print header

9 מצבים פסיכולוגיים שלא הכרתם

 
כולם יודעים למה אתם מתכוונים כשאתם אומרים שאתם שמחים או עצובים, אבל מה קורה כשיש מצבים רגשיים שאין לכם מילים לתאר אותם? הנה 9 מצבים שייתכן מאוד שחוויתם, אבל לא ידעתם להסביר במילים.
 
מצבים פסיכולוגיים
 
 
1. דיספוריה: מצב כללי של עצבות הכולל חוסר מנוחה, חוסר אנרגיה, חרדה וגירוי מעורפל. ההפך מאופוריה, ושונה מעצב טיפוסי, משום שלעתים קרובות כולל סוג של עצבנות וקצת כעס. כנראה חוויתם דיספוריה בעקבות ירידה של ממריצים כמו שוקולד, קפה, או משהו חזק יותר. לחלופין, ייתכן שהורגש כתגובה למצב מצער, שעמום קיצוני, או דיכאון.
 
2. השתעבדות: פרופסור וו. ג'רוד פארוט חילק את הרגשות האנושיים לקטגוריות, ואותן לתת קטגוריות. ניתן לזהות רגשות רבים, כמו הנאה וכעס, אבל על תת הקטגוריה של שמחה – "השתעבדות", כנראה שלא שמעתם. שעבוד הוא מצב של התלהבות, לא כמו אהבה או תשוקה. ניתן לחוות אותו גם אם ראיתם מחזה מדהים כמו הצגה, סרט או טיל ממריא לחלל – שתפס את כל תשומת הלב שלכם והרים את מצב הרוח שלכם.
 
3. נורמופתיה: הפסיכיאטר כריסטופר בולאס הגה את הרעיון של "נורמופתיה" כדי לתאר אנשים שכל כך מרוכזים בלנסות להשתלב ולהתאים לנורמות חבריות, עד שזה נהיה הפרעה מסוג "מאניה". אדם נורמוטי לרוב "חסר אישיות" ועושה אך ורק מה שמצופה ממנו על פי החברה. נורמופתיה קיצונית מורכבת על ידי הפסקות מהנורמה, שבהן הנורמוטי נשבר תחת הלחץ ופועל בצורה אלימה או מסוכנת. אנשים רבים חווים נורמופתיה קלה בתקופות מסוימות בחייהם, בייחוד כאשר מנסים להשתלב במסגרת חברתית חדשה, או מנסים להחביא התנהגות שהם מאמינים שאחרים יגנו.
 
4. בזות: יש כמה דרכים לתאר מהי בזות. הפילוסופית הצרפתייה ג'וליה כריסטווה, כתבה ספר על איך מרגישה חווית הבזות. היא טוענת שכל אדם עובר תקופה של בזות כילד קטן, כאשר אנו מבינים לראשונה שהגוף שלנו נפרד מהגוף של ההורים שלנו - תחושה זו גורמת לתחושה של אימה קיצונית שאנו נושאים עמנו לאורך כל חיינו. תחושת הבזות תפעל מחדש כאשר אנו חווים אירועים שלזמן קצר יגרמו לנו להטיל ספק בגבולות של תחושת העצמי שלנו. לעתים קרובות, בזות היא מה שאתה מרגיש כשאתה עד למשהו כל כך נורא שהוא גורם לך להקיא. דוגמה קלאסית היא לראות גופה, אבל בזות יכולה להיגרם גם מצפייה בצואה או בפצעים פתוחים. חזיונות אלה מזכירים לנו, ברמה מסוימת, שהעצמיות שלנו כלולה במה שחייזרים היו מכנים "שקיות מכוערות של בעיקר מים" (כלומר גוף האדם). הדבר היחיד שמפריד אותך מלהיות גוף מת הוא כמעט כלום. כאשר אנחנו מרגישים את המשקל המלא של המשפט הזה, או עומדים בפני המציאות שלה בצורה של גופה, הבחילות שלנו היא בזות.
 
5. עידון: כל מי שקרא מעט על זיגמונד פרויד, יודע מהו עידון. פרויד האמין שרגשות אנושיים הם כמו מנוע קיטור, כשתשוקה מינית היא הקיטור. אם אתה מונע מהקיטור לצאת מבוכנה אחת, הלחץ ייבנה ויוציא אותו בכוח מבוכנה אחרת. עידון הוא תהליך הפניית התשוקות לסקס, לעשיית משהו מועיל כמו כתיבה, תיקון מכסחת הדשא או פיתוח תכנת מחשב. אם אי פעם הוצאת תסכולים על ידי הרכבה של משהו, או נהנית מאוד מפרויקט אומנות, חווית עידון. 
 
6. חזרה כפייתית: פרויד הגדיר חזרה כפייתית כ"הרצון לחזור למצב קודם". על פני השטח, חזרה כפייתית היא משהו שאנו חווים פעמים רבות. דחף חוזר לעשות משהו שוב ושוב, כמו לחזור תמיד באותו מסלול הביתה, או ללכת לאותה מסעדה, למרות שיש מסעדות טעימות אחרות, ומסלולים נוחים לא פחות. יש אחרים שתמיד רוצים להמשיך לצאת עם בני הזוג שלהם, על אף שהם מתייחסים אליהם רע. פרויד היה מוקסם מהצד האפל של חזרה כפיתיית, וקישר אותו לדחף למות. בכל זאת, זה המצב המוקדם ביותר של דברים.
 
7. דה-סובלימציה דכאנית: הרברט מרקוזה היה מעריץ גדול של פרויד, חי בתקופת התהפוכות החברתיות של שנות ה-60. הוא רוצה להסביר איך חברה יכולה לעבור תקופה של שחרור חברתי כמו תרבות הנגד ומהפכות אמצע המאה העשרים, ועדיין להישאר תחת פיקוחן של ממשלות ותאגידים. איך ארה"ב עברה את כל המחאות של שנות ה-60 אבל עדיין להיות נשלטת על ידי הממשלה? התשובה, קבע, היא מצב נפשי בשם "דה-סובלימציה דכאנית". כשזכר שעידון ניתוב אנרגיות מיניות לעניין לא מיני, מרקוזה חי בתקופה משוחררת מינית, ועדיין, אנשים המשיכו להיות מודחקים ע"י מגבלות חברתיות. מרקוזה  הגיע למסקנה שעידון יכול לעזור לחיזוק המשילות. דוגמא טובה לכך היא מסיבות הקולג' בארה"ב – לעתים קרובות סטודנטים משתכרים, מתנסים בסמים ומקיימים יחסי מין, כשבאותו זמן, הם לומדים באינטסיביות לבחינות ומגישים מועמדות לראיונות עבודה.
 
8. אפוריה: האם אי פעם הרגשתם ריקנות נוראית כשהבנתם שמשהו שהאמנתם בו לא באמת נכון? או כשהבנתם שייתכן שמשהו שאתם מאמינים בו קיים וייתכן שלא? זוהי אפוריה. הסיבה שתיאורטיקנים מודרנים אוהבים את המונח כל כך, היא כיוון שזה עוזר לתאר הרגשה שיש לאנשים בעולם עמוס במידע. עולם בו אנו לרוב מלאים במסרים סותרים, שקשה לדעת מה מהם נכון.
 
9. הינאה: זהו מונח מעט פילוסופי. המילה הינאה הומצאה ע"י קהילות אינטרנט שונות, כדי לתאר מצב שהוא ההפך מקנאה. לרוב במערכות יחסים פוליגמיות, בה בני הזוג מתראים עם אנשים נוספים. אם אדם מונוגמי מרגיש קנאה כשהוא רואה את בן/בת זוגו עם פרטנר אחר, אדם פוליגמי מרגיש הינאה – תחושת הנאה מכך שבך זוגו נמצא עם פרטנר אחר. ניתן גם לייחס הינאה לא בהקשר רומנטי, כמקבילה למילה "פירגון".
 

מקור תמונה:  freedigitalphotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו