את שאיפותיכם.

 

7. מאיה אנג'לו: מצאו את מקום העבודה הטוב ביותר עבורכם

אנשים חכמים ומשפיעים

ד"ר אנג'לו, הסופרת והמשוררת האמריקאית זוכת הפרסים, תרמה רבות לעולם בזכות פעילותה למען זכויות האדם. בכדי להפוך את עצמה לדמות מעוררת השראה ומצליחה, ד"ר אנג'לו הייתה נוהגת ללכת לבתי מלון או לאכסניות, שבהם הייתה מתבודדת כדי לכתוב בראש שקט. כמובן שהיא יכלה לכתוב בשקט גם בביתה, אך בראיון שנערך איתה בשנת 1983 היא ציינה, "אני נוהגת לעבוד בחדרי בתי מלון. הם קטנים, יש בהם רק מיטה וחדר שירותים. אני שומרת בחדר רק מילון, תנ"ך, חבילת קלפים ובקבוק שרי (יין מחוזק). אני מנסה להגיע לחדר בשעה 7 בבוקר ועובדת בדרך כלל עד 2 אחה"צ. אם אני לא מצליחה לבצע עבודה שאני מרוצה ממנה, אני נשארת בחדר רק עד 12 וחצי בצהריים. אם העבודה הולכת טוב, אני עשויה להישאר שם גם כל היום, כל עוד היא ממשיכה כך. בודד שם, וזה נפלא!"

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

גאונים רבים נהגו לבצע את עבודתם רק במקום אחד, שבו היו מבצעים אותה על הצד הטוב ביותר. זה יכול להיות חדר מסוים או בחוץ על ספסל. על ידי שמירה על המנהג הזה תוכלו לתת למוח שלכם הזדמנות להגיע לרמות שבמקרים אחרים הוא לא בהכרח היה מסוגל להשיג. מצאו לעצמכם מקום שמפיח בכם השראה ומאפשר למוח שלכם לחשוב בצורה ממוקדת ובדרכים יצירתיות יותר מכל מקום אחר.

8. בנג'מין פרנקלין: נצלו את הטמפרטורה הקרה

אנשים חכמים ומשפיעים

יש מעט מאוד דברים שמרגיעים יותר מאמבטיה חמה, אך בנג'מין פרנקלין דווקא בחר להעביר את הטבילה היומית שלו במים הקרים של נהר תמזה שבלונדון. כמובן שהיו בסביבת ביתו מרחצאות שבהן יכול היה לטבול את גופו, אך בנג'מין ידע ששמירה על הגוף בטמפרטורה קרה למשך זמן קצר מסייעת לדם לזרום לליבת הגוף כדי לשמור עליו בחיים. כשחימם את גופו לאחר הטבילה והחזיר את טמפרטורת הגוף שלו לנורמלית, הדם מילא מחדש את כל תאי גופו ורענן אותם, כולל את מוחו. כמובן שלא מומלץ לקפוץ ישר לתוך נהר קפוא משום שתסתכנו בהיפותרמיה, אך מקלחת קרה פעם בכמה זמן לא תעשה לכם נזק.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

כשגופכם והמוח שלכם מוצפים בדם שלא שהה בהם לפני, מתקבלת חדות פיזית ומנטלית למשך זמן קצר. אנשים רבים עוברים טיפולי קריותרפיה, בהם הם נכנסים לתא שמוצף בטמפרטורה קפואה למשך מספר דקות לטיפול בכאבים ולשיפור התחושה הפיזית. כשהמטופלים חוזרים לטמפרטורת החדר (25 מעלות), הגוף שלהם משחרר אדרנלין ואנדרופינים, אשר מסייעים להמריץ את הגוף והנפש, וכן להעלות את מצב הרוח. ההורמונים המשוחררים יכולים לסייע לכם לשמור על מוטיבציה ולזכות בצלילות מחשבתית שתשפר את עבודתכם.

 

9. לאונרדו דה וינצ'י: אל תפסיקו ללמוד

אנשים חכמים ומשפיעים

דה וינצ'י היה איש אשכולות ידוע; הוא היה צייר, פסל, מוזיקאי, מתמטיקאי, מהנדס, ממציא ואדריכל. לדה וינצ'י היה גם מנהג שאולי תרצו לאמץ לעצמכם; הייתה לו סקרנות של ילד והוא נהג לשאול שאלות וללמוד בכל הזדמנות אפשרית. הסקרנות שלו הובילה אותו לעסוק בדברים רבים מלבד אומנות עבור האומנות, ובזכותה הוא למד מכונאות, אווירונאוטיקה ואנטומיה – תחומים מדעיים לכל דבר.

איך זה יכול לעשות אתכם חכמים יותר?

די ברור שככל שאנו לומדים יותר, אנחנו נעשים חכמים יותר. עם זאת, יותר מדי אנשים לא מודעים לכך שלמידת נושאים רבים ומגוונים מאפשרת לנו להגיע לתגליות בתחומינו בזכות היחסים שבין אותם נושאים שלמדנו לבין הדברים שאנו עוסקים בהם. לדוגמה, אם אתם אמנים שלומדים מעט כימיה, זה יעזור לכם להבין כיצד מרכיבים כימיים עובדים יחדיו כדי לדעת כיצד מומלץ ביותר לערבב צבעי שמן ביחד. סוג כזה של למידה יכול לספק לכם הזדמנויות לראות מעבר לעולם שאותו אתם מכירים ולפתוח את הראש לדברים חדשים שרק האנשים הגדולים והמשפיעים ביותר מגיעים אליהם. 

 

כמה מילים לסיכום

כל אלו הם רק כמה דוגמאות קטנות למנהגים של אנשים גאונים שחיו ועדיין חיים בעולמנו, אשר זכו להישגים מרשימים ותרמו רבות לאנושות. אם תאמצו לעצמכם אפילו רק מנהג אחד מתוך כל אלה ותיישמו אותו בחייכם, יתכן שגם אתם תהיו הממציאים הגדולים הבאים של העולם, או לפחות תסייעו לעצמכם להשיג את השאיפות שתמיד חלמתם להשיג.

מה המנהג שאהבתם יותר מכל ושהחלטתם לאמץ? נשמח לשמוע מכם בתגובות.

 

מקור התמונות: BagoGames, Guillom, thepanamerican, Dominikmatus, Brian Solis

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו