print header

טוב לדעת: 10 דרכים לבנות חוסן נפשי

טוב לדעת

החיים המודרניים הם לא פשוטים: נדמה כאילו מהרגע בו הגחנו לאוויר העולם, אנו מוצפים כל הזמן בדאגות, חששות, משברים ומכשולים. בעוד זה נכון לכל בני האדם, אנחנו כישראלים, חווים את המתח והלחץ ביתר שאת, בשל נסיבות החיים בארץ והתרבות שלנו. לכן, חשוב מאוד לדעת איך לפתח חוסן נפשי ולהתמודד עם משברים וצרות, כי אחרי הכל, באנו גם כדי ליהנות בחיים האלה... לא?

1. צרו קשרים
מערכות יחסים טובות עם משפחה, חברים, שכנים או כל סוג של מכרים הן חיוניות. קבלת סיוע מאלה שאכפת להם מכם ויטו אוזן קשבת לבעיותכם, תחזק את החוסן הנפשי שלכם. אנשים רבים מוצאים שפעילות בקבוצה חברתית-אזרחית כלשהי, מספקת תמיכה סוציאלית ויכולה לסייע בחיזוק התקווה. יותר מזה, סיוע לאחר בעת צרה גם הוא מחזק את האדם העוזר. לדעת שתמיד יש שם מישהו שלא ייתן לכם ליפול, משפר את החסינות שלכם בפני כל מכשול שהחיים יציגו בפניכם.


 

2. אל תראו במשבר כבעיה בלתי פתירה
איננו יכולים לשנות את העובדה שאירועים קשים ומלאי מתח יקרו לנו בשלב זה או אחר בחיים. מה שכן נמצא בשליטתינו, זו האופן בו אנו מפרשים את האירועים ודרך התגובה שלנו אליהם. כשפוקד אתכם אירוע קשה, נסו להביט לטווח הרחוק ולהבין שמדובר בנסיבות זמניות והמצב הוא בר חלוף. בעת משבר, התמקדו שבעתיים בדברים הטובים שכן קורים בהווה. ביחד עם המחשבה על העתיד, זה יחזק העמידות וההתמודדות שלכם ברגעים הקשים.

3. קבלו את העובדה ששינוי הוא חלק מהחיים
יש מטרות בחיים שכבר לא נוכל להשיג. אין מה לעשות, בגיל 42 עם 3 ילדים כבר לא נוכל להתנדב לקורס טיס. החיים נמצאים בתנועה מתדמת ולעיתים זה סוגר בפנינו דברים שלא הספקנו. אך אם תתמקדו במה שאי אפשר לעשות, זה רק ימנע מכם לעשות את מה שאפשר. הבנה שהחיים משתנים, תסייע לכם לזהות אילו הזדמנויות אתכם כן יכולים לנצל לטובתכם ובכך תלמדו לחשוש פחות מפני שינוי.

4. פעלו להשגת שאיפותכם
צרו לעצמכם מטרות ריאליסטיות שניתנות להגשמה. דאגו לפעול באופן עקבי וקבוע להשגת המטרות, גם אם במנות קצובות וקטנות. גם אם המטרה שלכם נראית כמשימה בלתי אפשרית, נסו לפרק אותה לגורמים. בכל פעם השלימו חלק קטן ונועו ככה מבלי להסתכל על קו הסיום, אלא רק על המשוכה הבאה. אחרי זמן מה תביטו אחור ותראו את המרחק שעברתם וזה ישפר את העוצמות הנפשיות שלכם ברגע אחד.

5. נקטו בפעולות החלטיות
הדבר הקל ביותר הוא להתעלם ממצבים שליליים, להדחיק אותם לצד ולחכות שהסופה תעבור. הסופה אמנם תעבור, אך אם לא תדאגו לבצע פעולות נחושות בסביבתכם הקרובה, היא תזרע הרס שיהיה לכם קשה לתקן. בכל מצב שלילי, בצעו פעולות החלטיות שיחזקו את השליטה שלכם בנסיבות אפילו בקצת. הפעולות הללו יאפשרו לכם לפתח שרידות מנטלית גבוהה במצבים קשים, ודי בידיעה שעשיתם משהו ולא עמדתם מנגד, כדי לחזק את החוסן האישיותי שלכם.


 

6. חפשו הזדמנויות לצמיחה עצמית
בכל נקודה חלשה בחיים, יש פוטנציאל לצמיחה אישית. אנשים שחוו אבדן דיווחו במקרים רבים כי המאבק בטרגדיות הובילו למערכות יחסים חזקות יותר ועוצמות נפשיות שלא הכירו בעצמם. בכל אחד מאיתנו קיימות העוצמות האלה והן לא נוצרות יש מאין. צריך רק לדעת לתת להן להתגלות במצבים הקשים. היו מודעים לכך שלנפש שלכם יש כוחות-על והיא כבר תדאג לשאר. עם כל מאבק ומאבק, הנפש תתחזק ותהפוך לעמידה.

7. טפחו השקפה חיובית על עצמכם
אל תתביישו לטפוח לעצמכם על השכם לאחר שהצלחתם להתמודד עם קושי או אירוע בעייתי. כשתצברו מספיק הוכחות ליכולת האישית שלכם להתמודד עם מציאות קשה, זה ישפר את החוסן הנפשי שלכם, שהרי אתם כבר יודעים שאתם מסוגלים. סמכו על האינסטינקטים שלכם, הם בדרך כלל מבוססים על ניסיון לא מודע, שהוא האמיתי והנכון ביותר.

8. שמרו על פרספקטיבה של הדברים
ברגעים קשים, אנו נוטים להצטמק אל נסיבות הרגע העגומות. אולם ראייה רחבה של הדברים, תקל עליכם להתמודד. פרספקטיבה נרחבת, או שמירה על פרופורציות, תסייע לכם להבין שהאירוע שהתרחש לכם הוא פחות משמעותי מכפי שהוא נראה בתחילה. כשתביטו ככה על החיים, שום דבר לא ייראה לכם כמו סוף העולם.

9. צרו השקפה חיובית
לא סתם נושא ההשקפה החיובית נטחן בפי אינספור פסיכולוגים, יועצים ומטפלים. נאמר זאת בפשטות: אם תדאגו כל הזמן מהדברים הרעים, כל החיובי יחלוף לידכם. במקום זאת, נסו לדמיין את הדברים בדרך בה הייתם רוצים שהם ייקרו. באופן הזה, דווקא הצד השלילי יילך וייעלם, ופתאום תמצאו את עצמכם נטולי טרדות וחזקים יותר מאי פעם.

10. טפלו בעצמיכם
עד כה דיברנו על הצד המנטלי והנפשי של החיים, אבל אל תשכחו לא להזניח את הגוף. לא תאמינו איזה קשר הדוק קיים בין הגוף לנפש. גוף בריא, חסון ופעיל, יגרום לכם לחוסן נפשי ברמה הבסיסית ביותר - הרמה שבה אתם מסוגלים לבצע פעולות שדורשות כוח או סיבולת. הגוף הוא הבית של הנפש והיא צריכה מקום טוב להתגורר בו.

 

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.