print header

איך לטפל בבעיות בסיסיות ברכב?

החורף הגיע וכולנו צריכים להכין את רכבנו לעונה הגשומה, אבל האמת היא שאנחנו צריכים להכין גם את עצמנו. כתבנו עבורכם את המדריך המלא לכל הבעיות הבסיסיות שיכולות להתרחש בנסיעה, מווישרים בלי מים ועד תאונת דרכים. גם אם אתם חושבים שאתם נהגים מנוסים, קראו את המדריך ורעננו את הידע שלכם.

דברים שתמיד צריכים להיות ברכב
 
כל נהג חכם שומר ברכב שלו את הדברים הבאים, על כל מקרה שלא יבוא. גם אם הם ישמשו אתכם רק פעם אחת, עדיין תודו לעצמכם על שטרחתם לשים אותם ברכב מבעוד מועד.
  • מדריך ההפעלה של הרכב. בו תוכלו למצוא את פרטי החלפים המתאימים, הוראות איך לבצע את כל פעולות התחזוק של הרכב, סוגי השמן המתאימים ועוד.
  • כבלים להתנעת הרכב. שני כבלים המשמשים אותנו במקרה בו המצבר שלנו שבק חיים.
  • ערכת החלפת צמיג. הערכה כוללת מגבהה (ג'ק), מוט לפתיחת וסגירת האומים וצמיג חלופי.
  • משולש אזהרה ואפוד זוהר. יש להתקין את משולש האזהרה האדום במרחק של כ-100 מטרים מהרכב, במקרה ועצרתם אותו בצד הכביש בגלל תקלה. כשאתם יוצאים מהרכב לטפל בבעיות שונות, עליכם ללבוש תמיד את האפוד הזוהר כדי למנוע תאונות.

 

מדריך נורות בלוח המחוונים

לוח המחוונים שלנו מודיע לנו על כל הבעיות הדחופות ביותר ברכב ברגע שהן מתרחשות, אך רבים מאיתנו לא מכירים את הסימנים השונים. אלה הם הסמלים הנפוצים ביותר בלוחות המחוונים שלנו.

בעיות רכב בעיות רכב
יש לחץ שמן נמוך במנוע. בדקו את רמת השמן והוסיפו עוד אם יש צורך, ויש לכם שמן. במידה ולא, הזמינו גרר וקחו את הרכב למוסך או תחנת דלק. נסיעה עם רמת שמן נמוכה יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך למנוע.
בדקו את פעולת דוושת הבלמים. אם יש לבלמים תחושה ספוגית, או שהיא מגיעה עד לרצפה, הפסיקו לנהוג והזמינו גרר. אם הדוושה מרגישה נוקשה והרכב נעצר מיד, בדקו את רמות נוזל הבלמים במוסך או תחנת דלק. אם הנורה דולקת אחרי שהוספתם נוזל בלמים, קחו את הרכב למוסך מיד.
בעיות רכב בעיות רכב

כריות האוויר מנותקות ולא יפעלו במקרה של תאונה. יש לקחת את הרכב למוסך בהקדם האפשרי.

קיימת בעיה במערכת בקרת היציבות. אתם עדיין יכולים לנהוג ברכב, אך מומלץ לנקוט משנה זהירות בכבישים חלקלקים ובפניות. קחו את הרכב למוסך בהקדם האפשרי.

בעיות רכב בעיות רכב
נורת תקלה במנוע. אם הרכב נוסע כרגיל וההילוכים לא קופצים, אתם יכולים להמשיך לנסוע אך קחו את הרכב לבדיקה בהקדם האפשרי. אם הנורה מהבהבת, עצרו את הרכב במקום אפשרי והזמינו גרר. נהיגה עם נורה מהבהבת יכולה להרוס את רכיב פליטת הגז היקר.

יש תקלה במצבר. קחו את הרכב מיד למוסך.

בעיות רכב בעיות רכב

יש בעיה במערכת הנעילה האוטומטית של הגלגלים. אתם יכולים לנסוע ברכב ולהפעיל את הבלמים, אבל היזהרו במיוחד בכבישים חלקלקים. בדקו את הבעיה במוסך בהקדם האפשרי.

