print header

ברירת מחדל: 7 אסטרטגיות לקבלת החלטות!

אנחנו יכולים להימנע מקבלת החלטות על ידי עשיית כלום,
אבל אפילו זו בחירה"
(גארי קולינס)

פרחים

קבלת החלטות היא כנראה הדבר הקשה ביותר שאנו עושים כבני אדם, או ליתר דיוק, המלחיץ ביותר. רבים מאיתנו בוחרים להימנע מקבלת החלטות קשות, מה שמגביר את הלחץ עוד יותר. זה לא חייב להיות ככה. למדו 7 אסטרטגיות שיעזרו לכם לבצע בחירות וליצור הזדמנויות שלא ידעתם שיש לכם...

בעיקרון זה עובד ככה: כאשר אנחנו מקבלים החלטה ולא אוהבים את התוצאה שהתקבלה מהבחירה שלנו, אנחנו נוטים להתמלא תחושות אשם ולאבד אמון ביכולת שלנו לקבל החלטות מלכתחילה. אנחנו שוכחים שיש בכוחינו לשנות את התוצאה של הדברים על ידי החלטה אחרת. בבת אחת, נראה לנו שכל המהלכים הופכים לברירות מחדל.

העניין הוא שאף אחד לא יכול לחזות את התוצאה של כל בחירה. אנחנו לא יכולים לחזות את התגובה של אחרים וגם לא את האופן בו נרגיש אנחנו אחרי זמן מה. התפיסה לפיה אנחנו 'צריכים' או 'מוכרחים' לעמוד בהחלטות שלנו, הופכת למחויבות עיוורות שמונעת מאיתנו לחיות חיים עם מטרה וחשק.

מה אפשר לעשות? כאשר אנו חוששים לגבי ביצוע בחירה, עלינו להתקרב אליה, לא להתחמק ממנה. ב-5 הדקות הראשונות אולי נרגיש אי נוחות ונרצה "לקפל את האסיפה", אך אם ניגש עם הכלים הנכונים והגישה הנכונה, הרי שאי הנוחות תהפוך במהרה להתבוננות עמוקה. 

החלטה

 

1. כאשר אתם מתמודדים עם החלטה שאתם לא אוהבים או לא רוצים לקבל, שאלו את עצמכם: 'במצב כזה, איזו בחירה תגרום לי להרגיש האדם שאני רוצה להיות?' הבחירות הנכונות ביותר הן אלה המשקפות את מה שאנחנו מעריכים בעולם. אם זה אהבה, טוב לב, יושרה, אומץ או אסרטיביות, החלטה נכונה היא זו המסייעת בידכם להיות מי שאתם רוצים להיות ולהרגיש את מה שאתם רוצים להרגיש.

2. חשבו על הבחירה שאתם רוצים לעשות ואז שאלו את עצמכם: 'איך אני ארגיש לגבי הבחירה הזאת עוד 10 דקות? 10 ימים? 10 חודשים? 10 שנים?' המוח שלנו אלוף בשרטוט תרחישים עתידיים. למרות שבדרך כלל הם מסיטים את תשומת הלב שלנו מהכאן והעכשיו, הרי שכשזה נוגע להחלטה, טוב לחפש את האופק. שאלה כזו יכולה לפשט החלטות מורכבות בנוגע למקום מגורים, לימודים, עבודה, זוגיות ומשפחה.

3. אם תשאלו את עצמכם: 'מה אני צריך לעשות?' התשובה אף פעם לא תהיה חיובית, כיוון ש"צריך" זו מילה מכבידה ומלחיצה. אם תחליפו ניסוח ותשאלו: 'מה הדבר האמיץ לעשות?' או 'מה הדבר האחראי לעשות?' אתם תקבלו תשובה שיש לה גם נימוק.

4. במקרה של ספק, קחו לעצמכם זמן ומקום לפני שאתם נותנים תשובה ומגיעים להחלטה. שעה, יומיים, או שבוע, קחו את הזמן שצריך כדי לחשוב בבהירות על התשובה הנכונה. זכרו, אף אחד לא מצפה מכם לתשובה מיידית, חוץ מכם.

5. מצאו את "האוזן הפרטית" - מישהו שישקף בצורה הטובה והברורה ביותר את מה שאתם רוצים בשביל עצמכם. גם אם מרגיש לכם שאתם אומרים הרבה שטויות, הרי שתמיד יש קצת אמת בתוך בליל הדברים. אנשים שיש להם כוונות טובות ואוזן קשבת, ידעו להסביר לכם את המצב ולפרוש בפניכם את הבחירות.

6. תמיד הרשו לעצמם לבחור שוב ושוב ושוב. קבלת החלטות לא צריכה להיות מעמד דרמטי וחד פעמי, אלא מערכת משומנת של תנועה. הרשו לעצמכם להחליט בכל יום איך אתם רוצים לחיות את החיים. קחו אחריות על הבחירות שלכם, כן, אבל אל תתעקשו להישאר נאמנים להחלטה שלא טובה לכם. אף אחד לא מרוויח ובטח שלא אתם כאשר אתם עושים משהו שאינכם רוצים ומלאים טינה.

7. זה בסדר לקבל החלטה עם משפט פתיחה כזה: "חשבתי שזה מה שאני רוצה אבל עכשיו יש לי תובנה חדשה או מודעות גבוהה יותר למה שאני באמת מרגיש, לכן החלטתי ש..." אתם תאהבו את עצמכם יותר על שהייתם כנים עם עצמכם.

 

פרחים


"הדלתות שאנו פותחים וסוגרים בכל יום,
יקבעו את החיים שנחיה"
(פלורה וויטמור)

 

 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.