המנוע התחמם. עצרו במקום אפשרי בהקדם וכבו את המנוע. אל תפתחו את מכסה הרדיאטור או נוזל הקירור. המתינו כמה דקות והוסיפו מים למיכל המים. אם הנורה עדיין דולקת,עצרו את הרכב והזמינו גרר.
בעיות רכב בעיות רכב

חסר אוויר בצמיג. החליפו צמיג וקחו את הרכב לפנצ'רייה מיד.

אתם נוהגים עם בלם היד מורם. עצרו את הרכב, הורידו את הבלם והמשיכו לנסוע. נסיעה ארוכה מדי עם בלם היד מורם יכולה לשחוק אותו לגמרי.
בעיות רכב בעיות רכב
אורות הערפל שלכם דולקים. נסיעה עם אורות מותרת אך ורק כאשר יש ערפל כבד. נסיעה עם אורות ערפל דולקים בכל מצב אחר תגרור קנס של כמה מאות שקלים. אורות הדרך (האורות הגבוהים) שלכם דולקים. אם אתם נוסעים לבדכם בכביש חשוך, אין שום בעיה. אם רכב שני מגיע מולכם או נוסע לפניכם, כבו אותם מיד, הם מסנוורים את הנהג ויכולים לגרום לתאונה קשה.
בעיות רכב בעיות רכב

הגיע הזמן לקחת את הרכב לטיפול 10,000.

הגיע הזמן למלא דלק.

בעיות רכב בעיות רכב

אחת הדלתות או דלת תא המטען פתוחות. עצרו את הרכב וסגרו אותה היטב.

חסרים לכם מים למגבים. מלאו את התא המיוחד במים וסבון (ניתן לרכוש בכל תחנת דלק).

 

איך להתניע רכב עם מצבר גמור
 
לפעמים הרכב פשוט לא מתניע בבוקר ונורת המצבר פועלת, כלומר, המצבר שלכם מת. כדי להתניע את הרכב, יש להשתמש בכוח של מצבר מרכב אחר.
1. העמידו את שני הרכבים זה מול זה, מכסה מנוע מול מכסה מנוע.
 
2. כבו את המנוע ואת כל האביזרים החשמליים בשני הרכבים.
 
3. חברו את הכבל החיובי (מסומן ב "+", וצבוע באדום)  לחיבור המצבר החיובי (+) במצבר התקין. לאחר מכן חברו את הכבל לחיבור החיובי במצבר הכבוי.
 
4. חברו את הכבל השלילי (מסומן ב"-", וצבוע בשחור) לחיבור המצבר השלילי (-)  במצבר הכבוי. לאחר מכן חברו את הכבל לחיבור השלילי במצבר התקין.
 
5. התניעו את הרכב התקין ותנו לו לפעול כ-5 דקות וכך לטעון את המצבר הכבוי. נסו להתניע את הרכב הכבוי.
 
6. אם הרכב הותנע בהצלחה, נתקו בזהירות את הכבלים. אם לא הותנע, הזמינו גרר.
 
7. מבלי לכבות את הרכב שנטען סעו מיד למוסך כדי להחליף או לטעון את המצבר.
 
אזהרה: חיבור של הכבלים בסדר לא נכון יכול לגרום לתקלות חשמליות בשני הרכבים או אפילו לרוקן את המצבר התקין.

 

איך לשחרר רכב שנתקע בבוץ

כשאנחנו נוסעים בחורף, במיוחד ברכבי שטח, לא פעם אנו נתקעים בבוץ עמוק ומתקשים להוציא ממנו את הרכב. מהי הדרך הנכונה לשחרר את הרכב?

בעיות רכב
  • העבירו להילוך ראשון, או להילוך נמוך. לחצו על דוושת הגז בעדינות, מבלי לעבור את מד 30 הקמ"ש, והניחו לגלגלים להניע את הרכב מעט קדימה.
  • שחררו את דוושת הגז ותנו לרכב להתדרדר מעט אחורה. מיד לאחר הדרדור, לחצו שוב על דוושת הגז כדי להתקדם קדימה. חזרו על הפעולה.
  • הזזה של הרכב קדימה ואחורה בקצב המתאים תגרום לתנופה שתעזור לכם להוציא את הרכב מהבוץ.
אזהרה: אל תעבירו את ההילוכים מהילוך נסיעה (D) לרוורס (R) שוב ושוב. פעולה שכזו יכולה להרוס את תיבת ההילוכים שלכם. במידה ולא הצלחתם להוציא את הרכב בעצמכם 
בשיטה שהוזכרה מעל, הזמינו גרר, זה יותר זול מאשר להחליף את תיבת ההילוכים.

איך להחליף צמיג?

אחת הבעיות הנפוצות ביותר על הכביש היא תקר בגלגל, הקרוי גם פנצ'ר. למדו כיצד להחליף גלגל ברכב.

1. עצרו את הרכב בצד בדרך, ולבשו את האפוד הזוהר שלכם.

2. הוציאו מתא המטען מגבהה (ג'ק), מוט לפתיחת ברגים ואת הגלגל הרזרבי. ברוב הרכבים, אביזרים אלה נמצאים בתא מיוחד מתחת לרצפת תא המטען.

בעיות רכב

3. התחילו לשחרר את הברגים בגלגל. ברוב המקרים, יש להשתמש במשקל הגוף כולו כדי לשחרר את האומים החזקים. שחררו אותם עד לחצי הדרך, לא לגמרי.

בעיות רכב

4. הניחו את המגבהה מתחת לשלדת הרכב, קרוב לגלגל התקור. התחילו להגביה את הרכב בעזרת המגבהה, עד שהגלגל יהיה כולו באוויר בגובה מספיק כדי להסיר אותו בקלות.

בעיות רכב

5. שחררו את האומים עד הסוף, והורידו את הגלגל התקור מציר הגלגל.

6. הרכיבו על הציר את הגלגל הרזרבי, בהתאם לחורי הברגים. התקינו את הברגים על הגלגל, אך אל תחזקו אותם עד הסוף.

בעיות רכב

7. הנמיכו את המגבהה והוציאו מתחת לשלדה. חזקו את ברגי הגלגל היטב. יש לחזק את הברגים בצורת X, כלומר, מחזקים קצת בורג אחד, ואז מחזקים את הבורג הנגדי לו.

8. אחרי שהברגים חוזקו היטב, הכניסו את הגלגל התקור למקום בו ישב הגלגל הרזרבי, וסעו מיד לפנצ'רייה. אין לנסוע מרחקים גדולים עם גלגל רזרבי מחובר.

בעיות רכב

אזהרה: יש מקרים בהם לא כדאי להחליף את הצמיג בעצמנו. אם עצרנו את הרכב באמצע כביש מהיר או ברחוב צר, עדיף להזמין מומחה. החלפת הצמיג על ידי חובבן עלולה לקחת זמן מה, ושולי הכביש המהיר הם מקום מאוד מסוכן לבלות בו את הזמן הזה.

 

מה עושים במקרה של תאונה?

לפעמים, למרות שנסענו בזהירות, אנו מעורבים בתאונה. גם אם זה המקרה, אין צורך להילחץ. שמרו על קור רוח ועקבו אחר השלבים הבאים.

בעיות רכב
1. בדקו אם יש נפגעים בשני הרכבים. אם יש נפגעים, התקשרו מיד למגן דוד אדום (101). אין להזיז את הפצועים ממקומם בשום מקרה, ולהשאיר את הטיפול בהם למומחים.
 
2. בררו איפה אתם נמצאים. חפשו שלטי רחוב, כתובת או שפשוט תבדקו באפליקציית  ה-GPS שלכם. מיקומכם המדויק יעזור לכוחות ההצלה להגיע מהר.
 
3. על דף נקי, ציינו את מזג האוויר, סימני חריקה ואת הנזק לשני הרכבים. נסו לצייר תרשים פשוט של מקרה התאונה, או כמובן לצלם בטלפון הנייד כמה שיותר תמונות מזוויות שונות.
 
4. רשמו את פרטי הנהג השני, שם, מספר רכב, מספר טלפון, והחליפו עימו פרטי ביטוח.
 
5. אתרו עדים לתאונה, רשמו את הפרטים שלהם ואת התיאור שלהם של התאונה.
 
6. במידה והמשטרה נוכחת, בקשו עותק של דו"ח התאונה.

 

 

מקור: אברהם גולן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו